Rodičia nechápu moju výchovu

gastankaa
14. sep 2019

Ahojte,mam 2 deti,chlapcov (5 a 2,8r).Moja mama,sestra(bezdetna),svokra,otec sa vzdy venuju hlavne starsiemu,lebo je rozumny,nie je s nim"ziadna robota"a pri najhorsom mu zapnu TV a maju pokoj.Je samostatny,citlivy a da sa citovo vydierat,co im vyhovuje,lebo je to pre nich lahsie,ako ho vychovavat.Kritizovana som za mensieho,za toho,ktoreho vzdy nechaju so mnou,lebo : je maly,lebo visi na maminke,lebo reve,lebo neposlucha,lebo sa hadze o zem,lebo im nechce dat ruku a hrat sa s nimi.Ja ho vidim ako 2,8 rocne dieta,ku ktoremu si nevedia najst cestu,lebo nie je ako jeho brat.Je iny,chce sa hrat ine hry,ma obdobie vzdoru,ako kazde dieta v tomto veky,skusa hranice,zacal chodit do skolky,je to pre neho velka zataz,zle si zvyka a strazi si mamu,je tvrdsia povaha,ked na neho kricime,alebo ho chce niekto vydierat,zasekne sa a ma ta v pazi....Ale v ich ociach je rozmaznany. Citim sa velmi zle,lebo sa ich snazim vychovavat ako najlepsie viem,neporovnavat ich,brat kazdeho ako inu osobnost a zaroven upevnovat ich surodenecky vztah,aby nemal jeden pocit,ze druhy je uprednostneny..Obidvaja su velmi srdecni,laskavi,maju radi ludi,zvierata,posluchnu,daju si vysvetlit.Velmi ma trapi uz dlho,ako vnimaju tohto mensieho,dnes som mojej mame povedala,co si myslim a jej reakcia bola,ze ci mi uz sibe,ci som normalna,ona neznesie kritiku,nikdy!

myslim.Reakciassibessidisibuospravepytala sa mmamatich,brat kazdeho akomu prisposobit vyvhovu

limetka69
14. sep 2019

opytala by som sa ci som toho prveho dobre vychovala? ano, aj druhy bude dobre vychovany... inak ja mam take reci v .... je to moja vec ako vychovavam, vsetkym vravim, ze oni uz priestor na vychovu mali, tym bezdetnym co mi radia a poucuju ma venujem hlasny rehot, ze ta trapia take kraviny :D

gastankaa
autor
14. sep 2019

@gastankaa Aby som este uviedla priklad,ten mlafsi odkukava vsetko od starsieho skolkara,kadejake somariny,ved viete....Ale pokarhany je maly,ked to zopakuje! dnes sme boli von,maly je chory,nespal,brat mu utekal,necakal ho,ja som mu nedovolila ist do fontany,klasika,vzdor scena,capol ma.Na neho plati ignorovat.Tak som isla dalej,s revom prisiel za mnou a ospravedlnil sa.V ociach mojej mami je rozmaznany,lebo som mu mala dat po zadky,ze vraj co ma ma co bit!?
necakam tu od vas pochvalu,ani podporu,len som si potrebovala vyliat srdce.Svojou vychovou som si ista,vedie ma srduecko a laska,ale som sklamana z mojej matky a z toho,ako ma vnima,aj som jej to dnes povedala,ze sa skor urazi za vycitku,nez aby ju mrzelo,ze jej vlastna dcera jej nic nemoze povedat

gastankaa
autor
14. sep 2019

@limetka69 ano,presne ako pises,som si sebou ista,lebo vidim,ze deti mam dobre,len nie su cvicene psiky....vlastne ma najviac trapi ten nazor a postoj mami

limetka69
14. sep 2019

@gastankaa nikdy vsetkym nevyhovies, netreba si vsetko pripustat, ano, niekedy to je na nervy, ale tak nic s tym neurobis, jednym uchom dnu druhym von 🙂

pribinak
14. sep 2019

Dala by som si od rodiny nejaky cas pauzu. Vnúčatá ci synovci im budu vzácnejši a budu menej kritizovať
Robte si program len vy 4, pripadne s nejakými kamošmi a znamimi

Niekedy je to so starými rodičmi tazke, uprednostňujú jedno vnúča pred ostatnými, uz zabudli, ze aj ich deti mali tazke obdobia

