Predmanželská zmluva. Trvať na nej či nie?

martinka17
16. jún 2008

Ahojte, chcem sa opýtať, či mi niekto nevie poradiť, ako sa zákon pozerá na zmluvu o BSM, ktorá sa uzavrie pred sobášom a bude zohľadňovať aj možnosť budúceho zaobchádzania s bytom -teda prípadnú výmenu za väčší. Mám 2-izbový byt v KE, ktorý má teraz hodnotu cca 2mil. Kúpila som si ho za vlastné "vydreté" peniaze, nikto mi ho nedaroval. Môj budúci manžel však moju snahu o podpis takejto zmluvy považuje za prejav nedôvery. Bojím sa však, že ak ho budeme chcieť vymeniť za väčší o pár rokov, nebude chcieť takúto zmluvu podpísať a ja stratím polovicu bytu v jeho prospech. Raz som už o ten byt skoro prišla a nerada by som zase niekoľko mesiacov tŕpla, ako to tento krát skončí. Vyhráža sa, že aj keď to podpíše, potom mi jednoducho spätne všetko poprie a zoženie si papiere, že bol v čase podpisu nesvojprávny a teda zmluva nebude platiť.

kisska
16. jún 2008

martinka nie som si celkom ista, ako to funguje teraz, ale BSM sa tyka az veci, ktore ziskate po svadbe - spolocne prijmy, nehnutelnosti a majetok nadobudnuty az po svadbe.... Momentalne si ty v liste vlastnictva ako jedina majitelka bytu a to sa po svadbe menit nemusi. Pripadne sa mi mari nieco o moznosti "vynat vec z BSM". Preto u nas zatial nefunguje "hollywoodske" zdieranie manzelov, ze si za miliardara vydata par tyzdnov a pri rozvode dostavas 1/2 zo vsetkeho 😒

Inak k casti "Vyhráža sa, že aj keď to podpíše, potom mi jednoducho spätne všetko poprie a zoženie si papiere, že bol v čase podpisu nesvojprávny a teda zmluva nebude platiť." Si si ista, ze si ho chces vziat?

jaduska
16. jún 2008

Niečo také, ako predmanželská zmluva u nás neexistuje. To, čo získaš pred uzavretím manželstva je iba tvoje. Dokonca aj počas manželstva, ak niečo získaš zdedením, tak to nie je súčasťou BSM.

A pridávam sa ku kisske - keď takéto veci riešiš už pred svadbou a tie vyhrážky od snúbenca - ozaj si ho chceš vziať? 🤐

otrivinkajanka
16. jún 2008

martinka ked je byt tvoj a na tvoje meno,tak patri byt iba tebe a nikomu inemu ja by som ho do toho bytu ani neprihlasila zisti si u pravnika ako to funguje ked si ho vezmes inak ked ti rodicia nieco daruju nech to spisu pred notarom,ze ti to dali a je to tvoje inak ked nieco donesies do manzelstva je to spolocne pokym na to nemas papiere ze je to vylucne tvoje inak takeho chlapa by som si ani nebrala keby sa mi vyhrazal to vyzera akoby mu islo o tvoj majetok a nie o teba

alexandra
16. jún 2008

Ako baby spominali, je mozne vec vynat z BSM. AK by si teda svoj byt predala a financie pouzila na kupu vacsieho, mozes to riesit vynatim, ktore Ti ale musi on podpisat.

Pripajam sa ale k nazoru, ze takeho cloveka by si si brat nemala. Viac do IP.

martinka17
autor
17. jún 2008

Dík pekne za odpovede. Asi sa poradím s právnikom a uvidím, čo bude ďalej.

martina.d.
17. jún 2008

maťa, bola som v tej istej situácií. Dokonca dva razy, vyriešili sme to vyňatím z BSM. Nie je to ťažké, urobí ti to notár bez problémov, ja som platila poplatok 1300 Skk. Podpíše neboj sa. Ak nie sú aj iné páky 😀 😀 😀

milhaus
17. jún 2008

pripada mi to blbo, nemalo by mu to vadit že to po nom žiadas, chce teba alebo byt

wien
17. jún 2008

mňa by zaujímalo, či ak má jeden z manželov dom alebo byt nadobudnutý ešte pred manželstvom darom - bude to potom tiež v BSM? lebo jedna koncipientka ( či ako sa volajú tí neprávnici v ich kancelárii ) mi tvrdila, že od uzavretia manželstva aj toto potom spadá do BSM. nejako sa mi to nezdá.

