Študujem na výške a mám súd s mojou matkou kvôli výživnému

katka13katka
10. mar 2019

Dobry vecer,
ani neviem, kvoli comu pisem do tejto skupiny, asi len potrebujem podporit.
Vo stvrtok mam sud s matkou ohladom vyzivneho,kedze este studujem na vyske. S matkou sa polroka nerozpravam, nasla si noveho priatela, odstahovala sa k nemu a mna prakticky vyhodila na ulicu.
Chcem sa len opytat, co vsetko mam na sude vytiahnut, nechcem ju teda velmi pospinit,aj keby som mohla. Vlastne, uz s nou nemam chut ani komunikovat, ani ju vidiet,ani sa ju uz nesnazim pochopit. Cele Moje detstvo myslela len na seba, najprv boli chlapi az potom jej decka, mimochodom toto je jej 15ta zivotna laska.
O mne len vsade rozprava aka som nevychovana,nevdacna,ze si mam peniaze zarobit,ze som dospela, co nie je az taky problem ale v konciacom rocniku je to trosku narocnejsie. Je tu niekto,kto ma podobny problem s mamou? Dakujem.

0silvia0
11. mar 2019

@katka13katka ja osobne by som v tom rozpise napísala, že 120 dávaš babke na stravu a bývaš u nej zadarmo. Rada by si babke prispela na poplatky s bývaním spojené, nakoľko využívaš jej byt (voda, kúrenie, časť nájmu), preto žiadaš o uvedené výživné. Tých 10 euro na internet by som v tvojom rozpise presunula na oblečenie, nakoľko dnes sa dá na internet pripojiť hocikde zadarmo cez wifi.

katka13katka
autor
11. mar 2019

@lujza123 Rada by som s mamou vychadzala normalne, ale to nie otazka par mesiacov, ci rokov. Od mala na mna nemala pekneho slova, vzdy ma len ponizovala, ze som hlupa, skareda pehava obluda, presne ako moj otec. Ona rychlo vybuchne, nadava, trieska s vecami a za par minut sa tvari,ze sa nic take nestalo. Je to riadne psycho. Preto s nou ziaden muz nevydrzi, lebo je to o drzku... Mozno by jej pomohol odbornik,lebo to co stvara je mimo normalu. Ale to by ma asi zabila,kebyze jej poviem nech skusi zajst za psychologom.

@baklik Myslim,ze kazdy ma iny nazor na situaciu. Brigadovala som,nikdy som od matky nic nepytala. Sama som si nasetrila na vodicak, na pocitac, na ine veci,ktore som potrebovala. V lete som bola v Taliansku 4 mesiace a z toho teraz prezivam. Myslim,ze par mesiacov ju nezabije. Podnika,ma peniaze a to malo by mi mohla davat aj sama od seba. Ale nebudem sa obranovat, sme dospele, beriem tvoj nazor a dakujem zan.

@matta308 @sash37 Dakujem 🙂

@cacianka Ano. Vlastne ked uvazujem urcite miniem viac na skolu. Studujem ucitelstvo pre 1-4 rocnik, cize tam neustale potrebujem iste financie... napr. mi vela penazi ide na farby, platna, hmoty kt.vyuzivame na vytvarnej, skripta, ktore povinne musime zakupit na skusky.
Urcite teda pridam aj na oblecenie, tiez spomeniem statnice a s tym spojene vydavky navyse+peniaze za diplom atd.

A len tak po mimo, ste zlate, ze ma niektore viete pochopit a podporit...bodaj by aj moja mamka bola taka 🙂

katka13katka
autor
11. mar 2019

@0silvia0 Ano, aj tak by sa dalo. Este to skusim nejako upravit. Dakujem za tip 🙂

baklik
11. mar 2019

@lujza123 uplny suhlas... mam tak trochu, aj ked nie uplne, podobnu skusenost a teda aj nazor.

