Skúsenosti so vzťahovou výchovou

erienka
27. aug 2013

Ahoj mamicky aplikujuce vztahovu vychovu. Zaujimalo by ma, ake mate s touto vychovou skusenosti, zazitky, ci vidite nejake pokroky...hocico vas napadne. Ja sa snazim touto metodou "vychovavat" svoju dcerku, tak by som rada prehodila slovko-dve 🙂
Pre tie, co neviete, co je to vztahova vychova, tu je clanok, ak by vas to zaujimalo: http://www.mamila.sk/domain/flox/files/clanky/v...

Šesť nástrojov vzťahovej výchovy:
1. Vytvorenie počiatočnej väzby po pôrode
2. Dojčenie
3. Nosenie dieťaťa
4. Spanie v blízkosti dieťaťa
5. Dieťa má na plač dôvod
6. Rovnováha

wieruska1
27. aug 2013

tak ono to ma aj meno? to ma dostalo. Doteraz som si myslela, že je to uplne prirodzene.

terezka1947
27. aug 2013

@wieruska1 😀 ja sa snazim....a tiez ma prekvapilo,ze aj taketo "automaticke"veci maju uz oficialne mena 😀
ale preco nie 😉

marcelatje
27. aug 2013

@wieruska1 @terezka1947 tak baby neviem kde vy žijete lebo ja sa denno denne potýkam s názormi že moje dieťa už nepotrebuje dojčiť, v žiadnom prípade ho nemám nosiť lebo si zvykne, spať má zásadne vo svojej posteli najlepšie v inej izbe ako ja a všímať si jeho plač? Tak to je už vrchol mojej neschopnosti!!! Veď dieťa treba nechať vyplakať... 🙄 🙄 🙄
@erienka na hodnotenie efektivity tohoto spôsobu výchovy je asi ešte skoro ale mne zatiaľ vyhovuje 😀

wieruska1
27. aug 2013

@marcelatje v baby friendly bubline asi..... ja ked som pripravovala malej izbu tak na mna vsetci cumeli jak na blazna ze naco... po porode som to naco pochopila ja ja... sklad hraciek a susieren rozhodne nepotrebovali nove tapety a nabytok v hodiacej sa farbe .....

lesana88
27. aug 2013

@erienka no teda...ja som bola s malinkou hned po porode, dojcime, nosime, spinka pri nas, nenechavam ju plakat...najprirodzenejsie co moze byt 🙂

s cim som s stretla su akurat "dobre rady" mam a starych mam..."daj ju do postielky, nech zaspi sama" "nenos ju tolko" "bude mat od placu dobre hlasivky"...na vsetko mam ale vlastny nazor a verim, ze to robim dobre 🙂

terezka1947
27. aug 2013

@marcelatje 😀 😀 😀 😀 aj ja zijem nepochopena medzi mamickami,kt.nedojcili,deti spali od 1mesiaca same,atd....a ja ich neodsudzujem,skratka,to je ich vychova.
ja vychovavam inak,no a vysledok -ci uz dobry alebo zly uvidim az po rokoch 😉
kazde dieta je ine,niektore potrebuje mojkania viac,ine menej...niektore si zvykne najednu vec,ine si najde iny zlozvyk,preto vychovu inych nejako nekomentujem...lebo nie som supermama s patentom na rozum 😀 😀 😀
radsej si necham poradit a vyberiem si z rad to,co potrebujem 😉

erienka
autor
27. aug 2013

@marcelatje presne, ja sa od zaciatku stretavam len s tym, ze nemam malu stale dojcit, nemame ju nosit, spat s nou, ze ju rozmaznavam, nech si nezvyka...Jediny, kto rozumie tomu, co robim, je moj manzel. S mamou som mala vela konfliktov, ale uz ma nastastie necha na pokoji 🙂

