Rozvádzame sa a manžel nechce odísť z bytu. Čo robiť?

bibka17
8. jan 2009

Ahojte,viete mi niektora poradit? Chcem podat ziadost o rozvod po 5-tich rokoch manzelstva.
Mame 2-rocnu dceru - ZTP. Byvame v byte mojej mamy, len my traja. Par mesiacov pred svadbou prebehla rekonstrukcia bytu, ktoru financoval manzel. Manzelstvo je nefunkce (psychicke a caistocne uz zacina aj fyz.vydieranie) ,ale manzel nechce odist z bytu,nakolko tvrdi,ze mu budem zamedzovat v stretavani sa s dcerou. Chcem sa opytat, ci je nejaka moznost ako ho donutit,aby odisiel z bytu este pred rozvodom (ma moznost ist byvat do bytu svojej mamy) a co mozem od neho ocakavat v pripade rozvodu - ci mu budem nutena vratit peniaze zainvestovane do rekonstrukcie, prip. ci by som ja mohla od neho na revans ziadat spatne uhradu najomneho, kedze byval 5 rokov v byte mojej mamy? Mame zrusene BSM. Manzel si uz niekolko rokov odklada absolutne vsetky blocky (vydavky na domacnost) - co tym sleduje? Moze si odo mna narokovat pri rozvode ich uhradu? Ja som na materskej a mam uz schvalenu predlzenu rodicovsku dovolenku kvoli dcerinmu nepriaznivemu zdrav.stavu.
Manzelova firma krachuje,takze o par mesiacov chce poslat do prace mna a on chce byt s dcerou na rodic.dovolenke, s cim nesuhlasim,pretoze viem,ze starostlivost o nu nezvladne. Mozem nejako zamedzit tomu,aby k niecomu takemu doslo?

jaduska
8. jan 2009

bibka k tým právnym veciam ti tu niekto určite poradí. Ja by som sa vyjadrila k tomu "poslaniu teba do práce". Predpokladám, že nie si nesvojprávna, takže o nastúpení, či nenastúpení do práce rozhoduješ ty sama. Iné je, keď sa manželia dohodnú, že sa na rodičovskej dovolenke "vymenia", lebo napr.žena má lepšiu prácu a pod. Neviem presne, ako to je pri poberaní rodičovského príspevku, ale napr. pri daňovom bonuse, alebo rodinných prídavkoch je to tak, že ak sa manželia nevedia dohodnúť, tak je zákonom stanovené poradie matka, otec....atď. Dala by som si na tvojom mieste pozor, aby náhodou za tvojim chrbtom nešiel na UPSVaR a neprihlásil sa na tú rodičovskú on. Lebo v niektorých, hlavne malých mestách, kde sa ľudia poznajú by to šlo aj bez tvojho odhlásenia sa. Na tvojom mieste by som na ten úrad zašla a pre istotu sa informovala, ako to s tou "výmenou" na rodičovskej dovolenke vlastne je.

andzi
9. jan 2009

bibka:

1. ak je byt tvojej mamy, jednoducho ho odhlási na Mestkom alebo Obecnom úrade a už tam nebude mať trvalý pobyt, pretože kto býva v cudzom byte, môže tam bývať len so súhlasom vlastníka.
2. Vravíš, že máte BSM zrušenú. Neviem, kedy ste byt rekonštruovali a z čích peňazí. Ak ste rekonštruovali byt ktorý vlastní tvoja mama a len z jeho peňazí, tak on pravdpodobne bude žiadať vydať bezdôvodné obohatenie.

bibka17
autor
10. jan 2009

jaduska:dakujem za upozornenie,bud.tyzden zajdem na UPSVaR a zistim, ako sa veci maju.Nastastie nebyvam v malom meste,tak snad k tomu nedoslo. Inak posudok mi dosiel len pred 3 dnami. Mas s predlzenim rodic.dovolenky skusenost? Potrebovala by som vediet,ci mi pre zamestnavatela staci spominany posudok,alebo ci existuje este nejaky iny doklad,kt. treba vyziadat na UPSVaR.

