Rozdielne názory na výchovu. Ako to riešite?

ada31
9. okt 2008

Ahojte ženy,prosím vás máte aj vy problém dohodnúť sa s manželom na výchove detí.Pre každého z nás je niečo iné dôležité a prvoradé.Nečakala by som,že až tak sme rozdielni.Manžel mi stále vyčíta,že zle vychovávam deti,že prečo jeho neposlúchajú a ignorujú.Proste ak je nejaký problém tak som za tým ja a moja výchova.

slnieckova
9. okt 2008

Tak to budete mat tazke, pretoze kazdy si bude vzdy tvrdit svoje. Najma ak nie ste povahy, ktore robia kompromisy, co tvoj manzel asi velmi nie je, ked ti len vycita, ze je to tvoja vychova. 😔

mirka414
9. okt 2008

my sa nevieme dohodnut pri umyvani vlaskov 😠 😠 malinka hrozne place a markus povedal,ze radsej bude mat spinave dieta ako keby mala malinka tak plackat 😀 to su zatial u nas najvacsie nezhody....

horallka
9. okt 2008

ada31 a môžeš konkrétne uviesť nejaký príklad- kde sa s manželom nezhodnete a čo mu vadí?

jaduska
9. okt 2008

Tak mu povedz, že nech sa s tebou na týždeň vymení a názorne ti ukáže ako sa správne vychovávajú deti. Uvidíš, čo povie potom.... 😕

bubba
9. okt 2008

ada no ja ti neviem ale u nas je to tak,ze ja malu vychovavam tak aby posluchala aj ocina aj starych .... a ona to celkom respektuje.este sa mi vazne nestalo aby manzel nesuhlasil s nejakymi mojimi vychovnymi praktikami a dokonca sa snazi kopirovat tie moje ked je "vo veleni"je rovnako prisny,je rovnako precizny co sa tyka stravy,hygieny....dokonca v prebalovani bol aj lepsi,ked mna uz z toho nadrapovalo a on to robil vzdy s usmevom na tvari 😀 😀
podla mna to ze vase deti nemaju autoritu voci otcovi je jeho chyba a nie tvoja a ked tak pozeram na ten vek deti,tak jedno ma urcite obdobie vzdoru a to mladsie ho vehementne napodobnuje nie????povedz manzelovi nech neleze do kapusty,nech menej pracuje a viac sa venuje detom 😉
baby....moje kamosky...preco vas ja vsade stretnem 😀 😀 😀

emily3
6. nov 2008

ahojte, vidim ze tu dlho niekto nebol ale u nas je ten isty problem. ☹ , manzel chodi do prace a ja som doma s najmensim. vlastne stale som doma, este som poriadne ani nepracovala tak 2 mesiace medzi materskymi. a nevieme sa dohodnut na metodach vychovy, mne vadia jeho a jemu moje, a vycita mi ze zle vychovavam nase deti. ale on je s nimi denne cca 10min a to na nich nahuci a je spokojny ze si splnil svoju rodicovsku povinnost. a este robime chybu ze sa o tom nebavime a potom to praskne. Dcera je celkom poslusna a zodpovedna, na nu sa da spolahnut ale syn ten sa zatne a nepohne s nim ani stado volov 😅 a to manzela vytaca do vyvrtky. kazde dieta je ine a na kazdeho plati nieco ine, len to treba najst a nie vyuzivat jednu metodu na vsetkych....no zostava nam len modlit sa aby sme svojou vychovou nepokazili nase deti 😉

shela
6. nov 2008

u nas nieje problem s manzelom ale so svokrou...ta je asi prevteleny diabol 😔 ...stale mi vycita ze mala je na mne velmi zavisla a ze k nej ani nepride..ale problem nieje je v tom zeby som jej malu nechcela dat ale v tom ze ona ma dolezitejsie veci na praci ako byt s vnuckou- ist na bingo, nakupovat atd...ani jediny raz nevzala niekde malu , ani raz neostala s nou ked sme to potrebovali...dokonca aj ked som mala zdravotne problemy- vnutorne krvacanie brucha ani vtedy nebola ochotna pomoct...vedela ze sa neviem ani pohnut a horko tazko som krmila malu ani vtedy sa neuvedomila..ale zato bude na mna nadavat ze mala je na mne zavisla