erienka
autor
27. aug 2013

@wieruska1
@terezka1947
@marcelatje
@lesana88
jedna vec by ma zaujimala: pouzivate aj kocik? Lebo nosim malu v manduce, ale viac ako hodinu nevydrzi. V kociku na prechadzke spi aj 2 hodiny. Len to ma trapi, ze kym zaspi, tak asi 5 minut srdcervuco narieka. No a to si nie som ista, ze ci ju nestresujem tym, ze ju necham plakat. Prihovaram sa jej, aj ju pohladkam, ale necham ju v kociku, nevyberiem ju. O tych cca 5 minut zaspi. Tak neviem - praktizujem takto nechcene metodu vyplakania?
Mozno tato otazka svedci o tom, ze to beriem cele az prilis uzkostlivo, ale zaujimal by ma vas nazor

terezka1947
27. aug 2013

@erienka ano,pouzivala som kociar..pacilo sa mu v nom(syncek ma skoro dva roky)...ked si pomrncal,pohladkala som ho,prihovorila...usmiala sa a spinkal alebo sa ibe tak pozeral "okolo"..resp.neskor sa mojkal s hrackami...
kazda zacinajuca mamicka je zo zaciatku opatrna a aj uzkostliva...no a co? 😉 ved chce byt dobra mama,nie?
daj na svoj siesty zmysel a pozoruj babatko a casom prides na to,co mu kedy je ...napr.plac....nenechavala som ho vyplakavat....teda-iba raz,som si myslela,ze vymysla....aaaa...mal teplotu 😒
moj je taky mojkacik....potreboval ma vidiet,citit...ale vie zaspinakt "sam"...pred obednajsim spankom ho vyboztekujem,pohladkam....a poviem haju,haju...a pokojne zaspinka...vecer si k nemu lahne manzel alebo ja,no a popar min. zaspinka a prelozime do postielky...nemyslim,ze taketo zaspavanie clovek dosiahne IBA vyplakavanim 😒 ale je to iba moj nazor.....

lesana88
27. aug 2013

@erienka chodime von aj v kociku, bavi ju pozerat na oblaciky a tak. ale nespi mi v nom. len malokedy zaspi na prechadzke. no v satke velmi rychlo. doma uspavam aj v satke aj v kociari a tiez mi zvykne poplackat trochu. babatka niekedy pred spanim placu, aby uvolnili napatie...ale to rozoznas ci to place zufalo alebo to je len take predspankove poplackavanie. nemyslim ze praktizujes metodu vyplakania sa 🙂 mozes robit vsetko najlepsie ako vies a babatko si aj tak obcas poplace...je to prirodzene predsa 🙂

terezka1947
27. aug 2013

@erienka presne ako
@lesana88 pise,sama po case zistis,aky ten plac je...ale urcite ju nenechavas vyplakavat...moja suseda chcela ist niekde na diskoteku,atd...dietatku dala papat,ulozila do postielky a vraj nic mu nechyba,nema dovod plakat...a tak chudatko plakavalo aj hodinu,kym nezaspalo od unavy...alebo zufalstva 😒 ....

mima4
27. aug 2013

@erienka
tie konflikty vznikaju v prvom rade z uplne inej dobe v akej zili nase maminy, ci stare mamky, ci este starsie deti. Volakedy museli zeny pracovat, nemohli si dovolit to co si mozu dovolit zeny dnes, ktore su tri roky doma a maju dost vysoky priestor na aplikovanie vsetkych nacitanych kniziek, ci internetovych clankov. Ked je clovek doma, moze nosit dieta na rukach aj celu noc, ci nevyspat sa, pretoze necha dieta spat v manzelskej posteli, ale pokial clovek potrebuje rano vstat a ist do prace, tak nemoze si dovolit tuto metodu.

