Štyria v jednej izbe. Ako to zvládate?

zlatucka
29. feb 2008

Bývate u rodičov,máte iba jednu izbu a ste štyria?ako to zvládate?psychicky,fyzicky?máte u vás v izbe aj postielku pre najmenšie dieťatko?alebo ako vlastne žijete?je to vôbec normálne reálne byť 4 v jednej izbe?

yvetta
15. sep 2009

dai ja napr. stebou nemozem vo vsetkom suhlasit - sice som nikdy nepocitovala nejaku priestorovu obmedzenost, kedze sme byvali ako deti v 3 izbaku a potom v dome, ale z mojho okolia co pozorujem tak musim povedat, ze nezavisi od toho aky ma clovek byt, lebo poznam rodiny, ktore ziju vo velkych domoch a vobec k sebe nemaju ziaden vztah - ale jasne hlavne, ze maju velky dom....no neviem 😖
aj mne rodicia od detstva vstepovali, ze musim byt v tomto zodpovedna, ale zivot nie je taky nalinajkovany a neda sa podla mna naplanovat - ludske osudy su strasne komplikovane a nefunguju stylom: vystudujem VS, najdem super platenu pracu a setrim na bytik, potom svadba a kupa bytu a potom deticky a stastne zili az kym nezomreli 😀

bielanevesta
15. sep 2009

Tak mne stačilo keď sme s manželom, vtedy ešte priteľom, bývali 4 mesiace u svokrovcov v 1 izbe 😨 Bolo to natesno a s miminkom si to už vobec neviem predstaviť 😅 Ale je jasné, keď neni iná možnosť tak je to určite lepšie ako spať pod mostom, ako tu už padlo 😉

aponchie
15. sep 2009

ja mam znamou a ta prosim bydli v krcalecku jednom pokojicku se trema detma a minikuchynkou o chodbe neni rec je to krok z hlavnich dveri do obyvaku..bydli tak leta a prej jim to nevadi no to je spis takovej kec detem to vadi a skodi psychicky ..jedna ma postel pod oknem slozenou se trech matraci super na zada 🙄 druha a treti chrapou jak se zadari prevazne s tatinkem 😝 ..pokazde se cumi vecer na normalni tv programy a tudle mi deti rikali jak se divali na horor terminator..super na nocni mury je to katastrofa..jako kdyz neni zbiti na prechodnou dobu v nouzi krizi s dohledem na lepsi byt je to fuk,ale stabilne tak si vegetit nakupovat si nove a nove komponenty na PC mit jednu kartu za druhou na pi....ivy,kupovat deckam to nejlevnejsi a nejhnusnejsi co je ve jmenu detem vse,ale at to moc nestoji a sami si doprejeme co chceme je mi na bliti..jak nekdo psal i na ten podnajem 2+1se to da..byla jsem tam svedkem mnoha udalosti a muzu vam rict,ze jsem se dusila byla nervozni hruza jak sem tam sedela..deti maji ten placek v tom pokoji na zemi,mezi nema preslapuji rodice a znami kdyz prijdou,jedi se dvema srazenymi stoly v obyvaku,o soukromi a klidu na uceni ani nemluvim dve deti si hraji na zemi a hulakaji treti sedi u stolu a snazi s eucit a mezitim ji matka nadava a rve po ni jak je blba no parada... 🙄 🙄 jako kdybych mela zrat hovna a nic si nikdy nekoupit a byt na tom treba spatne tak pro decka udelam vsecko nemam je jen na pridavky 😝 😝 😝 😝 😝

viera27
2. nov 2010

Otehotnela som v 18tich. Manzel jedine co mal boli dlhy. Hned padlo rozhodnutie prestahovat sa do BA, lebo tam sa da najlepsie zarobit. Manzel zacinal s 12t hrubeho, a ja som ako "studentka" najskor nemala ziadnu matersku a neskor tusim 3t. V momente sme zhanali vlastny podnajom (zacinali sme v ubytovni, nasi ked ma tam tehotnu odprevadzali, tak plakala cela rodina). Od nikoho sme nic nedostali, lebo ani nemali, ani sme si to nezelali. Tvrdo sme pracovali, setrili, snazili sa, vzdelavali. Ostatni chodili na dovolenky a po baroch, ja som plienky platila v 20 haliernikoch, co som zbierala! Teraz uplynulo 10 rokov, mame dom v BA, 2 auta, behame po celom svete a lubime sa ako kedysi. Chcem tym len povedat, ze vsetko sa da, ked su na to dvaja. A v case tehotenstva a materskej musi zamakat manzel. A vy mu musite vytvorit podmienky pre jeho rast a pomahat mu co to da. A potom pridu peniazky. ALE najpodstatnejsie je vsetko robit a planovat spolu. Vtedy to klapne (teda aspon nam). A pokial sa clovek uspokoji s jednou izbou u svokrovcov, nic ho nedonuti makat, lebo spohodlnie. Radsej budem na zemi spat v podnajme ako v najpohodlnejsej posteli v izbe u rodicov.

