Predmanželská zmluva. Trvať na nej či nie?

martinka17
16. jún 2008

Ahojte, chcem sa opýtať, či mi niekto nevie poradiť, ako sa zákon pozerá na zmluvu o BSM, ktorá sa uzavrie pred sobášom a bude zohľadňovať aj možnosť budúceho zaobchádzania s bytom -teda prípadnú výmenu za väčší. Mám 2-izbový byt v KE, ktorý má teraz hodnotu cca 2mil. Kúpila som si ho za vlastné "vydreté" peniaze, nikto mi ho nedaroval. Môj budúci manžel však moju snahu o podpis takejto zmluvy považuje za prejav nedôvery. Bojím sa však, že ak ho budeme chcieť vymeniť za väčší o pár rokov, nebude chcieť takúto zmluvu podpísať a ja stratím polovicu bytu v jeho prospech. Raz som už o ten byt skoro prišla a nerada by som zase niekoľko mesiacov tŕpla, ako to tento krát skončí. Vyhráža sa, že aj keď to podpíše, potom mi jednoducho spätne všetko poprie a zoženie si papiere, že bol v čase podpisu nesvojprávny a teda zmluva nebude platiť.

katyl
2. sep 2012

@maminuska ja ta kamenovat nebudem isto, ale tvoje slova by sa mali tesat do kamena!!! Ja mam pocit, ze v dnesnej dobe,cim je zena sikovnejsia, cim sa viac snazi a samostatnou pracou si vie zabezpecit buducnost, tak na nu pripada sebecky lenivy chlap, ktory s nou chce len vydrbat s prepacenim. Dievcata, davajte si pozor na svoje majetky, na svoje zarobene peniaze, nezivte kadejakych hajzlikov, ktori vas len budu vyuzivat a pri prvej prilezitosti, kedy vy zacnete od nich nieco vyzadovat sa prejavia v celej svojej nadhere. Zo zaciatku je to cool, ten pocit, ved ja na to mam, ja dokazem zarobit, ja nie som sebecka a viem sa podelit, ved je to predsa moj partner....cim viac date, tym menej bude on vdacny a tym menej sa bude sam snazit a tym viac vas bude vyuzivat.

lenka_da
3. sep 2012

@natalia Dievcata pozor, to s tym majetkom pred svadbou tiez nie je take jednoduche, v pripade, ze by ste byt/dom rekonstruovali alebo robili hoci aj mensie prerabky alebo bezne opravy, co predsa sa robia vzdy, takze po 10-rocnom manzelstve by ste ho museli vyplacat aj napriek tomu, ze ste si byt nadobudli pred svadbou same. Toto mam od znameho, ktory podobnu situaciu riesil. A s tym trvalym pobytom som sa bola radit u pravnika, tvrdil mi, ze ak dam priatelovi trvaly pobyt, nevznikaju mu ziadne prava k mojmu majetku/bytu. Aj ked, neskor som sa dozvedela, ze v pripade mojho umrtia by mohol ziadat, aby bol zahrnuty do dedickeho konania, kedze zijeme v spolocnej domacnosti viac nez jeden rok (nie sme manzelia). Ale neziskal by taky podiel ako v pripade manzelstva. Tiez som si na byt zarobila sama, od nikoho som nic zadarmo nedostala ani od rodicov nie, takze som sa rozhodla, ze sa nevydam a basta. Proste chranim v prvom rade nase deti, nie len seba.

zabka88
3. sep 2012

@lenka_da tvoj partner by dedil len v tom prípade kebyže nemáš deti, lebo v prvom rade dedí tvoj manžel a deti rovným dielom a až v druhom rade osoba v spoločnej domácnosti.. to s tými desiatimi rokmi sa mi nezdá, zákon hovorí jasne že majetok nadobudnutý pred uzavretím manželstva do BSM nespadá a nie je tam nič o tom, že po rokoch spolužitia by sa situácia mala zmeniť.. určite by mal právo na vrátenie investovaných peňazí do tvojho majetku vo výške ktorú by preukázal ale toť vsjo..

lenka_da
3. sep 2012

@zabka88 skusim sa popytat toho znameho na podrobnosti a dam vediet. A o tom dedeni som citala v nejakych novinach v pravnej poradni, o detoch tam nepisali nic, tak dufam, ze mas pravdu ty. 😉

natalia
3. sep 2012

@lenka_da ja mam deti z manželstva nie s tymto priatelom ktory so mnou žije...takže v prvom rade by dedili oni si myslim aj ked teraz čakame spoločne dieta....inak nevedela som žeby druh s ktorym žijem viac ako jeden rok mal pravo na dedenie...v pripade keby sa mi niečo stalo...

natalia
3. sep 2012

@lenka_da inak ja som svojmu priatelovi dala len prechodny pobyt radšej 😉 tak myslim si žeby na nič nemal narok keby nahodou....som sa poistila 😉