Švagriná ma uráža, manželovi to nevadí. Ako to riešiť?

adula28
15. sep 2009

Sú tomu necelé 3 mesiace čo som sa vydávala! Už pred svadbou robila manželova sestra rozbroje a teraz je to ešte horšie! Hovorí mi že som nasmiech celej rodine, že som u nich nechcená, tak prečo sa tam trepem bývať atď. Čakáme bábätko a teraz bývame u mojich rodičov a po pôrode sme chceli ísť tam, ale ja som tak znechutená 😢 !!! Problém je v tom, že si ma muž nechce zastať, nič nerobí, nič jej nepovie....cítim sa fakt ako príživník, piate koleso u voza :( nadáva mne že si všetko moc všímam a viac sa nestará! Ona ma uráža a on nič, stále sa k nej správa ako keby sa nič nedialo! Bože čo som si to zobrala za chlapa? Hovorí mi, že som naprvom mieste, že ma miluje a dovolí sestre aby ma urážala 😔 to je choré, ja fakt neviem čo robiť, ako to mám riešiť? Dokonca ani jej rodičia jej ani slovo nepovedia! Normálne sa bojím dať aj mužovi ultimátum, nech s ňou urobí rázny koniec po tomto všetkom, inak si tam môže zostať, že o takého muža nestojím! Ale začínam mať strach čo si vyberie aj keď tvrdí že ma nadovšetko miluje :(

macka01
17. sep 2009

Olivova akoby si hovorila môj príbeh,len ja nebyvam u svokry ale u matky čo je 1000 krát horšie.A stale tu bývame lebo nemame dosť penazí na iné ale nepestavam dúfať.Roky nám bežia,ale začať od nuly si budovať nové šťastie nie je nikdy neskoro.Veď máme deti

peeetulda
17. sep 2009

Ja som išla bývať k svokrovcom. Tiež sme si prerobili podkrovie,ale stou dohodou že nemusíme prispievať na jedlo. Platíme iba polovicu s poplatkov za plyn,vodu atď. Tu dohodu sme spravili preto,aby nam nemuseli potom vyplácať veľa za to čo sme tam prerobili a aby sme zasa my neboli stratový. Totižto my neplánujeme u nich zostať natrvalo, ideme stavať. Takto nam to zatiaľ vyhovuje a už sa teším, kedy pôjdeme bývať do svojého. Neviem si predstaviť bývať tu natrvalo.

Svokra si bude vždy zastávať svoju dcéru. Poznám to aj keď vie aká je lenivá, papulnatá a každý ju musí obskakovať tak aj tak je najlepšia.

petra2505
17. sep 2009

adula citala som tvoj problem a chcem Ti len zazelat pevne nervy lebo ich budes urcite potrebovat, prezivam to uz viac ako treti rok a pravidelne sa raz do mesiaca pohadame kvoli mojej nechapavej lakomej svokre a detto svagrinej.Nie je to lahke a chce to nervy zo zeleza, ale byvame nastastie sami lebo inak by sme nas vzath mohli nazvat minulostou.Este raz pevne nervy.

lienka55
17. sep 2009

Suhalsim s dievcatami,urcite tam nechod byvat, ublizis sebe a hlavne dietatku.Lepsie ti bude u vasich,akoby ti mali potvory zneprijemnovat zivot.Potom sa zblaznis.

takitak
17. sep 2009

asi ma ukrižujete každá jedna ale aj tak si myslím že to problém nerieši len utekáte dávate v riziko manžela a aj deti ... ja som si to rpežila pred 12 rokmi. moja švariná bola hrozná, fakt som preplakala dni aj noci ... nakoniec som sa zaťala a prestala s ňou hovoriť, ak niekto o nej hovoril, nekomentovala som to, nedala som sa zatiahnuť ani chválou ani na ňu nadávať. ani pred manželom by som si to nedovolila. a prešli tri/štyri roky a pomaly sa to utriaslo - bolo to ťaťžké a nepríjemné, ale teraz máme relatívne dobrý vzťah, nehovírm že s ňou chodím na dovolenky a nakupovať, ale dokážeme spolu hovoriť a niekdy si aj pomôžeme ... ale nikoho by som s tým nezaťažovala -ani manžela ani iného, ja som švagrininu dcéru zobrala aj na dovolenky a to sme sa nerozprávali - deti, manžel ani rodina za to že dve nevieme vyjsť trpieť nemusia ... a som rada, že to takto dopadlo, že som nezutekala z domu kde sme všetci bývali a hlavne že som nemusela manželovi dať vybrať či ja alebo jeho rodina - lebo keby to dal vybrať on mne tak sme neni manželia !!! možno by stálo za to sa vžiť do jeho situálcie (myslím manžela)....
všetci niečo máme, ako sa hovorí rodinu si nevyberáš, ale vedz že s ňou musíš žiť a hlavne keď bude zle nikdy nevieš ... možno budeš potrebovať jeho/jej pomoc ale to je druhý príbeh ...
len záverom - ak si to prečítaš nestranne - celé toto rozbíja tvoj vzťah s manželom a keď budeš mať dieťa budete to ciítť a raz sa ti to môže nepekne vrátiť ...

