Štyria v jednej izbe. Ako to zvládate?

zlatucka
29. feb 2008

Bývate u rodičov,máte iba jednu izbu a ste štyria?ako to zvládate?psychicky,fyzicky?máte u vás v izbe aj postielku pre najmenšie dieťatko?alebo ako vlastne žijete?je to vôbec normálne reálne byť 4 v jednej izbe?

emilia25
12. dec 2013

my byvame sice v 3 izbovovom byte prerobeny na 4 ale aj tak je uz pre nas pri maly.tak sme sa tento rok rozhodli pre domcek a to sme chceli minimalne 4 izby plus kuchyna obyvacka.hladali sme cely rok az v septembri sme sa rozhodli pre jeden ktory ma dole kuchynu ktoru sme spojili aj s obyvackou hostovsku izbu wc kupelnu a hore su presne 4 izby ako sme chceli plus dalsi zachod a kupelna.vybavili hypoteku a uz sa preraba a tak dufame ze ho stihneme prerobit do vianoc a uz sa bude len cakat kedy nam pridu zapojit elektriku a tak v januari sa uz mozme stahovat. 🙂 sa moc tesime.inac my sme to poriesili tak ked pribudali deticky postupne sme riesili a tak teraz v byte to mame tak ze jedna velka izba sa prieckou a posuvnymi dverami predelila na dve izby kde je detska a vedla je nasa spalen.

yanni
12. dec 2013

no baby, tak mna by asi porazilo. My byvame sami, nikdy sme nebyvali ani u nasich ani u svokrovcov. Neviem si to predstavit a ani nechcem. Aby som sa musela obmedzovat. Mame vlastny byt 100 m2 obytnej plochy, 4izbovy a staviame dom, ten bude mat 200 m2 obytnej plochy plus k tomu uplne podpivniceny. To je dalsi priestor. Cast tej pivnice, kedze bude obytna, vyhradime ako sportovu miestnost a este extra hraciu miestnost pre deti, nech si tam robia bordel aky chcu. Vlastne byvanie nadovstetko. Aby sa mi staral niekto do vychovy deti, do chodu domacnosti atd.? Nie, v ziadnom pripade. Nato sme my dvaja: moj muz a ja.

lienka.7
12. dec 2013

neda mi sem nenapisat, aj ked uz cakam ako ma tu mnohe ukamenujete.....
po prve, ako tu pisete, ze od 18 ste boli samostatne a platili tisice (15,000) za najmy - moj nazor, mali ste sa radsej uskromnit u rodicov, platiti cast najmu im ( napr.3,000) a zvysne tisice usetrit (12,000) a setrit si na vlastne, nie na drahy najom, to ste si mohli hned zobrat hypo a najom + splatka by Vas vysla rovnako a teraz by ste uz 5-10 rokov splacali hypo....tot moj nazor aj osobna skusenost s kamoskou, ale budis od 18 sa pysila aka je nezavisla...ja by som v zivote do podnajmu z tohto dovodu nesla a radsej bola nezavisla...
po druhe, tiez ako tu uz bolo spomenute - vravi sa postav dom, zasad strom a to dalej 😀 je podla mna nezodpovedne, ked clovek nema kde byvat si narobit deti a potom lamentovat ze som niekomu na krku - sorry ale fakt toto povazujem za vrchol nezodpovednosti... a potom tu vypisovat, ake mate problemy so svokrou ci matkou doma - ako chcete sukromie vy, tak ho chcu mat aj oni.....A v mnohých pripadoch vam to byvanie u nich ponuknu IBA preto, lebo vidia, ze nemate kam ist a svedomie by im nedalo vas vyhodit - myslim, ze takto by ste sa zachovali aj vy naopak....
po tretie, ja mam izbu len s mm ale neviem si naozaj predstavit, ze by sme sa tam mali tlacit 3-4-5 ☹ ☹ ☹ ☹ vsak mimco potrebuje tiez svoj pokoj, pristor a hlavne v noci k nemu vstavat, to musi byt muzicek cely nateseny ze nevyspaty do roboty.....a potom sa tu zase vypisuje, ze su problemy v rodine a rozvody.... no uprimne, keby som toto mala zazivat na mieste chlapa, bud sa obesim alebo odidem....tiez mam skusenost (nie osobnu).
ako sa vravi, clovek nemoze mat vsetko, treba si urcit prioroty... a po posledne - ako sa asi citia aj deti, ked nemaju svoje sukromie od rodicov - nie nadarmo sa hovori, ci si nemal detsku izbu....
tymto príspevkom som sa nechcela nikomu vysmievat, ponizovat ani sa vytahovat....dakujem za pochopenie.

