Som otrokom vo vlastnej domácnosti i v manželstve

tuppe
6. júl 2016

Ahojte, neviem ani ako začať.. Asi tým, že keď sme sa s manželom vzali, urobila som prvú a veľmi zásadnú chybu. Manželovi som verila, ja som chodila ešte do školy, on chodil na týždňovky a keďže som počas štúdia v čase, keď on nebol doma, bývala s našimi a všetky peniaze, ktoré manžel zarobil, som nechávala jemu - veď mne nič netrebalo a on pracoval, potreboval poplatiť svoje veci, ubytovanie a pod.To bol asi prvý zásadný problém. Druhý je ten, že mám pocit, že ma manžel neberie ako rovnocennú partnerku :( Mám pocit, že som slúžka a otrok vo vlastnej domácnosti. Málokedy mi pomôže (a ak už sa rozhodne, že niečo uprace, tak to stojí za to - ale to je ozaj možno 1x za polroka). Ja som na MD s 2,5r dieťaťom, som naň ozaj sama, muž keď je s ňou denne 2 hod, tak veľa. Ja musím aj okolo nej, aj doma porobiť, navariť + tým, že manžel podniká, tak mu pomáham s papiermi (účtovníctvo, robím pre nás reklamné návrhy, prospekty) - teda viac menej som akokeby "sekretárka". Samozrejme, všetky tieto veci robím, keď už dieťa spí, t.j od 21,30 bežne aj do polnoci a ráno okolo 6 hod budíček, ak nie skôr, keďže máme zlý spánok :( A ja ozaj už nevládzem :(( Manžel to nevie aelbo nechce pochopiť :( hádame sa aj ohľadom výchovy - dcéera je hrozne rozmaznaná, muž jej všetko dovolí, napr. on jej je schopný dať celý nanuk, ja jej ho rozrežem napoly a ona začne vrieskať tak on aby mal pokoj a ona bola ticho, tak jej vyberie druhý nový celý.. A keď mu poviem, že či chce, aby bola chorá, že ja s ňou budem len doma, keď bude teplotovať a bude urevaná a mrzutá, tak len kývne rukou a mi povie, že len aby ja som nebola chorá a že či mi to robí dobre ju takto provokovať a pod :((( Nechápem, ako môže ísť takto proti mne ???? Dcéra si pri mne toľko nedovolí, ako pri ňom - ak je on doma, mali by ste vidieť, som fakt ako štvaná zver, lebo ja nedovolím, ale on dá a dcéra je potom celá vyškerená, že zase dostala to, čo chcela, hoci som to ja zakázala :((( už som sa snažila mužovi 1000x vysvetliť, že toto jej z jeho strany nepomôže, ale poškodí - ak dostane VŽDY to čo chce, keď ona začne revať alebo pišťať :((
Poraďťe mi, čo má robiť ?? To sa mám nasurovo zbaliť a odísť ??? už nevládzem žiť takýto život. Odkedy sme rodičmi, mám pocit, že to je medzi nami hrozné, doslova akokeby dcéra bola prekážka v našom vzťahu - skrz rozdielne názory na výchovu. Predtým ako sa dcéra narodilaa som povedala mužovi, aké mám predstavy o výchove a súhlasil... ale teraz to vôbec nedodržiava a asi si kompenzuje ten nedostatok času, ktorý s ňou trávi tým, že jej dá doslova všetko :((( A my sa potom len hádam,e lebo už niekedy ani ja nemám na neho kvôli tomu pekného slova:(( Som vystresovaná, vynervovaná, nevládzem... v pozadí môjho stavu sú aj iné veci (manželove dlhy, nemáme vlastné byvanie a pod...)

dominika6
6. júl 2016

@tuppe
https://www.modrykonik.sk/forum/rodinne-problemy/rodinne-podnikanie/
už si niečo podobné riešila čo sa týka muža,vidím že tých problémov sa nakopilo viac,alebo boli vždy ale ty si ich ignorovala?
na dcéru sa hnevať nemôžeš,pokiaľ nieje jednotná výchova,dieťa si vždy vezme to lepšie...
čo chceš poradiť...zbaľ a odíd?
hučať do neho do nemoty?
hádať sa?
čokoľvek druhí poradia,vždy vidia iba jednu stranu...

maslenka47
6. júl 2016

@tuppe co robit? Zmenit svoje nazory na vychovu. Z CELEHO nanuku este ziadne dieta neochorelo. Nezakazuj dietatu blbosti len za to, aby boli zakazane a dokazala si si svoju poziciu nad dietatom, potom jej to nebude musiet manzel "povolovat".

