Som proti svadbe v kostole

beckynka07
29. mar 2016

Ahojte🙂
toto je moj prvy prispevok, celkovo som tu nova ale uz som velakrat citala diskusie na tomto portali. Mam priatela, ja pochadzam z BA a on z dediny za Malackami. Jemu je 32 a mne 25, planujeme staviat domcek v jeho dedine. Ide o to, ze vcera sme sa bavili o svadbe. Ja som ateista a vsetko cirkevne sa mi prieci a je mi na grcanie z celej tejto viery a mafie. Je proste pre mna nepredstavitelne ist do kostola, kde musim slubit, ze svoje deti vychovam v tejto viere, ze dam vysluzku fararovi, ze musim ist na spoved. Vyrastala som v katolickej rodine, vsade okolo mna su veriaci a na tej dedine je to uplne bezne. Priatel vsak trva na tom, ze svadba bude v kostole a deti budu pokrstene. Co ja razne odmietam. Pochopila som to az tak, ze by sme sa vedeli kvoli tomu rozviest. Ide o to, ze keby bol veriaci, tak to pre neho spravim, ale sam je neveriaci, chce to len pre pokoj v rodine a aby v tej dedine sa nesirili drby (co je mne uplne ukradnute). A neviem ako postupovat. Nechcem o neho prist, ale nepaci sa mi, ze netoleruje moj postoj.

natalym
29. mar 2016

Tak to je problém. Osobne mi je sympatickejšie to Tvoje verejné priznanie, že teda nie ako to urobiť len kvôli pokoju v rodine to sa mi ako veriacej prieči oveľa viac.
No a čo keby ste sa zobrali vy dvaja na úrade a vyšli až s hotovým na rodinu a svadba v kostole raz bude. .. 😉

danik1505
29. mar 2016

@beckynka07 tak o neho prides.. a mozno by to tak bolo lepsie, pretoze ak sa neviete normalne dohodnut na takejto veci, co potom, ak pridu skutocne problemy a ked bude trvat na krste deti atd... to sa budete pri kazdej takejto vci hadat do krvi? ... a na margo tvojho vyjadrovania- mne je na grcanie z toho, ako sa vyjadrujes o veciach, ku ktorym nemas ziadny vztah... ja by som si nedovolila urazat niekoho vierovyznanie a presvedcenie len preto, ze mam na vec iny nazor... zvaz si to, lebo ked sa stahujes do oblasti, kde ludia tvoria jedno velke spolocenstvo a ty nezapadnes, mozno ti to casom zacne prekazat, aj ked teraz tvrdis, ze ti to je uplne jedno... drzim palce pri rozhodovani...

beckynka07
autor
29. mar 2016

Ja chcem krasnu svadbu, vonku, nie na urade. Chcem, aby tam boli obidve nase rodiny, chcem, aby to bolo krasne..ale viem, ze ked sa podvolim a dovolim kostol, nebude sa mi to pacit, kazde jedno slovo od farara sa mi bude priecit...a on ma nechce pochopit. Vravim, uplne by som to neriesila, keby som vedela, ze on je veriaci. ale takto to nechcem ☹

deltaa
29. mar 2016

@beckynka07 netoleruju tvoj postoj, nazor nebudu tolerovat tie ostatne ... jednoducha matematicka rovnica o jednej neznamej 😝

beckynka07
autor
29. mar 2016

@deltaa vsak toho sa najviac bojim...

veverickav
29. mar 2016

Toto je jedna z veci, ktoru si musite vyriesit cim skor...osobne poznam vela parov, ktore sa rozisli kvoli odlisnym postojom k viere, cirkvi, atd. Na zaciatku je to --- mame sa radi, to je iba banalita, trapnost, to vyriesime hned, bez problemov, vsak jeden z nas sa obetuje.... no ale po case prideme na to, ze jednemu z nas sa to az tak nepozdava..... Ako si napisala, zacina to svadbou a potom detmi, krstom (pri kat. cirkvi), a inymi obradmi. Musite si tuto vec raz a navzdy vy sami dvaja vyjasnit. Ja odporucam aj knihu - To keby sme vedeli pred svadbou- Chapman, na konci kazdej kapitoly su aj otazky, ktore by sme mali ako par uprimne odpovedat. Tyka sa to kazdej oblasti. Ja by som sa priatela spytala, ze co je ten skutocny problem a preco sa tak boji rodiny a celej dediny.

veverickav
29. mar 2016

A inak... vela rovnakych tem je vytvorenych na portali mojasvadba.sk , tam sa to riesi velmi casto 😉

guinevre
29. mar 2016

@beckynka07 Ja ta chapem, nastastie ani ja ani MM nie sme veriaci, tak s tymto nebol problem. Tak, to si sama musis rozmysliet, ci chces ist do toho manzelstva, lebo nemat aspon podobny nazor v tomto, tak to bude problem v buducnosti.

