Prečo ten môj nechce svadbu?

spirit16
31. mar 2015

Tuto temu pisem pre vsetky, ktore sa trapia nad tym, ze ich partner nechce o svadbe ani pocut.

Na fore je tema, kde sa vela bab vyjadruje k svadbe a to takym sposobom, ze pokial chlap nechce svadbu, tak je to vlastne nedospely blbec a treba od neho dat ruky prec. Ze sa nechce viazat a ze pokial partnerstvo nie je zaviazane svadbou, tak sa z neho lahsie uteka a teda ze takyto muzi chcu mat zadne vratka.
Nehovorim ze to pri niektorych chlapoch neplati. V kazdom pripade to neznamena, ze vas vztah nema vyznam.

Ja som zena a svadbu nechcem. Pre mna svadba znamena stratu mna samej. Preco by som sa mala volat inak a preco by som sa mala volat tak, ze to evokuje to, ze som majetkom nejakeho muza. Nie som a pokial sa o nas vztah nebude ten muz starat tak ako sa o neho staram ja, tak nevidim dovod preco by si mal byt mnou isty len preto, ze sme podpisali papiere.

Toto vsetko vsak neznamena, ze svojho muza nemilujem a ze chcem mat otvorene zadne dvierka a ze neplanujem svoju buducnost s nim. Milujem ho a chcem s nim zostarnut. Ale zaroven chcem, aby sme na vztahu pracovali a boli spolu stale bez toho, ze sme podpisali papiere, ze to tak bude na cely zivot.

A osobne si myslim ze prave podpisanie papierov a svadba ako taka je zaciatkom konca mnohych nadejnych vztahov. Pre mnohych je svaba symbol. Mnoho bab si mysli, ze momentom, ked chlap suhlasi so svadbou, tak sa automaticky zacne jej sen o idealnom manzelstve. Ze chlap zacne automaticky riesit zivot tak ako si ona predstavuje manzelstvo. Napriklad, ze zacne riesit poriadne byvanie, ze zacne riesit dieta a ze sa potom o to dieta bude ukazkovo starat, prestane sa tolko venovat sebe a svojim zaujmom, pretoze teraz uz je manzel a otec. Tieto vsetky veci teda zena zacne od muza automaticky ocakavat a muz to casto citi ako omnoho vacsi natlak, nez to v skutocnosti je. A preco? Lebo aj pre neho je svadba urcity symbol. Symbol toho, ze zena, ho teraz zacne uhanat a tlacit do veci, ktore on az tak moc nechce, ale kedze suhlasil so svadbou, tak vlastne suhlasil aj s tymto a teda uz nema na vyber.
Pisem to velmi zjednodusene, ale toto sa bohuzial na psychickej a podvedomej urovni deje. A zacina kolotoc, ktory mnoho parov jednoducho nevie zastavit a situacia sa len zhorsuje.

Takze baby prestante prioritne riesit svadbu. O svadbu vobec nejde. Ide o to, ako velmi poznate hlbku svojho vztahu. Ako dobre poznate svojho partnera. Ako si viete uvedomit jeho nedostatky a ako velmi ste ochotna sa s tymito nedostatkami vyrovnat. Ako velmi ho milujete a ako citite, ze tento clovek miluje vas.

Ak viete o com je vas vztah, ak mu rozumiete a rozumiete najma samej sebe, tak nemusite riesit, ci mate na to papier. Istoty totiz v zivote neexistuju.

nuvaring
31. mar 2015

veľmi pekne a múdro napísané! súhlasím s tebou a zdieľam úplne rovnaký názor, o to viac, že vydatá som bola a absolútne nič mi to nedalo, opakujem na tomto fóre už asi ikstýkrát, že nepoznám väčšiu debilinu ako manželstvo, ktorú ľudstvo doteraz vymyslelo....našťastie s mojim partnerom to vnímame rovnako a nie sme ani za spoločné bývanie, ktoré iba prináša nudu a stereotyp a nie vždy práve najlichotivejšie situácie, kedy by človek bol najradšej sám 😎