Ja som zila vo francuzku, kde deti (od miminka) bezne spali same v postielke aj vlastnej izbicke a nejak negativne to na ne neposobilo. Ja som vtedy ani netusila, ze by to malo byt zle, brala som to ako samozrejmost, nepripadalo mi to divne. Az na slovensku som sa dozvedela, ze to moze mat nejake traumy na deti... pricom dovolim si povedat, ze tie francuzske deti su fantasticke, emocne vyspele, utvaraju pekne vztahy s inymi detmi/ludmi, s rodicmi maju krasne vztahy... a co je super, su vychovane a poznaju jasne hranice. Tot realna skusenost 🙂

wieruska1
27. aug 2013

@mima4
@erienka
u nas kocik, kym mala nesedela neprichadzal do uvahy, vriaskala v nom ako zmyslov zbavena. Takze ak bolo ist nieco vybavit, nakupit alebo podobne len v Manduce, odkedy zacala sediet, tak v nom hodinku dve vydrzala ale iba vonku takze nakup a urady zasa len v Manduce. Teraz ma rok a pol a paci sa jej v nakupnom kosiku, takze nakupy su uz pohoda lahoda.
Pracujem od 6 mesiacov malej 9 hodin denne, ak mam stretnutia tak aj dlhsie takze to co pise mima4 nie je tak celkom pravda. Aj ked doba prinasa mnohe rozdiely vo vychove, nosit svoje dieta a mat ho v izbe bolo pre mna tak nejak prirodzene, nevycitane z kniziek. Ono je to skor o tom v akom case zena to dieta ma. Ci to dieta naozaj chce a hlavne je na nho psychicky zrela.

marcelatje
27. aug 2013

@mima4 myslím si že zovšeobecňovať že francúzske deti sú skvelé nie je na mieste 😀 určite aj na slovensku sa ich pár nájde, či? 😕 a to že vyplakávanie traumatizuje nie je slovenský výmysel
tiež si myslím že sa nájde aj veľa mamičiek ktoré na materskej či rodičovskej dovolenke aj pracujú vrátane mňa 🙂
@erienka kočík používam, ale nosím aj Manducu. Zaspávanie v Manduce trvá dlhšie, kočíku je zasa náročnejšie.

Ešte predtým ako sa tu strhnú nezmyselné hádky by som chcela zdôrazniť že mamička vyskakuje len do takej výšky ako jej dieťatko dovolí. Týmto narážam na mamičky ktoré majú ideálne detičky ktoré im od narodenia krásne spinkajú samé, poprípade celú noc. Takýmto mamičkám úprimne závidím ale aj blahoželám rady od nich sú mi však nanič keďže ich detičky sú prirodzene kľudné a ony samé sa nijako o tento stav nezaslúžili. Mne dieťatko prvých 6 mesiacov plakalo snáď non-stop a spalo len na rukách. Priznám sa trošku ma to zaskočilo, ale zvykla som si a beriem to ako normálne. Teda už sa to s tým plačom zlepšilo, stále však zaspávame iba na rukách. Neviem si to predstaviť inak a ani sa to nesnažím meniť.

katkanova
27. aug 2013

@erienka po porode sme boli od seba max 3 minuty, dojcila som do roka, nosila a spala s nim, nevyplakavali sme sa, neviem co sa mysli rovnovahou - k mojmu dietatu som sa spravala tak ako som citila ze si zasluzi, sama som ho priviedla na svet a beriem to tak ze tu mam byt prenho. maly ma 2r2m stanovene pevne hranice a velmi dobre vie co sa moze a co nie, ked urobi co nema, ospravedlni sa, je velmi "pritulny" 🙂 , mudry a od okolia vacsinou pocuvam ze "vychovany". s nosenim, kojenim aj spolocnym spanim sme prestali zo dna na den (nie vsetko naraz) a nebol vobec ziadny problem. ci ho vsak nejako pozitivne ovplyvnilo to ze som s nim v satke este aj sedela na wcku netusim, robila som jednuducho to co som citila a myslim ze kazdy ma pravo (ne)robit presne to iste, kazdy sme iny a kazdy svoje dieta vychovavame inak ...