Fakt si treba dat na cas pauzu a bude to lepsie

pininka1
14. sep 2019

Presne to isté prežívam aj ja, a vrchol všetkého bolo keď svokra do očí povedala mladšiemu, že ty s nami nepôjdeš. Som myslela že mi srdce pukne. Ja mám všetky svoje deti rovnako rada a žiaľ u nás moja mama ma ako miláčika sestrinho syna, lebo bol prvý vnuk, sestra je podľa nej neschopná ho vychovávať, iné vnúčatá nevidí, darčeky, aj keď ja niesom materialista, ale ti bije do očí, koľko dostane on a koľko ostatni. No a svokra zas miluje môjho najstaršieho, lebo je bezproblémový, poslúcha na slovo, nieje zivy. Nemusí s ním nič robiť. Ja dúfam že sa ako babka nikdy k ničomu takému neznizim. Je mi z toho zle. A verím že aj tebe.

mimka11111
14. sep 2019

@gastankaa ahoj,tak vies, niekto si myslí,že keď vychova 3 deti,tak ma automaticky patent na vychovu....viď moja svokra, a keďže sa jej deti vyvíjali a rástli určitým spôsobom, automaticky sa tak isto vyvijaju a rastu všetky deti sveta....hmmm,len akosi ta jej predstava od chvíle,ako sa narodil nás synček padá...nie,nie všetkým deťom rastu zuby v pároch...nie,nie všetky deti sa radi vozia v kočíku,....nie, nie všetky deti majú krvnú skupinu len po svojom otcovi....a takto by som mohla pokračovať do nekonečna....a este jedna vec, kým som neporodila,tiež som si myslela,že každé umrncane a vzdorovite dieťa je rozmaznané......už si to nemyslím 😆.....viem,že je to niekedy ťažké,ale riad sa vlastným srdcom,nech si hovorili,kto chce,čo chce....na svete neexistuje jediný človek,ktorý má patent na výchovu a ktorý vie o deťoch vsetko

evkamotka
14. sep 2019

Nikdy sa vsetkym nezavdacis. Ci organizujes svadbu, dovolenku... Vychovavas deti...

saluda
14. sep 2019

@gastankaa potrebuješ, aby tvoju výchovu chápali? Ved je to celkom jedno, iba čo sa zozieras, môžeš vysvetľovať koľko chceš, nepochopia, lebo nechcú.
Aj keď ťa chápem, je to nepríjemný pocit, ked stari rodicia uprednostnuju jedno dieta, zažila som niečo podobné so svokrou. Starší syn bol liebling, mladšia dcera raz malá, potom zase by babka dvoch nezvladala, pýtala si iba vnuka. .....našťastie je dcérka salamistka a v tom veku to ešte neriešila. Časom sa to upravilo, keď bola starsia, získala si babku a boli partacky.

0silvia0
14. sep 2019

@gastankaa preco sa cela rodinna suita (babka, sestra, svokra, dedko?) venuju starsiemu? To co byvate vsetci na jednom dvore? A ty s tvojim muzom ste kde vtedy? Vychovavajte si podla seba, robte podla seba a ked sa im nepaci tvoja vychova, tebe sa zasa nepaci ich postoj a ste si kvit. Vobec to neries, kazdy riesi len male deti ake su, co robia a co by mali robit... ked bude jedno dieta v skolke, druhe v skole, potom obaja v skole, nikto uz nic riesit nebude. Tieto starania sa do vychovy su povacsine v nizkom veku deti, ako prislo, tak odide...

jaja23
15. sep 2019

@gastankaa prosím ta... Asi to ma doma každá druhá mama. Mne s mužom rodičia povedali minule, že nie ze z malého výchovame takého, ako sme my. Mali sme s nimi dobrý vzťah, kým sa malý nenarodil. Odvtedy je stále niečo zlé. Preco ho kojím.. Prečo ho uspavam v nosiči, prečo mu púšťam takú hudbu, prečo mu dávam tu čiapku na hlavu a nie inú.... Stále dačo. Moja mama celkovo u prednostnuje moju sestru a jej syna a ocino je ovplyvnitelny. Stále v sebe riešim ako sa mam k nim správať keď sú takýto.