lenka1208
31. mar 2015

super napisane 🙂 My sme spolu takmer 3 roky, mame spolu 7mes. synceka a vsetci sa vypytuju kedy bude svadba, najma teda rodicia ktori by nas radi mali 'naporiadku'. Ja som svadbu najprv aj chcela, ale jedine kvoli krasnym satam a zurke 😀 Moj drahy vsak svadbu absolutne neriesi, po 1. nema rad 'ceremonie' s vela ludmi, po 2. pre neho to znamena len papier, nic viac..a po 3. peniaze mozeme vyuzit aj lepsie. Jedine co ma tak trochu hneva je ze maly sa vola inak ako ja :( Jedine mozno kvoli tomuto sa raz mozno vezmeme, ale len niekde potichu na urade a radsej pojdeme vsetci traja na dovolenku niekam daleko 😀

sissy27
31. mar 2015

@spirit16 no toto je tvoj postoj 🙂 pre niekoho môže byť svadba naplnením vzťahu, základným kameňom rodiny, každý to vníma inak 🙂 to, že ty nemáš potrebu riešiť svadbu a vidíš to takto a ešte to opíšeš slohovou prácou, tak to nezmení postoj niekoho, pre koho svadba je dôležitá... a ver mi, sú situácie, kedy by ti ten papier mohol aj chýbať, ale neprajem samozrejme nikomu nič zlé...
chybou je, ak do manželstva vstupujú dvaja ľudia s úplne rozdielnymi očakávaniami, ak nevedia spolu komunikovať už pred svadbou a porozprávať sa o tom, čo od toho druhého očakávajú, čo pre nich sobáš znamená... a to ani nehovorím o svadbách "museli sme sa brať" a podobne, to je málo pravdepodobné, že to vydrží...
a prečo sa nechcú ženiť chlapi? no lebo ich k tomu nič nemotivuje... oprať, navariť, upratať vie aj tak lepšie mamička a predstava, že sa doživotne budú deliť o svoje ťažko zarobené peniažky tiež nie je lákavá...

peneloppe
31. mar 2015

Pekne napisane, ale realita je trosku ina, hlavne byrokracia kade tade takze aj z toho dovodu ma svadba velky vyznam. Ale vsak ludia co su si isti svojim vztahom, sa nemusia bat ze svadbou sa vsetko dobre skonci, nie? 😎

velkacica
31. mar 2015

Ak si spokojná so stavom, aký máš a teda vyhovuje ti, prečo potom dávaš vyčítavý nadpis "Preco ten moj nechce svadbu?", evokujúci zase výpad proti mužom??

jana_eyre
31. mar 2015

s vela vecami suhlasim, ale musim trocha opravit - svadba je predsa len maskarada, ide skor o manzelstvo.. my sme s mojim muzom zili "na divoko" 8 rokov, potom sme sa vzali - nie kvoli svadbe /ako som tu uz niekolko krat pisala, ja svadby neznasam, neznasam vsetky tie veci okolo - rozbite taniere, tancovanie, chlast, obzerstvo atd, atd.., neznasam byt stredobodom pozornosti/

manzelstvo je premna dolezite z cisto praktickych dovodov, nasa spolocnost je jednoducho tak nastavena, ze manzelka "moze" viac ako iba priatelka.. vztah sa nam vdaka manzelstvu nijako nezmenil - ako vravim, manzelstvo je premna vztah potvrdeny papierom, s ktorym mam narok na viac veci..

peneloppe
31. mar 2015

perfektne si to vystihla
@jana_eyre
nejde o svadbu ale o manzelstvo a v tom uz je podla mna obrovsky rozdiel, nech si volne zijuce pary hovoria co chcu ale je to obrovsky rozdiel ci su dvaja manzelia alebo nie

spirit16
autor
31. mar 2015

@velkacica
Lebo je to venovane babam, ktore riesia, ze ich chlap nechce svadbu.
Je to len nepochopenie. Vobec to nie je vycitavy napis. Je to pre tie, ktore si tuto otazku davaju. Myslela som, ze to bude z textu, ktory som pisala pochopitelne.

michaela1711
31. mar 2015

My s partnerom tiež niezme ešte zobratý a ani to moc popravde neriešime v prvom rade chceme si zaobstarať pre nás aj deti väčšie bývanie a potom budeme riešiť tú svadbu. Ale len takú jednoduchú o dvoch svedkoch. My sa veľmi máme radi a tiež plánujeme spolu zostárnuť. A som v živote manželstva alebo partnerstva šťastná. Ja si myslím keď je vsťah ozaj silný tak ju nerozdelí ani svadba. Ale ako hovorím mi s tím neponáhlame. Najprv sú dôležitejšie veci pre nás ako svadba.

