Rozdielne názory rodičov na výchovu

gangulienka
4. jún 2012

Ahojte, chcela by som podiskutovat o probleme, ktory ma trapi a akoi si neviem sama rady. Mam 4,5 rocnu dcerku ktora je sikovna mudra dobra aj citliva ale aj velmi ziva ba az pojasena a v obdobi ked skusa co sa da 🙂 jej vychova da naozaj zabrat a ja som z tych ktore detom nedavaju po zadku, snazim sa nekricat ked tak max zvysim hlas, ja hlavne vela vysvetlujem hladam alternativy spolocne riesenia a pod....Moj manzel travi s dievcatami malo casu, je vela v praci a preto sa na vychove velmi nepodiela ale ked uz teda zakroci jeho postoj je odlisny od mojho, podla mna absolutne neucinny dokonca mam pocit ze narusa to o co sa ja snazim. Uvediem priklad : sme s manzelom v praci, pride tam pani ja poviem dievcata podme pockame vonku, Tamarka sedi manzelovi na kolenach a ako schadza dole zakopne o prazdnu plastovu flasu ktoru tam mal manzel pohodenu. Tu sa prejavi jej autoritativne spravanie nahnevane ju zdvihne ruky da v bok a nahnevana vravi : Tati toto co ma byt to si nevies odpratat to mam ja po tebe vyhadzovat a nahnevane odchadza s flasou ku kosu ale pritom doda a dost nahlas : Co si nejake prasa ? A ja viem ze je zle, viem ze mala ma pravdu tak sa jej snazim vysvetlit ze takto sa s tatinom nerozprava. Pani odide manzel nahulaka na dcerku ze to co malo byt ona sa rozplace. A ja neviem co dalej manzelovi nemozem povedat ze ona ma pravdu ze by jej mal povedat ze ano mal som to vyhodit ale ty mi to mozes povedat aj pekne a slusne. Podla neho ona ma 4 roky ma sa starat do svojich veci a nie hukat na neho ako na svojho otca. Ked sa s nim o tom rozpravam povie ze moj pristup je cely na prd ze ona musi pochopit co si moze a nemoze dovolit a keby som jej obcas dala na zadok tak by sa inak spravala. Ja mam manzela rada mame super vztah on ma rad dievcata dal by im vsetky len on nema nervy na vychovu a riesi to takto. ja nechcem podryvat jeho autoritu pred babami ale ma hneva ked na nich krici a ja viem ze to nie je az tak na mieste...

gangulienka
autor
4. jún 2012

uvdiem este jeden priklad : su u nas na navsteve znami, Tamarka je este pojasenejsia ako normalne, sedime na terase ona pribehne sadne k tatovi a povie no co ty hovno. Toto je teraz najnovsie slovo vsetko je hovnove aj jej sestra Nataska aj knizka a pod...nemysli tym nic zle proste slovo ktore sa asi nema hovorit tak ho bude pouzivat vsade 🙂 Manzel vyleti capne jej po zadku a nahulaka na nu ona sa rozplace. A ja zase zafula snazim sa vysvetlovat Tamarka toto nie je spravne preco by si tak vravela tatovi, ako by sa to pacilo tebe a pod ale ona uz jaci a ja nemam sancu nic spravit. Stve ma to hlavne ked viem ze moj manzel si teda servitku pred usta nedava nadava vsade za volantom ked telefonuje a pod. a ked mu to poviem povie mi ze on bude nadavat lebo ho to ukludnuje a deti musia pochopit ze on jed dospely tak on moze 😝

micka21
4. jún 2012

@gangulienka stále tu opisuješ, ako sa sprava a rozpravá k tvojmu manželovi.... spravila to niekedy aj tebe? lebo tiež by ma nepotešilo, keby mi moj syn povedal, že som hovno.... alebo niečo podobne... keď už sa u nás niečo podobne (ale podotýkam, že vobec nie s takým slovnikom ako u vás) u nás stane, tak sa tvárime, ako strašne nás bolí srdiečko a že nám ide prasknúť od ľútosti ako nám to ublížilo... ano, je pravda, že tvoj manžel asi reaguje prehnane, ale skús si predstaviť ty situáciu, že to malá povie tebe...