Alebo daj dieta do skolky a chod normalne pracovat (nie spravit zopar papierov kym dieta spi, to nie je robota). 2.5 rocne dieta je uz naozaj nepotrebuje byt zavesene matke za ritou. Ak si toto nevies predstavit, tak potom ta muz zrejme opravnene neberie ako rovnocenneho partnera.

nyusika
6. júl 2016

@maslenka47 presne toto som sla napisat.

pokial je ten nanuk problem, tak ja neviem.
myslim si, ze toto je najmenej z toho, co autorka napisala

mima4
6. júl 2016

@tuppe
Moj nazor bude tu absolutne nepopularny, ale ja som toho nazoru, ze muz ma prvoradu zodpovednost za vychovu v rodine ale to neznamena ze nema o tom komunikovat s manzelkou a vysvetlovat jej jeho pohnutky, spravanie sa. Bud mas doveru, ze manzel je skvely chlap alebo pRoblemom je skor upadok vasho vztahu. Prestan mu robit sluzku, bud tym dievcatom, ktore si vzal - vesela a bezstarostna a na rovinu mu hovor veci ktore sa ti nepacia. A ako casto randite? Pozvi ho, prekvap

tuppe
autor
6. júl 2016

@maslenka47 no "zopar" papierov to určite nie je... je toho dosť, lebo sa snažím aj cez deň do niečoho zabrdnúť, v noci len kompletizujem. 2. ja som chcela dať dieťa do škôlky, manžel nesúhlasil, že je ešte malá a bla bla a že keď robím pre našu firmu a som doma, tak že ju ešte necháme. 3. to s nanukom bol len príklad - ja nevidím dôvod, aby dieťa 2,5 ročné zjedlo veľký sladký nanuk, ak v ten deň do nej manžel popchal aj iné sladkosti ...

maslenka47
6. júl 2016

@nyusika to je fakt taky problem, len aby nejaky bol. V zivote by ma nenapadlo nanuk pred dietatom rezat ze dostane len polku. Ked uz, tak kupim mensie nanuky a spokojni budu vsetci 😝

alaguema
6. júl 2016

@tuppe dve hodiny denne s dieťaťom sa ti zdá málo? Ak je to kvalitne strávený čas, tak je to od pracujúceho, podnikajúceho otca úplne optimálna doba. Rozdielne názory na výchovu, sú veľkou prekážkou vo vzťahu a nedostatok rešpektu ešte väčšou. Nejde o nanuk, ale o princíp, že jeden rodič nemá ísť proti druhému v prítomnosti dieťaťa. Majú si to vydiskutovať mimo. Takto on vlastne dáva aj tomu dieťaťu najavo, že mamine rozhodnutia sú o ničom a netreba si ju všímať
@maslenka47
@nyusika to by sa vám dvom asi tiež nepáčilo
@tuppe skús sa upokojiť a vysvetliť mu to v kľude.

nyusika
6. júl 2016

@tuppe tak jej nedavaj ziaden nanuk.

tuppe
autor
6. júl 2016

maslenka47 - tebe asi nemyslí, že ? Ten nanuk bol len PRIKLAD - dcéra pojedla cez deň viac sladkosti, tak prečo pchať další cukor navyše ?? ty si pchaj svojím deťom čo chceš a koľko chceš.

tuppe
autor
6. júl 2016

@alaguema vidím, že ty si tu zatiaľ asi jediná, ktorá pochopila, že ide o PRINCÍP s tým nanukom, nie o to, že chcem vyrábať problémy - ďakujem Lebo maslenke to nedošlo bohužiaľ.

tuppe
autor
6. júl 2016

@alaguema áno, 2 hod denne je dosť, ak je dobre strávený, ale on jej zapne rozprávku a je to. A niekedy je to menej aj ako 2 hodiny :(

tehula
6. júl 2016

@tuppe podla toho co pises, rozhoduje u vas muz aj to dieta ho vnima ako veducu osobnost vo vasej rodine.
Ked chces rovnocennost, chod pracovat, nie vypomahat muzovi. Malu supni do skolky a vyberanie dietata si budete shareovat. Budes sa realizovat a aj cas si zorganizujes lepsie
Lebo nehnevaj sa, ale bezne pracujuce matky vstavaju o 6tej aj skor, aby deti vychystali do skolky a skoly a utekali do prace, odtial nevyrelaxovane bez poobedneho slofika, co s malou mozes si dat, bezia vyberat decka a doma zacina dalsia sichta. Domace prace, ulohy, ci varit a su radi, ked o polnoci zalezu do pelechu, aby rano zas kolotoc zacal. A co ako?

maslenka47
6. júl 2016

@alaguema nuz ale ked su mamine rozhodnutia o nicom a mamina si inak neda povedat, tak asi nema velmi inych moznosti.