mogaa
11. mar 2019

@katka13katka ono to bude trochu problém, lebo si sa neskoro zobudila....o 2 mesiace končíš školu čiže ak teraz chceš podať návrh, tak pojednávanie môže byť už v dobe kedy budeš mať ukončené štúdium.....čiže poplatky za štúdium si odtiaľ môžeš vyhodiť, bývanie máš u babky, čiže teoreticky prispievať na stravu....návrh si mala dať skôr, tam sa dalo argumentovať že nemôžeš pracovať lebo študuješ.....pojednávanie môže byť aj o 4-6mesiacov automaticky sa bude rozoberať či po ukončení školy pracuješ a koľko zarábaš.....

saskia_98
11. mar 2019

@mogaa hneď druhá veta je že vo štvrtok ma súd s matkou. Takže pojednavanie asi bude vo stvrtok a peniaze môže kľudne pýtať aj spätne. ☺

mogaa
11. mar 2019

@katka13katka tam ide teoreticky o 5 mesiacov(a aj to keby bolo pojednávanie budúci mesiac, čo asi nebude), lebo ako učiteľka už môžeš od septembra pracovať, ak bude mať mama právnika tak toto sa tam vytiahne....môže vytiahnuť aj to že o 2mesiace končíš školu a hneď môžeš brigádovať pokiaľ nastúpiš do školstva.....výdavky na školu tam už nedávaj, lebo to už bude pasé a zaleží v akej situácii budeš v čase kedy bude pojednávanie.....ty jedine môžeš žiadať výživné lebo budeš mať ukončené štúdium a budeš bez práce....najlepšie je podľa mňa sa s mamou dohodnúť mimosúdne - že pokiaľ nastúpiš do zamestnania potrebuješ aby ti prispievala 100eur.....Do septembra to máš 5mesiacov.....

mogaa
11. mar 2019

@saskia_98 hej to s tým súdom som prehliadla.....spätne jej to nemusia priznať, nezadlžila sa, bývala zadarmo u babky a niečo jej prispieval otec - môj laický názor že sa bude rozoberať že keď 5 rokov študuje a je v tejto situácii, žiada výživné až keď končí štúdium....

saskia_98
11. mar 2019

@mogaa lenže keď povie, že sa zadlžila babke, mohla by s tym uspieť keďže babka na ňu nema vyživovaciu povinnosť. A spatne môže ziskat len od kedy ju jej matka vyhodila z domu, co je asi posledny rocnik sa mi zdá (niekde som to zahliadla) + keď si tam všetko zrata, tie peniaze jej pomôžu tak nech len pýta všetko. A sud sam uzna za vhodne čo jej priklepne a čo nie

0silvia0
11. mar 2019

@mogaa ty máš nejaké dodatočné informácie keď vieš, že zakladateľka diskusie je budúca učiteľka? Ja som to tu nikde nepostrehla že píše o type školy a o svojom odbore.

petamada
11. mar 2019

vydavky si dobre zhrnula + lekaren co ti radili+ by som tam dala aj naklady na prax na skole, a asi by som to ziadala spatne odo dna vyhodenia z domu doplatit. drzim palec.

dilino
11. mar 2019

@katka13katka jasne že dostaneš výživne pokiaľ študuješ tak jej to uklada zákon a žiadne take že na sebe budeš šetriť a ona podnika to určite jej dajú viac ako 120 eur čosi ved to je málo kto by prežil na mesiac s toľkych penazi ona sa len ohaňa že máš chodiť na brigády ale zákon čo nepozna pokiaľ študuješ musi platiť a ked idú štatnice tak čo ved budeš mať promocie tam tak isto treba peniaze peniaze ty sa neboj priznane ti budu darmo sa bude vyhovarať že nema s čoho ked povieš že podnika tak darmo sa bude vyhovarať súd ma všade pristup oni si to pekné overia všetko prijem a s toho budu vychádzať

katka13katka
autor
11. mar 2019

@mogaa Sud je vo stvrtok. Podala som navrh este v septembri.

katka13katka
autor
11. mar 2019

@0silvia0 Pisala som to vyssie o skole, ktoru studujem 🙂
@mogaa Do navrhu som napisala,ze ziadam peniaze aj spatne. Nebyvam s matkou cca od maja 2018. Podala som navrh koncom septembra 2018, a v stvrtok mame sudne pojednavanie. Nie je to za celych 5 rokov, co studujem.. Len za ten cas,co s nou nebyvam.
@dilino Dakujem, dufam, ze mi nieco priznaju. Jasne, ze z tych par eur od oca si velmi nevyskakujem.

