Štyria v jednej izbe. Ako to zvládate?

zlatucka
29. feb 2008

Bývate u rodičov,máte iba jednu izbu a ste štyria?ako to zvládate?psychicky,fyzicky?máte u vás v izbe aj postielku pre najmenšie dieťatko?alebo ako vlastne žijete?je to vôbec normálne reálne byť 4 v jednej izbe?

prasiatko30
12. dec 2013

@afrika ja hovorim o tom co sa tu bezne deje aj v tejto teme aj v inych kde zacnu rozpravat mamicky co byvaju so svokrami v jednej domacnosti nikde som nenapisala ze si to povedala ty!

afrika
12. dec 2013

@prasiatko30 ale v tom prípade sa vyjadri k tomu, čo som napísala ja ked mi to adresuješ... ďakujem

prasiatko30
12. dec 2013

@22beba hej ale tam co povie el patriarca - vodca klanu to je svate vsetci sa podriaduju istej hierarchii 😀 tam by si papulnata nevesta ani necipla 😀

laurital
12. dec 2013

@959touareg No vidíš šatník, ty jsi ale chytrá baba, jen se bojím, že mě muž se psem přehlasuje a udělají si z dětského pokoje pánský klub.
S tím bankomatem u náhrobku to je dobré, málem jsem potřebovala pampersku, to musím doma nadhodit, jen doufám, že se mi holky nepomstí za svéráznou výchovu a nerozpráší nás s MM na louce u Temelína 😀 .

959touareg
12. dec 2013

@laurital ale jasne, ako pises. dnes sa ku bytu bez hypo nedostanes. ale to je bezne vsade vo svete. vsade tak mladi zacinaju. len u nas je to este nepredstavitelne u mnohych. a ako je to na zapade so studiom? tiez si na to deti beru pozicky a po skonceni skoly splacaju. u nas? u nas je samozrejmostou rodica, ze tu VS zacvaka. ved ako inak. dieta to berie ako holy fakt. a preco? ved aj to je nasa dobra vola, ze mu tu VS platime . ved moze ist makat, robit a popri robote nech ide studovat. a nie je to malo. ked sme to spocitali, kolko nas vysla ta synova VS - nechcela som verit.

afrika
12. dec 2013

zaplať Pán Boh, že moja prvá svokra nám dovolila bývať u nej 1 rok kým sme s bývalým manželom postavili domček a zaplať Pán Boh, že po rozvode ma môj ocino pustil bývať do jeho novostavby, v ktorej zatiaľ bývam sama - domček je samozrejme ocinov... 🙂 🙂

prasiatko30
12. dec 2013

@afrika to je jedno som sa vyjadrila k tomu co je v celej diskusii netahaj sa za slovicka 🙄

959touareg
12. dec 2013

@laurital tak spomenula si psa. tak u nas je pes uz dedicom vsetkeho majetku. tak ho aj moj stary vola -ze dedic. lebo zevraj deti si nic nezasluzia. tak su drze, pyskate, nevazia si nic. tak u nas vsetko zdedi pes. vzdy manzel ked pride domov z prace zahlasi..podte pozriet na toho psa aku ma zo mna radost ze som prisiel, ako steka, vyskakuje, aj sa posika od radosti zo mna a vy? ani z brlohu nevyleziete. a tomu psovi nic nemusim kupit, nic neziada,necaka a tesi sa. to je uprimna radost a laska. opravnene je mojim dedicom. 😀
no a s tym nahrobkom..muz sa poistil, lebo nikdy nevies ako sa decko zachova, ze? zhrabne majetok a na hrob nikdy nepride. kolko uz takych bolo. a takto sa pekne poistil.kvoli prachom tam pride kazdy den.xixi

certi
12. dec 2013

@959touareg suhlas, ale otazka je.....KAM ma ist studujuce decko makat, aby z toho vsetko zaplatilo? kolki hladaju a nenajdu...nestuduje kazdy v hlavnom meste, kde sa nieco najde...