alexandra
17. jún 2008

Ak ma jeden z manzelov nieco pred manzelstvom, patri to jemu. Nie obom. Vlastna skusenost. 😉

wien
17. jún 2008

Práve. Aj mne sa zdalo, že to dievča rozpráva bludy. Aj keby ten druhý do toho domu/bytu investoval?

minitrouble
18. jún 2008

wien - ked dostanes nieco darom - kedykolvek tak to je len a len tvoje a je jedno ze ci pred svadbou alebo po nej
co je podla mna blbost na slovensku - ze ked to predas a investujes do niecoho vacsieho - spolocneho tak o to v podstate prides - pokial si neuzavries nejaku zmluvu o zuzeni BSM alebo o vynati majetku z BSM (nejsom pravnik) - ale nie je to az take jednoduche ako tu pisete - lebo sa to vraj berie ako obchadzanie zakona
ja som si vzdy myslela ze logicky - ked vydokladujem ze tato cast bola z predaja mojho bytu nadobudnuteho pred manzelstvom tak ze na tu cast mi nik nesiahne - ale neni to tak - takze ak si chcete chranit vasu cast tak spiste zmluvu alebo zapisnicu alebo neviem ako sa to vola este predtym ako tu cast zaplatite 🙂

martinka17
autor
18. jún 2008

Mne sa včera ozval právnik a tiež ma nepotešil. Na Slovensku je to dosť ťažké si majetok chrániť ale dúfam, že sa podarí niečo vymyslieť. Alebo sa jednoducho nevydám 🙂 Veď aj tak je to pre mňa len kus papiera a svadbu chce priateľ.

minitrouble
18. jún 2008

martinka17 a preco nekupite nieco este pred svadbou vacsie a vtedy si viete presne vymedzit podiely 🙂
inak vraj sa ma na SVK zaviest predmanzelska zmluva - lebo sme vraj jedna z poslednych krajin kde to v ramci EU nie je - tak mozno by sa ti oplatilo pockat 😉

maaja
18. jún 2008

minitrouble, ale je to tak, ze ak vlastne peniaze investujes do niecoho spolocneho, tak potom mas na ne stale narok 😉
napriklad kupite byt za milion korun, z toho 300tis zdokladujes ze su vylucne z tvojho majetku ... pri vyporiadani BSM sa vyporiadava len tych zvysnych 700tis 🙂
len to treba vediet zdokladovat ...

inak tu ide o nieco ine - ze aj ked si dala vecsinu penazi na spolocnu vec, tak ta vec aj tak bude patrit do BSM v podiele 1/1 a vyporiada sa v podiele 50:50 ... akurat ze jemu este vznikne povinnost vratit ti 300tis co boli peniaze tvoje ...

napisala som to aspon troska zrozumitelne ? lebo ja sa chapem 😀

martinka17
autor
19. jún 2008

Maaja, jasne že je to zozumiteľné 🙂 . Ale ak začne neskôr skrečkovať, tak ma víde súd a právnik dosť draho. PRi prvom rozchode, čo ani nebol rozvod, som na právnika a notára minula 10.000,- 😲 čo bola pre mňa výška jedného platu. Pri rozvode by to bolo horšie.

Minitrouble, riešiť väčší byt nemôžem, pretože nemám za čo a on ani toľko. Má minimálnu hotovosť a práve prišiel o prácu. A ja teraz ďalší úver nechcem, jeden na splácanie bohate stačí🙂

alexiss27
9. máj 2010

ahojte chem sa spytat je mozne spisat manzelsku zmluvu cca 3 roky po sobasi?

lucka123
14. máj 2010

manželskú zmluvu je možné spísať hocikedy až do právoplatnosti rozvodu. Ide len o to, že čo konkrétne si pod pojmom manželská zmluva predstavuješ.

mirkita
18. máj 2010

manzelska zmluva neexistuje....je mozne len sa dohodnut na tom ze spolocny majetok pocas manzelstva neexistuje, pripadne je rozsireny alebo zuzeny o niektore veci....
ale zmluva o tom ze sa vopred dohodnete ako sa s vecami nalozi po skonceni manzelstva nebude platna...

natalia
2. sep 2012

ahojte..chcem sa opýtat...mam podobny problem...ja podnikam mam obchod,tovar,auto,vybavenie bytu a hotovost na šetriacich učtoch a moj priatel nema nič iba dlžnu sumu na úvery...čakame babatko a moj priatel trva na svadbe,samozrejme ja odmietam lebo sa bojim o svoj majetok...a hlavne toho že ak z jeden partnerov ma uver počula som že prejde povinnost aj na noveho partnera...čo je na tom pravdy?Bojim sa vydat sa hlavne koly tomu uveru že budem potom zan zodpovedna aj ked moj priatel ho vytvoril z minulosti...