@tuppe pre pana je to dieta, ma narok aj na sladkosti. Aj na "nezdrave", aj obcas vyviest nejaku blbost, aj obcas nieco rozliat, rozbit... Ja nevravim, ze kazdy den treba dieta stopat sladkostami, ale robit ohen na streche kvoli tomu, ze nieco nebolo zrovna po tvojom? Za tie problemy mozes do velkej miery sama a pritim by niekedy fakt stacilo len ustupit. Ty sa tu stazujes, ze muz ma z teba otroka a sama si robis otroka z vlastneho dietata.

janinah
6. júl 2016

Podstata vášho problému je napísaná až v poslednej vete- dlhy,bez vlastnej strechy nad hlavou.....to by som sa na celý nanuk vybodla a neriešila takú somarinu,nech jej dá aj 5 nanukov / a toľko nedá/.Si pri ňom v napätí a z toho sú hádky pre maličkosti. Ako ti tu radili,dieťa šup do školky a ty do roboty medzi ľudí.Pár týždňov síce potom budeš padať na hubu /lebo domácnosť ti ostane a + práca samozrejme/,ale buď sa rozvediete,ale vezmeš rozum do hrsti a začneš pomaly a nenápadne do starostlivosti a chodu domácnosti zapájať aj manžela.Nákup podľa napísaného papierika zvládne aj kúpelňu vyšorovať ak ho o to požiadaš s úsmevom- drahý,kým ty umyješ kúpelňu,ja navarím večeru a potom si dáme pohár vínka,ok? odmietne pomôcť?neverím....Zbav sa jednej zlej vlastnosti- že len a len ty u vás vieš robiť veci poriadne......urobí aj muž,postupne čo to aj dorastajúce dieťa...život nie je o polke nanuku či vypratanom dome,začni si ho trochu aj užívať......prečo napr. nezačínaš robiť sekretárku o 19tej? však robíš pre neho,dieťa nech kúpe a ukladá spať on....

tuppe
autor
6. júl 2016

@tehula áno, ja nemám problém ísť do práce, ale momentálne sme v takej finančnej situácii, že musíme šetriť - a teda robím účtovníctvo ja + reklamu. Tým mesačne ušetríme, čo som tak počítala okolo 300 e. Ak pôjdem do práce, možno zarobím 450 € v čistom, ale tú prácu, ktorú robím teraz doma, už stíhať nebudem, som tiež len človek... keď som to manželovi povedala (že pôjdem do práce a jeho veci môžem robiť popri svojej práci), tak mi povedal, že nemám vymýšľať a ísť robiť za PánBoh zaplať, že on toto všetko nebude stíhať a nemá na to, aby zamestnal niekoho na veci, ktoré robím teraz ja - áno, robím ich dlhšie, ale urobím ich.

alaguema
6. júl 2016

@tuppe samozrejme, že som to pochopila, je úplne jasné, o čo ide. On to robí buď naschvál, alebo z nedbalosti, že je mu to tak nejak všetko jedno. Každopádne robí zle. A to hlavne pre vašu dcéru, z ktorej týmto spôsobom vychováte rozmaznaného spratka, ktorý bude mať ako model partnerského vzťahu - chlap, ktorý nerešpektuje ženu, je normálna vec.

nyusika
6. júl 2016

@tuppe mat take problemy, ako vy, bol by ten tebou uvedeny "princip"to posledne, co by som riesila.

pokial vsak ku vsetkemu v zivote takto pristupujes, tak sa necuduj muzovi, ze ta nerespektuje.

alaguema
6. júl 2016

@maslenka47 na základe čoho si usúdila, že jej rozhodnutia sú o ničom?

dominika6
6. júl 2016

@tuppe
chce to klud,lebo tebe už asi stačí málo a máš nervy na dranc,to je diagnoza MD chce to dieťa do škôlky a ty do práce..a ak sa mužovi nepáči,nech sa páči môže byť s malou kludne celý víkend,nech si ju užije..
nefunguje u vás komunikácia,organizácia,ani kompromisy..
nehovor nič o varení a upratovaní,či vstávaní toto sú bežné veci pracujcej matky s 2-3 deťmi

tuppe
autor
6. júl 2016

@janinah no lebo napr. muž príde domov na obed na polhodiny, tak príde domov napr. od 18 do 19 hod a ide robiť reklamné panely (vyrába ich manuálne) a príde domov napr. až o 23 - 24 hod .. takže takto sú to 2 hod za celý deň, čo je s malou .. :( Rada by som ho zapájala do vecí, ale kedy, keď nie je doma :(

janinah
6. júl 2016

a ty robíš pre firmu zadarmo,len tak? nič za to nemáš či už oficialne či neoficialne? predstav si,že by si zajtra našiel milenku alebo hocičo a rozvádzate sa? ako gazdujete s peniazmi? mne neodpovedaj,sama porozmýšľaj,či nerobíš hlúposť.....mala by si možno 400 eur ,ale svojich na ruku a tak máš 300 eur kdesi vo firme a ani ich nevidíš.....teda ak som to dobre pochopila

tuppe
autor
6. júl 2016

@nyusika práveže princíp je to, čo treba riešiť ako prvé. Princíp nejde len vo výchove, ale aj v tom, že muž keď sa ma aj na niečo opýta - akože chce poradiť a ja mu poviem svoj názor, aj tak si nakoniec urobí podľa seba a preto sme v riti (dlhy - kvôli nemu). Preto riešim princípy ... a myslím, že to je podstata našich problémov...

nyusika
6. júl 2016

@tuppe ale to ides na to zle !
nemozes od neho chciet, aby sa zapajal do domacich prac, ked pracuje tolko, kolko pises.
Jasne, ze potom vznikaju nedorozumenia...ty mas predstavu, ako tyo ma fungiovat, v reale to tak ale fungovat nemoze, kedze nie je doma.

proste sa musis nastavit na iny rezim.
chce to nejaky system. Jedno zdrave dieta prtedsa nie je problem, to popri nom v pohode aj tie "sekretarske"prace musis zvladnut.

Ked sa da, daj ho na pol dna do skolky, za ten cas stihnes robotu vo firme plus nieco navarit...upratuj vtedy, ked sa da, kazdy den nieco. netreba naraz cely dom upratat.
a vikendy si nechajte rodinne.

tuppe
autor
6. júl 2016

@janinah áno, dobre si to pochopila ... ušetrím 300 e, ktoré manžel natrebe do vecí, ktoré kúpi do nášho obchodu ... a ja mám holú riť. Ako jasné, ak niečo potrebujem, chcem, peniaze mi dá, ale jasne, nedostávam za svoju prácu - plácu .. a myslím, že on sa so mnou nerozvedie, lebo nám veľmi pomáhajú naši rodičia .. myslím finančne, požičiavajú .. takže s holou riťou by nakoniec asi ostal on, ak by prišlo na lámanie chleba

ranavika
6. júl 2016

@tuppe ťažko poradiť čo robiť, snáď sa to potom zmení ak ti pojde dcérka do škôlky už keď tak až potom by som manželovi pomahala s papierami a reklamami,nevie nájsť on iné riešenie? veď máš doma dosť práce,ja nanuk nechám len trošku von na stole nech sa "oteplí" neviem s manželom sa osamote porozprávať či to má zmysel aby ste boli spolu i naďalej..........

tuppe
autor
6. júl 2016

@nyusika ja nechcem, aby muž, keď ríde z práce luxoval, umýval - to nie. Ale napr. prečo nemôže hodiť ponožky do koša s prádlom, ale nechá ich trebárs v kuchyni na zemi ? Alebo zaprášené veci z roboty hodí do kúta v kúpeľni ? proste mne stačia maličkosti.. alebo ak sa naje, prečo nemôže odložiť tanier do drezu ? Ja som mu toto už stokrát hovorila, že aj takého hovadiny mi pomôžu a ako ...

janinah
6. júl 2016

7-12,potom 12.30-18...potom 19-23.....14,5 hod denne robí? dennodenne? no,to by som si preklepla,to využívanie pracovnej doby...to ani keby bol genius,tak efektivne robiť nedokáže takto

nyusika
6. júl 2016

@tuppe
task ich s kamennou tvarou hod do kosa.
alebo, ked mas na to gule, navrieskaj nanho bez varovania...neviem, ci toto caka 😀

ja ti rozumiem, mna by ties asi porazilo.

nyusika
6. júl 2016

@janinah robia tolko niektori, to fakt...ale to vacsinou aj maju nejake naozaj viditelne vysledky, nie ze zivoria

janinah
6. júl 2016

@tuppe keď za ním mamka pratala ponožky aj taniere,manželka to už nenapraví,to platí pre každého takého chlapa....to sa svokre treba za takú "výchovu" poďakovať 😠