Ako riešiť problém s priateľovou babkou, ktorá nemá kde bývať?

livus5510
28. aug 2019

Ahojte baby! Napadlo mi, že vy by ste mi viacej vedeli poradiť, akože toto by som možno ani nemala riešiť ja, ale priateľ je ten typ čo sa len tak nenakopne viete...
Ide o to, že priateľova babka ostala bezdomovkyňa (v skratke najmladší syn na ňu urobil podvod a exekútori byt zabavili a predali v dražbe), má v podstate 3 deti, ale ani jedno z nich sa o ňu postarať nechce. Momentálne býva u nás, mne to zatiaľ nevadí, byt je ale môj a nevidím to ako dlhodobé riešenie. Poberá samozrejme dôchodok, ale to jej nepokryje dom dôchodcov a sú tam šialené čakačky a ona ani ísť nechce.
Peniaze čo z domu ostali dala najstaršiemu synovi na prerábku. Mne jej bolo ľúto a nevedela som ju nechať na ulici. Nie je to zlá žena, ale do všetkého mi rada frfle a ja neviem kam sa obráiť. Neexistujú nejaké organizácie? Alebo ako by ste to riešli vy? Mám sa ísť spýtať na úrady?
Som nahnevaná na to, že ju nikto nechce lebo napíšem to takto... má stareckú demenciu a vyhovárajú sa na to, že to na deti zle pôsobí. A ja som už zúfalá, do toho sa mi namiešala aj moja rodina a už fakt neviem ako ďalej. Priateľ ju má veľmi rád, lenže my sa ju aj bojíme nechať samú, nemáme žiadne súkromie, prispôsobujeme si smeny a vôbec spolu ie sme, už to nedávam... a neviem ani kam sa obrátiť o pomoc.nežije sa s e nechcú aby sa na to deti pozerali. No my deti n

livus5510
autor
29. aug 2019

Ja mám také malé podozrenie totiž, že babka si kupuje tir najmenšie vnúčatá a neviem či jednému nekúpila nejakú elektroniku, lebo tá 100vka jej dôchodku mizne pravidelne bez stopy (ja si myslím, že to ide na nejaké splátky), neviem či by jej niečo na splátky dali, alebo možno spláca nejaký dlh, fakt netuším a keď sa pýtam tak je mi vykričané, že som cudzia a ja nemám silu...
Proste majú pravdu, že nemám právo jej viesť financie a ona sa tak uráža, že sa mi vymkne vo vlastnom dome... naposledy priateľ musel odmontovať zámky, lebo niekdr dala kľúč. To bola ďalšia oprava a ďalšie peniaze a to nie je len toto, ale tisíc iných drobností.

v_alika12
29. aug 2019

No moja. Pekneho frajera si si nasla. Same problemy. Aby si kvoli cudzim ludom trpela vo vl byte a nemohla studovat. Babu pobalit a odviezt synovi. A to hned! Abo nech sa frajer odstahuje aj s nou do svojho bytu. Co ta potom ze nemaju €? Su to ich problemy. Ako aby si toto musela riesit? Nebud hlupa. Ktovie ako cely zivot zili ked sa jej chrbtom otocili. Ako ich vychovala? Ty si im velmi dobre padla vhod. Si starostliva, s vl byvanim a pevnymi nervami. Jej rodina nech riesi pravnikov ci starobince. Nie ty

livus5510
autor
29. aug 2019

No zasa priateľ bol pracovný, on makal v druhej práci, lenže teraz sa to nedá, lebo robí len nočné a cez deň musí byť s ňou, v druhej práci zarobil ďalšie peniaze a žili sme si pekne. Čiže toto mu ja nevyčítam, lebo vidím ako veľmi sa preto trápi a je mu blbé vziať si odo mňa, preto to aj riešim tak, že nakupujem.
Neviem, zasa vysťahovať ich sa mi zdá také.. teraz ma potrebuje on tak tu pre neho som, lebo chcem.

lula313
29. aug 2019

@v_alika12 ale veď píše, že jej chlap dáva 250eur na nájom, takze aj on jej pomaha, neťahá všetko sama. A čo má robit? kopnúť frajera do zadku pre jeho sklon k altruizmu a najst si noveho, čo bude vysedávať po krčmách, alebo bude prevracať ocami, keď bude chcieť, aby ich spolocne dieťa prebalil?

