Rozvod, ako to povedať nič netušiacim deťom?

dada2009
6. feb 2009

ahojte,chcela by som vas poprosit o rady kto s tym mate skusenosti chcem sa rozviest ale neviem ako to mam povedat detom maly ma 9 a mala 4 roky nemozem takto zit dalej ale ako im to vysvetlit?snazime sa pred detmi nehadat tak si myslim ze deti len velmi malo tusia ze sa nieco deje.dakujem

jaja0110
6. feb 2009

dada- no v tomto priapde je kazda rada draha, lebo akymkolvek sposobom to tym detom povies, vzdy to bude pre ne sok a podla mna aj velka psychicka ujma 😔 Kedze v ich ociach doteraz vsetko fungovalo a zrazu to uz tak nieje, o to to bude pre ne tazsie pochopit... ale ked uz to musi byt, hlavne by som sa im snazila prizvukovat to, ze aj ked uz mama s ockom nebudu spolu to neznamena ze sa nadalej nemaju radi (urcite by som nevravela ze ocko uz mamu nelubi alebo naopak) a hlavne ze napriek vsetkemu ich vy dvaja lubite...tej 4-rocnej by som to mozno povedala formou nejakeho pribehu alebo rozpravky, aby sa jej jednoduchsie veci spajali do suvislosti a tomu starsiemu to asi ani nebude velmi treba vysvetlovat, pochopi to na prvy krat... len sa potom priprav na tem zmatok v dusi co u nich nastane, vtedy by si im mala byt oporou a pripravit sa mozno na mnozstvo otazok a zrejme aj slz... ☹ ale ak to zvladnete vsetko bez cirkusu okolo toho a rozidete sa v dobrom-aj v ociach deti, mozete tu traumu aspon minimalizovat...

kveta
6. feb 2009

Videla si film Druhá alebo Prvá? Tak tak ako tam mama oznamovala, že má rakovinu, tak tak by malo prebiehať oznamovanie rozvodu. Vo štvorici, pokojne, láskyplne + to čo písala jaja0110 o tom, že ich stále ľúbite.

mixka
6. feb 2009

ten film je vazne super a zvladli to tam velmi dobre tvorcovia 🙂

dada2009
autor
6. feb 2009

ano mate pravdu ze film je super len tazsia je realita deti ho maju radi a netusia ze kazdu noc je prec budu si mysliet ze ho chcem vyhodit a neviem ci on to bude chciet povedat takto v dobrom je to moc tazke ale dakujem a som vdacna za kazdy nazor pomaha mi to ked si to tu citam a dava mi to silu ☹

jaja0110
6. feb 2009

dada- nemusis im to hovorit v zmysle ze jeden druheho vyhadzujete z bytu alebo zo svojich zivotov...proste mamka s ockom si uz nerozumeju a preto sa rozhodli ze uz nebudu byvat spolu ale to nic nemeni na veci ze sa s ockom budu stretavat pravidelne (teda podla dohody)... prva otazka deti v takychto situaciach je "a vy sa uz nelubite?"...povedala by som ze Nieje to tak, mame sa stale radi ale s ockom ste sa dohodli ze bude lepsie ked uz nebude byvat s vami...nieco v tom zmysle, ziadne ostre slova...neviem ako je na tom manzel, tiez myslim ze by bolo fajn aby ste si k tomu sadli vsetci styria, nech aj deti maju pocit ze je to naozaj tak ako hovorite...