jahodnicka
4. jún 2012

...mě to vhodné určitě nepříjde, takhle by si neměla dovolit mluvit s rodiči, to bych se jí určitě snažila vysvětlit.

nehledě na to, že se docela dokážu vcítit do tatínka, jak si musel připadat před paní či před známými trapně.

mirkakab
4. jún 2012

@gangulienka ahoj, tak slovo hovno momentálne "letí " aj u nás. ked ho dievčatá používaju ked sme doma sami, tak si ich nevšímam (na mna alebo manžela) si to nedovolia povedať ale akonáhle to povedia pred niekym cudzím, tak hned reagujem, či sa nehambia, že to viac nechcem počuť, aby sa takto na verejnosti správali. Ked opisuješ svojho manžela, tak mi to pripomína môjho, ale zase ja mám iný prístup k deťom, ja take spravanie netolerujem a po zadku tiež dostanú. tiež som skúšala vysvetlovaním a pod, ale nikam to neviedlo, boli drze ako opice, tak to riešim inak a zatial myslím že sa mi to darí. Je to ťažko, asi by ste sa mali sami posadiť a dohodnuť čo a ako budete riešiť, lebo hovorí sa že väčšina hádok je kvôli deťom.

gangulienka
autor
4. jún 2012

Ano samozrejme podobne veci sa stali aj mne a mne ovela castejsie kedze som snou 24 hod denne....vonku na ihrisku sa mi nieco nepodari a ona mami co si koza ? Tak ale ja na nu nekricim viem ze to nemysli v zlom nema 16 ale 4 len opakuje co uz niekde pocula...vysvetlim koza ved to je zviera ja predsa nemam rohy a nepapam travicku a ona sa zamysli no nie tak preco mi tak vravis a ona zostane zaskocena no neviem asi som nemala a ja ze no nebolo to pekne som smutna ona sa mi ospravedlni.....pre mna je to uspech....moj manzel nakrici takto sa nesprava okamzite prestan lebo ideme domov ...mne ale teraz nejde o to ako sa sprava dcera a ci jej spravnie je alebo nie je spravne ale ako na to reaguje manzel a ako sa mam v tom dieta vyznam ked kazdy rodic pouziva ine vychovne metody 🙂

sissy27
4. jún 2012

@gangulienka no asi budem za zlú, ale som na strane tvojho manžela (aspoň z toho mála čo si sem napísala)... Môj muž tiež odjakživa nadáva za volantom (pri športovom prenose v tv...), môj otec tiež, malá to počula tisíckrát a jakživ ju nenapadlo to zopakovať, teraz už je väčšia a vie, že sú to neslušné slová, nemôže ich používať, ale holt dospelým sa to stáva... tvoj manžel má pravdu (podľa mňa) v tom, že deťom treba stanoviť hranice a žiaľ, len dobrým slovom to nie vždy ide... 4,5ročné dieťa veľmi dobre vie, čo je hovno a že to veru nie je ani mama ani tato, ale keď vie, že sa jej za to nič nestane, tak čo by sa nepobavila?

gangulienka
autor
4. jún 2012

@mirkakab ja som zase pocula ze vacsina hadok je kvoli peniazom 🙂 ale asi mas pravdu my sa vlastne hadame len kvoli detom...kym sme ich nemali nehadali sme sa 7 rokov ...

gangulienka
autor
4. jún 2012

a je spravne ze dieta nepovie hovno pre to ze sa boji ze dostane po zadku alebo to nepovie preto ze mu niekto vysvetlil, ze je to skarede a nepatri sa to a ublizuje tym druhym ?.....alebo je to jedno hlavne ze vonku vyzera ako poslusne dieta ?