natalym
31. mar 2015

Ja len takú drobnosť podotknem. Máte dcéry, čo by ste si mysleli o dcérinom partnerovi, ktorý si ju nechce vziať a nechce svadbu, preto lebo ..............??? Spokojné by ste boli?

timea7
31. mar 2015

@spirit16 máš v tom možno trošku chaos, svadbou sa predsa nestávaš majetkom muža!!!! Ak sú spolu dvaja pre vzťah nezrelí jedinci, tak vzťah nebude mať perspektívu, či už je tam svadba, alebo nie. Ja som ZA svadbu v prípade, ak pár plánuje spolu deti, alebo ak sobáš považuje za povýšenie svojho vzťahu za niečo viac. určite by som nemala deti s partnerom, ktorý som mnou nechce žiť v manželstve, môže sa totiž stať čokoľvek, žena, ktorá bola za muža vydatá, to má podstatne ľahšie, ako tá, ktorá s ním žila ako partnerka. Ak rodina, tak som za spoločné meno, spoločný domov, spoločný účet. Píšeš, že baby, prestaňte riešiť svadbu, vzťah je dôležitý,ale to sa predsa nevylučuje, naopak! Ak je vzťah dôležitý, prečo svadbu nie? Je to oveľa menej dôležité rozhodnutie, ako rozhodnutie mať dieťa. Do rodičovstva v pohode mladí muži vbehnú, často ani nevedia ako a z manželstva majú strach? Nie je to náhodou obava zo zodpovednosti? Netvrdím, že sobáš všetko zachráni, treba veľmi starostlivo zvážiť s kým do toho manželstva vstúpim, určite by som nikoho do toho netlačila, ak by to nebolo jeho slobodné rozhodnutie. Inak mrkni sem https://www.modrykonik.sk/forum/rodinne-problemy/preco-je-svadba-dolezita-2/

spirit16
autor
31. mar 2015

@peneloppe
Ja pisem presne o tom istom, nejde o svadbu, ale o to ako Ti ludia spolu ziju.
V com je podla teba ten obrovsky rozdiel?
Myslim si ze to je len velky predsudok, ze si ludia myslia, ze ti, co nie su zobrati ziju nejako inak.
My sme spolu 11 rokov. Z samozrjeme, ze to bolo uplne ine, ked sme bolu spolu 3 roky a teraz.
Teraz zijeme ako manzelia, aj ked nie sme zobrati. Ja tiez citim ten obrovsky rozdiel v nasom vztahu, vtedy a teraz, ale so svadbou to nema nic spolocne. Pretoze aj bez svadby zijeme ako manzelia.

jana_eyre
31. mar 2015

@spirit16 to, ze zijete ako manzelia je urcite pravda, ale nemate tie iste prava ako manzelia.. teda, pokial nemate spisanu nejaku zmluvu u notara 😉

spirit16
autor
31. mar 2015

@michaela1711 - ja nezatracujem svadbu, len poukazujem na to, ze baby by nemali tlacit na svadbu a viac by sa mali starat o to, aby pochopili co chcu a v akom vztahu ziju.
Aj ked ano iste mam svoje presudky, co sa tyka zase svadby. A ukazujem, co sa daje (prikladom je vela nestastnych zien, ktore tu pisu, ze si chvilu zobrate a je to katastrofa), ked ludia trvaju na svadbe, lebo su zalubeny do symbolu svadby a nie do svojho skutocneho muza.