yanni
12. dec 2013

@lienka.7 dobre si to napisala. Uplne s tebou suhlasim. Zial mi to tu v kancli nejak hapruje a nedaju sa mi davat likes 😢

959touareg
12. dec 2013

moj nazor je taky, ze nesuhlasila, nedovolila by som byvat u nas v dome detom pokial by sa vydali,ozenili a toboz mali uz aj deti. mozno si mnohe z vas pomyslite, aka som svina mater, ale ja to tak citim a inak by som nerobila. a detom som to povedala. nerozumiem tomu, ked deti automaticky dufaju a beru ako samozrejmost , ze ostanu zit s rodicmi pod jednou strechou pokial im to rodicia sami nenavrhnu.
z mojho pohladu je to zle a postupne dojde k rozbrojom v oboch rodinach.
kazdy nech byva sam a ako si zariadi, ustelie, tak bude mat.
mam uz svoj vek , tesim sa na starobu ako si ju budem uzivat s manzelom v klude, mam svoje stereotypy, navyky zauzivane a proste si neviem predstavit zivot fungujuci v jednom dome s mojim dietatom a jeho rodinou. na vnucata sa tesim, ale tak poopatrovat, pomojkat,postrazit a hajde domov nech sa poberu. nie pocuvat krik deti, behanie po dome, robenie bordelu po dome dennmo -denne , lebo take su deti. svoje som si odchovala a na starobu chcem mat pokoj, klud a oddychovat.
kus by sa mali tie deti pozriet aj na rodicov, ze na stare kolena si klud a pohodu zasluzia, dost sa pocas celeho zivota narobili, naopatrovali ich kym vyrastli a nie sa im nasackovat do domu na niekolko rokov, nedajboze natrvalo pokial to ti rodicia nechcu. a vnucata im davat na starost neustale ako privesok. to je bezcharakterne zo strany tych deti. nemam na to ine slova.

prasiatko30
12. dec 2013

@959touareg este si neprisla na to ze svokra ma po svadbe odovzdat kluce od domu/bytu, vkladne knizky, v niektorych pripadoch aj obciansky preukaz a drzat hubu a krok a robit to co jej prikazu mladi - to si kde prisla na to ze by si mala uzivat starobu ????? 😀 😀 😀 😀 😀 nie si ty nejaka pokrokova babicka 😀 😀 😀 😀

laurital
12. dec 2013

@959touareg Souhlasím.Pomohla bych, v případě nečekaného těhotenství, mladým na nějakou omezenou dobu, dokud si nezařídí, co je potřeba, ale s omezenou platností.Rozhodně bych nebyla všechápající babička, která by jásala, že se jí v bývalém dětském pokoji usídlila čtyřčlenná rodina.Zase tak tolerantní a plná lásky a pochopení 😀 nejsem.