gastankaa
autor
15. sep 2019

@0silvia0 byvame nastastie sami,ale ked vsetci prideme k nim,alebo sme na vylete,tak starsi s nimi je 200 metrov popredu,nas ani nikto necaka....pytaju len starsieho na vikend,lebo maly by plakal (ale uz 2x spal u nich a bolo dobre).Oni nechapu teraz to,ze: maly chce sam odomknut,sam sa obliecy,nemaju trpezlivost,zhukaju ho,ze nebudu hadam robit to,co male decko povie.
Ja pritom sama vyberam situacie,kde si moxe skusat tu svoju autonomiu a kde uz sa to zial neda,ale im vadi vsetko.
Aj take nasilu od mojej mami: Lubis starku? a on povie: nie,maminku
Ona sa urazi a zly je on,a svokra to zvykne zaklincovat,ze : tak ja uz nepridem za tebou

Vobec nedokazu riesit tieto vzdorovite sceny, cakaju odo mna,ze ved mu povedz!!! a rozmaznany je

gastankaa
autor
15. sep 2019

@jaja23 to mi je luto,ako sa vedia vztahy pokazit,ked nasi rodicia nerespektuju nas

maciatkolulu
15. sep 2019

@gastankaa ale tak skus sa zamyslieť, či nie je aj tak trošku rozmozmaznany,ebo môj najmladší teda je trosku a nemám problém si to priznat.

0silvia0
15. sep 2019

@gastankaa ty si poznas svoje deti, vies co na ne plati, oni nie su s nimi nonstop, nevedia ako na ne, nemaju uz nervy na vzdorovite detske sceny, ani nemaju nervy na nejake autonomne nacviky...
Jasne, ze sa im lepsie komunikuje so starsim, rozumnejsim.... Ale ono sa to casom zmeni, utrasie, hlavne z toho nerob velku vedu...
Teba sa to ako matky dotyka, ale ked sama budes mat velke, odrastene, dospele deti, tiez uz stratis trpezlivost na upistanych a urevanych krpcov so vzdormi, jednoducho ked mas male deti, vies co mas s nimi robit, ale casom riesis ine veci, ine situacie, s velkymi detmi, a zabudnes ako spravne riesit detske vzdory, hlavne ak s tymi detmi nie si stale a nepoznas ich v dennych situaciach...

dadomon
15. sep 2019

a co je zeny podla vas ROZMAZNANE DIETA? ake konkretne prejavy ma? a co ke vec vzdoru?

0silvia0
15. sep 2019

@dadomon situacia: dieta zatuzi po hracke a rodicia nasadnu do auta o osmej vecer a idu hracku dietatu kupit. Aj take som zazila a pre mna je toto rozmaznane dieta a rodicia bez hranic, na ich skodu....

dadomon
15. sep 2019

@0silvia0 ano,aj pre mna je toto rozmaznane dieta,ze DOSTANE co chce a hned....ale dieta,co chce same nieco skusat a potom je frustrovane a place,lebo rodicia nedovolili,ako pise autorka,tak to je podlamna vzdor

ajsha123
15. sep 2019

Písala som dosť dlhú odpoveď, všetko mi to vymazalo 🙁
Čítala si knihu Sourozenecke konstelace (Súrodenecké konštelácie) od Kevina Lemana? Mne veľmi pomohla v pohľade na moje deti. A prestala som sa obviňovať a prijímať odsudenie, že neviem vychovávať a že som zlá matka. Je tam písané, že nie všetko je o výchove. Veľa vecí majú deti dané, vzhľadom k tomu, koľke dieťa je v rodine. Napr.prvorodene deti sa narodia do rodiny, kde sú sami dospelí. Vzor majú v nich. Tieto deti su slušné, múdre, vychovane... Deti, čo vela vedia, sedia nad knihami, encyklopédiami... Druhorodene, keďže to vnímajú, že nie sú sami, chcú sa vyrovnať staršiemu súrodencovi, porovnávajú sa s ním, neide to, podvedome začnú vzdorovať. Su z nich rebeli. Vzdor a rebelia sú ich hlavne crty... Napr.
Samozrejme, nie vzdy a vsade to platí rovnako silno, ale podstata je, že veľa robí postavenie v rodine.... Určite si to precitaj. Mam tu knihu aj v pdf, ale teraz sa k nej nedostanem. Keď pridem z nemocnice, prip.pis Ip.

unicornlady
15. sep 2019

Keď chce dieťa niečo skúšať, same sa obliecť atd.. veď ako super, že sa učí samostatnosti. Nejak sa to musíl naučiť, postupne. Je jasné, že ľudia, keď už si odvykli od malých detí, nemajú na to trpezlivosť.