dajna11
2. nov 2010

ahoj...podla mna ak je dieťa malé,tak a to ešte dá...ale ako rastie,ide do školy,potrebuje svoj priestor,svoj klud. ja som bývala s dcerkou v 1izbáku,ale utekala mi k mojim rodičom kde mala svoju izbu a kde sa zatvorila a bola sama. a ked som znovu otehotnela....neprichádzalo tam ostať.akoby sa učila ked dieťa plače?ako by spala ked sa v noci budí? a ako by sme fungovali s manželom?sex a tak?osobné rozhovory?do toho dieťa nepatrí. kým dostaviame našli sme si podnájom,je to drahe,ale tak si mysím správne....a kto žije v jednej izbe s deťmi....podla mna nezodpovednosť!!!

penn
17. nov 2010

baby nedocitala som celu temu ale....

s tymto mam skusenosti teda z druhej ruky.. chcem len povedat vsetkym co musia u niekoho byvat aby to urcite neodkladali, moja sestra tak byva u svokrovcov od narodenia prveho dietata, a ten bude mat na buduci rok 18, ked boli este malicki.. tak mi hovorila, ze radsej nesetri drobne a dopraje im jogurt alebo neviem co, lebo vie, ze na byt aj tak nikdy nenasetria /evidentne sa pisal rok 1993 a veru byty vyzerali sialene nedostupne, hypoteky v nedohladne/..

ale poviem vam, dnes kazdy vidi, ze mali aspon trosku aspon s malym stavebnym sporenim zacat uz davno, je tomu asi 4 roky co si zoprali malu hypo a prerabaju taky domcek .. takze drzim palce.. ale dnes to vidime teda vsetci okrem sestry, ze to male stavebne sporenie si mohi dat ked sa deti narodili a tu sumu co brali na hypo mohli mat nasporenu po 6-10 rokoch a nie 14tich .. a mohli si zobrat dodatocny uver k nasporenej sume a uz mohli byvat. Pricom samozrejme kvoli financiam to trosku trva a este stale stavaju/prerabaju

no len chcem naozaj apelovat aby to nikto neodkladal, sak same viete co je to za napor na psychiku ( a to su teda styria v jednej izbe v svokrovskom dome).

nechcem byt neskromna, my sme sami, ale teda na hrozostrasnu hypoteku, ale ja len ked mam krstnu na navsteve, .. tak mam nervy na krajicku, kebyze byvam s mamou alebo so svokrou.. kazdy co zvladne, ale radsej malicku garsonecku ako so svokrovcami.

maribell
26. aug 2013

my sme tak raz byvali v jednej izbe bez obyvacky ale to len 2 mesiace kym som bola tehotna a poviem ti bolo to strasne z kazdej strany na nas padali veci a nedalo sa tade pomaly ani chodit kezde vsetky veci museli byt tam ...chvalabohu teraz uz byvame vo svojom a mame 3 izby ..ale dlhodobo a s babatkom si hento neviem predstavit ..to nemate inu moznost? ..su ludia ktori si aj vymenia byt ked napr. odidu deti a rodicia zostanu sami ..skus popozerat inzeraty alebo sama taky zadaj ze vymenis mensi byt za vacsi ... uvidis kto ti co ponukne a kolko budete musiet doplatit to by sa podla mna dalo

ematko29
26. aug 2013

@zlatucka nečítala som komentáre,ale pravdupovediac si také bývanie vôbec neviem predstaviť.My sme mali jednoizbový byt ked sme mali jednu dcerku.To sa dalo v pohode ,ale s 2detmi si to neviem predstaviť.Síce ešte ked sú malé tak by sa to možno dalo,ale deti rastu majú školské povinnosti,potrebujú svoj priestor ako na učenie tak aj na záluby.