jevel
17. sep 2009

aj keď je svokra, švagriná atď . v pohode, vždy je lepšie bývať oddelene vo svojom . Dve generácie pod jednou strechou je problém, Každý chce mať svoje súkromie a každý si chce domácnosť viesť podľa svojho.
takitak - jasné , že si rodinu nevyberáš , ale ja by som si vybrala určite kde budem bývať ak by som mal inú možnosť a netrpela by som a nepremáhala sa 3-4 roky. Veď by som dostala vredy. Rodina je v pohode keď je aj manželka v pohode. 😉
ale každý prípad je iný a nedá sa paušalizovať 🙂

sasulec
17. sep 2009

jevel a to by uz boli 3 generacie 😉 nezabudaj na mimco 😉

macka01
17. sep 2009

takitak tiež nesúhlasím,zaliezť o ulity,to dá zbraň priamo do ich rúk.Rodnu si nevyberieš,to je fakt,ale nikto ma nedonúti sa stretávať s ľudmi,ktorí mi blížia.Ty si bola ticho 4 roky takže im bolo jasné,že si ťa skrotili,a sú spokojné.A ty?Ja by som spokojná nebola.Môj muž urobil poriadok so svojou sestrou ako sa patrí aj za cenu že sme sa rok nestretávali ako som to tu už písala.Neľutujem to,načo sú mi ľudia čo ma ponižuju?Na 2 veci...Takže žiadne ponižovanie sa.Všetok stres čo am bude prežívať sa prenesie aj na miminko.A z nej a stane neurotička,ale vlastne aaaaaako Adula píše je viac menej rozhonutá,takže každá rada zbytočná,považujem ju za dosť stratenú existenciu a po rokoch si to povie aj ona sama.

petra2505
17. sep 2009

Presne, pokial bude ticho a zatiahne sa do ulity tak to maju zbran v rukach oni.Ja som si tiez musela zastat samu seba a uz viac ako dva roky sa nestretavam ani so svokrou ani s jej dcerou a mam ako tak pokoj.Ale baby je to silny boj a vyzaduje si neskutocn nervy, ktore mne sem tam prasknu 😠

mia55
18. máj 2011

ahojte 🙂 mozem s apodelit sa vami o moj zazitok a spytat sa ako by ste reagovali vy?

