Rozvod, právnik, mediátor

lianka2
11. jún 2013

Ahojte žienky. Ak máte trošku času, poprosila by som vás o radu. S manželom sa ideme rozvádzať. Okrem zariadenia bytu a našetrených peňazí sme spolu nenadobudli nič (auto, byt...). Keď sme sa dali dokopy, ja som mala našetrené peniaze, on nemal nič, mal akurát pôžičku, ktorú bude platiť, každý mesiac ešte 10 rokov vo výške 250 eur a nájomný byt, ktorý patrí mestu a nájomné platí 250 eur. Manžel zarába 1200 eur. Chcem sa opýtať, ako postupovať pri rozvode. ja som navrhla, že by ma mal vyplatiť zo zariadenia bytu, nerátala som ani všetko, ale vyšlo to na 1500 eur, ktoré by mi mal dať, plus ako naschvál sú skoro všetky peniaze našetrené na jeho účte, čiže by ma mal vyplatiť aj z toho. Je možné sa na tom dohodnúť už teraz a ísť to niekde spísať, že ma vyplatil a nemáme voči sebe žiadne finančné záväzky, alebo to musí ísť cez súd? Právnikov by sme neradi platili, ale začal včera niečo hovoriť o mediátorovi, že tam by sa to dalo všetko cez neho dohodnúť. A čo sa týka výživného, že koľko si predstavujem. Poraďte mi, zarobí 1200 eur, pôžička (nie na bývanie) a nájom ho stojí spolu 500 eur, koľko mám pýtať výživné? Mám nárok na výživné aj na seba, keď poberám rodičovský príspevok? Ide mi aj o to, že od kedy by ma mal vyplatiť, napr. čo ak on tie peniaze, čo má na účte minie a potom povie, že tam nemal nič, z čoho by ma mal vyplatiť? Aj to výživné, bude sa musieť doplácať, odkedy spolu nebývame? Asi by som mala ísť čo najskor na úrad práce požiadať o zverenie malej do opatery a stanovenie predčasného výživného, aby som mala dôkaz, odkedy spolu nežijeme? Viem, že veľa otázok, budem vďačná za akúkoľvek radu...

janka2501
11. jún 2013

aj keby minul peniaze co ma na ucte,bude ich mat vo vypise ze tam boli. Nic stym neurobi. Bude ta musiet vyplatit. Ale stanov si datum dokedy. Nech to nemas na dlho. Ohladne deti,zajdi co najskor na Upsvar a spis s nimi pokial budu ochotny,cely navrh na zverenie deti do opatery. Lebo to sa vsetko prejedna na rozvodovom sude. Ohladne vyzivneho na teba,to neviem ale na dati aspon 200 eur. Mne bolo povedane pravnickou ze sud nezaujima kolko co mm plati. Su prvorade deti. A najmensia suma na vyzivne je vraj 300 eur.Moj ex mi na malu plati 100e. Tiez mal vyhovorky co musi platit,a sudca mu jasne dal najavo ze mu to je jedno.

lianka2
autor
11. jún 2013

@janka2501 Aha, tak sa nemusím báť, že napr. kým bude súd, tak tie peniaze minie? Lebo napr. on platil nájom, na účte mal stále mínus, tak ja som zo začiatku ťahala celú domácnosť a všetko ostatné, čo bolo teda oveľa viac, ako ten nájom, čo platil on, takže vlastne som bola aj tak stratová. Ide o to, že on mal na účte mínus, ja som mala aj materskú vyššiu, 700 eur, proste myslela som, že budeme spolu celý život, tak som povedala, nevyberaj teraz nič, nech sa na tvojom účte dostaneme aspoň na nulu, aby sme neplatili zbytočne úroky a teraz sa situácia obrátila, zvýšili mu plat, on má na účte teraz celkom dosť peňazí a ja nie. a pritom mám na ne právo, minimálne na polovicu. on tvrdí, že nemá problém ma vyplatiť, ale ešte si musí pozisťovať čo a ako. ja by som to chcela mať čo najskôr z krku a dohodou, nech nemusíme platiť právnikov, nech ma vyplatí teraz, ja som ochotná to ísť aj niekde spísať, že voči sebe nemáme po vyplatení už žiadne finančné záväzky.

