Rozvod s cudzincom

darca001
25. nov 2009

Chcem sa rozviest s manzelom z Albanska. Mame 8mesacneho chlapca.
Manzel po hadke odisiel zo Slovenska. Ja sa staram o syna.
Ma s tym niekdo skusenosti? Poradte mi ako neprist o syna. Syn sa narodil na Slovensku a len ja ho mam v pase.
Dakujem.

andzi
25. nov 2009

Normálne podáš návrh na rozvod, ak ste naposledy žili na Slovensku, rozvod bude prebiehať na slovenskom súde a bude sa spravovať slovenským právom. Očakávaj však, že konanie bude trvať dlhšie, pretože sa bude predvolanie doručovať tvojmu manželovi do cudziny. Problémy však nastanú s doručovaním, ak tvoj manžel zásielky nebude preberať, vtedy sa komplikovane cestou dožiadania zisťuje pobyt. Ďalšia vec je výživné na syna, komplikovaný bude aj výkon rozsudku o výživnom, pretože rozsudok musí byť uznaný tak aby bol vykonateľný v cudzine. Prajem pevné nervy a veľa šťastia.

peach
5. okt 2011

@darca001 chcela by som vediet ako ste dopadli ak sem este chodis. Caka ma niecopodobne

monika15
6. okt 2011

@darca001

nechaj ho tak , nic nepytaj od neho.... nech si strci aj vyzivne, hlavne nech si nevysudi dieta....
vies v jeho krajine je to mozne.......
ruky prec... a rychlo.... :((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((
drzim palce

anicka4
6. okt 2011

@darca001 Tak isto by ma zaujímalo,ako ste dopadli. Čaká ma rozvod s afgáncom s českým občianstvom,ktorý má známosti po českých ministerstvách a o naše 2 deti (4a2roky) má záujem-ako striedavú starostlivosť. Bojím sa,že by ich dostal a niekam odvliekol ☹

leila4
6. mar 2012

ahojte🙂 chcela by som sa spytat ako a kde zacat, ked sa chcem dat rozviest. manzel je cudzinec, manzelstvo bolo uzavrete v irsku a mame dcerku. rozvod by sme chceli riesit na slovensku, pretoze v irsku by to trvalo aj niekolko rokov.
dakujem!

lorreine
6. mar 2012

@leila4 No, zaleží tiež, kde máte bydlisko - obidvaja. Pokiaľ je to Írsko a manželstvo je uzavreté v Irsku, tak rozvod bude podliehať írskemu súdnemu poriadku.

leila4
6. mar 2012

@lorreine Ja mam trvale nahlasene aj s malou na slovensku a on mal tiez, ale mu zaniklo, pretoze si ho neobnovil...

monika15
6. mar 2012

@anicka4
davaj pozor.... a drzim palce... zial oni su na vsetko schopny :(((((((((((((((((((((

leila4
6. mar 2012

@monika15 Dakujem! Doteraz som ako tak verila tomu, ze nebude robit ziadne problemy, ako slubil, ale prichadzam na to, ze asi to take ruzove nebude:(

monika15
6. mar 2012

@leila4
zial... chcem ti strasne napisat ze to bude dobre... ale
bude to tazke.... mam 2 sesterky co sa za ne vydali tvrdia ze su to super chlapy
ale ani jedna z nich nechcu mat deti..... :(
uz len kvoly tomu ti ich zoberie aby si sa trapila.... :(((((((((
drzim ti palce..... nesetri na pravnikoch.... hlavne aby si deticky vysudila.....

miska2311
9. apr 2012

Manzel sa chce rozviest,sobas sme mali v Anglicku-je anglican,no skoro tri roky zijeme na Slovensku s trvalym pobytom na Slovensku.Viete mi poradit ako postupovat,ci to riesit na Slov.alebo v Anglicku?Dakujem

darca001
autor
2. júl 2012

No konečne nás rozviedli, ale nakoľko sa manžel nedostavil na súd, tak výsledok nie je právoplatný ešte, takže to musia preložiť, poslať a uvidí sa, ale snáď už sa odvolávať nebude...
Inak ja som mala manželstvo legalizované na SR tak som sa aj na SR mohla rozviesť..
A našťastie mi poštu preberal, ale aj tak než som sa dočkala súdu, tak to trvalo 2,5 roka...
Inak na túto diskusiu už skoro vôbec nechodím...

