Snúbenica chce po svadbe moje priezvisko s koncovkou -ová

pr85
1. jún 2020

Ako presvedčiť snúbenicu, aby si vzala po svadbe moje priezvisko bez koncovky -ová? Nástojí na tom, že źenské priezvisko s -ová je na Slovensku normálne, ale mne ženské priezvisko zakončené na -ová normálne nepripadá. Veď by ju každý pokladal v zahraničí za Rusku. Robím v nadnárodnej firme a tam má veľa slovenských žien vydatých nielen za cudzinca, ale aj Slováka, meno bez -ová. Veď v 19. storočí boli oficiálne všetky ženy bez tejto koncovky. Tak nechápem, prečo na tom tak nástojí. A to je dokonca maďarskej národnosti, čo by som automaticky predpokladal, že to nebude chcieť. Ja som zo zmiešaného maďarsko-slovenského manželstva (mama bola maďarskej národnosti, ale priezvisko s koncovkou -ová, otec má tiež po svojom otcovi maďarský pôvod), takže by som sa potešil, keby tú koncovku -ová nemala.

marshmalowka
2. jún 2020

Ahoj, myslím si že podstatné je že sa milujete a chcete sa vziať osobne si myslím, že je to jedno či s koncovkou ová alebo bez nechaj to na nej 🙂

daganov
2. jún 2020

@pr85 vies co? Pri takomto pristupe snubenca by som si aj po svadbe nechala svoje priezvisko. A mali by sme kazdy ine a bol by pokoj.

siska53
2. jún 2020

@pr85 to priezvisko bude nosit ona. Bez -ova mi to.pride divne a matie ma to.. zvlast, ked je tam.len skratka p. A neviem, ci ide o pana ci pani.. V zahranici nerozumiem, preco by mal byt problem.. Bola som.a nikto nemal.problem s priezviskom..

lussyl5
2. jún 2020

@pr85 A čo že tvoji kolegovia majú ženy bez ová,ak nechceš aby mala ová,len aby si sa zapáčil kolegom tak si obyčajný malomeštiacky ... 🤦Bola by to téma keby si mal priezvisko tak výrazne zahraničné že by sa to tam nijak nehodilo,ale inak je to u nás zaužívané,prípadne ak by ste plánovali žiť v zahraničí tiež by stálo za zmienku nepoužívať ová,ak však budete väčšinu roka(predpokladám že budete do zahraničia často cestovať)žiť na SK tak je to ozaj lepšie s ová,na SK je to zaužívané a bude sa jej tu tak lepšie fungovať.A že ju budú považovať za Rusku?🤦Človeče ty kde žiješ?Veľa Sloveniek používa v zahraničí ová a nosia ho s hrdosťou,lebo je typicky naše slovenské a každý inteligentný cudzinec to berie normálne a nerieši to.A ak ide o kolegov, myslím že keď si tvoja žena nechá to ová, budú to brať že máte svoju národnú hrdosť a budú si ťa aj viac vážiť.Ver mi, ľudia vycítia keď sa niekto iba opičí po niekom,len aby sa zapáčil a v konečnom dôsledku je taký riťolezec len všetkým na smiech.Ak chceš mať vo firme dobrú pozíciu musíš mať aj svoju hrdosť,ak sa len silou mocou snažíš zapáčiť a dobre zapôsobiť, ľudia nie sú hlúpi, vycítia to a nemajú to radi.

pr85
autor
2. jún 2020

@martinuska co je na mene Lenka Varga zle? Varga je madarske priezvisko. Malo by to byt bez ova. S ova to znie strasne.

caroline_
2. jún 2020

@pr85 suhlasim :D

caroline_
2. jún 2020

@alberto1 ja som mala svadbu pred dvomi rokmi, manzel ma madarsko nemecke priezvisko a chcela som byt bez ova, nebol problem len som musela vypisat zvlast ziadost

sense
2. jún 2020

@pr85 pri priezvisku Vargova si nikto nebude mysliet ze je ruska,nakolko to nie je typicke ruske meno...
Tak nech si necha svoje meno...s tym.si ju spoznal...

iviacik
2. jún 2020

@pr85 jediny, kto znie strašne, si ty 😃 fakt neverím, ze toto rieši chlap.... A pokial áno, bozkavaj svojej nastavajucej ruky nohy, ze si ta vôbec zoberie a nechaj ju zit.

jeanne0
2. jún 2020

Ja zase nechápem čo je to za módu robiť zo seba muža. Raz u lekára volala sestrička pána ,,mrkvičku,, a ona to bola žena a ešte jej aj vynadala že aký je jej ona pán 😂😂😉😂...strašná hlúposť.

