Rozvod.Prihliada sa na môj byt pred spoločným bývaním?

misty
22. nov 2007

To že sme s eštemanželkou dospeli do tohoto štádia je nezvratný jav a písať o ňom a o jeho príčinách, dôvodoch by bolo zbytočné. Keďže nemám právnika skúsim požiadať o radu tu: Máme spoločný byt, ktorý sme si zakúpili po presťahovaní. Je na ňom hypotéka. Predtým sme bývali v byte, ktorý som dostal darom od rodičov. Prihliada sa pri rozdelení majetku na túto skutočnosť že predchádzajúci byt bol v mojom výlučnom vlastníctve? Ďakujem

bubatko
22. nov 2007

to, co si dostal darom, je len Tvoje

drzim palce

karla6
22. nov 2007

Misty, a máte spolu děti?

misty
autor
22. nov 2007

2 bubatko dík, ale to sa predalo a potom sme si kúpili byt už spolu.
2 karla áno máme

bubatko
22. nov 2007

aha, no tak to som teda moc mudra nebola 😉 no neviem, takto to bude asi dost tazko, skus nejaku bezplatnu pravnu poradnu...

karla, to ako suvisi s jeho otazkou 😕

karla6
22. nov 2007

Misty, pokud děti zůstanou v péči matky, tak to ona bude mít spoustu starostí s jejich výchovou a nějaké zanedbatelné výživné od tebe ji rozhodně nevytrhne. Takže by ses aspoň měl postarat o to, abys je zajistil aspoň bydlením. Dnešní svět je pro samotnou matku s dětmi i tak velmi náročný.
Dělám majetkoprávní poradenství, vím přesně, na co který z vás má ze zákona právo, ale je to kruté vůči ženě, která zůstane uvázaná u dětí a věnuje jim celý život. Ty si je občas půjčíš a dál zůstaneš volný člověk, nemusíš jim podřizovat práci, vztahy, nic.
Takže pokud bys chtěl, aby to bylo opravdu fér, nechal bys jim byt (bože, vždyť se jedná o TVÉ DĚTI!) a doplatil bys hypotéku, aby je tvá ex mohla v klidu vychovávat a starat se ti o ně. To je to nejmenší, co pro své děti můžeš udělat.

bubatko
22. nov 2007

karla, suhlasim, ale za predpokladu, ze tam neslo o nieco zo strany manzelky, co my nevieme, lebo o tom nechcel pisat a ma pravdu, preco by sa musel spovedat

mala by si takyto nazor, aj keby sa vztah skoncil kvoli tomu, ze zena napriklad pije alebo ma milencov a podobne???

ja som tiez dost velka obhajkyna zien, ale zas nevieme o co tu presne ide...

misty
autor
22. nov 2007

karlo prosím nesúď a nevyriekaj takéto súdy bez toho aby si poznala situáciu. potrebujem právnu radu a nie morálnu. ďakujem

google
22. nov 2007

ak si preukazatelne do kupy bytu vlozil vlastne peniaze z predaja vlastnej nehnutelnosti, sud ti na to prihliadne.

misty
autor
22. nov 2007

2 google toto už znie lepšie a trochu potešitelnejšie. problém vidím len v tom že hodnota predaného bytu bola 840 tisíc a nový sa kupoval spoločne za 1,35 miliona, 400 tisícová hypotéka a hodnota toho nového bytu je teraz cca 2,8 miliona.

cigaretka5
22. nov 2007

karkla vo vela veciach s tebou suhlasim, ale neviem preco by mal misty zostat na ulici a este platit hypoteku?
Kedze ste byt kupovali spolocne mate na nan narok obaja, podla mojho nazoru sa neprhliada odkial ste vzali prachy na jeho kupu ( mam namysli tvoj povodny byt od rodicov)
Pojde o klasicke majetkovopravne vyrovanie. Mozte byt predat i ked s tarchou hypoteky to je trochu narocnejsie, a kupit dva mensie, alebo ta tvoja manzelka vyplati a zostane v byte. Pri takomto vyplateni sa prihliada aj na vysku dosial nesplateneho uveru. Teda ak ma byt hodnotu 3 miliony, a uver na nom este 1,5 mil. bude ta vyplacat z toho rozdielu.Rovnako ju mozes vyplatit ty, zostat v byte a splacat uver.
AK peniaze na vyplatenie nemas aj na takyto ucel sa da vziat hypoteka

misty
autor
22. nov 2007

2 cigaretka ďakujem

claire
22. nov 2007

Misty, našla jsem toto: Majetku nabytého jedním z manželů za majetek náležející do jeho výlučného vlastnictví. (Ve společném jmění proto nebude např.televizor zakoupený za peníze, které jeden z partnerů uložil na vkladní knížku ještě za svobodna. Domek získaný výměnou za darovanou nebo zděděnou chalupu po rodičích také zůstane ve výlučném vlastnictví jen toho manžela, který dědil nebo byl obdarován. Zakoupí-li ale manžel kupř. automobil částečně za peníze
utržené prodejem zděděné chaty a zčásti za prostředky společné, stane se vůz jměním společným.) Zdroj: http://www.tiscali.cz/mone/mone_center_040630.7...

Takže mi to zní, že zakoupení další nemovitosti na hypotéku se tato stala společným jměním manželů, a tak s ní bude při rozvodovém řízení nakládáno.

karla6
22. nov 2007

Bubatko, pomáhám zdarma právě ženám, které se rozvádí, setkávám se s tím, do jakých situací se dostávají, takže vím dost dobře, o co tady jde. Pokud je taková, že se opíjí nebo má milence, tak předpokládám, že se bude Misty bít jako vlk za to, aby děti dostal do své péče. Pak je situace samozřejmě jiná.