v_alika12
29. aug 2019

@lula313 ano dava jej na najom. To si moze aj spolubyvajuceho najst. Preco by si mala hladat frajera alkaca? Co ine typy neexistuju? Pokojne nech zostane s tymto. Ale kazdy vo vl byte. Toto su podla mna vazne rodinne problemy a ona este do rodiny nepatri. Nieto ze riesi ich situaciu ako jedina. Samozrejme kazdemu ako vyhovuje 😉

michelle567
29. aug 2019

Ach jaj iným vnúčatám tisne peniaze a tomu vnukovi u ktorého žije neprispeje ani cent a starajte sa? No bodaj by nerumazgala že ju chcete poslať do domova keď u vás si žije... Hneď v pondelok by som išla za právnikom a všetko spísať na sud, hľadať jej domov. Myslím že tu celkom dobre poradili. A babku stačí navštíviť aj raz za mesiac, nemusíte tam predsa chodit každý víkend. Veď ma aj deti, má teda aj iné vnúčatá keď im dáva peniaze. Akosi všetci od nej odtahuju ruky ale ona nemá iba vás, všetci vás akoby vyuzivaju, aj mne by jej bolo ľúto ale už ste jej pomohli dosť a všetko na úkor vás, pomôžte jej ešte vybaviť domov a peniaze od detí a budete mať aj čisté svedomie že ste jej pomohli ako ste vedeli, keď sa všetci od nej odvrátili

sandri
29. aug 2019

ahoj, neviem odkial si, ale isto treba obvolat a napisat aj do vzdialenejsich domovoch. Moj stryko je v domove 60 km od predosleho bydliska - mali volne + ta cena bola ovela nizsia nez inde. Dalsi kamos mal otca 100 km od domova umiestneneho. Inde proste volne nebolo, brali co sa vyskytlo...

xxxkatka
29. aug 2019

@livus5510 tak este raz, babka nie je tvoj problem! ja chapem, ze sa chces ukazat pred partnerom (najmä ked nie ste spolu dlho) aka si dobra a socialna, ale je to medvedia sluzba tebe. A ako babka sa preco nesklada na najom?

livus5510
autor
29. aug 2019

Do toho vzdialenejšiehp nechce ísť, hoci by to tam bolo lacnejšie. Ja nemám potrebu sa ukazovať pred priateľom, proste jej trebalo pomôcť a pomohla som jej. Veď preto to yu riešim.
V pondelok proste pôjdeme za právnikom lebo inak ma asi už porazí, už to trvá dlho. Ja som verila, že sa niekto spamätá a nie ze od nek budú pýtať zlaté retiazky a podobne

livus5510
autor
29. aug 2019

Lebo babka dá peniaze na lieky, ostane jej 50eur, tá stovka jej zmizne a keď sa jej na to opýtame tak začne plakať/kričať, že my ideme starú ženu oberať, naposledy ako som písala sa proste vymkla. Raz sa vymkla už aj v kúpelni a vrieskala ako sa zabije.
Ona má problémy so srdcom a na to berie dosť liekov, plus ta demencia a nejaké problémy s dýchaním, za tie respirátory platí šialene veľa no. A

evkano1402
29. aug 2019

vyuzivaju ta, cela babkina rodina.
A tvoj partner tiez nema 5 pohromade, ked toto povazuje za ok.
neexistuje, ze toto dopadne dobre ...PRE TEBA...

lula313
29. aug 2019

@v_alika12 asi preto, že väčšina normálnych chlapov je zadaná? Mám kamosku, ktorej frajer prekonal rakovinu, prišiel o nohu, hocikedy sa mu môže rakovina vratit, môže umriet a predstav si, že je s ním stastna a Nehľadá si noveho frajera. Tato zalezitost s babkou sa dá riesit, Určite to nie je najhoršia vec, ktorou si v zivote ich vzťah prejde.. ako píšem, tiež som mala muza s príveskom v podobe babky v bdelej kóme-čiže kŕmenie, prebalovanie, čo sa s dietatom porovnať nedá, lebo to sa aspoň usmeje a máš radost z progresu, ktorý robi, zatiaľ čo starý človek ti len chradne pred ocami. Ano, bolo to tazke, priznám sa, že to bola úľava, keď umrela, ale dnes mám muza, ktorého si vazim za to jeho veľké srdce, za to, že ako sa staral o babku, vie sa postarat o dieta(aj keby má zajtra zabilo auto, ja viem, že by sa o dceru fantasticky postaral), čo nepochopia ženy, ktoré si mužov vyberali asi len podľa toho, koľko im budú platiť do rodinného rozpočtu bez toho, aby si partnera vyberali podľa hodnôt, ktoré vyznáva..