sisaha
18. máj 2011

@mia55 no daj...🙂

atinka22
18. máj 2011

sem s tým mia

mia55
18. máj 2011

@sisaha
@atinka22 no tak som cerstvo vydata, 2 roky sme spolu. Sme stastni manzelia, vychovavame nasu dcerku ma rok. Moj manzel pracuje dlhodobo v zahranici, mame tam prenajaty byt a chodime tam s malou ako sa da. Vsetko by bolo fajn, len keby sa nezacala moja svagrina starat do nasho zivota.
Neskor som zistila, ze to neni ani take ruzove s mojou svokrou. Ale po poriadku. Moj manzel chodime za nami a my za nim, zhodou okolnosti sme boli na Slovensku a nevideli sme sa vyse mesiaca. manzel prisiel za nami, nasa dcerka mala vtedy len pol roka. Boli sme navstivit samozrejme aj svokru. Ale po par dnoch navstevy som sa dozvedela, ze svagrina ma tazke srdce na mojho mm ze netravi so svojimi rodicmi podstatne viacej casu. Najprv som tomu neprikladala ziadnu vahu a neriesila som to. Ale ked som sa dozvedela akym stylom nam dala vediet ze s ajej to nepaci, tak som sa pekne nastvala. Zacalo to asi takto.... "nechcem ti rusit tvoju rodinnu idilku ...". Tak mm bol konecne s nami, s dcerkou, co by ste si pomysleli, je to v poriadku?
Myslela som ze budem mat s nou korektny vztah, ani ho nechcem nejako rozbijat ale myslim ze to je privela,m ze si dovoluje urcovat mm co ma robit. Ma svojho muza, ktoreho ma cely cas doma, nedokaze si ani len predstavit co je to byt oddeleni dlhu dobu.... Ako sa mam k nej nadalej spravat, mam je nieco naznacit ze mi to vadi alebo mam to nechat tak?
A neskor sa udialo to, ze som bola dohodnuta so svokrou ze pojdeme aj s malou von na dany vikend...volala som v sobotu rano ale nik sa neozyval az do nedele podvecera. Ked mi zavolala ze nezbadala ze som jej volala...som s apytala co robili s muzom, ze som chcela vybehnut s malou....najprv sa nevjydarila, nakoniec povedala ze boli s vnukmi (svagirnej deti) von...tak to akoby ma horuca voda obarila.
Nasu dceru vidia raz za mesiac ani to nie, a s detmi svagrinej su takmer denne....neviem ako opisat ci som sa urazila alebo som bola velmi sklamana ale asi oboje naraz.
Co mam robit, ako sa spravat k nim? Neviem si rady....povedala som to aj mm....trocha prebehla vymena nazorov, ale neviem ci bude stat na mojej strane a pochopi ma, u svagrinej to nepochopil. Vzdy bude nasa dcera ta druha u nich to viem, ale nenajdu si ani cas raz za uhorky rok byt s nou a vezmu radsej deti svagrinej.POviem vam je mi z toho zle. Neviem co robit..poradte prosim



sisaha
18. máj 2011

@mia55 je to tazka situacia, ale asi s tym nic neurobis. jednoducho tvoji svokrovci budu vzdy na strane svojej dcery. Svagrinej by som akurat v klude, nie nasrano povedala, ze sa s muzom vidite malo a preto, ked pride si rada, ze ste spolu, ale ze urcite budete hladat riesenie, aby bol aj so svojimi rodicmi. Rodinu vsak predovsetkym tvorite vy dvaja a vase deti. To, ze svokre tvoje dieta nechyba, je kapitola sama o sebe. Nevies co vsetko na teba tvoja svagrina rodicom porozpravala. Ja by som zvolila taktiku, ze by som sa im neozvala, pokial by oni zaujem neprejavili. A ked uz prejavia, mozes im povedat, ze by si s nimi travila rada aj viac casu, ale ze mas taky pocit, ze im svagrina na teba nieco narozpravala a ze ked teda nieco na teba maju, nech ti to povedia a mozete najst riesenie.. Inak neviem co ti povedat.., zjavne na teba svagrina ziarli a robi naprieky..

suem
18. máj 2011

@mia55 myslim, ze si trochu malicherna a vztahovacna. Ked ta raz niekto nema rad, nedonutis ho k tomu. Si uz velke dievca - manzelka a mama , tak sa nad taketo malichernosti povznes. Ked sa svokrovci ozvu stretni sa s nimi, ak nie zariadte si svoj zivot bez nich a nestracaj cas a energiu tym, ze skumas co svagrina povedala, mohla povedat, klamala, neklamala a pod. A ze poziadala brata, aby travil viac casu s rodicmi snad nie je az take hrozne. On je tiez dospely chlap s vlastnou rodinou a vlastnou hlavou, tak snad to vie rodicom vysvetlit.

mia55
18. máj 2011

@sisaha viem ze tam vzdy budu prve deti svagrinej, len ked svokra zavola oypta sa ako sa mame, ale ja zvacsa navrhnem aby sme sli niekam von spolu, a naposley to dopadlo takto. ☹ Ked navrhne ona, tak pridu pozriet malu na Hodku, dve a idu domov. To akoby ani vnucku nemali. O tie druhe sa staraju pravidelne, viem ze to maju zauzivane uz dlhsie, ale predsa aj mm je ich syn. Uvazovala osm nad tym ze sa ja neozvem, a necham ich nech navrhne co a ako, ale nedufam v ziadne zazraky typu pridte ku mne, postaram sa o vas na cely den. a co je to jeden den z celeho mesiaca???
Obavam sa ci vobec pochopi to ze je to moj muz a ze ona ma vlastnu rodinu, ze to uz predsa nie je ako za mladi ze ma svoje poviinosti aj radosti....v ramci nasej rodiny. Mozno ked bude nejaka vhodna situacia tak by sa dalo porozpravat, ale asi len velmi opatrne. Ale aj ona by mala opatrne volit slova pokial sa chce miesat do urcitych veci 🙄