959touareg
12. dec 2013

@kalifa28 predstav si, najde sa taka zena v tejto teme co si ponecha byt a stavia popritom dom -som to ja.
a na margo tvojich prispevkov -mozes sa hanbit takto s neuctou a opovrhnutim pisat o ludoch, ktori ti poskytli strechu nad hlavou. chudaci, keby to citali - nechcem si pomysliet radsej. ale mozno by neboli prekvapeni, takto sa urcite spravas aj ku nim bezne.
ano, svokrovcou si clovek nebvybera, su kadejaki, ale ked uz vas prichylili, aspon kus ucty by si mala mat ku nim.
jedno ti napisem - byt na ich mieste okamzite letis z mojho domu a bolo by mi to jedno ci si mi nevesta, ci si tehotna, ci mas 1,2 5 deti. pokial sa nevies ku mne a moju manzelovi aspon kus slusne, s uctou spravat, nemas tam co robit. a ver tomu, ze to myslim vazne. mna deti poznaju a same by ti povedali, ze som tvrda zena a prisna, zasadova.
to co znamenaju vety..nepustim ich do domu, nech idu do certa, starci mi lezu na nervy.......sa pocuvas, uvedomujes co pises? velmi sa cudujem tvojmu manzelovi, ze toto nechava tak. a najma sa cudujem svokrovcom. mat taku nevestu okamzite leti z domu. a pre mna-za mna aj pod mostom spavaj.
klobuk dole pred nimi. najma ked plodite tolko deti a nemate kde momentalne byvat. az som pochopila, cakate 3-tie. to vyhra nie je.

yanni
12. dec 2013

@959touareg aj ja som taka. Staviame dom a byt si asi tiez ponechame. Uvidime, este sme sa nerozhodli. A ja by som to tiez vyprasila. Som tiez dost zasadova a prisna a nenecham si skakat po hlave. Ci uz je dietatu 5, 15, alebo 50. Nema to kde byvat ale hlavna vec ze 5 deti, vsak.... grrrrr

laurital
12. dec 2013

@959touareg Naprostý souhlas se vším!

Holky, vy které nemůžete přijít tchyním na jméno, uvědomte si, že je to právě ona, která vychovala muže, kterého milujete a pravděpodobně i díky její výchově má všechny ty báječné vlastnosti, které na něm máte rády a kvůli kterým jste si ho zvolily za otce svých dětí.A za to si ta paní trochu elementární úcty od nevěsty zaslouží, ne?Milovat ji nemusíte, ale slušné chování k rodičům partnera je i vaší vizitkou.
Navíc si uvědomte, že děti přebírají vzorce chování, které vidí u svých rodičů a jistě nechcete, aby o vás jednou partneři vašich dětí mluvili jako o ježibabě a vašim milovaným dětem by to, vzhledem k vašemu přístupu ke tchyni, přišlo naprosto normální.

959touareg
12. dec 2013

@prasiatko30
@laurital
uplny suhlas. ja nechapem, odkial beru mladi ako samozrejmost sa nasackovat do rodicovskeho domu s celou svojou pereputou. ved nikde inde vo svete o takom niecom neviem. tu ide z ich strany o zneuzivanie dobroty rodicou, prizivovani sa na nich. ved krasne usetria na byvani, este im oni, chudaci stari poopatruju deti...no vystrelo by ma.
syn mi konci VS a uz mu stale prizvukujem, nech sa nepovazi vratit domov. nech si pekne hlada podnajom, postupne setri na byt, vezme hypo ako je to bezne vsade vo svete a nech sa stavia na vlastne nohy. nam tiez nikto nic zadarmo nedal. s mm sme zacinali od nuly. najskor jednoizbak, zariadeny skromne zo stareho nabytku rodicov, svokrovcov, stolik pod telku bola krabica od TV cez ktoru sme obrus dali aby ju nebolo vidno, postel bola roztahovacia -cez den sedacka - vecer ako postel sluzila....potom bol trojizbak, potom sme ho predali, chceli sme stavat dom, tak sme sa nasackovali do podnajmu a uz sme v dome od nasich 26 rokov. presli sme vsetkym , tak nech sa o to pokusia aj deti.
az bude treba co-to poskytneme finance na zaciatok, ale budeme sa snazit o to, nech sa uplne sami staraju. to je najlahsie, ked decko iba ruku natrci a caka. a potom bude neschopne cely zivot. ucime, vedieme ich ku samostatnosti. podla nas je to OK. a preto chceme konecne na stare kolena byt sami, uzivat si to, robit co nas bavi, pretoze cely zivot sme sa niekde nahanali, vychovavali deti, vystudovali ich a na starobu chceme mat v byte ticho, pokoj. dost sme ich mali na krku a pilili nam nervy do ich 22-23 rokov. potom nech idu kde ich osud zaveje. ja neovplyvam opicou laskou ku detom a kludne striham pupocnu snuru. plakat nebudem, aj sampus otvorim. konecne klud a ticho. xixi
ja obdivujem tych starych ludi co este aj v starobe skacu okolo deti, vnucat...no by som sa vysr...a. byt im otrokom do konca svojho zivota? a deti to pekne zneuzivaju. su vychcane az, az mnohe.