Bohužel, moje zkušenost z praxe je taková, že muži děti do své péče vůbec nechtějí, protože je hodně náročné se o ně postarat a vychovat je, a oni to moc dobře ví.
Nejde tady vůbec o Mistyho ani o jeho manželku, jde tady o ty děti, ty by měly zůstat co nejvíc v klidu a oba rodiče by se měli postarat dle svých možností, aby nedoplácely na jejich chyby.
Pokud zůstanou děti u matky, ta v dnešní době, když bude svázaná vychovou o ně, není absolutně schopná (není to prostě v jejích silách), aby jim dokázala zajistit bydlení, takže o to by se jim měl postarat otec. To je všechno.

Misty, já tě nesoudím, jde tu o ty děti, jak jsem psala výše, nic víc. Tvoji ženu sis dobrovolně vybral, dobrovolně jste si spolu založili rodinu a ty teď myslíš jen na sebe a jak z toho vytřískat po rozvodu co nejvíc, nehledě na to, že tvé děti (které jsi sám chtěl) na to doplatí.

Je jedno jestli ty nebo tvoje žena - byt by měl zůstat dětem a tomu partnerovi, který za ně bude právně odpovědný a ten druhý by jim to měl zajistit. To je jediná férová cesta.

claire
22. nov 2007

Google: I když pořídí manželé byt na hypotéku, kterou platí výhradně jeden partner, byt bude společným vlastnictvím, se kterým se bude nakládat podle toho (napůl), nebo podle předmanželské smlouvy (která se dá uzavřít i po svatbě). To jsem si jistá, že čí peníze šly na vytvoření společného jmění, nehraje roli.

misty
autor
22. nov 2007

2 claire ďakujem, hmm, znovu iný pohľad na vec

misty
autor
22. nov 2007

2 karla nezmeníš svoj postoj ani po prečítaní pošty ktorú som ti poslal?

lindda
22. nov 2007

ja si myslim, ze je tazko radit takto,ale ako citam si myslim ,ze klara ma pravdu ,ale ako hovorim je to velmi tazke ☹
misty drzim palce aby si bol spokojny a nesiel stastie 🙂

misty
autor
22. nov 2007

2 lindda ďakujem, malý má super meno 😉

lindda
22. nov 2007

dik narodil sa na valentina a nino sa mi pacilo uz davno a mam krsnatko ninku tak mali ne nino 🙂

misty
autor
22. nov 2007

2 all tak teraz neviem ktorý názor mám brať, asi by bolo najlepšie začať šetriť na právnika

kacka.va
22. nov 2007

karlo: promiň, ale v dnešní době, kdy víme všichni, kolik byty stojí mi přijde docela divný nechávat někomu byt jen tak a ještě doplatit hypotéku, ať má děti nebo ne. A to jako by měl misty platit ještě výživné na děti, ještě splácet hypotéku a nemít nic. mně to přijde uhozené na hlavu. Byt je jejich společné vlastnictví, takže by se to mělo vyrovnat půl napůl. Spíš bych to řešila prodem bytu a koupí např. dvou garsonek.
Misty: pokud už ten původní byt nevlastníte, tak není podle mně už k čemu přihlížet. Pokud bys ten původní byt stále měl, tak je to pouze tvoje vlastnictví, protože jsi ho nabyl ještě před uzavřením manželství.

misty
autor
22. nov 2007

2 kacka.va ďakujem. ten pôvodný môj byt sa predal a potom sme si kúpili tento súčasný už spolu. tiež si myslím že sa na to neprihliada čo bolo predtým, ale za opýtanie nebijú. vstupoval som do manželstva s 3-izbovým tehlovým bytom so záhradkou a autom a teraz by som mal ostať na ulici s holým zadkom? to určite nie. ešte raz ďakujem

claire
22. nov 2007

"S holým zadkem" asi ne, řekla bych, že se majetek rozdělí napůl. Jde o to, že žena zase celkově do manželství vložila tu výchovu dětí, kdy nemohla sama pracovat, péči o domácnost apod.

Z toho příkladu, co jsem posílala výš a toho, co píšeš o cenách toho současného bytu, se to bude vypořádávat jako společné jmění.

A tohle je taky zajímavý: "Není-li dohoda možná, provede vypořádání na návrh některého z manželů soud.

Soud přitom vychází z toho, že podíly obou manželů na majetku patřícím do jejich společného jmění i na závazcích vzniklých za trvání manželství jsou stejné. Při vypořádání soud přihlédne především k potřebám nezletilých dětí, k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu a jak se zasloužil o nabytí a udržení společného jmění, přičemž péče o děti a domácnost je postavena na roveň výdělečné činnosti druhého z manželů. Každý z manželů je přitom oprávněn požadovat úhradu toho, co ze svého vynaložil na společný majetek, a zároveň je povinen nahradit, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho ostatní majetek." Zdroj: http://www.mesec.cz/clanky/rozvod-pohroma-pro-r...

Toho právníka ti tedy doporučuju, pokud to vypadá, že se s ženou nedohodnete.

cigaretka5
22. nov 2007

Misty nezufaj s holym zadkom nezostanes. Drzim palec

astorka
21. dec 2007

Ak potrebute právnika, kontaktujte ma cez IP

zic
17. jan 2008

Misty. Vcelku dobre a jasne je to popisane na http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx, v sekcii bezpodielove spoluvlastnictvo manzelov. Skus pozriet tam