sisaha
4. jún 2012

@gangulienka myslim si, ze tvoja dcerka sa snazila uputat pozornost tym hovnom pred znamymi a bola si takmer ista, ze sa jej nic nestane, lebo ty ju nepotrestas a prepocitala sa v tom, ze jej otec na to zareagoval a nepreslo to mlcanim, kedze ste mali navstevu.
Suhlasim s nazorom vyssie, ze velmi dobre si uvedomuje co hovori, ale skusa kam až môže zajst...Moja dnes uz pubertalna dcera ma nejakym zvieraťom nazvala iba raz. Viac nie..Je to o postaveni hranic..

mirkakab
4. jún 2012

@gangulienka Mám kamošku, ktorá tiež vychovava týmto štýlom, že vysvetluje, jej dcera je taká pokojná, kludná a vždy si dala povedať a ked sa stane situácia, že jej manžel na dceru nakričí, tak ona bud odíde z miestnosti alebo mlčí, aj ked vidím že s ním nesúhlasí, či je to správne neviem a neviem ti ani povedať či to potom riešia o samote.

m.i.r.i
4. jún 2012

myslim, ze tu teraz nejde o to, ktory z vas ma spravny sposob vychovy....lebo nemyslim, ze o to pisatelke ide. ..niekto sa prikloni na stranu manzela, ze treba byt razny a capnut, iny, ze dohovarat....tiez by sme asi nemali polemizovat o tom, ci je slovnik dievcatka vhodny a ze moje dieta to tak NIKDY nepovie a nepovedalo a tak..
Skor si myslim, ze je tema postavena na tom, ze maminka a tatinko maju iny pristup a nazor na vychovu..a to je hlavny problem...
V tomto je ale tazko radit, lebo v prvom rade by si sa mala porozpravat s manzelom a vysvetlit ako chcete spolocne vo vychove postupovat...lebo asi aj ty vnimas, ze pre deti to je len chaos, ked maminka vysvetluje a tatinko krici a cape po zadku..
Myslim, ze tymto si prechadza velmi vela rodicov...my sme sa snazili si vela veci riesit uz predom, ked sa maly mal narodit tak sme uz konzultovali aky pristup k vychove nam je blizsii a casom to doplname..lebo aj nam sa stava, ze mame iny nazor a to ma ide rozhodit..
Bolo by dobre to, aby ste videli obaja, ze ten druhy je ochotny ustupit a ze idete tym istym smerom..ked sa take nieco uz stane, neriesit to pred dietatom ale sa vecer ked kazdy vychladne porozpravat, ze takto by to v buducnosti nemalo byt, mali by sme tahat za jeden povraz..je to velmi tazke, lebo deti rastu, situacie ake sme ani necakali pribudaju a pribudaju potom aj nezhody..ale dolezita je ochota partnerov nieco menit...
My mame 2 rocneho a uz teraz sme sa natahovali na malickostiach, ci mu nechat cumel dlhsie, co mu davat jest, ako ho motivovat/trestat...vieme sa na tom aj dosekat..a mi je tiez velmi luto, ze mame iny nazor..je to ozaj tazke, ale tym je najdolezitejsia komunikacia s tatinkom..

sisaha
4. jún 2012

@gangulienka zrejme slovo hovno teraz pouziva castejsie, neviem, ci po tvojom okamzitom vysvetleni, že je to škarede na toto slovo okamzite zabudla a vyradila zo slovnika..
Moja dcera nevyzerala ako poslusne dieta iba vonku, ale aj vo vnutri. A nebolo to tym, ze by sa ma bala... Neslusne slova jej boli vysvetlene a zaroven boli zakazane v beznej hovorovej reči...