0silvia0
11. mar 2019

@katka13katka aha pardon tu skolu som vobec nezaregistrovala...

cambalovanika
11. mar 2019

Mňa ešte tak pomimo napadlo okrem toho čo bolo už písané a keďže máš DŠ... Pravdepodobne mama na teba poberá aj prídavky na dieťa... Síce je to len necelých 24e ale ak to poberá a ty nemáš ani túto sumu je to príťaživá skutočnosť pre ňu

montemotherone
11. mar 2019

@baklik ...prišla si domov, z ktorého ťa nikto nevyhodil. Autorka témy jasné vysvetlila svoj dôvod prečo sa ide s matkou súdiť

montemotherone
11. mar 2019

@katka13katka držím ti palce, zachovaj si dôstojnosť a prajem aj do budúcna veľa síl. Mať takú mater... No, budeš to potrebovať. Prídu ešte krušné chvíle ☹️

cambalovanika
11. mar 2019

A @baklik každý máme iné názory na vec.Rešpektujem....pre mňa je však veľký rozdiel rodič, ktorý sa chce starať a nemôže príp. rodič, ktorý sa chce a dieťa mu to už nedovolí, lebo sa vie o seba samé postarať. No je obrovský rozdiel rodič tohto typu ako ma dievča.... Inak dievča nie je nerobiaca. Brigáduje cez leto. Áno sú ľudia, čo robia popri škole vkuse a je to super. No nie každý má také možnosti. A tí čo si školu na DŠ a aj seba uživia sami sú frajeri...... zo skúsenosti a s kľudom ti však poviem, že dnes a tu sa takéto činy nechvália a dopláca sa na ne. a je to strašne nespravodlivé. nie každý, ale takmer každý prípad, kedy sa decká o seba počas štúdií museli starať sami o mnoho rokov neskôr nekončí dobre. Keď dôjde situácia, že dieťaťu sa v dospelosti darí a rodičovi až tak nie alebo chce veľa alebo rodič sa ocitne v pätovej situácií či v starobe vtedy sa ukazuje, že pravé charaktery sa nikdy nemenia. Vtedy sa stáva, že práve rodič dáva na súd. A platia sa vyživovacie povinnosti na rodiča. Doplácajú na to detí detí, ide to na úkor rodín a ich rozpočtov či majetku a prichádzajú otázky prečo ja, keď ja som sa kedysi musel starať o seba sám. A keď má človek rodinu je to iné ponímanie ako keď žil len sám pre seba. A dokazovať, že rodič nemá na výživné morálne právo lebo dieťa sa kedysi popri škole staralo o seba samo je veľmi komplikované. Vtedy ani nevieš ako ti dáky kedysi súd, a to že ťa rodič nechcel podporovať, nevieš ako pomôže...A nesúhlasím s názorom, že v tomto prípade je lepšie nesúdiť sa, lebo ak podnikateľ nechce podporovať a hlavne ak človek bez výčitiek vie, že o študujúce dieťa sa stará starý jeho rodič na jeho úkor a financie, tak toto je iné kafé a neviem, čo mám nato povedať. V tomto prípade si myslím, že mimosúdne sa to nedá. A už vôbec nie prosíkom či milým slovom a listami.... A tiež odmietam, že čas a mimo súd by sa vzťah napravili a zmenili. Možno by si sa s rodičom časom dokázala porozprávať a naučiť sa ako tak žiť, zmieriť a rešpektovať, no nie je to už ten vzťah. Nikdy sa nezabudne, čo sa povedalo a ani takému človeku bezpodmienečne veriť. A to už teda podľa mňa tiež za veľa nestojí.... Držím palce

cambalovanika
11. mar 2019

Ešte len podotknem, že iné je potom na starobu či keď môžeš podporovať rodiča v pravom slova zmysle, ktorý sa o teba staral a podporoval ťa, keď si bol malý a školák ty a podporoval ťa do života. Samozrejme vtedy absolútne sa prikláňam, že aj deti by to mali vrátiť a starať sa keď to rodič potrebuje

trinka
12. mar 2019

@katka13katka ahoj, neboj sa robíš správne. Len ma zaujíma, prečo od otca na dôchodku dostávaš 120€ a od mamy ktorá podniká len 100€?