monika15
2. júl 2012

@darca001
tak teda super...... nech sa ti dari.........

jancip
2. júl 2012

Holky, pokud máte dítě s cizincem ze státu, který nemá s ČR uzavřenou Haagskou úmluvu, tak i když český soud svěří dítě matce, tak není vyhráno. Pokud totiž otec dítě odveze, tak se nikdo ničeho po právní stránce nedomůže.

merryjkova
16. júl 2012

ahojte babenky,

som vydatá za angličana, svadbu sme mali na Slovensku. On žije späť v Anglicku a ja doma na Slovensku. Nemáme detičky. Chcem podať návrh na rozvod. Nemyslím si, že mi manžel bude robiť problémy, len neviem či sa musí dať zastupovať právnikom alebo len niekomu udelí plnú moc. Chcem aby to bolo rýchle a pokiaľ nemusíme plaťiť právnika tak nechceme. Neviete mi poradiť?
Veľmi pekne ďakujem.

darca001
autor
19. júl 2012

@merryjkova
No tak ja už mám po súde (aj keď čakám na právoplatnosť), tak z vlastnej skúsenosti právnika nepotrebujete, ani my sme nemali. To je na vás ako sa rozhodnete. A u teba to bude asi jednoduchšie a rýchlejšie nakoľko prekladateľov do angličtiny je na SR veľa. Tak predpokladám že vás rýchlo rozvedú, a bude to o to ľahšie že nebývate spolu...
Hlavné je aby preberal manžel poštu...
Ale čo ma prekvapilo na súde, že na pojednávanie nás pozvali jasne že oboch, aj keď som tam bola sama, ale nezabezpečili žiadneho prekladateľa pre manžela.....
Inak ja som platila za súd niečo cez 60Euro, presnú sumu si nepamätám, a všetky preklady boli hradené štátom.
Dúfam že som trošku pomohla...

nikak23
10. okt 2012

@jancip mozem sa spytat? aj ked je dieta zverene SR sudom do starostlivosti matky, tak moze otec prist a zobrat dieta?

jancip
10. okt 2012

@nikak23 Záleží, kam ho odveze. Pokud do států, které nemají podepsanou Haagskou úmluvu, tak ta vymahatelnost soudu je mizivá. Pokud do země, které tu úmluvu mají, pak se to řeší právní cestou.

fugetha
10. jan 2013

ahojte,

niekde som tusim citala, ze pri sobasi s cudzincom sa nie je mozne rozviest pocas prvych 5 rokov od zosobasenia, je to tak?

dakujem 🙂

dripik
11. jan 2013

@fugetha To si nemyslím...Myslím si, že je to spíš tak, že pokud si třeba kluk u nás vezme cizinku musí spolu být aspon 5 let manželé aby ona získala české občanství, o tom, že by se v průběhu 5ti let nemohli rozvést slyším poprvé a přijde mi to jako nesmysl, nikdo nikoho přece nemůže nutit být s někým když by spolu nevycházeli...ale nevím, třeba mě někdo opraví, že nemám pravdu ani já...

mataharyy
11. jan 2013

@fugetha To je pěkná hloupost 😅 Jestli se ti to opravdu neplete spíš s žádostí o občanství, než s rozvodem. Takový zákon není a neexistuje, rozhodně ne v Čechách, ani na Slovensku 😉 a netuším že by to v nějaké zemi tak mohlo být (ale za jiné země, mimo EU neručím, to bych se pustila na tenký led 😉 )

silvim
1. apr 2013

Darca001, aj by zaujimalo ako si dopadla. Tiez mam podobny problem, mame 4-mesacneho chlapceka a strasne sa bojim aby som o neho neprisla....drzim palce, xxx

zuzka444
1. apr 2013

jaaaaj baby moje...nikdy sa nepoucite...ja vjem je mat pekne babo s cudzincom ale preco sa potom.vsetky manzelstva rozpadaju????a pravdu povediac v rannych manzelstvach kde pride babo a bum.rozvod?...nechapem.vas vidite kolko je s tym problemov a aj tak sa vsetky hrniete do cudziny nahanat chlapov...jaj..samozrejme cest vynimkam ale z tycho exotickych krajin su chlapi divny ;)...a samozrejme nikoho neodcudzujem len ma to vzdy vie nahnevat ze potom.vsetky zbytocne trpite a je mi to luto vas a deticiek :(...drzte sa...