bibula
6. nov 2008

mal ostat domA on a nebol by problem,samozrejme,ze respektuju via c teba-ved si snimi nonstop. 😕 moj nastastie nehovori nicmaj ked dovolim aj na luster vyliest. 😉

evabb35
7. nov 2008

Shela, podľa mňa Tvoja dcérka je ešte veľmi maličká na to, aby bola od Teba nezávislá.
Zdraví ľudia nechápu zdravotné problémy a problémy s nimi súviasiace a teda ani nedokážu pomôcť. Možno keby mali za sebou nejaké skúsenosti s chorobami, tak to pochopia a aj im napadne pomôcť.

digysa
7. nov 2008

My sa celkovo tiez zhodneme na vychove, az na malickosti. Napr. Ja synovi dovolim hrat sa aj s ruzovym psikom, kdezto manzel mu da do ruky radsej modreho, alebo auticko...
Ale vacsi problem mame vo sfere: bezpecnost. Ja, kedze som s detmi 24 hod vkuse tak som robehana a ulietana. Napr. Moj muz mi vzdy vycita, ze nechavam noze na kuchynskej linke, kde ich starsi syn moze dociahnut. Ma pravdu, vzdy po vareni, alebo krajani sa vrhnem na nieco ine a tym padom zostanu noze v dosahu....a pride hadka...
Ale nie je to az take tragicke...pomaly si zvykam ich odkladat 😵

ootaznik
22. aug 2011

poradte mi, dcera ma 2r a jej otec ju doteraz este nevidel /nebudem rozvadzat dovody/, teda vsetko doteraz bolo len na mne. nastavila som vychovu, rezim a vsetko ostatne a tak nam to obom vyhovuje a mam pozitivnu spatnu vazbu, ako to sama zvladam. nikto sa mi nemiesa do vychovy, respektuju to, o co sa snazim, aby z mojej dcery vyrastol samostatny, rozumny clovek, nerozmaznany, nesebecky a pod.
Ked prisiel den prveho spolocneho stretnutia aj s jej otcom, vzal ju do narucia, objal - dcera ostala sokovana, plakala - ved je to pre nu cudzi clovek. Sprava sa, ako keby tie 2r neboli. On si riesi vychovu po svojom, kupuje jej veci a hracky, prezentuje svoju vychovu, co je proti tej mojej. ked mu nieco poviem, aby to respektoval, tak odpovie, ze on si moze robit co chce. je s nim tazka komunikacia, aj to bol dovod rozchodu, vsetko len podla neho je spravne. Podla mna na to nepriamo doplaca dcera a pre mna to tiez nie je jednoduche. Docitala som sa, ze take skusenosti pre dieta mozu viest k vzniku roznych psychoz a neuroz - v batolivom veku. Poradte mi prosim, co mam robit? nemyslim si, ze je to dobre pre dceru a tiez pre mna. No on sa teraz chce prezentovat ako ten naj otec.

renton
20. sep 2012

@ootaznik jaj to mas skutocne strasne! Aj ja by som z toho bola rovnako na nervy!! Ale neviem, ci na toto je vobec nejake riesenie... Pretoze otcovi sa neda zakazat stretavat sa s dietatom. Iba ak by si na neho mozno vytiahla nejaku trestnu cinnost, drogy alebo tak. Neviem co ine by som Ti poradila. Ja by som asi porozmyslala ako z neho spravit nevhodneho rodica a sudom zakzat stretavanie. Nuz ale, na druhej strane ak si zvazis tie natahovacky... No, jednoduche to nemas

andrejka1983
20. sep 2012

@ada31 ahoj....nuž ak teba deti posluchaju a tvojho manžela nie, tak mu povedz ,že nech sa on zamyslí kde spravil chybu vo výchove ked pred nim nemaju rešpekt a nie ty 😉 ved na výchove sa podielate obaja nie len ty,či on je tu iba na kritizovanie??? 😀 no by videl.....