livus5510
autor
29. aug 2019

Ja ho ľúbim, jemu to tiež nepripadá ok, ale nevedeli sme ako to máme riešiť, ja mám 22 a on 25, prvýkrát sme sa ocitli v podobnej situácií. On chodil po rodine a riešil aby jej tam pomobli, riesil to pekne, nechceli sme ísť na súd, nakoniec ale asi budeme musieť ísť.
Neprispieva mi mesacne 500eur to je pravda, ale doteraz som ich ani nepotrebovala, ani ich nepotrebujem a viem, že keby ich mal dá mi ich. O babku sa celé dni navyše stará on, navarí, aj uprace. Je to dobrý chlap.
Nemôze ísť do druhej práce, lebo sa to proste nedá skĺbiť, asi sa vám niektorým zdá ako príživník, ale tak to nie je, jediné čo doma urobím ja, je že sem tam napečiem a nakúpim, inak prebral starosť on...

akecheta
29. aug 2019

@arcticcode Ty anevieš mi náhodou odpovedať na to, že ak niekoho zatvoria do väzby pre poistný podvod, dá sa na kauciu prepustiť alebo sa z takého podvodu nedá vykúpiť..?

mima86
29. aug 2019

skuste aj domovy socialnych sluzieb, tam podla stupna odkazanosti (to sa vybavuje cez posudkovych lekarov) nieco moze preplacat aj poistovna. nas starky tak doplacal asi 20 eur+ peniaze na lieky. mal priznany najvyssi stupen odkazanosti

lula313
29. aug 2019

@livus5510 to je v poriadku, o tom je vzťah, že každý chvíľku ťahá pilku, mate si vzajomne pomahat. Máš tu kopec rad ako riesit umiestnenie babky, tato situácia je riesitelna..

ejanjelik
29. aug 2019

Popis blizsie ako doslo k prepisu bytu. Mala uz lekarom urcenu demenciu? Ak hej mohlo by sa to dat poriesiy aspon aby peniaze boli. Urcite sa obrat na urady. Nikoho sa nepytaj postav ich pred hotovu vec.

sandri
29. aug 2019

@livus5510 bohuzial, v tejto situacii si babka nemoze povedat kam chce ist a kam nie. Jednoducho pojde tam, kde je volne. Moj stryko tiez nechcel ist, je to na madaroch, on nevie po madarsky ani ceknut. Je tam uz niekolko rokov a je max. spokojny. Isiel tam s jednou aktovkou, presvedceny, ze tam do mesiaca umrie. Uz si tam za ten cas prestahoval vsetko z bytu 🙂 my mame tu vyhodu, ze jeho byt prenajimame a z toho mu doplacame, ale tam je ten doplatok hlavne za jednotku izbu, kebyze je na dvojke, tak mu to pokryje dochodok. Skus sa informovat v soc. poistovni na co ma babka narok, pripadne mozno aj na VUC ti poradia.

livus5510
autor
29. aug 2019

No ona na neho prepísala byt dobrovoľne, on ho založil lebo mal kopec pôžičiek od nebankoviek a tir chcel vyplatiť jednou veľkjou pôžičkou. Tú tiež neplatil a zrazu tu bol exekútor, predalo sa to a nejaké drobné ostali hejže.
Ten prepis bol asi pred 5 rokmi a nikto o tom vraj nevedel az doteraz. Lenže tam sú tie zmluvy všetko popodpisované jej rukou a demencia jej začala prepukať tak minuký rok a stále to nie je v štádiu, kedy by to bolo veľmi zlé.

livus5510
autor
29. aug 2019

A bol to prosím pekne 4 izbový byt v centre mesta, tak si asi viete predstaviť aký bol ten dlh vysoký, ale tak synáčik už dlhy nemá no, byt jeho mamky mu ich všetky splatil.
Už aj o tom som uvažovala, že podať trestné oznámenie, ale to nie je ani podvod lebo naivná teta jednoducho byt prepísala, emali ani zmluvu o dožití ani nič, ani papiere nemá teta kompletné, lebo kopec z nich povyhadzobala pri upratovaní, z lekarskych správ jej polovica chýba, aj to bolo zaujímavé obehať. O ňu sa nikto nezaujímal už dlho, len teraz to fakt vyeskalovalo.