mirkakab
4. jún 2012

@gangulienka neviem či narážaš na mna, ale keby sa to bála povedať, tak to nehovorí ani doma. keby to povedala na ulici, tak určite za to po zadku nedostane. Viem že to je normálne u takých detí, ale to ked to povie rodičovi, tak to už asi v poriadku moc nieje, tiež si myslím že skúša kolko si môže dovoliť. Vieš si predstaviť že to povie v škôlke učitelke?

gangulienka
autor
4. jún 2012

@m.i.r.i dakujem konecne to niekto pochopil ja tu nechcem riesit moju dceru ale roznu vychovu myslim ze som diskusiu nazvala jasne ale musela som uviest aj priklady z praxe aby ste vedeli o co mi ide 🙂....ja som skor z toho nestastna nie vzdy som si ista ze moj postup je spravny dcerka je komplikovane dieta velmi sa zmenila ked sa narodila mladsia, odvtedy uputava pozornost vlemi nahlas rozprava, boleli ju ocka nevidela pismenka, chodili sme po vysetreniach nic jej nebolo, zle pocula, na preventivke nerozumela doktorke tak vysetrenia na usnom...vsetko si vymyslela aby aj ona chodila po doktoroch ako jej mala sestra s ktorou sme po porode vela chodili...raz bola par dni v kontakte s chlapcekom ktory bezne dostal po zadku...ona ked to videla bola taka zhrozena ze nemohla v noci spavat bala sa ze ju niekto zbije ja ked som len nahodila prisnejsi ton hlasu cela sa roztriasla maminka prosim ta nezbi ma, raz sa dokonca dovracala...a preto ze je taka myslim si ze tento nas sposob vychovy jej velky pocit istoty nedava a asi ani nechape co je spravne

romcovaklarka
4. jún 2012

@gangulienka Ahoj, docela to chápu, máme ještě jen prcka, ale taky už se projevují rozdílné názory na výchovu. Nyní jsme udělali to, že jsme si v klidu, když šlo dítě spát, na to s manželem sedli, udělali si čaj a probrali naše názory a postoje k výchově. Nakonec jsem z něj "dostala" aspoň přiznání k tomu, že ani jeden z nás nemůže vědět, zda zrovna ten jeho styl výchovy je správný a k jakým výsledkům povede (což je u nás úspěch, protože do té doby to vypadalo tak, že já zkouším nějaké podezřelé novoty a jeho styl je ten jediný vyzkoušený, prověřený a správný). Pak jsme se o tom ještě bavili a dohodli se, že to zkusíme teda po mém. Ale určitě to nechce řešit před dítětem.

Jinak s tím sprostým slovem, myslím, že ji baví vaše reakce na to, když takové slovo řekně. Vysvětlila bych jí v klidu, že to je ošklivé a nepoužívá se to, a dál už bych na to asi zkoušela nereagovat, podle mě ji to přestane bavit, když se po vyslovení takového slova nebude nic dít, tak proč by to říkala... Ale to je jen můj názor, malej ještě nemluví, takže vyzkoušené to nemám 😀

gangulienka
autor
4. jún 2012

@mirkakab nechcem sa furt vracat k tomu hovnu :D uz mi to je aj smiesne, to bol len priklad mne vobec nejde o to ale ked pises o tej skolke tak to si priniesla zo skolky 🙂

veronika1610
4. jún 2012

@sisaha nie vždy keď dieťaťu zakážeš, tak to aj urobí. moja najstaršia dostala poučenie, že sa to nemá a hotovo - bola som pyšná na seba, ako ma dieťa poslúcha, ale potom prišla stredná a tá dostala také isté poučenie a nič z toho, týždeň to opakovala, takže to nebolo celkom vo mne a mojej výchove, ale skôr v povahe dieťaťa

mirkakab
4. jún 2012

@gangulienka a môžem sa ešte opýtať, či tvoj manžel na dceru kričí, iba ked sa to týka jeho, alebo aj ked sa to týka teba?