959touareg
12. dec 2013

@certi ale ved popri zamestani studuje kopa ludi a musia popri tom aj rodinu uzivit. nielen seba sameho.

laurital
12. dec 2013

@959touareg Škoda, že už máš syna velkého a já dceru teprve v pubertě, my to dát dohromady tak o nás dvou drsných svokrách natočí sitcom, který by trhal sledovanost 😀 ..

shopoholocka
12. dec 2013

@959touareg
@laurital

Ja urciten nepatrim k matkam,ktore trpia opicou laskou ani z daleka....len nie som rezolutne toho nazoru,ze v ziadnom pripade detom nepomozem 😉 a nemyslim,ze moje dcery budu u mna do svojho prechodu 😀 😀 ...Len zastavam nazor,ze na pomoci detom nie je nic zle...
@959touareg moznpo nie za socikumale musis uznat,ze tie ceny bytov boli uplne inde ako teraz 😉 Mozno som to pochopila,trochu inak....Takze v podstate suhlasim s Tvojim nazorom🙂

laurital
12. dec 2013

@shopoholocka I já bych pomohla, ale třeba rozlišovat mezi pomocí, kterou poskytneš mladé rodině v mezní situaci, kterou se mladí snaží promptně řešit a tím, když v bývalém dětském pokoji žije pět let rodina se dvěmi dětmi.To už není o pomoci ze strany rodičů, ale o pohodlnosti a neschopnosti postarat se o sebe ze strany dospělých "dětí".
Pak jim rodiče nepomáhají, ale dělají medvědí službu, protože jednou je to osamostatnění stejně čeká.

prasiatko30
12. dec 2013

@shopoholocka
@laurital presne suhlasim s laurital myslim si ze nikto z nas sa po 18r na deti uplne nevykasle ale ja by som nebola za aby moja dcera prisla s celou svojou rodinou byvat do rodicovskeho domu lebo oni musia stavat dom/prerabat byt/setrit na byvanie a budu tu zit aj 10r co este by som aj vnukov vyprevadzala na promocie z rodicovskeho bytu - myslim si ze tam je ten zasadny rozdiel - je ine ak by napr mali kupeny byt a na 2-3mesiace potrebuju dokoncit prestavbu a by sa uchylili - tak to by nikto nepovedal nic ale aby si kupili pozemok a povedali ze kym nasetria na jeho postavenie budu byvat u mna tak by ma asi svihlo 🙄 a tam by som uz asi zacala byt neprijemna - a hlavne kebyze je jedna na materskej a druhy nezamestnany a isli by setrit na postavenie domu :/

959touareg
12. dec 2013

@shopoholocka ok,tvoj nazor beriem.mam rada aj opacne pohlady na vec. nebranim sa im. ved nie vsetky mame na vec rovnaky nazor. to je uplne v pohode. neboj.
ja tiez pisem ze v najnutnejsom pripade treba pomoc, ale myslim inak ako ich nasackovat ku nam.to som aj mojmu mm povedala, ze ak by prisli, ja odchadzam. do hotela. 😉 oddychnem si aj od stareho. a nech sa trapi s mladymi sam doma ked to odsuhlasi. nech mu nevesticka vari. ale az to bude tato priatelka , co ma momentalne teraz syn, tak amen. pride do hotela za mnou. ale ja som tiez svetabojna kucharka od zaciatku nebola. takze nauci sa aj ona.chuda, ved sa snazi aj teraz a pomaly jej to ide. musim uznat. ked ja som taka striga, aj sa ma kus boji. syn povedal, ze jej matka ju v istych veciach nezmenila, ja som to dokazala za par dni.
chuda ta,ktora bude mojou nevestou. uz teraz ju lutujem. ani nevie do coho ide. ta ma iba bude preklinat. ale ked bude v pohode -OK. ak nie, tak jej to dam patricne pocitit.

959touareg
12. dec 2013

@prasiatko30 juuj nesranduj taky scenar mat doma, az mi prislo zle. ze 10 rokov a viac.
a ako pises. mozno 2-3 mesiace...sice neviem, neviem aj to ci by som odklepla. asi by som sa na tie mesiace kamsi vyparila.

prasiatko30
12. dec 2013

@959touareg vsak hej ale vsetko sa moze stat - ja by som pochopila ze potrebuje prestavat kupelku a s detmi tazko v roztentovanom baraku ale na dlhsie by sme si pekne liezli na nervy - proste neschvalujem viacgeneracne byvanie 😀

laurital
12. dec 2013

@959touareg @prasiatko30 2-3 měsíce a nejlépe v létě, odjela bych na chalupu, vzala psa, zásoby vína a především kartu k bankomatu a nějak bych to přežila.
Jen se děsím toho, že by mě po tom čtvrtroce třeba nikdo nehledal :-/

959touareg
12. dec 2013

@laurital ved prave.zeby aj stary pochopil, ako mu je dobre bezo mna. a taku radost mu nemozem spravit. 😀

laurital
12. dec 2013

@959touareg Vždyť právě proto beru toho psa... 😀
Vezmi s sebou také dědice a bude ronit krokodýlí slzy.