galioska
29. aug 2019

Myslím, že takto skončíme väčšina z nás, realita! a nebudeme si klamať! keď si sami nezabezpečime niečo na dožitie, tak v Tom najlepšom prípade si nás aspoň jedno dieťa pritúli.
Už to nieje moderné a s rodičmi málo kto chce ostať až do konca a s týmto výchova nemá nič spoločné, príde partner a všetko sa hodí za hlavu aj starosti aj výchova, ži ako vieš, poprípade postaraj sa do predu😎, domovy dôchodcov sú hlavne po známosti ach alebo na to nieje lebo vždy treba pomoc aspoň jednému dospelému dieťaťu alé keď sa treba stará o rodiča , ruky preč .

karolinakr
29. aug 2019

Najviac sa mi lubi, ze babka byva v tvojej posteli je tvoje jedlo a vykrikuje ti co mozes a co nemozes? A dobre som to pochopila, ,ze priatel ti nic neprispieva??? To akoze vazne? A ten syn co predal byt kde teraz byva? Preco si ju nevezme? Vies co clovek ked si cita niektore prispevky tak neveri vlastnym ociam.tTo je proste des.Ja by som aj babku dala do vzdialenejdieho domova a nepytala sa na nazor ci suhlasi alebo nesuhlasi uz len z toho principu ze synovia sa maju o nu starat a ona by mala byt vdacna za to velkoryse gesto ze ste ju prichylili a zivite

livus5510
autor
29. aug 2019

Ten syn ktorému vzali byt exekútori netušíme naozaj. Proste zmizol a nikto o ňom nevie odkedy je babka u nás, to je zhruba 3-4 mesiace. Priateľ platí nájom, platí teraz väčší nájom, avšak áno, inak mi nijako neprispieva.
Ona nie je moc vďačná no, aj nám robí také naschvály až mám pocit, akože potrebuje ísť k lekárovi napríklad keď fakt nemôžeme, alebo nám behá do spálne bez zaklopanoa a keďze sme tam vyrazili zámok a nemali to čas poriešiť nemôžeme sa ani zamknúť a ja už neviem či je to tou demenciou alebo niečím iným...

iren88
29. aug 2019

tak toto je silná káva na mňa, by som očakávala, že keď jej dáš strechu nad hlavou, tak si to bude ceniť a nebude ti ešte aj vykrikovať, že ty si cudzia, veď ty po tom, čo si pre ňu urobila by ťa mala vnímať jak bližšiu osobu jak svoje deti, veď tie na ňu z vysoka kašlú

livus5510
autor
29. aug 2019

Aj ja som myslela a namiesto toho mi len frfle, minule som nechala chladnúť koláč a celý mi ho vyhodila lebo som do neho nedala orechy, že taký koláč sa u nich nikdy nepiekol. Ja sa ani nehádam, lebo nemám silu.
Ja nejem mäso, tak mi zvykne priateľ nabariť separátne, za to boli tiež šialené hádky, že takto pravnúča nevynosím no... ale v pondelok to pôjdem riešiť baby a potom sa ozvem, že čo a ako.
Lebo som fakt už tak zúfalá, že na pokraji, varí sa ako ona chce, pečie sa ako ona chce, spávať chodíme aby sme ju nebudili lebo vykrikuje, k lekárom ju vozíme, no otroci sme a je to čoraz len horšie

barbellka
29. aug 2019

@livus5510 drz sa. 🙂 musis mat velmi dobre srdce a vidno, ze priatela lubis, ked toto zvladas, alebo aspon sa snazis. Verim, ze to vyriesite cim skor.

dilino
29. aug 2019

@jamika27 úplny súhlas s tebou oni doplatiť peniaze musia sú jej deti to tak rozhodne aj súd

simca06022011
29. aug 2019

@livus5510 zariadenie nemusíte hľadať najbližšie, auta teraz existujú... My sme babku tiež umiestnili v jednom. Bratia sa na doplatok skladali ale vysoký nebol, babkin byt sa prenajímal plus dôchodok a nič jej nechýbalo. Je ti to priateľ, je fajn, že je jediný zodpovedný a o babku sa chce postarať, ale mne ako žene by to asi prekážalo že to musím trpieť ja, tiež máte právo na súkromie, tiež si môžete deti zaobstarať, Aby sa nestalo že sa odcudzite kvôli babke... Synovia by sa mali podeliť o náklady, riešiť sa to dá aj cez pravnika, mediátora, ... A hlavne mali by to riešiť jej deti! A nie vnuk.... Že ich hanba nefackuje, keby na mňa nahucali kvôli tomu že to chcem riešiť za nich, tak by to nerozchodili.

