Problémy pri dedení. Je to takto košer?

geegee
27. máj 2009

Moj stary otec mal chalupu a byt. A este predtym 2 deti, ktore su ukazkou toho, ako hnusne sa surodenci k sebe dokazu spravat 😖

Chalupu ziskal kupno predajnou zmluvou v r.1993 bratranec, za nejaku symbolicku sumu. Mal nas - mna a mojho brata - vyplatit, co ale nikdy nebolo na ziadnom papieri. Nevyplatil.

Byt ziskala naposledy Darovacou zmluvou teta, bratrancova mama a dcera stareho otca. Ale kym sa tak stalo, uz len stara mama uzavrela Kupno predajnu zmluvu s mojim otcom. Byt na jeho meno nebol zavkladovany, lebo teta vzala od starej mamy vsetky doklady od bytu odkedy bol vlastnictvom starych rodicov hned, ako sa dozvedela co spisali jej mama a jej brat. Kataster ziadal dolozit este nejake z tych dokladov. A 2 mesiace po tom, vznikla darovacia zmluva s pravom dozivotneho uzivania pre staru mamu, v prospech tety.

V sucasnosti je drevenica predana, od juna 2008. O par tyzdnov je dedicske konanie po starej mame. V podstate nie je co dedit, vsetko je rozchytane. Ale je to vsetko koser? Otec sa chysta vrtat do toho a ja naozaj neviem, ci to ma vyznam.
Teda - vsetko

tictactoe
28. máj 2009

no tak to mate fakt zamotane... existuje zavet po starej mame? jedine ten by mohol vniest trocha svetla ci nadeje do toho, inak asi naozaj niet co dedit!

lienocka235
28. máj 2009

geegee
mozem sa opytat kto doopatroval starych rodicov?

u nas bola podobna situacia.. stari rodicai z ejdnej strany odkazali vsetko 1 ujovi z 5 tich deti.. a ten ich odmieta /teda uz iba babku / doopatrovat... samozrejme.. ti ostatni 4 nevideli ani korunu z toho nikto ich nevypaltil ani nic.. a este teraz babka chce aby ju doopatrovali.. a ten jeden zdedil.. dom a plno pozemkov.. / starky restituovali/ - oblast BA... takze tak...

gallina
1. jún 2009

No najlepšie bude sa poradiť s právnikom. Ale pokiaľ mám dobré informácie, tak darovacia zmluva sa dá napadnúť do 10 rokov od uzatvorenia. Najlepšie bude ak si vybavíte List vlastníctva a potom konať ďalej.

andzi
4. jún 2009

galllina: neviem odkiaľ máš informáciu, že sa darovacia zmluva dá napadnúť do 10 rokov od uzatvorenia. To je hlúposť. Môžeš sa domáhať buď neplatnosti darovacej zmluvy, napr. z dôvodu, že bola podpísaná v tiesni, pod nátlakom a pod. pričom táto neplatnosť sa nepremlčuje. Darca sa tiež môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny v rozpore s dobrými mravmi.