andzi:manzel ani nema trvaly pobyt v tomto byte,ale on sa odtialto nemieni vystahovat...rady tipu "vymenit zamok" nestacia.Byt sme rekonstruovali pred svadbou a z jeho penazi,uz vtedy sa vyhrazal,ze ked nahodou dojde k rozvodu, bude to chciet naspat. Ja som s rozvodom absolutne neratala,ale situacia sa zmenila. To mu budem musiet vratit komplet sumu? Ale ja nemam ...

andzi
10. jan 2009

bibka: výška bezdôvodného obohatenia sa nerovná mechanicky sume, ktorú on dal do rekonštrukcie, môže to byť viac aj menej. Ide o sumu, o ktorú sa skutočne zvýšila hodnota bytu v porovnaní so stavom, ktorý bol pred rekonštrukciou. Túto sumu, ak sa nedohodnete, bude musieť určiť v súdnom konaní znalec.

jaduska
10. jan 2009

bibka, praktickú skúsenosť nemám, ale myslím, že keď napíšeš zamestnávateľovi žiadosť a priložíš kópiu posudku, tak by to malo stačiť. Prípadne sa informuj u vašej mzdovej účtovníčky, lebo každý zamestnávateľ má iné pravidlá.

jaduska
10. jan 2009

a ešte k tej rekonštrukcii - môj laicky názor, ak aj ten byt zrekonštruoval, tak predsa v ňom aj býval (čo bude asi treba dokazovať svedectvami, keďže tam nemal trvalý pobyt) a keď neplatil nájomné, tak by sa tie sumy mohli započítať...myslím, že tvoj manžel je slušne povedané dobrý špekulant, keď už pred manželstvom počítal so všetkými alternatívami a odkladal si absolútne všetky bločky...

andzi
10. jan 2009

jaduska: mýliš sa, "nájomné" by sa mohlo započítať len v prípade, ak by si ho uplatnila ako pohľadávku majiteľka bytu, ale bolo by veľmi ťažké preukázať, aké bolo obvyklé nájomné v danom čase a mieste. Rovnako ani na rekonštrukciu bytu nemali zmluvu. Ak by došlo k súdnemu sporu, treba počítať s vysokými nákladmi.

jaduska
10. jan 2009

no mňa to iba tak napadlo, či náhodou.... ale nie som právnik, tak preto som napísala, že je to môj laicky názor - pre istotu, aby som nezavádzala....

bibka17
autor
10. jan 2009

jaduska:ano,on je pekne povedane "spekulant", inak drzgros najvyssieho stupna.Skoda,ze neobstojim s tym najomnym, ako napisala andzi, pevne som v to dufala,ale ako citam, asi nemam sancu

andzi:mas pravdu,bolo by velmi tazke preukazat najomne spred cca 5-tich rokov a takisto aj sumu,o ktoru sa zhodnotil byt. Ale len tak teoreticky-ak by naozaj doslo k sudnemu sporu,ake vysoke by mohli byt naklady?Vies to orientacne odhadnut v percentach?

luciar79
11. jan 2009

Až nebude doma, odviezť veci k jeho matke a vymeniť zámky, nemá tam pobyt ani žiadne vlastnícke právo, takže sa ničoho nedovolá. čo sa týka toho že dal peniaze do bytu rekonštrukcie ešte pred svadbou, aj keď to dá na súd, silne pochybujem, že ho to bude baviť, bude to trvať dl ho, stáť veľa peňazí. Ak ti aj vypočítajú nejakú smiešnu sumu z materskej tak ti to snáď za kľud v dome stačí. Vypratať a máš pokoj.

annon
11. jan 2009

bibka: niekde tu na fóre som čítala, že výška súdnych poplatkov pri majetkovom vyrovnané sa rovná zhruba 10% z aktuálnej trhovej ceny. t.j. ak rekonštrukciu zhodnotia na 500 000,- poplatky za súd a za právnika budú zhruba 50 000,- Ale to som tu niekde len zachytila, nemám to overené.

Takisto súhlasím s názorom luciar79, jednoducho ho da vypratať, a máš pokoj. Nemôže sa do bytu dostať ani s pomocou polície, ani násilim, keďže to nie je jeho byt a ani tam nemá tr.pobyt.