dilino
29. aug 2019

@livus5510 opatrovateľske nieje 400 eur ked je pribuzna vtedy sa berie prijemer jej dôchodku ak by sa staral o nu tvoj priateľ preňho nieje cudzi čiže koľko dostava starobny dôchodok iba by mu doplatili ten roziel niekedy je to 150 a niekedy aj menej podľa vyšky dôchodu jeho babky on jej ten starobny dôchodok ma brať a žiť spolu s ňou z jedneho plus doplatok jemu ale to je maličko ja sa staram o vlastnu dcérku a dostavam 101 eur mesačne ked je pribuzny nedajú mu veľa penazi ak by sa staral o nu cudzi napriklad ty ty dostáneš viac okolo 600 eur ale on nie lebo je pribuzny oni potrestali pribuznych čo sa chcu starať a radšej štát da cudziemu viac penazi vieš čo treba podať žiadosť na samospravny kraj oni zodpovedajú za štátne zariadenia domovy dôchodcov treba povedať aka je situácia podať žiadosť a samozrejem papiere od lekára že v akom je stave ked lekárka napiše že je dementna nemôže byť sama tak chorého by mal samospravny kraj uprednostniť hned aj ked chodi že nieje ležiaca a to že deti jej nebudu prispievať to sú oni nato krátky podať navrh na súd navštiviť právnika nech to spiše podaš na súd alebo tvoj priateľ a súd im podľa zákona rozdeli kto koľko ma prispievať najlepšie zhrabnuť peniaze a straj sa druhý aspoň vydno že máš dobre srdce vráti sa ti to len nedovoľ aby si si rozbila dobrý partnerský vzťah ked pride bývať cudzi človek do rodiny a ešte je chorý tak to sa zmenia cele pravidla aj ked žiju len dvaja ako partnery a nehovoriac o tom aby niečo výčinila riešenie je UPSVR a ten samosprávny kraj pod ktorý patrite priateľovi sa neoplati byť s ňou doma lebo to by dostál smetie a nie peniaze ani sám na prežitie by nemal nie nadarmo sa hovori že jedna matka vychova 10 deti ale 10 deti sa nevie postarať o matku veľmi smútne z ľudskeho hľadiska že sa o nu nechcu postarať a tie nevesty vedia aka bije že ani jednej sa neoplati s ňou zostať doma lebo by nedostali skoro nič treba hned riešiť ved najlepšie nechať problémy na druheho lenže zabudajú na jeden dôležity fakt že aj oni raz môžu byť odkazani na pomoc svojich deti a môže sa to obratiť proti nim ved ako sa hovori karma je zdarma hned žiadosť s priloženim zdravotných zaznamov na samospravny kraj pod ktorý patrite veľmi vám držim aby ste to s priateľom nejako zvládli každemu sa všetko vráti kona dobro vráti sa dobro roky zbehnu ako voda a aj ty jej synovia budu mať 80 a potom ich tak odmietnu vlastne deti to mi ver riešte to čim skôr ked je chorá mala by dostať prednostne miesto len to chce veľa sil a energi a behania od úradov po lekároch ako pišeš babkin dôchodok ide na lieky a s čoho by žil tvoj priateľ ked by mu len doplatili tak isto chodiť po lekároch chce veľa voľna a trpezlivosti držim obom veľmi🙏

livus5510
autor
29. aug 2019

@dilino to som teda nemala šajnu, že tento štát dá príbuzným takú almužnu, akože prebohov, z čoho tí ľudia majú žiť a kde majú bývať? Veď 100eur to nezaplatí ani nájom niekde v ubytovni a nie lieky a jedlo čo je fakt treba. Normálne som sa len nahnevala, je to šialené, aj 600eur je pre dvoch ľudí stále málo ak sa vezme, že jeden z nich je chorý.
Máš naozaj môj obdiv ako to zvládaš, hlavne, že človek celý život pracuje a odvádza dane a nič za to nemá.