mima4
27. aug 2013

@marcelatje
určite nechcem zovšeobecnovať ze "všetky do jedného", to nie 🙂 len som chcela napísať sem trochu iný pohlad, z inej strany, pretoze vo mne "faninky" vztahovej metody vyvolavaju pocit, ze kto to aplikuje, je dobry rodic, vytvara si vztah s dietatom... pricom to, ci tu metodu clovek aplikuje alebo nie, nehovori nic o vytvarani vztahu s dietatom, ci buducom citovom/mentalnom vyvoji dietata.

snopkulka
27. aug 2013

@erienka ja by som ti odporučila mrknúť do skupiny Vzťahová výchova, dozvieš sa viac 😉 Inak, tiež uplatňujeme a určite budeme aj pri druhom, manžel je tomu veľmi naklonený a podporuje ma v tom - určite to má svoje dôvody.... pozerám, že si niektoré mamičky robia prdel, že to má názov a podobne, ale boli by prekvapené, že také "prirodzené" ako si myslia, to vôbec nie je - matky dnešnej doby sú v mnohých veciach pre mňa nepochopiteľné, ale to je na dlho 😒

zuzanockamt
27. aug 2013

@erienka pod k nam do skupiny Vztahova vychova - kontaktne rodicovstvo, tam sme rovnako vsetky naladene 🙂 ... tu na fore vo vseobecnosi sa toto moc nenosi 😀

canama
27. aug 2013

@marcelatje presne ako pises, moja mama ma "zvozila" za aplikaciu bodov 1., 3., 4. a 5. len 2 tyzdne po porode. 😠 a nepaci sa jej to dodnes, lebo ked je u nas 2 hodiny na navsteve, tak moja 18 mesacna dcera citi potrebu obcas ku mne prist a pomojkat sa alebo chce zobrat na ruky. a to je predsa neakceptovatelne, ved prisla babka, ma si vsimat ju a tulit sa k nej. 😒

canama
27. aug 2013

@marcelatje ...a udivenu vetu: "este kojis?!?!?!" pocuvam nie len od starsej generacie pri kazdej navsteve. ale ja som spokojna, sama som planovala veci pred porodom inak, ale zariadila som sa tak ako nam to s dcerou vyhovovalo najviac. jedine co mozem lutovat, su zbytocne vyhodene peniaze za ohradkovu postielku a prislusenstvo k nej. 😉

vejula
27. aug 2013

ahojte kočky, čo je myslene tou rovnovahou?

zuzanockamt
27. aug 2013

@vejula pod rovnovahou sa mysli to, ze nemas zabudat na seba a partnera a nepodriadit vsetko potrebam dietata ... mnohi o tom ani len netusia a preto povazuju kontaktne deti za rozmaznane, lebo si myslia, ze im je dovolene vsetko a vzdy ... ale na to tu je ta rovnovaha 🙂

canama
27. aug 2013

@erienka mne sa satka neosvedcila, mala v nej nechcela byt, sice mi v nej zaspala velmi rychlo ale do pol hodiny sme sa obe totalne spotili a ona sa s huronskym revom zobudila. ale ked mala dcerka asi pol roka pozicala som si na dovolenku od susedky ergo nosic a ten bol na kratke presuny super, ale dlhsie mi v nom tiez neobsedela, nemala priestor na pohyb. naproti tomu hlboky kocik milovala, narodila sa vo februari a v podstate od kedy prislo pekne jarne pocasie a neprisla neprijemna jesen sme boli vonku viac nez doma. a spavala mi len vonku, domov sme sa prisli prebalit, napapat a pohrat. 🙂

opicaskorica
27. aug 2013

Tato tema (ak ste si vsimli) skoro vobec nie je (zatial sa poriesila len otazka vozenia/nevozenia v kociku) o nejakej vztahovej vychove. Dokola tu riesite, ze vas nikto nechape, ze kojite kolko chcete, ze nenechavate dieta vyplakat atd. Tato tema je o tom, ze vy ste tie co to robite spravne a zvysok je 100 rokov za opicami... ja vravim - zbytocna tema, pre toho, koho naozaj zaujima vztahova vychova. Ale ked vam to robi dobre...