a ako pises laurital, ze by si im na urcity cas povolila byvat u vas..ja asi nie. neviem si to predstavit. ako varit, kupat sa, umyvat, prat proste vsetko , ked byt je prisposobeny pre 1 generaciu. ja som typ cloveka, ktoremu vadi ked mi posunu sampon o kus dalej, uterak inak polozia....perfekcionista, az chorobny. vsetko si sama musim urobit, poriadit. no ja by som bola idelna svokra. odo mna by usla nevesta sama od seba. 😀

shopoholocka
12. dec 2013

@959touareg Moje deti su moje deti a nikdy by som nemala problem,podatr im pomocnu ruku....ono boli volakedy za sociku ine ceny bytov,ked si bola mlada ako teraz...takzeeee je to trosku mimo porovnavat to......... 😉

prasiatko30
12. dec 2013

@959touareg aboslutny suhlas - deti sa maju od isteho veku postarat same o seba, ak je treba sa im poda pomocna ruka ale nie aby som sa na stare kolena musela znovu nahanat za detmi a skladat ucty neveste/zatovi z toho co robim alebo nerobim a preco to tak robim a nie onak - 🙄

laurital
12. dec 2013

@959touareg To bydlení u nás bych asi tolerovala opravdu jen v krajní situaci, v případě, kdy by dcera např. studovala na VŠ apod a určitě na omezenou dobu, řekněme rok.To je myslím dostatečná doba, kdy je možné pořešit situaci, najít si zaměstnání, podnájem, brigádu...Myslím si, že kromě faktu, že rodiče mají nárok na svůj klid, protože oni již mají "odvychováno a odvstáváno", je to i zásah do soukromí a já mám už teď 😀 ráda svůj klid.Navíc i mladí potřebují svou domácnost, aby se spolu naučili žít, hospodařit a měli dostatečný prostor dělat si věci po svém bez bedlivého dozoru maminek a tchyní.

laurital
12. dec 2013

@shopoholocka Myslím, že většina z nás by dětem nějakým způsobem pomohla.Jen se obávám, že u některých mladých je velmi křehká hrana mezi pomocnou rukou a využíváním.To nejlepší, co pro děti v určitém věku můžeme udělat je, že je naučíme být samostatné, nespoléhat na pomoc druhých a především nést odpovědnost za své činy.

959touareg
12. dec 2013

@yanni presne tak..ja by som to tiez tiez vyprasila kade lahsie nech idu . casto sa rozpravam s kamaratkami o detoch a mnohe z nich sa boja dna,ked im deti odidu. dokonca mnohe nutia deti zostat po ukonceni VS doma. juuj vies ako sa citim pri nich s mojimi nazormi , ze po ukonceni skoly hajde prec alebo ked poviem ako sa tesim ked mi dieta skolu ukonci ze konecne vypadne z domu. nechcem vediet, co si o mne myslia v duchu.... aj mi hovoria, ved pockaj budes plakat.....no neviem, mozno budem - no od radosti. ako v tej reklame co im syn zabuchol dvere domu a rodicia isli oslavovat. 🙂
ale napisem to takto - pokial by dieta po skole ostalo doma u nas OK, bolo by to ako doteraz ...najde si robotu tak budis. beriem to inak ako keby sa mi mal nastahovat s detmi a zenou ku nam. to by som nezniesla. oni su uz ako rodina, tak nech sa staraju a zabezpecuju byvanie ako vedia.