sunflower87
12. dec 2013

..tak aj ja prispejem svojou skúsenosťou...máme 3-izbový byt+ kuchyňa+wc a kúpeľna 😀 😀 . Môj tatino má jednu izbu - tú má ako spálňu aj ako obývačku, síce malú izbičku, ale má tam svoje súkromie aj pohodlie 😉 . My s manželom a ročným synom máme 2 ostatné izby (1 je väčšia a druhá menšia). Doteraz sme to mali tak, že v jednej izbe bola spálňa a v druhej obývačka, kde sa aj malý hral. Momentálne sa chystáme na prerábku, z tej väčšej izby si ideme urobiť sadrokartónovým predelom 2 izby, spálňu+ obývačku - budeme to mať síce také maličké, ale čo viac človek potrebuje...a nášmu synovi ideme urobiť samostatnú detskú izbu - predsa dieťa potrebuje mať aj väčší priestor a chceme mať aj druhé bábo, tak bude detská pripravená 🙂 🙂
A zvládame to tu v pohode...môj tatino je max.tolerantný človek...každý máme svoj priestor (aj keď malý), svoje súkromie aj keď sme v jednom byte viacerí....takže tak... 😉

maminuska
12. dec 2013

Ja nesuhlasím ani s jednou stranou ani s druhou. Obidva názory mi prídu príliš radikálne - aj poskytovanie bývania dlhodobo a aj zbavenie sa detí čo najskôr po škole. Prvé môže zvádzat k zneužívaniu a to druhé zas k odcudzeniu s rodinou.
Nechcela by som aby moje deti so mnou bývali aj so svojimi rodinami , ale nemienim to dávat najavo svojim detom tak že im už v určitom veku budem hovorit, že budem rada ak čo najskôr vypadnu z domu , a to ani formou žartu. osobne som to zažila ako dieta kedymi neustále hlavne matka prízvukovala že už sa nevie dočkat kedy vypadneme a ona bude mat klud. Pre takého 15-18 ročného človeka je to uplne fasa toto počuvat od vlastných rodičov.Aký to malo u nás výsledok ? Sestra k rodičom príde tak raz za rok , brat tak 5 krát a ja takmer vôbec. Maju klud, pohodu , robia si čo chcu len teraz to prepadlo do opačného extrému stažuju sa že po nich neštekne ani pes.
Takto ja dopadnut nechcem . Verím že osamostanenie detí sa dá dosiahnut aj normálnejšou cestou, kedy sa väzby medzi primárnou rodinou a novou rodinou nepopretrhaju ale skôr upevnia. Chcem vidiet svoje vnučatá vyrastat, chcem si s nimi užit prázdniny a aj sem tam nejaku dovolenku a pritom plne rešpektovat aj svoje potreby. Verím že takýmto prístupom sa mi to prirodzene vráti.

jazzin
13. dec 2013

@maminuska napisala si to velmi pekne....zlata stredna cesta🙂
Nepaci sa mi velmi, ako sa vsetci pustili do kalifa28....pravdepodobne ma dovod, preco tak pise....vsetci sme si utvorili nazor len podla toho, ako sme pochopili jej prispevok ....ale nevieme, preco to tam tak napisala....ano, kazdemu sa super hovori, po skole sa osamostatni.....v BA to mozno ide...ale tu na vychode je to nerealne aby clovek do 30 mal vybornu pracu, svoje suprove byvanie a nebol po usi zadlzeny.....hej, v ostatnych krajinach je to normalne, ze sa berie hypo.....ale je aj normalne, ze tie hypo potom nedokazu mnohi splacat a naozaj koncia pod mostom....to tu uz nikto nespomenul....a pokial sa da tomu vyhnut tym, ze isty cas byvaju mladi u rodicov, tak si myslim ze je to spravne....nevravim ze ich maju vyciciavat.....ale myslim, ze mnohe taketo byvania funguju tak, ze sa mladi zivia a staraju o seba sami a tiez prispievaju na byvanie.....a malokto je takto dobrovolne a snazi sa dostat do svojho....moj nazor

felixa
14. dec 2013

@maminuska
@laurital
@959touareg
Maminuska to velmi pekne napisala. Chapem baby, ktore pisu, ze dospele dieta prec z domu, ale tiez to netreba dramatizovat. Ked decko vychovali k zodpovednosti, osamostatni sa.