gangulienka
autor
4. jún 2012

fuha si ma dostala 🙂 musim sa zamysliet ale asi skor len ked sa jedna o neho ak o mna tak ja zakrocim nikdy veci nenecham bez povsimnutia a on sa nestara...ale toto boli asi blbe priklady co som dala...ja neviem ked hodi papier na zem ja jej vysvetlujem preco sa to nerobi mozno to trva aj 10 min ale zdvihne ho...manzel sa nestara do toho ale staci ze ma zlu naladu alebo je unaveny alebo uz mala predtym nieco vyviedla tak na nu navrieska nech to okamzite zdvihne

evitaa
4. jún 2012

@gangulienka Holka, když ti dítě řekne už ve čtyřech, že jsi koza, tak v těch 16 to bude mnohem horší. Tvoje dítě evidentně nemá respekt ani úctu k rodičům. Když jí dokola vysvětluješ, že je to špatné, pravděpodně to pochopila a mluví tak úmyslně. Jsem zvědavá, jak budou reagovat učitelky ve škole, až jim bude holčina říkat, že jsou krávy a kozy. Moc mazlit se s ní nebudou a děvče to odnese. Nedivila bych se, že se bude vyjevená, vždyť doma takhle mluví běžně. Promiň, jestli to zní tvrdě, ale takhle to vidím já.

gangulienka
autor
4. jún 2012

a to ma stve ze ona ho zdvihne preto ze na nu niekto krici ale ja chcem aby ho zdvihla preto ze sa to nerobi ze keby to vsetci robili bol by vsade bordel a spina a to nechceme....ale ako citam vase prispevky tak asi ja tu vychovu nejak zle chapem alebo som naivna alebo co 🙂

lujza123
4. jún 2012

@gangulienka a myslis ze je to taky problem ked tvoj muz na nu zakrici? Teda vo vacsine rodinach je jeden prisnejsi a druhy menej, tak to byva, ja by som dieta za hovno sice nebila ale urcite jej by to nepreslo len pokojnym vysvetlovanim...okamzite by sla sama do izby a mohla by odtial vyliest az keby sa ospravedlni...
Ja si myslim ze rozdielne nazory a vychovne metody niesu na skodu..tak to je..u nas bola zase prisnejsia mamina na tu sme si zo segrou nedovolili ale tato to schytal

gangulienka
autor
4. jún 2012

@evitaa ale ja som nikde nepisala ze som to povedala aj druhy krat...ani nepovedala 🙂....myslim ze to uplne pochopila....ale zase ja neriesim spravanie svojej dcery ani to koho sposob vychovy je spravny, ale rozdielny sposob vychovy rodicov to ako mam reagovat ci nechat manzela nech robi ako on uzna za vhodne ci sa ho snazit zmenit a tak 🙂

mirkakab
4. jún 2012

@gangulienka Tatko si potrebuje vybudovať asi inu autoritu ako ty, ja som na staršiu dceru zdvihla hlas ked bola menšia a teraz už to ide aj po dobrom, niekedy stačí že na ňu pozriem a už vie o čo ide (má 6 rokov) a mladšia je trocha iná, jej to poviem aj 6x a ked nepochopí sa postavím a dotiahnem ju k tomu (napr. aby zdvihla ten papier) a donútim ju aby ho zodvihla. Myslím že 4 ročné dieťa to nechápe ako ty. deti sú lahostajné a nečakaj že to bude robiť sama od seba (aspon teraz nie ked je malá)

lujza123
4. jún 2012

@gangulienka podla mna pokojne vysvetlit je dobra cesta..lenze ked vysvetlujes to iste stale a stale dookola bez efektu treba vysvetlit minimalne vyhraznym tonom