prasiatko30
12. dec 2013

@959touareg tu aj moja svokra je zo mna na vetvy ked poviem ze po 18tke si urobi uzlicek a do sveta - babka hned zacne ze nech sa neboji ze ona ju prichyli 😀 😀 😀 😀 😀

laurital
12. dec 2013

@prasiatko30
@959touareg
😀 😀 mluvíte mi z duše.My s mužem si ze starší dcery děláme srandu, že po její promoci vyměníme zámky a z jejího pokoje si uděláme saunu 🙂 .Život je třeba brát s nadhledem a dcera má naštěstí smysl pro tento styl humoru.. 😀

prasiatko30
12. dec 2013

@laurital my si takto robime srandu s mladsou dcerou - ze ked sa konecne vyda tak nie ze vymenime zamky predame dom a odideme na neznamu adresu aby nam ju nahodou nevratili 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

959touareg
12. dec 2013

@laurital presne ako pises. je dolezite naucit deti ku samostatnosti aj napriek tomu, ze ti bude srdce trhat ked vidis, ze je neschopne a nedari sa mu. ale clovek to robi pre ich dobro .
to je ako ta poviedka s eskimakom - lovcom ryb. poznas to?
boli dvaja eskimaci, lovci ryb. jeden iba sam lovil ryby a daval ich dietatu nech sa naje. druhy dietatu nic zadarmo nedal, ale on ho UCIL ako ulovit tu rybu. a kym si ju chlapca neulovilo, dovtedy nejedlo. ten eskimak, co priamo pre syna lovil sa nevedel pozerat na to hladne chlapca, nechapal krutost jeho otca, ze ho necha niekolko dni o hlade.
a ako to skoncilo iste vies. otcovia zomreli a co chlapci? ktory z nich bol sikovnejsi a prezil? jasne ze ten, co uz vedel lovit ryby. ten druhy, neschopny scipol hladom a cely zivot bol mumlas neschopny, cakal kto mu co da do ruky.
iba vtedy pochopil ten chlapec, aky dar dostal od otca, ze ho naucil lovit ryby. predtym si tiez myslel, aky je zly a kruty voci nemu.
tak toto robime aj my. my nie sme surovi rodicia, bezcitni, chceme naucit deti nech sa vedia o seba postarat same. nemozeme sa o ne starat donekonecna. umrieme a co potom ony? ved skapu hladom.

afrika
12. dec 2013

@laurital ale to už závisí od výchovy, či by takú pomoc deti využívali......

afrika
12. dec 2013

moji rodičia dostali družstevný byt, nenávratnú pôžičku atď..... začínalo sa im dobre 🙂 🙂 ak chcú dnes začať mladí, musia si poväčšine zobrať hypotéku alebo ísť do podnájmu - nešla by som.. radšej by som poprosila rodičov o strpenie, nachvíľku bola u nich a postavila si domček alebo kúpila byt... a nevyužívala ich 🙂 🙂

959touareg
12. dec 2013

@shopoholocka my sme byty nekupovali za sociku, uz bol komunizmus pase vtedy. vies......a nesuhlasim s tym co pises. aj ked tvoj nazor akceptujem. ty si asi jedna z tych co je nazoru, ze moje dieta - tak budem mu oddnana do smrti.....ja mam opacny nazor na to. mam rada svoje deti,no opicou laskou netrpim,nemienim aj dychan za ne.
a ano, ved pisem aj ja vyssie ze ak by bolo treba pomoc - pomozeme, poskytneme financie. ale v medziach normalu.