napr u nas...už som naučila manžela aby ked kričím a robim poriadky s malou tak čušal a nemiešal sa...lebo zo začiatku sa mi do toho montoval, že prečo tak hlasno kričím,a už stačilo a prečo si jej dala po zadku ved je to ešte male dieťa a ono nerozumie... 😅 tak som mu povedala že ešte jedna blba veta ked riešim problem a ujde sa jedna aj jemu 😎 😀 jednoducho si sadnite,a dohodnite si pravidla pri výchove a bude....ked bude riešit problem on,tak ho podpor a aj deti tak budu vidieť že to ocko "myslí vážne" a budu ho rešpektovat 🙂

travisek
28. dec 2013

u nas je to viacej komplikovane babenky moje. Cele roky som bola doma s nasim

synom a robievala len prace na polovicne uvazky / obchod, retauracie/, nuz vychovavala som si ho po svojom ; s laskou, citom, slusnost som do neho vstepovala od malicka a aby si dokazal vazit vsetky veci aj ludi. Dneska je uplne cosi ine... skoda pisat. Pytam sa kde sa stala chyba? Moj muz nikdy nemal cas a zaujem o spolocnu vychovu dietata, kde sa stala podla mna prva chyba. Nikdy nemal na nic nervy a trpezlivost, preto sme sa nikdy ani nedopracovali k druhemu dietatu, po ktorom som velmi tuzila a chcela som aby nebol nas syn sam. Stale som len pocuvala ako on musi robit a stara sa o rodinu a je chudacik unaveny, podotykam, ze nikdy nasho syna neprebaloval, nekupal a ine vci, vsetko bolo na mna. Pri nasich castych hadkach za vychovu mne ustavicne vycita ked nas v niecom syn neposluchne, ze to je moja zla vychova a len dokaze kritizovat a ublizovat na dusi. Niet cuda, ze mna po tolkych rokoch chytili rozne psychicke depresie a chorlavost... o nechutenstve do zivota uz radsej ani nebudem pisat... najhorsie, ze nas syn ma rad peniaze, na ktoreho ho otecko naucil uz od malicka a cpal do neho, co I zrejme myslel, ze mu dava lasku, lenze to je velka chyba, ked si niekto mysli, ze peniaze znamenaju mnoho, take deti sa nikdy nenaucia si vazit ziadnych ani tych najmensich malickosti. Z casu na cas ked mu syn odvrkne tak je nastvany a vykrici mu ze je rozmaznanec ale ze sa k tomu aj on z urcitej casti pricinil to uz nechce vediet a vidiet... velmi smutne, cely zivot iba praca a sporty existovali a pomalicky sme boli v pozadi... to som ete zabudla dodat, ze ked pocuje nsho syna ako nepekne rozprava k svojej vlastnej mamke co mu dala zivot a vsetko /24 hodin cele roky/, manzle sa robi ze nic nepocuje a nevidi a cumi len do telky. To je podla mna velmi nespravna vychova a takto sa to u nas vlecie cele roky, ked som vravela robme s tym nieco ked je este maly lebo ako aj to nase prislovie vravi Ohybaj mna mamko dokial som j Janko lebo ked ja budem Jano, neohnes mna mamo! To presne sa aj u nas stalo a pretrvava cele roky az mavam z toho hlboke depresie a odpor k manzelovi, o nasom intimnom vztahu uz ani nerozpisujem, naruseny dlhe roky... naviac este co robieval pri hadkach a vycitani jeden druhemu zacal ukazovat na mna a hlavu, ze som svihnuta a mam sa dat vysetrit, bohuzial to nas syn pakrat aj videl a pocul, tak sa pytam kde je ten respect and ucta co ma zena mat od chlapa a syna????? Velmi to boli lebo som stale zila iba pre nich dvoch, asi je na case aby som koonecne zacal zit svoj vlastny zivot ako zacal aj manze, ze si nasiel svoje konicky a radsej prcha z domu... velmi nespravne bo nikdy nechcel riesit ziadne problem vo vztahu, ktorych sa nakopilo uz vyse hlavy! Som bezradna zo vsetkeho ale nasho synalubim nadovsetko I ked mne mnoho krat ublizil na citoch a dusi ale predpokladam, ze to zrejme prevzal z otcovych genov... s tym uz asi nic neurobim, este je vela toho o com bych mohla pisat... Dakujem Vam za pochopenie a kazda rada vitana od kohokolkvek z Vas tuna co citate. Citim s Vami !