natalym
31. mar 2015

@spirit16 Ja si myslím, ak máš potrebu o tom písať, obhajovať svoj postoj a celkovo ho prezentovať, tak Ti to samej vŕta v hlave a nie si si tým celkom istá. Takže čo svadba, resp. manželstvo? 😉

dai
31. mar 2015

@spirit16 sama si v svojej uvahe nieco napisala... nie som si ista ci si chcela - ze chlap velmi podvedome riesi zavaezky spojene so svadbou a boji sa ich... a tu je aj odpoved - ti ktori sa zavaezkov boja tak do svadby neidu🙂 ( len som obratila tvoje slova )
financie, obrad etc. ... toto vsetko su len vyhovorky - obrad moze prebehnut o dvoch svedkoch, nikto nemusi byt stredobodom zaujmu etc. ..., to ci sa dvaja o vztah staraju alebo nie opaet nesuvisi s tym ci su manzelmi alebo nie ale ci im ten vztah zato stoji ( ja som s mojim muzom 15 rokov, manzelmi sme 10 rokov - vobec nemam pocit vaecsej istoty ci vyssieho sebavedomia zato ze sme manzelia a moj muz detto nie, na vztahu pracujeme kazdy bozi den a vselicim sme si uz presli ) pre mna osobne je svadba a manzelstvo hlavne vedoma ochota tej druhej osoby sa slubit, prijat tie ocakavania, stat si za zavaezkami aj pred uradmi etc. ... samozrejme ze je blbe ked sa do svadby niekto hrnie len preto lebo biologicke hodiny, lebo majetky, lebo mamina chce etc. ... ale niekde myslim ze kazdy podvedome tuzi po vyjadreni oddanosti od svojho partnera , takej uplnej aj pred verejnostou🙂 napriek tomu teda ze ruzove okuliare davno nenosi

spirit16
autor
31. mar 2015

@jana_eyre - to ze nemame prava ako manzelia, toho som si vedoma.
Doma mame napoly a co ine mam riesit? Iste doktor a zdravotna dokumentacia. Po pravde, zatial nikde neoverovali, ci sme manzelia. Stacilo, ze som povedala, ze som partnerka.
A doktor nie je dostatocny argument pre mna, aby som riesila svadbu.

horana
31. mar 2015

@spirit16 Kym zena zije za seba a pre seba len s partnerom, neriesi.
Ked ostane s detmi, x-krat si rozmysli ci keby sa jednemu z nich, ci uz jej partenrovi alebo jej nieco stalo, ci sa jej nezide vdovske. Mozno si mysliet ze sme nesmrtelni, ale uz mladi ludia sa prihodi vselico..A potom kym je zena bez prijmu -RD alebo pripadna nezamestnanost, aj 700E/rok tie vratky dane na manzelku potesia.
Ale inak chapem, vydavala som sa po 20rokoch od zaciatku nasho vztahu 😅 s uz trochu odrastenejsimi detmi, len pre tieto bonusy, nakolko sa nam uplne nahodou v pribehu roka v okruhu kamaratov dve taketo rodiny ako my prisli o otca (autonehoda, rakovina). Tak sme sa zamysleli...Btw svadba ma nijako nestratila, meno som si nechala nadalej svoje a tych par minut na urade s 2 kamosmi ako svedkami a kolok za 15 E boli jedine vydavky.

sissy27
31. mar 2015

@spirit16 ver mi, chlapi sa nechcú ženiť z úplne iných dôvodov ako si tu opísala ty 🙂 ale môžeme to zaobaliť aj do takýchto rečičiek, znie to lepšie ako na rovinu povedané "nemám dôvod si ťa zobrať za manželku, lebo by som viac stratil ako získal a to sa mi nepáči" 🙂

spirit16
autor
31. mar 2015

Z mojho prispevku asi nebolo zjavne, ze ja nezatracujem svadbu a chapem, ze moze byt pre ludi dolezite a tak je to fajn.

Prispevok som napisala preto, ze z inych tem, je pre mna zjavne, ze mnoho ludi sa snazi o svadbu z nespravnych dovodov a ma nespravne ocakavania, ktore potom vedu ku katastrofe.

Mysli si, ze ked chlap kyvne na svadbu, tak je vsetko vyriesene. Nie, nie je.

ebi88
31. mar 2015

Mne sa príspevok vôbec nepáči, od klamlivého nadpisu, až po definitívne stanoviská. Ani s obsahom sa nestotožňujem, veď uvidíš, keď budete starší, keď budete mať deti... Je to písané zbytočne sebavedome, sebapresvedčene, až samoľúbo, egoisticky vo vzťahu k ostatným ženám.

Tento tvoj názor možeš prezentovať ako úvahu, ako príspevok do otvorenej diskusie s tromi bodkami na konci. Nie ako neomylnú pravdu sveta.