jenna7082
6. feb 2009

jaja ty mas ohromne deturence 😅 no zlatučké ozaj . no a dady som sa chcela opytat, ze ako je to s manzelom. ze ci chce odist, rozviest sa , alebo ako

jaja0110
6. feb 2009

jenna- dakujem, odkazem 😵 😵

dada2009
autor
6. feb 2009

jenna:neviem ako to ma on stale sa o tom dohadujeme on sa nechce rozviest ja mu hovorim ze sa chccem na vsetkom dohodnut bez hadok a vycitiek ale on moc nechce chce takto zit stale medzi nami sa to pokazilo po 12 rokoch manzelstva a asi tak rok zijeme takym stilom ze si zijeme kazdy svoj zivot narovinu poviem ze obcas aj ja vipadnem z domu ked deti zaspia lebo by som sa s toho zblaznila ale on nie je doma skoro vobec pride vecer pohra sa hodinku s detmi pocka nez zaspia a ide prec a pride zasa vecer nechcem uz takto zit ale jemu to vyhovuje on tvrdi ze som sebec ked sa chcem rozviest ze to nemam detom robit ale ja takto nemozem zit velmi ma to ubija

jaja0110
6. feb 2009

dada- no a teda ked mu tak velmi zalezi na tom aby si sa nerozvadzala, co je pre to ochotny urobit? Nechce sa zmenit? Alebo ty uz o jeho zmenu nestojis? Teda ak by sa dokazal zmenit, zmenila by si aj ty nazor na rozvod?

jenna7082
7. feb 2009

dada, ja si tiez myslim, ze by ste sa najprv mali s manzelom pokúsiť to riešiť. neviem, čo vašu krízu spôsobilo...ale fungovali ste 12 rokov....po roku mi príde skoro to vzdávať. je iné, ak sa naozaj už nedokážete normálne baviť, ale aj tak...dobre si to zváž. myslíš, že samej ti bude lepšie? kam pôjdeš? ako budeš žiť? zvládneš to psychicky? finančne? alebo niekoho máš, kto si myslíš, že ti pomôže? to sú naozaj veľmi vážne veci, pretože ide o deti. a keď sa raz rozvedieš a oľutuješ to, ťažko už to pôjde vrátiť spať...ale ak si naozaj rozhodnutá, potom si tiež myslím, že deťom to treba povedať tak, ako to vyššie písali dievčence. pokojne, s láskou, uistiť ich, že ich napriek tomu ľúbite a že stále budú mať vo vás otca aj matku, oporu. viem si predstaviť, že ťa takýto život ubíja ☹ no a kam vlastne chodí tvoj manžel? má inú? alebo o čo ide?

dada2009
autor
7. feb 2009

jasne ze ma inu a ano ponukol mi ze sa zmeni ale ja som uz v takom stadiu ze by som nedokazala s nim spat mozno by sme vedeli zit vedla seba ako kamosi ale rozhodne nie postel a to uz potom je aky vztah?myslim si ze sa to medzi nami uz nespravi a zabijat roky tym ze budem cakat nez deti vyrastu sa mi zda na nic mozno som sobec ale musim aj ja zit normalne a nie tak ze som stale sama doma a cely dom a rodinu mam na starosti ja nedava mi ziadne peniaze zaplati plyn a elektrinu a to je vsetko,ostatne vydaje skolu skolku stravu hypoteku na dom platim ja,a to som este na materskej priznavam sa mam popri nej dve prace aby som to utiahla..........co sa tyka buducnosti som schopna to sama utiahnut a vyplatit ho z domu to nie je problem,len sa bojim co na to povedia deti ked to zacnem s nimi riesit mam s toho velky strah ale teraz som stale sama a iba si zeriem nervyked pride na chvilu dom myslim si ze by mi bolo samej lepsie a asi aj detom lebo sa ma stale pytaju kam chodi otec tak im vravim ze do prace je im divne ze stale ale neriesa to zatial

greta24
7. feb 2009

Dada, mam pocit, ze tvoj muz je pekny sebec, ked sa takto sprava. Ak nie je ochotny prispievat na domacnost, tak by asi fakt bolo lepsie rozviest sa a dostavat alimenty