namornicka
28. dec 2013

@travisek Čím skôr začneš žiť aj svoj život, mať svoje koníčky a záľuby, okruh ľudí s ktorými je ti dobre tým skôr zistíš, že tá (ne)úcta k tebe nie je genetická záležitosť ale otázka toho kto si koľko nechá skákať po hlave. Možno som to napísala tvrdo, ale je to tak. Nehovorím že sa máš prestať starať o rodinu, ale ako píšeš že máš veľkého syna, takže mu asi za zadkom behať netreba. Poriadok a navarené pri počte a veku členov rodiny nie je problém udržať aj s ich pomocou, čiže ti ostane čas na šport, relax...........uvidíš ako ti to zlepší náladu a zvýši sebavedomie.

travisek
29. dec 2013

@namornicka Hej a prave ze o tom casto premyslam, ze to je nutne a potrebne urobit z mojej strany, normalka sa musim zmenit a najst si tiez svoje zaujmy a ked on nebude doma tak ja tiez zmiznem kdesi von s kamoskou atd, aj mamka mne uz tak radila davno, lenze ja hlupana stale poctio vsetko brala s laskou a pozrime sa dneska kde som... a oni dvaja fajn a ja budem ako blazon pred nimi, ak si to uz o mne aj nemyslia... co mam taky pocit... samy si neradi robia veci pretoze su zvyknuti cele roky, vsak ani nic nevedia a ta ich pohodlnost... pomlcim ako vsetk im dobre pride vhod ked uz je to urbene ale pritom sme mali taku dohodu uz najmenej tiickrat, ze zacnu obcas aj samy pravat, atd, ine veci v domacnosti pomozu, nz zatial to zostava vsetko na mna, alebo im to clovek musi pripominat dokola a obycajne sa to potom u nas skonci hadkou a krikom, ale ze si o to samy ziadaju a nerespektuju veci to je ok pre nich ???? Uz len z tohto vyplyva ta cela neucta nie respect voci mne a som presvedcena, ze mam pravdu a nemyslim s av tom, neviem. Aspon moj nazor,manzel nema rad take temy a dohovaranie a lebo vysvetlovanie si niecoho pretoze nerad priznava chyby a este viac nerad robi nejake napravy... to je vela od neho, vsak preco by si on musel narusovat to svoje dlhorocne pohodlicko??!!! Taka j veru vacsina chlapov, su sebci a vyuzivaju svoje zeny a potom sa vsetci cudujeme, ze z coho su tie zeny take vystresovane dneska. Skoda pisat podrobnosti, ktorych je veru dost. Ja len dufam, ze budem silna robit dalsie kroky v mojom zivote, lebo tymto vsetkym sa velmi zoslabuje psychika cloveka, dosla som na to uz a k nicomu to nevedie. Vdaka za Tvoju radu, skusim to realizoat, ozvem sa. Prajem Ti vsetko dobre v zivote do Noveho roku, ja ani nemam chut ist nikam oslavovat aka som uz zo vsetkeho znechutena.... PA >

namornicka
30. dec 2013

@travisek Tak si ešte Silvestra uži v papučkách a potom to roztoč 🙂

travisek
2. jan 2014

@ada31 pozname, presne takto sa my dohadujeme v mnohych situaciach, co samozrejme nie je spravne, bohuzial ako som sa docitala aj takych pripadov je dost, tiez by mna zaujimalo ako to riesit...