Mňa by ale zaujímalo, ako bude dokazovať, že tie peniaze tam skutočne investoval? Má odložené všetký faktúry? Čo ak si ty nájdeš známeho, s ktorým spíšeš zmluvu o pôžičke, že ti na tú rekonštrukciu požičal a teraz mu to akože splácaš?

alexandra
11. jan 2009

annon poplatok, ktory sa sklada pri podani zaloby je 10 percent zo sumy, o kt. sa sudis... Ale ano, suhlasim s tym, ze v pripade majetku viac potrebujes na poplatky a sudy, nez realne pravdepodobne ziskas..

bibka17
autor
11. jan 2009

luciar79, annon:uz pred rokom som ho zbalila,ked bol dlhsie prec,veci som chcela odviezt k matke,ale kedze je v zlom zdrav.stave,tak som si to rozmyslela a vrecia s vecami som mu nechala v aute.Zamky som nemenila...
Ked sa vratil,nestacil sa cudovat,kde ma veci...ale nasiel ich velmi rychlo a okamzite nahadzal naspat do skrine a este mne vynadal,ze co si to dovolujem. Aj keby som to urobila este raz aj s vymenou zamkov,viem,ze bude cakat,kym opustim byt (ked.pojdem napr.s dcerou von) a pride naspat,to je na 100%! A bude ma vyckavat pred bytom kazdy den a robit cirkus pred susedmi, ktorych si velmi vazim a kt.mi velmi pomahaju s dcerou,pricom netusia,aka je u nas situacia.... Potrebujem iny variant,ako ho dostat prec!
Ako ho poznam,na 99% ma odlozene faktury za rekonstrukciu,aj ked asi nie vsetky,lebo nie na vsetko boli faktury.

annon
11. jan 2009

bibka, vymenila by som zámok, a ak by sa dnu dobíjal nasilu, volala by som políciu, pár takých zavolaní, a ver mi, že by ho to prestalo baviť, skôr či neskôr by ti dal pokoj, vie, že sa ho bojíš, že ho vždy pustíš späť. Len si musíš veriť, a jednoducho ho vyhodiť. A čo sa týka tých susedov, myslím, že veľmi dobre vedia aká je u vás situácia, aj steny majú uši a viem ako to v panelákoch chodí, možno aj preto ti pomáhajú..

jaduska
11. jan 2009

annon - práveže tí najväčší hajzli (sorry za výraz) sa na verejnosti tvária ako anjelici, dávajú si veľmi dobrý pozor, aby ich nikto neprichytil "pri čine"...ale bibka, na tvojom mieste by som sa na názor susedov v tejto chvíli vykašlala, aspoň sa konečne prejaví, aký v skutočnosti je a budeš mať aspoň svedkov, ktorí dosvedčia jeho povahu...

luciar79
11. jan 2009

Ja by som to urobila a keby sa nejako násilne dostal dnu ešte by som aj žalobu podalal. nebáť sa ich!!!!!!!!!!

bibka17
autor
13. jan 2009

Dakujem za rady, ja som uz tiez zistila, ze "podobrotky" to nepojde,ale momentalne nemam silu na taketo "skandaly". Kebyze mam zdrave dieta, tak sa do toho pustim hned, ale komplikuju sa dcerine zdrav.problemy, ktora je pre mna prioritou c.1. Takze najprv musim nejako vyriesit toto a potom rozvod,resp. este predtym jeho vyhadzov z domu. Neviem, ako to zvladnem .... ale musim!

annon
14. jan 2009

Bibka držím palčeky, a neboj sa, musíš si veriť už aj kvôli dcérke. 😉

luckamorka
13. aug 2013

@bibka17 neviem aka stara je tvoja dcera ani akeho charakteru su jej zdravotne problemy, ale ver mi ze dlhodobo napata situacia medzi rodicmi a vystresovanie mamy deti vnimaju velmi citlivo a moze sa to prejavovat prave na ich zhorsenom zdravotnom stave.. netvrdim ze za jej ZTP mozu vase problemy, ale je mozne ze sa jej stav kvoli zlej psychike zhorsuje.. aj ked sa pred nou mozno nehadate a snazite sa ju uchranit, ona vnima to ze doma nie je pohoda.. aj nad tymto by som pouvazovala a manzela asi vypratala co najskor. drzim palce