beckynka07
autor
29. mar 2016

@veverickav vdaka, idem mrknut

tortelinka
29. mar 2016

@beckynka07 no toto nevidím ružovo, tu nejde o to kde bude svadba, ale vy zjavne nemáte vyriešené zásadné otázky ohľadom výchovy detí a spoločného života, asi by som si najskôr ujasnila toto, potom riešila svadbu

deltaa
29. mar 2016

@beckynka07 alebo este by som skusila vyjednavat, co za to ze sa sobas bude konat v kostole podla nich a co tebe na oplatku za to splnia, ak teda su za tradiciu tak aj dohadovanie o sobasi je z tradicie tak nech ponuknu na oplatnu nieco z toho 😎

misel0806
29. mar 2016

@beckynka07 tak je nevieraci a chce svadbu v kostole?? A ty si proti..kazdy mate na to svoj nazor. Ak sa lubite a zalezi vam jeden na druhom a na detoch tak spravite kompromis ale musi byt aj s jeho strany.. Koniec koncov papier je len papier.. Stastny zivot cloveku nezaruci. Kazdy si je strojcom svojho stastia.. Ak je vasa laska skutocna tak papier je posledna vec ktoru potrebujete.. Je to len o vzajomnej dohode tolerancii kompromise a vazenim si jeden druheho. Kazdy chce pre toho druheho to najlepsie.. Takze to je medzi vami nikto do vas nevidi. Tak drzim palce aby ste nasli spolocne riesenie a nejako sa dohodli laska prekona vsetko😊

danik1505
29. mar 2016

@guinevre aj ja ju chapem.. my nastastie veriaci sme obaja, tak sme tiez nemali problem.. je to vec pohladu a nazoru, v tomto by vsak mali byt jednotni... co sa mi najviac prieci, su "vlazni" veriaci.. a takych je, bohuzial, viac nez dost...

beckynka07
autor
29. mar 2016

@danik1505 presne to sa aj mne prieci..je mi jedno, nech si kazdy veri v co chce, ale nech mna nikto nenuti..a to oni robia...a keby bol veriaci, tak kvoli nemu to spravim, tak ho milujem...ale ked viem, ze to robi len kvoli matke a dedine..tak proti tomu bojujem...a pride mi trapne sa rozist s laskou kvoli viere :(( to je to posledne co by som chcela

horana
29. mar 2016

@beckynka07 aj tak by si pred sobasom v kostole musela mat:
-krst
-birmovku
-absolvovat sedenia pripravy na manzelstvo
Take jednoduche to nie je ze urobit rodine muza radost...

jamika27
29. mar 2016

@beckynka07 píšeš ze si katolícka, respektíve, ze si vyrastala v katolíckej rodine. Svadba, krst je nielen o viere na SK, ale by som povedala, ze aj o národnej kultúre. Ak si katolicka, malo by ti byt jedno všetko dianie okolo, lebo všade v každej sfére sú aj takí aj takí ľudia. Ale do kostola nechodíš koli ním, ale koli sebe, aj viera je pre teba a ako ju ty pojmes a nie pre druhých. Ja osobne som tiez katolícka, tiez sa mi protivi veľa veci, ale neviem si predstaviť, ze by som dieta nepokrstila. A to podotýkam ani do kostola nechodím!!! Verim, mam úctu, snažím sa žiť príkladne ako kresťan, ale to neznamená chodiť sa ukazovať do kostola. Ale je to o niečom inom. Myslím, ze naša viera je aj naša kultúra a malú by nevzal aj naše deti viest. Mne osobne sa nepáči ten novodobý ateisticky svet. Ale v prvom rade je to o Vas dvoch!!! 😉😉😉

hradnapani
29. mar 2016

@beckynka07 cirkevnu svadbu mozes mat aj vonku, len musis pohladat liberalnejsieho knaza, ktory to s vami absolvuje a jeho slova ti mozno nebudu tak proti. minule mi jedna hovorila, ze jej kamoska mala takto sobas niekde v bernolakove v nejakej kaplnke vonku so skvelym knazom. nie je to sice nieco, co by ortodoxni katolici akceptovali, ale je to isty druh kompromisu. Zvazujte rozne moznosti. Ak by vsak bol tvoj nastavajuci ist do extremu, ze sa radsej neozeni/ rozvedie (o tom rozvode by som vsak pochybovala v jeho pripade, lebo v pripade katolikov je to celozivotna stigma, takze by do toho asi ani nesiel), tak je to pre teba jasny signal, ako by sa spraval v manzelstve, ze mu je prednejsie okolie ako tvoja/vasa spokojnost a to je velmi vazne.

stevvvka
29. mar 2016

@beckynka07 trapne? Ppre mna je viera viac ako laska...ja proste verim, ze aj moju lasku mi do zivota poslal niekto hore. Je to len moj nazor, ok. Ale ak niektoveri, urcite to prenho nie je trapne. Troska pokory a respektuk inym nazorom by neuskodila.