gangulienka
autor
4. jún 2012

baby ved je to tak robim a tiez mam len jedny nervy aj ked moj muz vravi ze su hrube ako lana :D...ked vysvetlujem 10 min a ona sa tvari ze nic tiez ju zoberiem za ruku a donutim zdvihnut papier, musi poznat hranice a ja som to mozno zle prezentovala ale ja nenecham so sebou mavat ani jej nedovolim skocit z okna len za to ze ona chce 🙂

sissy27
4. jún 2012

@gangulienka dieťa vie, že nemá škaredo rozprávať... vie že nemá hádzať odpadky na zem... vie že nemá biť menšie deti... brať bez opýtania hračky iným deťom... deti vedia veľa... ale deti aj skúšajú, čo sa stane, keď zákaz porušia... ak sa nestane nič, nemajú extra dôvod nespraviť zakázanú vec znova (v duchu hesla zakázané ovocie chutí najlepšie)... ak príde trest (napr. aj ten capanec po zadku či ruke), tak mu nabudúce aj blikne kontrolka v tej malej hlavičke, že hop, toto som skúšala aj minule a nebolo dobre 🙂

gretocka
4. jún 2012

tak my zatial este neriesime skarede slova a podobne, ale tiez razim styl ze radsej vysvetlujem a vysvetlujem. No ked to nepomaha, tak upozornim napr. ze mu danu vec zoberiem, alebo aj dam po zadku. Ked mu potom vec zoberiem alebo capnem, tak mu znovu poviem, ze som to spravila preto, ze sme sa tak dohodli.
Moj manzel obcas tiez povie, ze preco mu rovno necapnes, ale v skutocnosti ani on mu necapne len tak bez predosleho upozornenia.
Co sa tyka argumentu tvojho manzela ohladom nadavok, ze on moze lebo je dospely a ona nie, lebo je dieta, tak s tym aboslutne nesuhlasim.... podla mna deti opakuju co vidia a pocuju a ako vidia reagovat rodicov, tak si robia vzorce spravania aj oni same.

Podla mna jedinou cestou je hovorit o tom s manzelom, preberat to, tu s babami na fore to podla mna nevyriesis, aby ste "tahali za jeden povraz".

czechzuzanaba
4. jún 2012

@gangulienka ahoj, zatim mam jeste male deti, takze nedokazu asi poradit uplne nejlip...Ale podle me je dulezite, ze oba svym zpusobem trestate za jednu vec...Napriklad ze ma zvednout papir, manzel sice nakrici, ale ty vysvetlujes - no oba chcete, aby zvedla papir. Ony holky uz casem pochopi, ze u taty je potreba zvednout papir rychleji, protoze bude kricet a u mamy zas tak zpechat nemusi...mama bude neco rikat...to bude pohoda 🙂
Takze ve finale budou zvedat papir, kdyz jim nekdo rekne, a o to celkove slo, ne?
Rozdilna vychova by podle me byla, kdyby on rekl dcerce zvedni papir ze zeme a ty bys rekla, ze at ho necha na zemi... 🙂

digysa
4. jún 2012

Tak u nas mame hadky IBA a LEN koli detom. Tiez mame rozdielne nazory na vychovu....ale ja to tu bohuzial nemozem riesit... Jeho vychoval je spojena s rodicmi a s rodinou v akej bol vychovany a o to je to tazsie....
On nemal dobreho otca, vacsinou ich iba mlatit a nikdy nebol s nicim spokojny... Moj muz sa snazi, aby bol pravy opak otca...aj ked vidim niekedy, ze mu prasknu nervy a nahneva sa.....(pozostatky z vychovy v jeho rodine), ale to sa tazko vycita...ked on sa snazi.....a snaha sa ceni.
Mna jedine obcas fakt nastve, ked si mysli, ze jeho vychovna metoda je lepsia, ako moja.... A pritom ja som vyrastala v rodine, ktora bola v podstate idealna. Jeho rodinne zazemie bolo strasne..... ☹ (a sam o tom dobre vie a priznava si to).