lussyl5
2. jún 2020

@pr85 Vargová znie úplne normálne.Aj keď to možno je pôvodom maďarské,je na SK časté a v ženskej verzii Vargová je úplne bežné používané.Riešiš úplne blbiny,ak sa jej tak páči tak ju nechaj a nerieš.

lussyl5
2. jún 2020

@jeanne0 Veď to, na fungovanie na SK je to úplne nepraktické a nepoužiteľné.Pochopím snáď ak sa niekto chce usadiť za hranicami OK,chce sa prispôsobiť,ale inak to je trápne hranie sa na dôležitých🙄

evica01
2. jún 2020

@pr85 pani Varga. Ou 👍

yasmeena
2. jún 2020

@pr85 tak v prvom rade,ked si hrdy na madarske korene-tak varga lenka 😉 ,ze?priezvisko prve,aby si bol viac nadnarodnejsi...a my tu na modrom koniku si dnes dame utornajsiu modlitbu,nech ta z nadnarodnej firmy nevyhodia,lebo to by si musel mozno pracovat v slovenskej a len vtedy by bol pruser,keby nejaky irecity slovak,ci tfuj tfuj nejaky rus ci bulhar, sa zlakol,ze mas za zenu muza /keby videl vase varga+varga/...ale inak dufam slecna reprezentacne vyhovuje /dufam kvoli nej/...

miriam11
2. jún 2020

@pr85 keď ta len toto trápi. To je fakt tak príšerne dôležité?

nistika
2. jún 2020

no este aj jej meno sem napis, nech vsetci vedia o koho sa jedna...ochrana udajov ti nic nehovori?

lucitta9
2. jún 2020

@pr85 myslim ze riesis malichernost. Priezvisko bude nosit ona, nie ty, tak by sa mala sama rozhodnut. Zrejme nie je stotoznena s tym nosit priezvisko bez koncovky, tak by si ju nemal presviedcat a tlacit na nu.

katren
2. jún 2020

@pr85 ja som Vargova....co je na tom zle???

andula77
2. jún 2020

@evica01 možno ak by si zmenila aj krstné meno na Lennie, potom Lennie Varga by znelo celkom kuul... Pardon cool sa asi hovorí v nadnárodných spoločnostiach............

lintu
3. jún 2020

Ty si robíš srandu, či koľko rokov máš prosím ťa, že ťa to ešte stále drží?
Tváriť sa ako pán dôležitý a chodiť sa pýtať blbosti na modrého koníka....

simca06022011
3. jún 2020

@pr85 Varga znie strašne bez ova... Čiže to je len tvoj názor... U nás veka vetva vargova a ani jedna žena (dokonca ani tie co žijú v UK) nie sú bez ova... Rozmýšľam, ako to prežijú... 🤦‍♀️

martinuska
3. jún 2020

@pr85 my to tu nevyriesime. Mate niekolko moznosti- bud si manzelka zoberie tvoje meno, s -ova alebo bez. Môze si nechat svoje rodne priezvisko, alebo ako kompromis nech si necha obe a tvoje v tvare bez ova. Napr.Lenka Varga Kovačova. A potom sa dohodnut ako sa budu volat vase dcery.
Prajem vam krasny manzelsky zivot akokolvek sa rozhodnete.

tosomja
3. jún 2020

Fakt, nadnárodné aj tvoje priezvisko. 🙄🙏

leuchtturm
3. jún 2020

Uz si ukazal tuto diskusiu svojej nastavujucej? Alebo je uz ex?

rachel36a
4. jún 2020

Ved nech ma meno ake chce...bud rad ze vobec chce prijat tvoje meno

pr85
autor
20. jún 2020

Tak som tu zas. 🙂 Mal so, veľa práce a nemal som čas odpovedať. Konečne sa veci pohli správnym smerom a moja budúca manželka bude bez koncovky ová. 🙂 Normálne ma šokovala, keď sme spisovali papiere z matriky, že si bez problémov dala moje meno bez koncovky ová. V jej rodine sa to nestretlo s veľkým nadšením, ale to je už ich problém.

narayan
21. jún 2020

@pr85 hmm, len aby aj ona nemala skor ci neskor problem s tebou....och

jaskolka
21. jún 2020

Pravdepodobne uz nemala nervy a chuť sa s tebou hádať, tak ustúpila.Len ci ustúpi takto vždy...

midka
21. jún 2020

@jaskolka suhlasim, tak jesitneho chlapa, treba asi dlho hladat.... 🙂 ,, ale bodaj by tie tri pismenka ova,, boli ten najvacsi problem 🙂

anega79
19. feb 2021

no v Taliansku by si tento problem nemal, tu si neberies priezvisko po manzelovi