laura1804
29. mar 2016

Ja som veriaca, ale vo vasom pripade neodporucam svadbu v kostole...je to zavazok, tiez tam slubujete zivot podla viery a zodpovednost za vychovu deti a to nie je sranda...keby to on chcel uprimne, mozete sa vziat tak, ze len on bude prisahat pred Bohom, z tvojej strany to bude len civilny zavazok pred ludmi, ale ked v skutocnosti ani on neveri, zbytocne sa zaviazete pred cirkvou . skor by som riesila svadbu na urade a neskir, ked pocitite uprimnu potrebu byt svoji pred Bohom, dorobit si tuto sviatost ..

beckynka07
autor
29. mar 2016

@stevvvka myslim, ze dost respektujem inych nazory..ide o to, ze nikto veriaci nerespektuje moje nazory.

lena888
29. mar 2016

mne sa tiez nepaci slubovat, ze budem deti vychovavat vo viere, ked to robit nemienim. Osobne by som neustupila a nesuhlasila so svadbou v kostole.

beckynka07
autor
29. mar 2016

@hradnapani to by bolo super, to by som mozno aj prezila, keby nebol okolo mna kostol..dakujem

laura1804
29. mar 2016

@horana nemusi mat tie ostatne sviatosti, pokial ich ma on...staci jeden z dvojice.

beckynka07
autor
29. mar 2016

@laura1804 ja som celkovo proti tomu, ze niekto ti da papier k tomu, ze sme svoji...neriesila by som to ani pred uradmi, proste moja idealna predstava je len mega oslava, ze patrime k sebe, bez nejakeho suhlasu ci od statu alebo od boha..takze ja uz sa premaham v tom..takze nikdy v zivote nebudem mat potrebu ist pred boha, kedze pre mna nic take neexistuje a divim sa, ze v 21.storoci u niekoho stale ano (resp. verit nech si veri, ale ze este chodi do nejakeho kostola)

vroni
29. mar 2016

Cize ty si neveriaca, on je neveriaci, ale chce svadbu v kostole, aby vas dedinske drbny neohovorili.... Nuz, vydiskutovala by som si to s nim pekne spriama, ci bude dedina rozhodovat aj o pocte a pohlavi deti, nedelnom obede a vecernom programe, lebo v tom pripade by urobil dobre, keby si v tom kostole vzal nejaku miestnu drbnu a nie teba. Kostol/nekostol je v zivote dost principialna otazka, ked sa v nej neviete jasne dohodnut, mate vo vztahu casovanu bombu. Otazka nie je, ci vybuchne ale kedy.

dominika6
29. mar 2016

@beckynka07
ešte sa len bavíte o svadbe a ty sa už rozvádzaš...no s bohom..

laura1804
29. mar 2016

@beckynka07 to tazko pochopis , ked nemas dar viery...niekto ho ma...ja si napriklad neviem predstavit zit bez Boha, napriek tomu ale nechcem, aby v neho vsetci nasilu verili...chodit do kostola je potrebou cloveka,ktory zije sviatostnym zivotom, ale nie je to zarukou, ze si dobry clovek...vy dvaja mozete mat krasne manzelstvo a vztah a byt dobrymi ludmi aj ked sa nevezmete v kostole...je vsak dolezite ,aby ste na to mali rocnaky nazor...lebo ak uz teraz mate v tomto problem ,pitom to uz bude len horsie. .

liduska12
29. mar 2016

@beckynka07 my sme riesili podobny problem co sa tyka svadby. U nas to ale bolo o konkretnom fararovi, ktory je krstny mojho muza a chova sa ako totalny debil. Ja ho nemozem ani vystat. Tak som od zaciatku bola proti tomu, aby nas sobasil, koniec koncov on sam sa vyhovaral jak tu v case nasej svadby nebude a tak. Ja som pokrstena, ale nemam ziaden vztah k cirkvi, bohuzial len negativny. Nakoniec sme sa vzali na urade, oddal nas starosta a bolo to super. Hostinu sme mali na ranci. Problem zas bude s krstom, kde opat manzel tlaci na to aby ten jeden farar krstil nase deti, ale ja som striktne proti a mienim si za tym stat. Je to kazdopadne velka skuska vasho vztahu, u nas to tiez bola. Nastastie ziadna kasa nie je taka horuca ako ked sa vari 🙂 asi by ste sa mali o tom viac rozpravat a hlavne ujasnit si, ze sa beriete kvoli tomu, ze chcete byt svoji a chcete byt spolu, nie preto ze to chce (a ako/kde) rodina 🙂

miladka333
29. mar 2016

@beckynka07 Ako chceš, pokiaľ ti nevadí, že budete žiť pozbytok života v hriechu rovnako ako aj vaše deti a Pán Boh im nebude pomáhať v živote tak sa nemusíš vydávať v kostole, je to tvoja vec.

beckynka07
autor
29. mar 2016

@dominika6 som sa pomylila, malo to byt rozist..snad mi to boh odpusti