Ja s muzom sme isty cas byvali u rodicov v dome, mali sme maly byt s vlastnym vchodom. Vztahy boli super, jednak si rozumieme, ale hlavne sme zachovavali sukromie, na navstevach sme sa vzdy dohodli vopred, ved kazdy ma pracu, povinnosti, zaluby... Na druhej strane, ked nieco, pomohli sme si vzajomne, lekari, pohotovost, uraz, nakupy... - obojstranne. Necakala som automaticky pomoc so strazenim dietata a pod. Takto by som si to vedela predstavit aj s vlastnym deckom. My by sme aj rozsirovali a zostali s nimi, ale boli problemy s dalsim pribuznym, ktory tam nebyval a my sme uz potrebovali ist surne do vacsieho, - par prenajmov, potom sme stavali dom. Rodicom aj nam bolo luto za spolocnym byvanim. Ja myslim, ze to fungovalo, lebo sme sa respektovali ako susedia, neboli sme stale na navstevach. Ak by to malo byt trvale byvanie v spolocnom byte, to by podla mna dobre nedopadlo. Kamoska byva v dvojgeneracnom dome s rodicmi - kazdy svoju cast domu s vchodom a garazami - a tiez super. Ale to je velmi individualne. Niekedy tie vztahy medzi rodicmi a detmi su velmi narusene.

Inak, teraz by som do toho nesla, jedine do vlastneho byvania, aj s vlastnickym listom, nie kvoli vztahom, tie boli praveze super. A este, je lepsia hypo, ako vyhadzovat peniaze na prenajom.

Decka vediem k samostatnosti, sami by nechceli byvat s rodinou v jednej izbe, vedia, ze ako dospeli sa budu musiet vediet uzivit, ale na druhej strane keby nieco, tak sme tu vzajomne pre seba, tak ako aj my s ich starymi rodicmi. Teraz sme sice pomenej, ale ked, tak hned si pomahame.

felixa
14. dec 2013

@959touareg
Nemas uplne pravdu s tym, ze studenti si v zahranici sami platia studium. Nie vsetci. Zalezi od financii rodiny. Stredna a vyssia trieda podporuje svoje deti. V Anglicku si beru mnohi studenti pozicky na studium preto, lebo aj statne VS sa platia, su drahe oproti statom, kde sa studium na VS neplati. Ale, co sa tyka zivobytia, tak to platia rodicia.

Ja co som poznala studentov, tak nebrigadoval nikto, vsetci sa naplno venovali skole a co najviac sa snazili rozsirovat si vedomosti, poznatky v odbore, aby mali co najlepsie vysledky a po skole sa co najlepsie uplatnili. No, a mnohi uz maju deti a splacaju este stale skolu, nielen byvanie.

felixa
14. dec 2013

@959touareg
No neviem, pises, ze si syna vychovala k samostatnosti, ale na druhej strane cakas, ze mu bude varit partnerka? Ked by teda musel prist za tebou do hotela, lebo priatelka sa len "chuda" uci varit. 🙂. Ci varenie uz k samostatnosti nepatri? ;)
Btw, nepodpichujem, len ma to prekvapilo.

zuzkaanicka
14. dec 2013

Ja si myslim, ze skor ako sa niekto rozhodne zalozit rodinu, mal by sa osamostatnit ... vyskusat si zivot bez rodicov ... proste odist, naucit sa postarat sam o seba ... ved ako sa chce starat o rodinu, ked si ani nevyskusal, ci sa vie postarat sam o seba 😉
Ja nemam najlepsie vztahy so svokrou, ale prave preto by som v zivote nesla s nou byvat pod jednu strechu ... a uz sa mi zda vrchol drzosti, ze niekto sa nasackuje k svokre a potom ju este ohovara ... ak je u tej svokry tak zle, tak snad ho tam ta svokra nedrzi nasilim 😝
Mame naozaj velky dom, ale teda nepocitam s tym (a uz sme sa o tom aj s manzelom bavili), ze raz bude ako dvojgeneracny ... terajsia "detska zona" sa prisposobi tomu, aby sem nase deti s rodinami mohli chodit na "dovolenku", ale urcite nie na trvale byvanie ... taketo nazivanie totiz zvycajne nevedie k pohode, ale k hadkam, tak naco riskovat 😉

959touareg
14. dec 2013

@felixa asi si nepochopila...o tom, ze by prisiel do hotela za mnou som nemyslela syna, ale mm. syn nech si hospodari a robi s partnerkou co chcu, je to uz ich zivot, ich rodina a ako si to oni dvaja podelia v domacnosti, kto z nich bude varit a kto nie mam na haku.,do ich vztahu sa starat nebudem. ako si ustelu, tak budu mat.
teda tym som vtedy myslela manzela ze za mnou dofrci, lebo az by mal cakat na to, co mu nevesta navari tak neviem, neviem.... 😉

zuzkaanicka
14. dec 2013

@959touareg ja myslim, ze @felixa to myslela tak, ze by mohol navarit aj Tvoj syn a nie spoliehat sa na priatelku 😉 ... ale tak tipujem, ze on si nieco vie sam navarit, ci? 😉

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz