Spoločný majetok

mathias23072014
14. máj 2018

Ahojte mamičky,
potrebovala by som od vás radu ako dať do poriadku papierovo spoločný majetok. S manželom sme postavili dom za spoločné peniaze ešte pred manželstvom, na pozemku jeho otca. Pozemok na ktorom stojí dom je stále napísaný na svokra a dom je napísaný na manžela. Rada by som to dala do poriadku, keďže dom bol postavený pred manželstvom tak právne nemám na dom žiadny nárok, tak neviem či to mám riešiť cez darovaciu zmluvu alebo cez kúpnou predajňu zmluvu alebo čo navrhujete čo by bolo najrozumnejšie. Ďakujem za všetky rady

bocianka123
14. máj 2018

Ahoj a preco to rieis ty a az teraz ? Manzel mal automaticky napisat na teba polku domu.. ak mu na tebe a vasom spolocnom ziti zalezi.. a najlepsie darovacou zmluvou si myslim..

deti95060810
14. máj 2018

to už teraz ťažko dávať do poriadku...keby chceli tak ťa pripravia o všetko...😉

madeline1
14. máj 2018

@mathias23072014 cez kupno predajnu zmluvu. Aj tak, aj ked bol dom postaveny pred manzelstvom...ak ste si to nepoistili zmluvou tak mas na rok na polovicu ved to bolo spoluvlastnictvo 1/2 a potom v manzelstve 1/1

loginexistuje
14. máj 2018

No a co hovori manzel a svokor chcu to oni vysporiadat lebo narok nemas na nc teda ak sebbrali na dom hypo tak na polovicu splatok

Lepsie je cez kupno predajnu zmluvu ale podstatne je ci to chcu oni riesit gobec muz a svokor

bocianka123
14. máj 2018

@madeline1 lenze ona pise ze je to cele na jej manzela.. teda dom ma manzel cely cize 1/1... takto to ja chapem.Nikde nespomina 1/2..ci uz to spravia cez KPZ alebo ako.. len aby sa dohodli...horsie to bude asi s pozemkom..

11mirka22
14. máj 2018

Svokor by mal darovať pozemok vám obom 1/2 každému. Manžel by mal previesť pol domu na teba. Nič komplikované, ak všetky strany súhlasia. Stačí u notára spísať darovacie zmluvy a návrh na vklad do katastra.

vivuska666
14. máj 2018

@11mirka22 presne. Darovacie zmluvy s notarom a potom smer kataster.

11mirka22
14. máj 2018

Ešte dodám, neodkladajte to, stačí aby sa niekomu z vás troch niečo prihodilo a už bude veľký problém...

tagon
14. máj 2018

Sa cudujem ze ste to neriesili pred stavbou. Stavba domu je velka investicia a ja osobne by som vsetky svoje peniaze nevrazila do niecoho co by nebolo aj moje...ani keby to bol neviem aky chlap..takze teraz rychlo vsetci k notarovi alebo ak dokazete aj sami napisat darovacie zmluvy a svokor nech da kazdemu z vas polovicu pozemku a manzel tebe polovicu domu. Ale lepsie ked to napise niekto kto tomu rozumie aby vam to zbytocne z katastra nevracali kvoli nejakym chybam alebo nezrovnalostiam.

nicol_ka55
15. máj 2018

Fuha, si dost odvazna, ked si na toto pristupila. Preco aspon tvoj svokor neprepisal pozemok na tvojho manzela? Jednoznacne to ries, lebo to je riziko. A vies, ak sa nieco stane, tak ty ostanes na tom najhorsie, kedze nic nie je na tvoje meno

mathias23072014
autor
15. máj 2018

Počas stavby domu sme žili v zahraničí, takže keď chodil manžel domov riešiť papiere ja som bola v zahraničí tak automaticky sa všetko písalo len na jeho meno. Manžel s prepisom súhlasí len sme si neboli istý akou cestou je to najjednoduchšie riešiť. Tak to teda spravíme cez darovaciu zmluvu. Ďakujem za vaše odpovede a nazory

mathias23072014
autor
15. máj 2018

Inak myslím si že ak by svokor teraz daroval pozemok len manželovi, tak teoreticky mám naň nárok aj ja ako jeho manzelka, či?

radka420
15. máj 2018

@mathias23072014 dary nespadajú do BSM takze po rozvode by bol manželov dar len jeho, to sa nedelí 😉

zdena12345
15. máj 2018

my mame obdobu. Pozemok a dom dostal manzel od otca este pred manzelstvom. Teda aj pozemok mal. Dom sme zacali prerabat, dohodli sa, ze po svadbe sa napise aj na mna. No a cuduj sa svete, po svadbe mi moj drahy zahlasil ze sa mu nezda fer voci rodicom, aby sa dom napisal na mna😲 a to sme sa prosim nijak nepohadali, nic sa nezmenilo, len muzov nazor.... nie len pre toto sa nam zacal kazit vztah a potom sme to vsetko jaksi prehodnotili a uz je dom aj pozemok pod domom aj na mna- darovacia zmluva robena u pravnika. Cize konkretnejsie neporadim ked to chystal pravnik. Takze z vlastnej skusenosti - riesit co najskor kym je vola, lebo ak sa raz nieco stane, nemas narok na nic.... a este nam vtedy spominala ta pravnicka, ze mala jeden pripad ako my. dvojica zacali spolu prerabat, muz daroval priatelke a fakt ze par mesiacov na to sa domahal daru naspat, lebo si nasiel druhu... tak holka mala stastie, ze aspon cosi na nu bolo napisane

mathias23072014
autor
15. máj 2018

Aj môj muž má také reči veď načo, prečo to potrebujem mať na papieri, ale ja chcem mať istotu. Pozemok nech kľudne svokor napíše len na syna ale do domu sme investovali 50/50, takže to chcem mať aj na papieri

maminuska
15. máj 2018

@mathias23072014 myslím , že konáš správne, Dom nech je polovica na tebe. Ale byť svokrom tak pozemok dám len manželovi . Nijak si sa oň nepričinila.

bocianka123
16. máj 2018

@mathias23072014 držím palce... snád sa to podarí vyriešiť k spokojnosti všetkých strán .

beata117
11. feb 2023

Aj môj manžel mal dom pred manželstvom a po uzavretí manželstva ho celý prepísal na mňa. Nie je problém, aby prepísal na Teba polovicu domu. Ale ak by bol dom postavený za manželstva a písaný na Vás oboch, tak už sa nedá urobiť, aby celý bol len Tvoj. Toto je informácia pre iných, ktori by toto chceli riešiť, keď už píšem....