Súrodenecké konštalácie... tak u nás to vyzerá tak, že najstarší súrodenec bol naučený rozkazovať tým mladším, stredný (ja) je skôr ten mierotvorca, a najmladší, tak od toho sa veľa neočakávalo, že veď tí starší dvaja urobia :D

maciatkolulu
15. sep 2019

@dadomon nuž nemáš pravdu, lebo dieťa nemôže samé skúšať to co chce a kedy chce, niekedy treba vydržať a a potom sa dá robiť a rozmaznané dieťa je v tomto prípade také, že rodičia pustia cor ibia a bežia dietku na ich rozkaz vykonávať činnosť co si žiada junior 👍a na to babičky a tetusky fakt nervy mat nemusia 😉a nemajú túžbu sa naťahovať

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ajsha123
15. sep 2019

@ptmt1011 kritizovať druhych, to sa robí ľahko, žeby preto? 😓 Ťažké je premôcť sa a robiť,pomôcť.... Dnešná doba je plná kritiky, všade ju čítaš, počuješ... Ludia uz pomaly nevedia chváliť. Tak asi jedným uchom dnu, druhym von. Alebo ako mne manžel zvykne, keď mu niečo vycitam: "maminka, lubim ťa". Vždy ma odzbrojí ☺️
Musis si najsť si niečo, čo odpovieš, napr. "nabuduce varis ty dobre? Alebo: "môžeš tu izbu upratať" 😀

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
maciatkolulu
15. sep 2019

@ptmt1011 a prečo chodia teda k tebe, prečo ich pozýva, inak už nemáš tak malinke deti, aby si bola až tak unavena a behala im za zadkami, to je ale fakt😉predpokladám, že staršia je minimálne v škôlke. A áno, tvoja domácnosť, rozhoduje o nej ty a manžel a nie tetky, čo majú dieťa s debilom😂😂😂takže toto by som nebra do uvahy

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
maciatkolulu
15. sep 2019

@ptmt1011 aj keby bývali vedľa, tak jednoducho nech radšej nechodia keď majú byť rypacni a hotovo

0silvia0
15. sep 2019

@ptmt1011 a doteraz si akoze pokorne sklonila hlavu, poddajne zaklipkala ockami a utrpne si bola v rodine za popolusu, ktorej kazdy naklada? Tak je to aj tvoja chyba. Aj niekto pride a ma blbe reci, strc mu metlu/vysavac do ruky, nech ti ukaze ako sa to spravne robi. Alebo vychystaj decko na ihrisko s tetkou a ty povedz, ze si zatial v pokoji vypijes kafe. Ze nech sa realizuju, ked maju tolko dobrych napadov😁

vespertine
15. sep 2019

Ja skôr vnímam, že ide o problém teba a tvojej mamy. Neviem, aký ste mali vzťah doteraz. Ale viem, že generácia našich rodičov fungovala na poslušnosti, a nezáležalo im na tom, aby sa im trebárs dieťa zdoverovalo, aby mali dobrý vzťah...tiez mam ťažký vzťah s mamou, je mi jasné, že nás milujú, tak ako väčšina rodičov miluje svoje deti...ale nevedia to pretaviť do vzťahu, nevedia ako. Myslia si, že najvdacnejsi budeme za "dobre rady", a pritom to je možno to posledné, čo potrebujeme. Hlavne vedieť, že vlastná mama nás rešpektuje ako samostatne zmýšľajúce osobnosti. Ze nás občas pochváli, aj keď sme už dávno dospelí. Preto aj ja vychovávam skôr tak, aby moje deti cítili lásku a vedeli, že som tu vždy pre nich, a nie iba, že ich budem donekonečna "zdrbavat" za všetko, a radiť, a kritizovať, lebo to je podľa niekoho jediná úloha rodiča.

jaja23
15. sep 2019

@ajsha123 môže byť, ja a moja sestra sme na tom takto