kalifa28
11. dec 2013

podla mna je vsetko o prioritách a tie moje su nastavene velmi presne. to znamena, ze sme sa s manzelom rozhodli, ze chceme dom, urobili sme pre to vsetko, nebolo to len pohodlne, ale vsetko sme podriadili predstave, ze ten dom chceme, ze chceme, aby nase deti vyrastali na vlastnom dvore a nie niekde na sidliskovom pieskovisku a preto sme sa rozhodli, ze u svokrovcov ten rok vydrzime... dali sme si ale strop, ze max. rok!!! ak nestihneme dostavat, odchadzame do podnajmu, ak by uz bola situacia neunosna... samozrejme, ze mi starci lezu na nervy, montuju sa do vsetkeho, uz mi je trapne posielat ich za vsetko do certa, oni furt jak pokazene radio, ja tehula, nervy na dranc, ale vzdy ked mi je najhoršie, objavi sa mi pred ocami nasa brana na fotobunku a to, ako ich nepustim do dvora, ked nebudem chciet (byvaju kusok od nasho domu) a mimochodom, byvame v najvacsej izbe ich domu (6x5) a veru nam to bohate staci... sme tam 4. o tyzden 5. deti mame male a kde inde by mali byvat, ak nie s rodicmi... aj keby sme mali palac, aj tak sa najlepsie citim, ked spim pri svojich bábikách 🙂

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
laurital
11. dec 2013

@tanapeta Souhlas!
Ženský uvažujete vůbec mozkem?Nikdo netvrdí, že dítě má mít první poslední, ale pořizovat si druhé dítě, když žijete ve třech v jedné místnosti, je absolutní blbost.Rodiče i děti potřebují svoje soukromí, buď budou neurotické děti nebo půjde do kopru vztah mezi dospělými.

dai
11. dec 2013

@yvetta neviem... podla mna ak si zivot tak naplanujes tak tak funguje - jasne ze mozu prist vseliake neocakavane veci, vtedy treba byt flexibilny a silny a hlavne zabojovat...
nemyslim ze som niekde pisala ze mat velky dom znamena automaticky mat stastnu rodinu, akurat ze byvat v 1 izbe v takom mnozstve urcite nerobi dlhodobo dobrotu...

laurital
11. dec 2013

@kalifa28 Měla bys jim být vděčná.Já své dcery nade vše miluji, ale rozhodně jim v dospělosti s dětmi nehodlám dělat bytnou.Kdo si umí udělat děti, měl by je umět uživit a především ubytovat i bez přispění rodičů.Tak já vnímám dospělost a zralost na založení rodiny.
Samozřejmě teď nemluvím o situaci, kdy by dceru opustil partner, rozvedla se apod..

cawes
11. dec 2013

nechcem byt cudna ale my zijeme 2 dospeli a jedno dieta v 3.5 izbovom byte a hladame 4.5 izbovy byt alebo dom minimalne o 120m2 neviem si predstavit zit 4 v jednej ibze.

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
laurital
11. dec 2013

@tanapeta Naprostý souhlas.Sama jsem otěhotněla na VŠ a byli jsme velmi mladí, u mých rodičů jsme žili do porodu, pak holt manžel makal i po nocích, abychom utáhli jednopokojáč, ale žít v jednom pokoji z dobré vůle rodičů a vesele rodit dál v době antikoncepce?Nechápu.Přijde mi to nezodpovědné k dětem i těm prarodičům, kteří mají nárok na soukromí.
A stejně i my jsme žili pár let v pronajatém bytě a druhé bylo až s vlastním bytem.

alienka000
11. dec 2013

@penn velmi silno suhlasim 😉 mas uplnu pravdu, ze nemal by nikto odkladat riesenie svojho byvania na neskor. V dnesnej dobe nenasetris na ucte na byt ak si nezdedil/ nedostal velmi rychlo. Aj my podobne, zijeme vo vlastnom, hypoteka (ktorej konca neviem ci dozijeme vobec ) a ide to 😉 Aj my sme sa bali, aj my sme zavideli to co mali ti co to "dostali bez pricinenia", ale teraz nelutujem a tesim sa, ze som buducu rodinku zabezpecila skor 😎
@zlatucka hlavu hore a skuste najst riesenie, aby dalsie babatko bolo. Viem, ze lahko sa hovori, ale fakt ked sa chce, da sa to 🙂 Vlastne je vlastne 🙂 A mozem sa opytat kolko mas teda deti? pises manzel a syn a mas pod menom 2 deti...

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kalifa28
11. dec 2013

@laurital ASI ta sklamem, ale moje deti su neni ani neuroticke a vztah s mojim manzelom mame krasny 🙂 ved nakoniec.... staviame domcek, v pondelok sa nam narodi tretie babo a sme stastni ako blchy... takze smola 🙂 je nam tu fajn a do podnajmu mozme kedykolvek, ale pride mi to ako zbytcne plytvanie peniazmi, ktore radsej vrazime do domu, vsak by sme boli hlupi, keby ich len tak hadzeme do vetra....

laurital
11. dec 2013

@kalifa28 Já jsem spíše reagovala na to, jakým způsobem mluvíš o tchyni u které bydlíte.
Chtělo by to trochu vděku a sebereflexe a ne silné řeči, že ve svém ji pak nepustíš přes práh, když už vás nechají bydlet v největším pokoji jejich domu.

