Práva starých rodičov. Majú nejaké zo zákona?

terezka044
31. máj 2009

Dobry den,
chcela by som sa opytat, ake prava maju stari rodicia voci vnukovi/vnucke?
Mozu si nieco vymahat sudnou cestou? (stretavanie sa, zverenie do opatery, alebo ine veci), na co maju narok?
Je mi jasne, ze otec ked plati vyzivne (ak nie su spolu s matkou manzelia alebo partneri), tak ma pravo stretavat sa s dietatom podla dohody alebo ako urci sud, ale ako je to so starymi rodicmi (ktori neplatia nic) ?.

dakujem

april7
5. júl 2015

@terezka044
@terezka044 Ahoj . aj starí rodičia majú zo zákona právo stretávať sa s vnúčatami. Ak podajú žiadosť na súd kde bývaš tak s tým nič neurobíš. je veľmi smutné, že takmer každá maminka uvažuje ako najviac izolovať svoje dieťa od otcovej rodiny . Na vine je zákon , ktorý totálne diskriminuje otcov a matky doslova používajú deti ako zbraň proti otcovi a jeho rodine.

duun
27. júl 2015

Starí rodičia majú práva a môžu podať návrh na súd a dostanú určené možnosti styku tak, ako dostal otec.

Nuž.. mňa najviac zarazilo a myslím, že aj ukázalo o akú diskusiu tu ide - hneď priamo v otázke - majú práva AK NEPLATIA? Moja, tvoje dieťa má rodinu, alebo ho "predávaš" výlučne tomu, kto platí? Chápem, prípady sa rôznia a od niektorých rodinných príslušníkov je lepšie dieťa izolovať, ale už v otázke sa takto prejaviť? Smutné.

duun
27. júl 2015

..a len na margo. Aj otec, ktorý NEplatí, teda zanedbáva výživné, má právo sa s dieťaťom stretávať tak, ako mu súd určil. Neplatenie výživného neobmedzuje jeho právo styku.

janyna11
5. júl 2016

Dobry den chcem sa spitat .... moja kamaratka je v osemetnej situacii....jej byvala kvazi nevesta zila s jej synom u nej doma dlhe roky...ostala tehotna a jej maly vnucik ma teraz 2 roky...rodicia dietata nie su zosobaseni ale otec dietata je zapisany v rodnom liste ....matka vcera prisla s policajnou eskortou domov s tym ze berie syna k novemu priatelovi ale neudala adresu len vieme ze odisla do Petrzalky...otec dietata ma evidentny zaujem o dieta a chcem sa spitat ake prava ma otec...ako maju postupovat....dakujem

janyna11
5. júl 2016

Dobry den chcem sa spitat .... moja kamaratka je v osemetnej situacii....jej byvala kvazi nevesta zila s jej synom u nej doma dlhe roky...ostala tehotna a jej maly vnucik ma teraz 2 roky...rodicia dietata nie su zosobaseni ale otec dietata je zapisany v rodnom liste ....matka vcera prisla s policajnou eskortou domov s tym ze berie syna k novemu priatelovi ale neudala adresu len vieme ze odisla do Petrzalky...otec dietata ma evidentny zaujem o dieta a chcem sa spitat ake prava ma otec...ako maju postupovat....dakujem

janyna11
5. júl 2016

lubkavargova1
5. júl 2016

Nuz, mozu poziadat sudnou cestou aj zverenie do starostlivosti...po rodicoch su to priamy pribuzni...keby sa nieco stalo rodicom, tak ako prve sa skuma najblizsia rodina..ci uz dedenie, vychova, starostlivost..je to zdlhavejsi proces. Pokial ste sa rozisli s partnermi nie prave v najlepsom, je to problem partnerov a nie je dobre do toho tahat starych rodicov...ale je to dost individualne.

Mila janynka..pokial nema matka zverene dieta sudnou cestou do starostlivosti tak otec ma rovnake prava ako druhy rodic. Aj ked neziju uz spolu a otec ma druhu priatelku, alebo matka druheho priatela..no hold to je take klasicke, ze partneri sa rozisu, ale pravne to nedomyslia a potom je len kuca-paca

zumbulka20
5. júl 2016

@janyna11 Nezufajte...proste si musi najst pravnika ktory mu spise navrh na sud o stretavanie sa s dietatom...ony mu urcia bud azdy parny alebo neparny vikend..kazde prazdniny,kazde druhe sviatky...len nesmie cakat..jednoducho to musi dat na sud inac sa nepohne nikam...a ona nemoze branit v styku s otcom,dokonca musi podavat spravy o zdravotnom stave maloleteho..to je jej povinnost

janyna11
9. júl 2016

dakujem 😀 zumbulka20 a lubkavargova1 🙂 😉

helita7536
9. júl 2018

Na základe nášho článku bola v spolupráci s Rádiom Slovensko spracovaná relácia na tému “Práva detí a ich starých rodičov” a spravodajský príspevok pre televíziu TA3:

http://slovensko.rtvs.sk/relacie/89421/prava-de...

http://www.ta3.com

Uvedený článok bol publikovaný aj na právnom portály najpravo.sk:

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

mimi0929
28. aug 2018

Dobrý chcem sa opytať ,aké majú práva starý rodičia? Žijem z partnerom nie som vydata.

zenaajmama
28. aug 2018

@mimi0929 majú právo sa stretávať s dieťaťom.Ak sa nedohodnete môžu to dať na súd.Citaj článok vyššie.