dada2009
autor
7. feb 2009

ano myslim si to iste len tie deticky ma trapia ako to zoberu

jaja0110
8. feb 2009

dada- vzdy ich to bude boliet, bohuzial... s tym musis ratat...neviem ako sa k tomu stavia muz- teda ci im to nechce nahodou povedat on, alebo je za to aby ste to povedali spolu...ak ste doteraz predstierali ze je doma vsetko OK, bude to o to tazsie, pretoze deti tymto mozu nadobudnut pocit ze ste ich doteraz klamali...mozno ta 4-rocna to este nevezme tak tragicky ak jej vysvetlite ze ocko sa len od vas odstahuje ale stale ho bude vidavat a chodit s nim do cukrarne...skor ten starsi v tom moze mat velky zmatok, ak doteraz vsetko bolo relativne OK a zrazu toto...ale neboj sa nebude ani prvym ani poslednym dietatom, ktoremu sa rozviedli rodicia...vsetko preboli, mozno ta (vas) bude za to odcudzovat, cakala by som vykyvy nalad a zmeny spravania-ale to vsetko bude len akysi protest ktorym bude vyjadrovat svoje sklamanie...aj vtedy mu bud oporou a snaz sa ho v prvom rade chapat...pre dieta je rozvod vzdy traumaticky zazitok...ale zalezi len od vas dvoch do akej miery ho tento zazitok poznaci...
Inak by som na tvojom mieste poprosila o radu aj detskeho psychologa...

jaja0110
8. feb 2009

"Psychológovia tvrdia, že rozvod je druhou najtraumatizujúcejšou udalosťou v živote človeka. V rebríčku bolestných zážitkov nasleduje hneď po smrti rodičov a detí. Ak je ťažký pre dospelých, čo potom povedať o deťoch? "

dada- precitaj si toto, snad ti to pomoze sa zorientovat http://lazarova.blog.sme.sk/c/20136/deti-uprost...

jaja0110
8. feb 2009

tu je niekolko tipov ako povedat detom o rozvode....http://zena.centrum.sk/rodicovstvi/clanek.phtml...

dada2009
autor
9. feb 2009

jaja0110:velmi pekne ti dakujem vsetko si to prestudujem teraz nemam cas az dam deti spat urcite si to precitam a napisem ti potom zatial dik 😅

dada2009
autor
17. feb 2009

no prestudovala som toho uz vela o tejto teme ale myslim si ze najlepsi nazor na to mala psychotronicka ked ma niekto zaujem o tento nazor napiste mi a ja va m poviem je to velmi zaujimave riesenie

zuzkafuny
17. feb 2009

Dada...
Ja som sa tiež rozvádzala keď mala malá asi 5rokov... 😢 😢 😢
to rozh. ľutujem doteraz ale to je o inom...
Ja som to Zuzke povedala na rovinu... trápilo ju to, tak sme sa o tom často rozprávali... velmi často.
Ako ju ľúbime a že to nie je jej vina, ale dospelých, ktorýí niekedy nevedia čo robia 😉 🙂 a tak.
Zvykla aj plakávať keď prišla od ocinka, ale stále kol dokola som sa s ňou rozprávalla a nikdy! nehovor nič zlé na ich otca!!! skúsenosť... našťastie nie moja 😉 🙂
Držím palce a nech je to rozhodnutie to správne v tvojom živote... 😵

miska456
11. mar 2009

dakujem deti este stale nic netusia ale v piatok ideme advokatke takze uz to bude aktualne bojim sa toho ako to prijmu maju ho radi no ved uvidime musim to nejako preskakat a snad to nejako zvladneme

danicastiavnica
17. mar 2022

@dada2009 mozem sa spýtať ako to u vás nakoniec dopadlo?..zažívam podobnú situáciu,manžel má pravdepodobne inú,o spoločný život stráca záujem ,rozvádzať sa nechce lebo mu to evidentne vyhovuje ....viac nie je doma ako je....chcem sa rozviesť ale neviem ako to povedať deťom ....ďalej takto žiť neviem a
nechcem...