sisaha
18. máj 2011

@mia55 a co keby si svokru pravidelne zacala ziadat aby ti dieta strazila? Najdi si nejaky kurz, cvicenie, hocico a zapoj ju do toho. Ona si potom tiez vybuduje vztah s dalsim vnucatom. zatial to vidim tak, ze tamto je jej dcera a tej bude pomahat. Ty si zial iba nevesta.. 😒

mia55
18. máj 2011

@suem hmm...snazim sa o to aby som nebola ja ta najhorsia ale ani ta ktorej mozu skakat po hlave, Najst nejake vhodne riesienie, a zamedzit aj konfliktu. To co si myslim som povedala aj mm. Podstatny je jeho nazor, ostatne mi nevadia, pokial nam to nezasahuje do sukromia. Samozrejme ze je normalne ak ma mm travit cas aj s rodinou, co aj urobil, ale svagrinej sa zdalo ze je to malo a tym stylom ktorym to dala najavo sa mi nepaci, da sa to prijemnejsie a nie utocne.
Mna sa to proste dotklo a myslim ze kazda normalna zena by to nezobrala prirodzene...vsetko sa da ked je nejaka vhodna komunikacia. To ze ma nema rada je mi uz jasne, pricom som jej nikdy nic zle neurobila. Okrem toho je krsna mojej dcery, a co sa narodila ju nebola ani raz pozriet, iba pocuvam aka som "nezodpovedna" ze ju nedokanesiem ukazat ved ani nevie ako rastie...
Vies, ja neriesim co povedala svokre atd co si hovoria, vadi mi ako to povie mm pricom nerespektuje nase sukromie a nas vztah, ktory je aj tak narocny kedze sme dost daleko od seba a vidime sa dost malo.

sirinka
18. máj 2011

@mia55 tak v prvom rade, co sa svokry tyka...ona bude mozno raz lutovat, ze netravila s vnuckou viac casu, jej roky utekaju...je to tak, ze nie je jej povinnostou vam pomahat a starat sa, ale je zase slusne, dodrziavat dohody...no, ty si teraz vo faze, kedy ich lepsie spoznavas a musis sa zmierit s tym, ako reaguju a pristupuju k vnucke aj k tebe...
ja by som to nejako extra neriesila a ani nesilila... 😉
a co sa tyka svagrinej a toho, ze jej chyba brat...no ved nech pride na navstevu, ked bude on doma, pripadne nech za nim vycestuje...a ak nedokaze pochopit, ze ako manzel a otec ma svoje povinnosti a radosti niekde inde ako pri jej sukni, tak iba mavnut nad nou rukou...

sisaha
18. máj 2011

@mia55 a neskusila si svagrinu niekedy pozvat na kavu s kolacom aj s detmi k vam? skus...mozno sa vztahy zlepsia

mia55
18. máj 2011

@sisaha nikdy som ju o nic neziadala aby mi postrazila dieta, niekdy sa neponukla....resp. vzdy len max. na pol dna. Neni to zly napad, ale najradsej by som nevyvijala ziaden zaujem potom co urobila. Nech zavola, mala na nu nie je zvyknuta to by som mala by zrejme s nimi. Vies, ked nema zaujem ju vidiet castejsie ako len par hodin vmesiaci, potom preco sa jej nepaci ze je jej syn s nami casto...ved je to jeho dcera, ak ho tak ma rada preco si jeho dceru nechce vidavat castejsie a dlhsie hlavne...ak by mala zly vztah so s nymom tak to chapem, ale ked pride tak ho chce velmi vidieta by bol s nimi ...a ked odie zdrazu neexistujeme (obrazne povedane). No budemem jej robit napriek ze na zober si svoju vnucku a staraj sa... 😝

sisaha
18. máj 2011

@mia55 no nie je dobra strategia davat im ju napriek... proste, najdi si nejaky konicek a odovodni to tym, ze tam musis chodit. S malou zacni po par hodinach u svokry a potom jej ju nechaj aj na dlhsie. Ale tak vidis, svokra vidi len svojich najblizsich - dceru a syna.... 😒