vejula
27. aug 2013

@zuzanockamt aha vdaka zavysvetlenie, ono je to ťažko asi niekedy odhladnuť. Doteraz som skutočne sa bez malej nepohla, ale teraz som si kupila prenamentku do fitka a tak sa 2 - 3 krat do tyždna z deti teši manžel. No druha vec je, že okolo mna v noci spavaju deti a mANžEL v deckej... Som mu povedala, že ak chce nech ide k nam, aj tak spal asi 3 noci a už znova spava vedla. Ja oboch ešte dojčim, takže spia jeden z jednej druhy z druhej strany. -manžel mi už viackrat spomenul aby som staršieho prestala dojčiť, ale ja si to neviem predstaviť, niesom pripravená a ani on. I ked niekedy je toho už nad hlavu ale nič nieje tak jednoznačne ako sa zda

zuzanockamt
27. aug 2013

@opicaskorica ale to vsetko, co si opisala je sucastou vztahovej vychovy 🙂

zuzanockamt
27. aug 2013

@vejula ja tu rovnovahu uplatnujem v zavislosti od veku, cim je starsi, tym to ide lepsie 🙂

vejula
27. aug 2013

@zuzanockamt tak to je jasne kolko ma tvoj synček rokov?

zuzanockamt
27. aug 2013

@vejula v septembri bude mat tri

kubkatka
27. aug 2013

rodila som sekciou a stále mám pocit, že som tým bola ochudobnená o počiatok celého vzťahu s mojím synom!!! (nepriložili mi ho, poriadne neukázali, doniesli na izbu až po 16.tich hodinách od pôrodu). a teraz som koečne rada a spokojná, keď ku mne v tomto veku naťahuje rúčky a chce sa nosiť aspoň na rukách a neľúbi sa mu, keď ma pri svojej hre nevidí, čo dáva najavo plačovým škriekaním 🙂 nemusím byť úplne pri ňom, ale jedným okom ma chce vidieť. a aj keď sa nenosíme v niečom ako šatka či nosič a používam kočík, spinká v postieľke vedľa mňa (na našej posteli zaspal len dvakrát - akosi nechce, radšej sa tam blázni), už bohužiaľ nekojím, tak aspoň jednu zásadu som nikdy neporušila - plač! Moje dieťa nebude plakať len tak a ani neplače len tak. Vždy mal aj má príčinu. Nikdy som ho nenechala pred spánkom plakať, že sa unaví a zaspí! A moja svokra má vždy toľko rečí kolo toho keď sme u nej, že mi to lezie na nervy. Dieťa je človek ako my, len v menšom vydaní. Nie je to vec - na buď tu v kúte a daj mi pokoj!!! Ani ja nezaspávam (rada) s plačom, mám rada objatia od blízkych, spím s mužom v jednej posteli (milovala som ako malá, ked si maminka ku mne ľahla), a i keď ma už nikto nenosí, ani neviete ako by som si to priala... 😀 A neodsudzujte ma, ale ochutnala som vlastné mlieko, keď som ešte kojila a nič lepšie som nikdy nepila a ani už asi nebudem. Bolo vynikajúce. Inak vždy som všetko ochutnala čo mal malý mať v ústach - jedlo, kvapky, aj sprej do nosa som skúsila streknúť, lebo mi v lekárni dali taký, z ktorého som sa šla zadusiť, odsávačku na soplíky som si vyskúšala, proste všetko a oblečenie zásadne skúšam na svojom líci, či náhodou "nekuše", na to mám fóbiu od detstva 🙂 a ešte niečo, keď nechce malý zaspať, teda keď nemôže, tak nemáme problém s mužom ho "nadŕmať" dovtedy, pokým nezaspí......a nikto ma nikdy nepresvedčí, že robím zle!!!! A komu? Tak len toľko 🙂 A viete čo? Mala by to tak robiť každá matka, aby sme pestovali v deťoch pocit, že sú milované.....svet by bol lepší!!!