Keď sa tak milujete svadba by vám nemala uškodiť, skôr cítim obavy z tvojej strany, tak sa o niečom presviedčaš, možno preto ten definitívny panovačný spôsob podania. Tak ti poviem, keď ťa nechce, nechaj ho.

Nechápem ako si niekto môže dovoliť zovšeobecňovať tak individuálne záležitosti a napísať to ako fyzikálne zákony.

spirit16
autor
31. mar 2015

@sissy27
skus viac otvorit oci a odhodit predsudky. Daj viac slobody sama sebe. Ludia su vychovavany a zvazovany do nalinkovanych prestav o zivote.
x-manzelstiev konci rozvodom prave preto, ze ludia nie su slobodny a odopieraju slobodu aj inym.

dijefcatko
31. mar 2015

no a mňa možno prizabijete teraz, ale nemôžem si odpustiť. napíšem to len a len v dobrom, ok? Ja si myslím, že vydávať sa chce každá, bez výnimky! a tá, čo tvrdí opak, to vraví len preto, aby sa necítila blbo a obhájila si pred druhými svoj slobodný stav. a verím, že ak by ten vyvolený pokľakol konečne, roztopila by sa od radosti a robila len áno, áno, áno 😵

peneloppe
31. mar 2015

@spirit16

Ja som velmi chcela svadbu a nastastie aj ten moj a to nielen kvoli tomu ze sme sa lubili a chceli byt spolu a chceli si zalozit rodinu atd. ale aj preto lebo sme zili v zahranici kde on bol miestny a ja cudzinka a bez svadby by som tam s nim neostala a uz vobec nemala deti. Hned po sobasi som mala taky skvely iny pocit. Neda sa to ani opisat. 😀

marika39
31. mar 2015

to že svadbou stráca žena samu seba myslíš vážne či zo srandy?????

natalym
31. mar 2015

@spirit16 Sloboda a manželstvo sú dve rozdielne veci. Ja som slobodná a aj môj muž je slobodný aj keď sme manželia. Sloboda alebo nesloboda je v hlave.
Nehnevaj sa, ale trepeš nezmysly. Žite si ako chcete, ak to vyhovuje obom, nech sa páči, ale ver, že keď budeš matka a Tvoju dcéru si nejaký trtko nebude chcieť vziať kvôli tomu, aby nestratil slobodu, či čo to tu trepeš, tak mu takú pri... neš, že mu stena dá druhú. To mi ver.

dai
31. mar 2015

@dijefcatko 🙂 dobre napisane... a mam viac prikladov okolo seba kde to presne takto bolo ( dlho som pocuvala naucene reci muzom ako je svadba len papier etc ...., ale ked muz poziadal o ruku tak zena cela stastna to isla celemu svetu vykricat🙂 )

spirit16
autor
31. mar 2015

@ebi88 - mozno si to tak pochopila, z nejakych Tvojich dovodov
Nemyslim to na kazdy vztah, ale na mnoho vztahov a potvrdzuju to mnohe manzelske pary, ktore okolo seba mam.
Baby su nestastne a ked sa ich pytam preci si toho muza brali. Tak dostavam odpovede typu.
Myslela som si, ze to bude ine, ked budeme mat dieta.
Alebo vlasnte ani sami nevedia a potom priznaju, ze isli do svadby kvoli predstave pekneho manzelskeho zivota, ale zaroven si uvedomovali, ze ten ich vztah taky zatial nieje.
Opakujem, ze to neplati pre vsetkych. Su pary, ktore to beru uplne rovnako a svadba je OK. Tento pripevok nie je o tom, ze netreba ist do manzelstva a ze manzelstvo je zle.

spirit16
autor
31. mar 2015

@sissy27

ano presne tak - az na ten posledny odstavec, ktory neplati plosne

jana_eyre
31. mar 2015

@spirit16 ved ja ti svadbu nevnucujem /len mi stale nie je jasne, preco pises iba o svadbe - nie o manzelstve/

vklude zite ako vam je dobre, ale potom ak sa nahodou nieco stane, budes musiet znasat nasledky "nemanzelky".. nevravim len o doktoroch, moze ist o kopu situacii v zivote, ktore si momentalne, ked krmim dceru neviem vymysliet..
😀