maminuska
2. sep 2012

@natalia v každom prípade a na základe svojej sprostosti a nekonečnej dôvere v čase zalubenia do prvého manžela som prišla o 1/2 byt obdobným spôsobom , prišiel s holým zadkom , nič do rodiny nedoniesol , len problémy s jeho matkou a odišiel s povičkou bytu na ktorý som si jednak zarobila ja a moja rodina.
Dievčatá nech som vám výstrahou !!!!!!, zabezpečte si svoj majetok ako sa len dá, navštívte právnika. Teraz som druhýkrát vydatá a mám všetko zabezpečené právnikom , teda to čo som priniesla do manželstva.

maminuska
2. sep 2012

@natalia a čo sa týka uveru , ide o to že v prípade nesplácania sa siaha aj na majetok v BSM , nie však na tvoj majetok nadobudnutý výlučne pred manželstvom , len ono ked príde exekutor tak nehladí značkuje všetko čo mu príde pod ruku v domácnosti a potom sa spätne na sude musíš domáhat vymôženia svojej veci.

natalia
2. sep 2012

@maminuska no stava sa ....ja mužom už neverim...čo sa tyka majetku a penazi...radšej sa nevydam a mam pokoj..my už byvame spolu ale trvaly pobyt mu nedam....len prechodny som povolila....pre istotu,lebo tiež su s tym problemy....vraj.....len ktožvie ako sa dedia uvery vzniknute pred manželstvom....to by ma zaujmalo....

natalia
2. sep 2012

@maminuska ale ked ma priatel u mna len prechodny pobyt vtedy som kryta ja...však?vtedy by exekutor nemal narok na moje veci

maminuska
2. sep 2012

@natalia vo vztahu k tebe ak si družka a žiješ s ním v jednej domácnosti aspon rok , máš nárok na dedictvo - ale v tvojom prípade asi dlhy iba, tak jediný spôsob je to jednoducho odmietnut.

maminuska
2. sep 2012

@natalia hm , nie som právnik, to už neviem . hovorím len z vlastnej skusenosti.

natalia
2. sep 2012

@maminuska začali sme spolu žit a tak to aj ostane....manželstvo riešit nebudem radšej..a nakolko ma len prechodny pobyt si myslim že keby neplatil uver mne by siahat exekutor nemal na majetok však?..

maminuska
2. sep 2012

@natalia chcem sa opýtat prvé dve deti máš tiež s ním ? ak nie , tak ked nie pre seba , tak sa snaž pre deti uchránit to čo si nadobudla. Nech ma tu aj ostatné ukamenujete , ale partner ktorý vstupuje do manželstva bez akéhokolvek vkladu nie je podla mna na manželstvo pripravený.

maminuska
2. sep 2012

@natalia no nemal, len ono je to tak že oni väčšinou prídu ako voda, označkuju čo sa dá a potom spätne ty sa domáhaš na sude. Môj manžel to mal takto z rodiny, býval u rodičov , kde mal svoju čast, otec narobil dlhy a exekutor sa nepýtal koho je čo .
Ale ked tam bude mat prechodný pobyt tak to fakt neviem , skus sa opýtat nejakého právnika.

henikav
2. sep 2012

Nehnutelnost ktoru vlastnil jeden z partnerov pred uzavretim manzelstva, patri v pripade rozvodu vylucne jemu, ale pozor, len vyplatena cast, akonahle splacate spolocne este nejaku hypoteku po vzniku manzelstva, tato ciastka sa uz deli. Takisto zdedena nehnutelnost alebo peniaze patria vylucne tomu, kto to zdedil, ale aj to iba do chvile, kym napriklad peniaze utrati do spolocneho, cize napriklad da do rekonstrukcie spolocneho domu. Co sa tyka exekucii, ak si myslis ze priatel, teda buduci manzel zije stylom zivota kde nieco podobne hrozi, no neviem, myslim si ze aj ked exekutor nema narok ti siahnut na majetok, pokial si vyslovene nou nerucila, aj tak si myslim ze zaplatis dobrovolne, keby mu hrozilo vazenie, ved nikto nechce vidiet svojho partnera za mrezami. Mimochodom, muz ktory uz pred svadbou ma take myslienky ze nechce predmanzelsku zmluvu a vydokladuje ze bol nepricetny... v ziadnom pripade by som si ho nevzala, zite spolu bez papiera, bez svadby, ved uvidis ako dlho Vam to vydrzi, mozno raz si povies chvalabohu, ze som si ho nevzala

natalia
2. sep 2012

@maminuska nie dve deti čo už mam boli z manželstva a teraz s priatelom čakame spoločne prve dieta