katka13katka
autor
12. mar 2019

@trinka Pred tym navrhom som si pocitala vydavky, tak mi vysla suma 220e. Otec roky posiela takuto sumu +20e akoby vreckove, co mi dava navyse. Cize vlastne 140. (len tych 20e mi dava na ruku)
Uvidime ako to bude sudca riesit v stvrtok na sude. Ja to uz ani nemam chut riesit, matka vcera volala babke, ze mi tam rozbije ksicht, za tu moju nevdacnost. Ach.
To je svet

katka13katka
autor
12. mar 2019

@montemotherone Dakujem, ja nie som vybusna, urcite si zachovam vacsiu dostojnost nez ona. 🙂

katka13katka
autor
12. mar 2019

@cambalovanika Vidis, to by ju mohla aj babka dat na sud 😄

trinka
12. mar 2019

@katka13katka nedaj sa, máš na to plne právo. Mamu si nevšímaj. Skončíš školu a pôjdeš svojou cestou, držím palce. Nie všetky mamy sú mamami v pravom slova zmysle a ja viem o čom hovorím 😉

miriam11
12. mar 2019

@baklik si naramne sikovna, to sa musi uznať! Ale popracuj na empatii. Nie kazdy ma rovnake podmienky a moznosti konat tak ako si to robila ty.

baklik
12. mar 2019

@miriam11 ver tomu, ze tiez som nemala na ruziach ustlane... ale sudit sa s matkou by ma v zivote nenapadlo. stojim si za tym, ze su vzdy aj ine moznosti.. ja osobne by som tak neklesla, nech si mysli, kto chce, co chce... ak by som to uz nevedela zvladnut, tak by som radsej presla na dialkove studium a makat full time...

0silvia0
12. mar 2019

@baklik ale prosím ťa, to dievča je v poslednom ročníku, chce si v pokoji dorobiť školu, tak teraz bude riešiť diaľkové štúdium a robiť si zbytočné komplikácie. Rodičia sa majú postarať o svoje deti pokiaľ sa pripravujú na štúdium, ukladá im to zákon, tak isto ako deti sa majú postarať o svojich rodičov v prípade potreby. Každý rodič, ktorý si zakladá rodinu, by mal s touto možnosťou počítať, že bude prispievať svojmu dieťaťu až do skončenia vysokej školy. To, že by si sa ty nesúdila, je tvoja vec a tvoj názor, nakoľko si nikdy nebola v situácii v akej bola zakladateľka témy. Ja som v takejto situácii tiež nikdy nebola a preto by som to tiež neriešila, ale nevylučujem, že keby som mala takúto ženštinu za matku, tak by som o tom uvažovala. Je ľahké robiť hrdinku a morálne čistú osobu, keď ťa vlastná matka nikdy nečastovala nadávkami, aké boli uvedené v tejto diskusii.

zuzi0911
12. mar 2019

Silno držím palce. Nech to v štvrtok dopadne v tvoj prospech. 🍀🙏

ukulela
12. mar 2019

@baklik pozri, matka na mladu urcite stale berie pridavky - a zrejme si uplatnuje aj danovy bonus, ci? ako jasne, nepozname info od matky, ale mlada si aj zaraba, brigaduje, stara sa o seba, ale preco by to malo ist na ukor pripravy na zamestnanie? ma posledny rok, potrebuje riesit diplomovku, statnice, pokial to nechce dat na kapitana danka, potrebuje na to aj cas. ze jej matka bude pol roka platit vyzivne, je to minimum, mimochodom, uz len z ucty k starej mama (matkiunej mame), ze sa jej stara o dieta, by jej mala prispiet.