lianka2
autor
11. jún 2013

@janka2501 čiže keď bude súd aj o pol roka, tak ma bude musieť vyplatiť k akému dátumu? od kedy spolu nežijeme? odsťahovala som sa v sobotu, zajtra chcem ísť na ten úrad práce požiadať o zverenie malej a ten dátum vyplatenia aj vštkého ostatného by sa nemal rátať od zajtra? díky za radu

janka2501
11. jún 2013

To zalezi na vas dvoch,lebo BSM sa riesi az po rozvode. Do rozvodu vyrieste vyzivne nech mate dohodu pred sudom a po rozvode majetok,cize aj to co ma na ucte,lebo dlhy aj ostatne sa deli na polovicuo. Pokial nemal nieco pred uzavretim manzelstva... Ja som napr. Si nechala vsetky dlhy co sme mali aby mi ostal byt. Inak by som ex musela vyplatit... A bola na ulici... Ak uz niesi v byte poznac si odkedy,ale aj tak sa delia na polovicu naklady... Moze ich od tena ziadat. Vies peesne ze kedy si platila vsetko ty? To si poznac a na majetkovom sa to da dokopy. Mozete aj cez mediatora, ale podla mna lepsi je pravnik. Ak ti to pomoze napis mi mailovu adresu poslem ti moju bsm nech aspon vies ako to spisat.

lianka2
autor
11. jún 2013

@janka2501 no tú pôžičku mal pred uzavretím manželstva. tak hádam to sa deliť nebude. takisto ja mám zase uzavreté stavebné sporenie a niečo tam našetrené pred uzavretím manželstva. tak hádam zas on na to nebude mať právo. nevieš, koľko stojí taký právnik? lebo on chce vraj toho mediátora, že je to lacnejšie, len neviem, či ja by som lepšie neobišla s právnikom, že by mi pomohol vysúdiť vyššie výživné. a ten byt nemá odkúpený, je to len v podnájme, tak to asi nemôže žiadať odo mňa náklady, či áno?

lianka2
autor
11. jún 2013

@janka2501 záručné listy mám ja, plus veľa vecí som platila aj cez internet, tak neviem, či aj to by sa dalo zdokladovať...

janka2501
11. jún 2013

Poslem ti kontakt na pravnicku co mala mna. Je vyborna. Ak si s Bratislavy...nema narok na nieco co mas este pred manzelstvom,a opacne. Ale veci nadobudnute pocas trvania tak to sa deli na polovicu. Vsetko co mas podlozene si odloz nech sa k tomu nedostane. A pouzijes to na vyrovnani. Treba to spocitat aj s tym co ma on na ucte a dopracovat sa k dohode. Na vyzivne zacni na vyssej sume nech vies ist na sumu kt.chces... Napr. 350eur a ostane ti 200e... Mne tak radila pravnicka.

lianka2
autor
11. jún 2013

@janka2501 som zo stredného Slovenska. akurát som volala s právničkou, zajtra máme stretnutie. chcem sa s ním dohodnúť po dobrom, aj on tvrdí, že sa máme dohodnúť po dobrom, len aby to nakoniec nebolo voči mne nevýhodné. Poradím sa aj ohľadom výživného. A aj ohľadom návštev, čo sa týka malej. ďakujem za rady. pekný deň

lucyliena
11. jún 2013

@lianka2 choď na UPSVaR kde ti spisu jednak návrh na zverenie detí do starostlivosti a aj určia výživné do času rozvodu, je potrebné uviesť od kedy nežijete v spoločnej domácnosti resp. od kedy sa spoločne nepodieľate na chode domácnosti, lebo od tejto doby ti určia výživné na súde, zároveň si spíš návrh na rozvod manželstva, nakoľko väčšinou súdom trvá dlhšie kým vytýčia prvé pojednávanie. Čo sa týka výživného zo sumy 1200 € by som ja žiadala sumu 400,-€ na dieťa, nakoľko súd ti aj tak túto sumu upraví s ohľadom na majetkové pomery manžela, čiže je vždy lepšie žiadať viac. Manžel má však pravdu v tom, že BSM riešené na súde vás vyjde drahšie ako keby ste sa dohodli, čiže najprv by som skúsila delenie majetku prostredníctvom mediátora - teda dohodou a v prípade ak sa nebudete vedieť dohodnúť tak žiadať vyrovnanie BSM na súde - kde sú však vyššie trovy konania. Na majetok nadobudnutý pred uzavretím manželstva, nemá druhý z manželov nárok ako aj za pôžičky uzavreté pred manželstvom si zodpovedá ten z manželov, ktorý pôžičku uzavrel. Každopádne všetky doklady a výpisy z účtu si odkladaj pre prípadné súdne pojednávanie ohľadom BSM, kde ti všetky dôkazy môžu pomôcť. A ešte dôležitý dovetok výživné na deti má prednosť pred všetkými ostatnými platbami t.j. úvery, poplatky a pod.

lianka2
autor
11. jún 2013

@janka2501 ešte sa chcem spýtať, na koľko asi tak výjde ten právnik? teda neviem, či sa jej zajtra len opýtam čo a ako a potom to budem riešiť už sama, alebo radšej nech ma zastupuje aj na súde, ale neviem, koľko to môže stáť. manžel vraví, že cez mediátora je to ľahšie, že on spíše tie dohody a vyjde nás to lacnejšie. len zas možno na základe takej dohody dostanem aj nižšie výživné a prečo by som mala, keď nemusím, no nie? on sa oháňa tým, že má tú pôžičku, platí nájom. no a čo. ja som u našich a tiež im budem musieť prispievať a potom si tiež budem musieť hľadať vlastné bývanie a za čo. ja ho nechcem "ošklbať", len chcem to, čo mi patrí, tak aby malá na to všetko nedoplatila najviac. ťažko to je sa s tými chlapmi dohodnúť...

lianka2
autor
11. jún 2013

@lucyliena a musí sa to riešiť cez toho mediátora? nedá sa napr. dohodnúť tak, že sa spíše, čo sme nadobudli, všetko čo je v byte ostáva jemu, z toho mi zaplatí polovicu, takisto aj polovicu z účtu a je to vybavené? kľudne to môžem ísť spísať k nejakému notárovi alebo zahrnúť do žiadosti, že nemáme voči sebe žiadne finančné záväzky.

lucyliena
11. jún 2013

Výška výživného nezáleží od právnika, ale od sudcu, ktorý bude výživné určovať a na výške výživného sa môžete s manželom aj dohodnúť - to je najjednoduchšia cesta, pričom ak s výškou výživného podľa dohody nesúhlasíš tak na pojednávaní o rozvode určí výživné sudca, všetky návrhy ti spíšu na ÚPSVaR, ak si na materskej alebo rodičovskej dovolenke a nemáš dostatočný príjem tak máš nárok na bezplatnú právnu pomoc - viem že jedna z pobočiek je v Liptovskom Mikuláši a tým by si ušetrila na právnikovi.

lucyliena
11. jún 2013

@lianka2 pravdaže sa dá spísať dohoda medzi vami aj pred notárom 🙂 vtedy si spíšete všetok majetok ktorý ste spoločne nadobudli, môžete si ho buď podeliť resp. jeden druhému vyplatiť polovicu hodnoty a takisto rozdeliť zostatok spoločného účtu na polovice a toto potvrdíte v dohode 🙂
http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

lucyliena
11. jún 2013

@lianka2 tu máš vzor dohody, myslím, že by ste to zvládli spísať aj sami 🙂
http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/rodina-domace...

janka2501
11. jún 2013

No sudcu vobec nezaujima co a kde plati. Pre neho je prvorade dieta a a sumu urci aj podla toho ako sa tvoj mm bude spravat na tom pojednavani.tu aspon v BA pravnik stoji cca od 60-80 eur za hodinu...

lianka2
autor
11. jún 2013

@lucyliena to je super tá dohoda. presne tak by som to chcela. a nevieš mi povedať, že či sa to môže spísať a vyplatiť už teraz, keď ešte nie sme rozvedení alebo až potom po rozvode? lebo ja by som to presne takto chcela spísať, chcem aby ma vyplatil, dali by sme to potvrdiť notárovi a na rozvodové konanie by sme šli s tým, aj v návrhu by som to uviedla, že nemáme voči sebe žiadne finančné záväzky. myslíš, že sa to dá? a navieš, či do návrhu na rozvod sa píše aj výška výživného a návrh stretávania sa s dieťaťom?

lianka2
autor
11. jún 2013

@lucyliena presne takto som to už spísala na papier a ukázala som mu to, že koľko mi má dať, že on s tým problém nemá, ale ešte si musí zistiť čo a ako. že aby som nežiadala ešte potom znovu vyplatenie. tak asi nejaký problém má. ja som ochotná to ísť spísať pred toho notára, nech nemusíme platiť právnikov a nech to ide hladko. len neviem, či do návrhu na rozvod alebo niekde inde musím uviesť aj návrh na výšku výživného alebo nie. lebo ak by som mu povedala, že chcem 400 eur výživné, tak neviem, či bude taký ústretový ma tak ľahko vyplatiť.

lucyliena
11. jún 2013

@lianka2 je to dohoda o vysporiadaní majetku po rozvode, čiže mala by sa spísať po samotnom rozvode keď bude už rozsudok právoplatný a vykonateľný a tu je vzor návrhu na rozvod + úpravu stretávania s dieťaťom v jednom, aj toto zvládneš podľa mňa spísať sama 🙂 a výšku výživného si určíš ty v návrhu jeho výšku potom upraví sudca.
http://www.legalaid.sk/system/files/Rozvod_s_UP...

janka2501
11. jún 2013

@lianka2 skusim najst navrh a poslem ti ho...

kvetinka245
11. jún 2013

Ak sa vzájomne nedohodnete, určite využite mediátora. Mediátor je tretia nestranná osoba, ktorá vám pomáha v ujasnení svojich potrieb. Je to veľmi efektívna novodobá alternatívna forma riešenia problémov, nezhôd. Snaží sa o hľadanie spoločnej cesty, kde podstatou je uspokojenie potrieb oboch a kde rozhodujete VY. Naproti tomu sud, je nekompromisný autoritatívny spôsob, kde vždy jeden vyhrá a druhy prehra. Mediácia vníma potreby oboch a záver spočíva na dohode oboch partnerov.

lianka2
autor
11. jún 2013

@lucyliena nechce mi to otvoriť... neviem prečo.
@janka2501 ďakujem.
baby, tak ak tomu správne rozumiem, tak najskôr nás musia rozviesť a určiť výživné a až potom sa delí majetok?

lianka2
autor
11. jún 2013

a ďakujem žienky, že ste také zlaté a radíte mi. veľmi mi to pomohlo, lebo človek ani nevie, kde začať...

janka2501
11. jún 2013

Presne. Najprv rozvod kde je styk dietata s druhym rodicom a vyzivne. A potom do 3 rokov vysporiadat majetok.

lianka2
autor
11. jún 2013

@janka2501 ešte sa chcem uistiť, či keď je vysporiadanie majetku do troch rokov, či ma bude mať vyplatiť odo dňa rozvodu, jeho právoplatnosti, alebo odkedy nežijeme spolu. lebo ako mm poznám, tak do troch rokov na účte nebude mať nič, tak preto s tým tak ponáhľam, aby ma vyplácal zo sumy, ktorú má teraz, nie potom. no dúfam,ž e sa s ním bude dať fakt dohodnúť. lebo čím ďalej to vyzerá viac tak, že asi nie.

janka2501
11. jún 2013

@lianka2 no to sa musite dohodnut, podla mna ak ste sa dohodli na rozvode, tak zacnite riesit majetok, a datum si urcis sama, napr. 31.1.2014... to uz mozno budete mat po rozvode, tak o rozvod co najrychlejsie podaj, tak nech ta vyplati a spiste papier ze ste sa dohodli a vyplatil ta, no treba to mat spisane aby nemohol zase strajkovat...a ty aby si mala doklad ..