kalifa28
11. dec 2013

a na margo filozofie: postav dom, zasad strom.... len tolko, ze my sme s muzom byt mali, ale sme ho predali, aby bolo na stavbu domu,to je myslim logicke a tiez si myslim, ze v tejto teme sa tazko najde zena, ktora si bez mihnutia oka necha byt a stavia pri tom dom... 😝

kalifa28
11. dec 2013

@laurital každý si pozname to svoje a ked mam na svokru takyto nazor, asi mam na to dovod...

kalifa28
11. dec 2013

@laurital ale s cudzim clovekom na modrom konikovi sa urcite vybavovat nebudem...

jazzin
11. dec 2013

@penn hej suhlasim s tebou....ja byvam zatial so svokrovcami, ale velmi dufam, ze uz nie dlho🙂....dokoncujeme domcek....ale momentalne sme 4ia v jednej spalni a je to fakt psychiatria...zatial su deti male, takze sa to este da.....ale neviem si to dost dobre predstavit, ze by deti uz chodili do skoly a mali by sme takto fungovat....suhlasim tiez s tym, ze clovek si ma setrit od zaciatku.....v kazdom priprade sa snazit riesit nieco vlastne ....najlepsia nevesta je ta, co pride na navstevu ale potom odide do svojho vlastneho domu.....nevesta spokojna aj svokra spokojna🙂

valy
12. dec 2013

@kalifa28 na mieste svokry by som Ta poslala kade lahsie. povazujes za normalne, ze vy setrite na jej ukor a potom sa tu o nej takto vyjadrujes? ved si vyzierka a este aj nevdacna.

ancovec
12. dec 2013

@valy, nemožno nesúhlasiť. Nikto nehovorí, že lepšie je vyhadzovať peniaze von oknom-podnájom, ako ich radšej vrážať do vlastného. @kalifa28 Ide o ten prístup, človek sa v postate obetoval, dal Vám priestor a ty na to povieš akurát len to, že keď ich "dovyužívaš" nebudeš ich potrebovať tak ich nepustíš za bránu? Ja len toľko- aké vzory správania vidia deti na rodičoch tak sa potom správajú, tak veľa šťastia.

kalifa28
12. dec 2013

jaaaaj vy moralistky konikovske preužasne dokonale bytosti 🙂 🙂 ked do toho prd vidite, tak sa radsej nevyjadrujte!!!!!

martul
12. dec 2013

@kalifa28 súhlasím s ostatnými babami ide o to ako sa tu vyjadruješ o svorke, nehnevaj sa ona vás prichýlila do svojho domu, aby ste VY mohli predaj byt a mať na nový dom a ty sa o nej takto vyjadruješ. Tu nepotrebujeme vôbec vedieť od teba aké máte vzťahy, tu stačí to, že jednoducho TY si tam neni doma, ona vám poskytla strechu nad hlavou aby ste neskôr mali vlastné bývanie. Nehnevaj sa ale teba byť u svokry čoskoro už 5-ti a ty ju len sprosto využívaš mám taký dojem. A keď pôjdeš do vlastného tak ju nepustíš ani na dvor?! To bude pekná vďaka za to, že Vám pomohla.

mimake
12. dec 2013

@zlatucka my si sice staviame maly domcek ale kedze to robime svojpomocne ide to pomalicky a zatial mame len obyvak, kuchyn, kotolnu a kupelnu takze sme v podstate v jednej izbe. 10m. Sme takto s 1babatkom a 2psami. Nie je to med lyzat. Kazdy den k nam do toho chodia navstevy s detickami, niekedy je to o drzku vopchat sa tu vsetci naraz, prekracovat hracky pomedzi to 5X denne vysavat a zmyvat kvoli psom, ale nestazujeme sa. Je nam veselo, sme stastni a nic nam nechyba. Samozrejme to bude ine ked uz budeme mat vsetci svoju izbycku. Hlavne je ze sme zdravi, stastni a ze je doma pohoda a to sa odzrkadluje aj na malej. Myslim ze spokojny rodinny zivot dokaze vynahradit tych par metrov stvorcovych navyse....

kalifa28
12. dec 2013

no dobre, tak ste si pomoralizovali, želám vám, aby sa vám do cesty podobná pošahaná alkoholička, ktorá vas bude zadarmo ohovarat po celej rodine, nikdy nepriplietla a teraz sa laskavo milé dámy ráčte zdržat podobných komentárov, lebo ja tu ženskú naozaj z duše neznášam a určite ma nikto neživí, živíme sa sami a tom že obyvame inak prázdny dom, do toho vás naozaj velké......