prasiatko30
12. dec 2013

@afrika vies mna by len jedno zaujimalo teraz sa vacsina bab tu vyjadruje k problemu ako ten kto potrebuje tu pomoc a kto chce aby ho nechali byvat v rodicovskom dome - dobre teraz presunme sa o 20-30r do buducnosti a chcem vidiet vsetky tie co tu teraz nadavaju na svojich nepohostinnych a neprisposobivych svokrovcov ako drzia hubu a krok ked im nasackuje ich syn/dcera dalsiu osobu do baraku alebo teda 3izboveho bytu a su tam aj 5-6r - bez toho ze by dali datum odchodu - s 2-3detmi a s malym alebo nulovym zaujmom o prispievanie do rodinneho rozpoctu - myslim si ze by vsetky boli od radosti bez seba a boli by super prisposobive a empaticke a s usmevom by sa pytali svojej nevesty ci jej maju na obed servirovat to alebo ono 🙄

laurital
12. dec 2013

@afrika Dobře, ale za jak dlouho našetříš dnes na byt nebo alespoň nějaký základní vklad?Pokud by takto uvažovala valná část populace, tak budou mladí žít s rodiči x let a to už podle mě není dobré ani při těch nejlepších vztazích v celé rodině.
Já i sestra jsme se odstěhovaly brzy, dva tři roky jsme žily s rodinami v podnájmu a pak přišla hypotéka.A věř, že bylo i do jisté míry fajn vědět, že se o sebe a rodinu dokážeme postarat i bez přispění rodičů.

yanni
12. dec 2013

@959touareg presne tak. Aj ked tu niekto tvrdi, ze v 90tych rokoch bola ina doba a teraz je to s byvanim tazsie. Prdlajz. My sme mlada rodina, v zahranici, obaja ale daleko od rodiny aj moj muz, aj ked je Nemec a zijeme v Nemecku. Tu to tiez nie je lahke ale pomoct nam nema kto. Ale to je vychova. On aj ja sme boli vychovavani k samostatnosti. A tak to praktizujeme aj na detoch. Ja som nie otrok aby som kazdeho obskakovala. Uz aj nas 3rocny sa vie obsluzit. Pomedzi hlavne jedla, ked mas hlad, tam je chladnicka, vyber si jogurt, tam na stole je ovocie...mozte jest aj bez toho aby som ja obskakovala. A tak isto to bude neskor. Dostudujes, nic take, ze doma leharo. Robotu si maju hladat uz pocas studia, brigadu atd. Hotel mama neexistuje. Ani, ze by prispievali na domacnost. Peniazky si nechaj, zaplat si nimi vlastne byvanie. My sme tiez tak zacinali.

959touareg
12. dec 2013

@laurital ja z teba umrem. to akoby som ja pisala.my mame doma taky svojsky humor tiez a navzajom sa chapeme. to ked nas pocuju cudzi...no koniec. nevedia, ci to myslime vazne, alebo nie.
toto presne synovi aj my hovorime. o rok konci VS, tak hned vymenime zamky, uz som mu hovorila, ze s jeho izbou mam plany, ze si z nej urobim druhy velky satnik, lebo nemam kde handry davat. 😀
a ked mu moj mm vzdy hovori, ze nech sa netesi, ze zdedi cely majetok naraz. ze pekne da pri hrobe namontovat bankomat a ked bude chciet prachy, pekne kazdy den bude musiet prist na hrob a kazdy den mu automat vypluje 10€. viac nie. ze takto bude mat istotu,ze ho dieta chodi navstevovat tam,lebo ze inak by nepachlo na cintorin. takze takyto humor u nas je bezny. niekto je z toho zhrozeny, my nie. robime si srandu sami zo seba.

afrika
12. dec 2013

@laurital kde som napísala našetriť na byt??? väčšina mladých je nútená vziať si hypotéku

afrika
12. dec 2013

@prasiatko30 napísala som niekde nadávať na rodičov, svokrovcov?? to by som si dúfam nikdy nedovolila (aj ked človek nikdy nevie)...

22beba
12. dec 2013

kuni na cigošov tí su aj 10 v jednej izba a to nehovorím o celých generáciach 😀 to len tak od veci 😀

afrika
12. dec 2013

jedna rada - treba čítať poriadne príspevky... ja sa nestotožňujem s tím, že využívať, nadávať a pod....
ale stotožňujem sa s tím, že mladí to teraz majú fakt veľmi ťažké osamostatniť sa 😒 😒