stanolesana
6. apr 2013

ta jamam broblem sos robom

hana090
12. apr 2013

Dobry den, chcela by som vas poprosit o radu pri podani ziadosti o rozvode. Manzelstvo som uzavrela v Anglicku v roku 2006. Moj manzel je obcanom Ukrajini. Manzelstvo nie je evidovane na Slovensku pretoze sme tam nikdy nezili. Od roku 2010 zijeme oddelene. On odisiel na spat na Ukrajinu a ja tiez uz v Anglicku nezijem. Som stale slovenskou obciankou a mam na Slovensku trvali pobyt ale nezijem tam. Chcela by som ziadost o rozvod poziadat na Slovensku. Ako mam postupovat ? Najhorsie je ze nemam manzelovu adresu a neviem sa s nim skontaktovat. Viem len, ze on podal ziadost o rozvod v novembri 2012 len od decembra sa pravnikovi ani mne neovzal. Kontact na jeho pravnika nemam.
Za Vasu radu vopred dakujem

trish31
7. aug 2013

@hana090 bud si manzelstvo na Slovensku nezlegalizujes a tym padom nemusis riesit ani rozvod,avsak ak nahodou sa na Slovensku niekedy pride na to,ze si vydata bola (a nahodou by si sa tu medzitym opat vydala),bude to povazene za trestny cin a budes stihana za bigamiu.

Najlepsia cesta je si na SVK manzelstvo zlegalizovat a nasledne podat ziadost o rozvod.Vsetko sa bude riesit slovenskym pravom.

Odporucam ale zaobstarat si pravnika

majko1234
26. okt 2013

ahoj chcela by som sa spitat som slovacka a moj manzel je pakistan spolu zijeme v anglicku ale chcem sa dat rozvies ako dlho by to trvalo a co musim preto spravit aby som tu bola snim rozvedena ak by mi to nechcel podpisat alebo aky dovod by som mala udat aby bolo manzelstvo rozvedene ale este spolu nesme ani rok az v vo februari to bude rok ale nebije ma len uz nemozem snim byt on ma totiz tyra len recami prosim pomozte mi a poradte mi vopred dakujem

majko1234
26. okt 2013

@zuzka444 presne tak mas pravdu ja som sa tiez tak spalila na zaciatku to bola laska o ktorej som si mislela ze to je len rozpravka ale nezijeme spolueste ani cely rok a uz chcem podat o rozvod chvala bohu ze snim nemam deti mam len svoje dva deti s predosleho manzelstva

babaker
26. okt 2013

@majko1234 v UK si das normalne ziadost o rozvod, rozvedu vas rychlo.

yieseeya
29. okt 2013

@darca001 tak já mám zkušenost šílenou. Podala jsem žádost o rozvod v době , kdy exmanžela akorát zavřeli za pašování drog. Takže jsem musela čekat rok, než ho pustí, aby se dostavil k jednání. (byl zavřený v Německu). Bohužel protože neproběhl soud, měl na dítě stejné právo jako já. Takže jsem utekla i se synem a schovávala se. I přesto mě našel, ale syna jsem nevydala.Vyhrožoval a napadal mě. Sliboval, že mě zastřelí. Policie nic neřešila, až prý použije zbraň můžou zasáhnout (to by mi asi už nepomohlo) Ex byl původně z Nigérie a proto jsem věděla, že kdyby si dítě půjčil, už ho neuvidím. Takže ať by mě to stálo cokoli, dítě nedostal. Rozvod trval další dva roky. U soudu jsem řekla, že se vzdávám majetku, nic nechci. Dítě mazitím bylo svěřeno do fondu ohrožených dětí, takže jsme to s ex nemuseli řešit. a alimenty jsem radši nechtěla. Po třech letech nás rozvedli. A celkem po 5 letech jsem měla klid.