travisek
2. jan 2014

@mirka414 Hmmm, dost divny nazor od manzela, ale verim, ze chlapi ale aj zeny dokazeme byt v rozlicnych situaciach "cudni" az neuveritelne niekedy.

travisek
2. jan 2014

@jaduska Ha- Ha ! Takych chytrackov je totiz viac aj ten moj patri medzi nich ! Mozno by to naozaj bolo treba s nimi vymenit na nejaku dobu a ukazalo by sa kolki z nich budu uplne nemozni a nezvladatelni s detmi ! Parkrat som sa uz o tom aj presvedcila.

travisek
2. jan 2014

@bubba Ahojky. Tak to mas dobre ked si rozumiete obidvaja vo vychove a snazite sa spolu jednym smerom a tahat spolocne povraz ako sa vravi. Podla mna je velmi spatne a tazke vychovavat rozdiene, akurat dieta bude v rozpakoch co je vlastne spravne a ktory z rodicov ma pravdu. Tiez sme dlho riesili tento problem ale po niekolkych nedorozumeniach manzel proste rezignoval s vychovou.

travisek
2. jan 2014

@emily3 Tak tak moja, nic ine nam nezbyva len sa modlit kto z nas sme veriaca. Velmi mne pripomina Tvoj pribeh moj takze sa viem vzit do situacie ako to u Vas prebieha s vychovou. U nas je este aj mnoho inych problemov ktore bolo treba riesit prvsie. Vela stastia a pevne nervy prajem

travisek
2. jan 2014

@shela Smutne, akasi chladnokrvna a bezcitna svokra, ked uz nema srdce k Tebe taka aspon by mohla k tej svojej vnucke si myslim. Ono je jednoduche iba kritizovat nieco a niekoho ale je ine zit v realite co hodne z nich nepochopi.

travisek
2. jan 2014

@bibula Ha- Ha ! Tak to som si zasa davala dost pozor byt prisnejsia a nedovolovat take a podobne veci, ale kazdy sme iny.

travisek
2. jan 2014

@evabb35 Suhlasim s Tebou. Nikto nedokaze pochopit az si tym sam prejde mozno uzna.

travisek
2. jan 2014

@digysa Tak to sa u nas nemohlo nikdy veru stat pretoze vladla "velka opatrnost" uz od narodenia nasho syna, myslim obojstranna opatrnost. Ale chapem ako je to ked ma zena doma rozrobene aj 3-4 veci naraz, proste treba mysliet stale na vsetko. Inak verim, ze si dobra, sarostliva matka milujuca svoje dieta nadovsetko. Vela dobreho.

keram3053
2. jan 2014

@digysa
Ja si myslim ze to s opatrnostou tiez netreba prehanat. My noze nijako neschovavame napr. Raz si syn 5 r zobral noz,hovorim nechaj ublizis si. Samozrejme sledoval som ho a presiel prstom po cepeli a zistil ze tato mu dobre radil. Odvtedy ho ani nenapadne brat do ruky. Mnoho rodicov je strasne precitlivelych a dieta trocha spadne ci buchne sa a hned ho lutuju mojkaju a neviem co este.Ja pokial nejde o nieco vazne ako napr. ked ideme cez cestu kde trvam na tom aby sa riadili mojimi pokynmi tak ich necham. Nemyslim si ze by som bol menej milujuci ci starostlivy.Len ucim deti aby rozmyslali same co je nebezpecne lebo deti sa aj tak neda ustriehnut na 100%.Starsi je naozaj az moc opatrny, mladsi ten je zivel ale uz rozmysla aj ked sa stava ze to nedomysli 🙂