lucyliena
12. jún 2013

@lianka2 tu je ešte jeden vzor ke´d ti nechcelo ten prvý otvoriť 🙂
http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/rodina-domace...

lianka2
autor
13. jún 2013

@janka2501
@lucyliena
@kvetinka245 ahojte baby. bola som za právničkou, tak že mi môže aj ona napísať rozvod a rodičovskú dohodu, pokiaľ by sme sa dohodli aj na výživnom a na stretávaní s dcérou. chcem sa ešte opýtať, či mi neviete aspoň približne povedať, na koľko taký rozvod vyjde. viem, že sa platí nejaký kolok pri podaní návrhu a potom ešte niečo súdu? alebo sú ešte nejaké iné poplatky? či už len ten právnik? lebo že ak sa vieme dohodnúť, tak aj ona povedala, že na pojednávanie nemusí ísť. a u nás vraj súdy konajú rýchlo, v našom meste myslím, tak je možné, že do mesiaca nás aj predvolajú.
ešte sa chcem opýtať, ak tomu správne rozumiem, podám návrh na rozvod s kolkom a kópiou dokladov ako sobášny a rodný list, neviem, či treba ešte nejaké iné doklady, či mm napíšu do predvolania, že má doniesť nejaké potvrdenie o príjme... ak sa dohodneme, právnička povedala, že súd nám to v podstate len odklepne, ak nie, tak súd určí výživné a stretávanie s otcom. a potom nasleduje čo. treba znovu podať návrh na to bsm alebo sa to vybaví pri rozvode? mne už môj mm vyplatil peniaze, na ktorých sme sa dohodli, tak už vlastne voči sebe nemáme žiadne finančné záväzky. aj to ešte niekde spíšem a pošlem to aj jemu, aby sme mali obaja doklad, že po finančnej stránke sme vyrovnaní...
ďakujem baby aj za tie vzory, ten návrh si fakt môžem podľa nich napísať aj ja. a ďakujem aj za rady.

lucyliena
13. jún 2013

@lianka2 platí sa kolok 66,-€ - navrhovateľ platí tento poplatok a keď si podelíte majetok dohodou tak už len výdavky na právničku ti ostávajú, ak bude súd potrebovať nejaké ďalšie doklady okrem rodných listov detí, sobášneho listu a pod. tak ťa na ich predloženie písomne vyzve. Keďže ťa manžel už vyplatil tak po rozvode len skočíte s písomnou dohodou k notárovi, kde tento overí pravosť vašich podpisov na dohode, tam zaplatíš ešte nejaké poplatky za overenie.

janka2501
13. jún 2013

ako pise @lucyliena, uz budes platit len pravnicku, kolok na rovźvod plati ten ktory podava ziadost, inak super ze ste sa dohodli, ak si dala vsetky podklady pravnicke, tak vas rozvedu na pojednavani, len treba trvat na rozvode, lebo oni sa ta aj 3x budu pytat ci to naozaj chces...a notarovi chodte obaja, lebo na tej dohode o bsm treba aj jeho podpis...drzim palce nech to mas co najskor za sebou 🙂

lianka2
autor
19. jún 2013

@lucyliena
@janka2501 ahojte baby. chcem sa vás ešte spýtať, či na výšku výživného nemá vplyv to, čo mám ja našetrené. vzľahom na mm plat 1250 eur, právnička povedala, že môžme žiadať aj 200 eur, ale že pre istotu napíšeme 250 eur do návrhu. a teraz mi napadlo (práve som od nej prišla), či nemá vplyv na to to, že ma už vyplatil (na čo som samzrejme mala nárok) a že mám niečo nasporené, čo som nasporila pred svadbou. jednoducho vzľahom na tie našetrené peniaze nie som závislá na tak vysokom výživnom, ale zas prečo ho nežiadať, keď mm má dobrý plat a to, čo som nasporila, som nasporila sama. a teraz bývam u rodičov, ale chcem sa v budúcnosti osamostatniť, tak tie peniaze sa mi zídu. ak si mm predstavuje, že však peniaze mám, tak čo vyskakujem.