mia55
18. máj 2011

@sisaha viem si to predstavit so svokrou, ona je v pohode a chapem to ze ma dcerine deti radsej a nic jej nevycitam,ale to ze nas nevidie mesiac a nevadi jej to to mi vadi. Viem si s nou predstavit normalneu komunikaciu ak sa tato tema nacne, ale bojim sa aby sa nespustila lavina konfliktu najma koli svagrinej lebo ked sa to dozvie zacne robit asi castejsie to co urobila teraz.
Pamatam sa ako som jej pisala sms, ako sa ma a ako sa im dari a ona ma na oplatku pozvala na druhy den k synovym narodeninam akoby sa nechumelilo...a bol vecer ked som sa ozvala. Takze nieviem oc o jej ide...ci ma fakt neznasa alebo potrebuje svojho brata silou mocou udrzat pri ich rodine ta ako to bolo dovtedy..

mia55
18. máj 2011

@sirinka ahoj lahko sa to povie ale mas v mnohom pravdu.extra by som to nemala riesit, ale chcem a je pre mna dolezite ako sa k tomu postva mm. Je pravepodobne ze z nejakeho dovodu nie som vhodna pre nich, ono to tak ai byva ze predstava sa miesa s relaitou a potom je zo toh nespokojnost, ale nech mi to povie do oci. Neznasam tieto reciciky okolo a za chrbtom.
Mavla som rukou ze svokra sa o malu nebude velmi zaujimat a ze to vyzera na sporadicke kavicky u mna ci u nej. Bolo viac krat povedane ze ved oni pokocikuju malu (to mi poveal mm, a aj pred nim sa to prezentovalo) a ked tu nie je tak nic sa nedeje. A ja sa mam ozyvat ved ste to slubili? Ale nemozem mavnut rukou nad svagrinou!!!Striga jedna 😀 mam byt aj ja?

mia55
18. máj 2011

@sisaha ano vidi, ale potom ti poviem asi co spravim...pre mna je prvorada dcera a muz, budem si branit to co je moje najblizsie. Takze ak sa ozvu nabuduce, ma prist mm, samozrejme ze pridu lebo "chcu" vidiet malu, pohraju sa, porozpravaju s mm, a snaz potom staci nie? ved ked im staci vidiet malu aj syn im uz je dost a mal by sa venovat rodine, ak bude mat nejake namietky ze sa im venuje mm malo tak jej potom vysvetlim ako si to predstavujem ...ale to sa bojim ze zacne konflikt a uz tak lahko sa nevymaze 😢

sirinka
18. máj 2011

@mia55 ja by som ti povedala, aby si tu temu nechala tak, spravaj sa k nim slusne a hotovo. pokial si tvoj mm svoju mamu vazi, nema zmysel robit rozbroje, skor sa sustred na rozvijanie vasho vztahu, aby sa on citil dobre doma s vami a netuzil nejako extra navstevovat sestru s mamou 😉 niekedy vrucny telefonat je lepsi, ako vikendova navsteva nie... 😀

mia55
18. máj 2011

@sirinka dakujem 🙂 to aj urobim. Ved on sa citi s nami velmi dobre, ale co urobit ked sa to zopakuje, budeme s nimi (svokrovcami) a opat pride namietka ze mm bol s nimi malo....co potom? Mam to stale trpiet a tvarit sa pred nimi ze je vsetko v poriadku? Mozno by nebolo zle, v pripade dlasje takejto jej vypadovky jej zavolat a povedat jej nech uz taketo veci nerobi...

sirinka
18. máj 2011

@mia55 tak sa rovno a slusne opytaj, ze kedy asi by este mal byt s nimi, ked dobre vedia, aku ma pracu, ze je mimo republiky...ze ako si to oni predstavuju, nech daju nejaky navrh 😉 a pred mm....nech vsetko pocuje...

cherry1981
18. máj 2011

Podla mna svokra bude vzdy uprednostovat dcerine deti neviem preco ale je to tak. Tým ale netvrdim, že je to pravidlo A vie tvoj manzel toto vsetko? Ako sa sprava tvoja svagrina, a ze ti to vadi? Vies ono je dakedy lepsie sa o tom porozpravat s manzelom. U nas v rodine tiez z manzelovej strany nastali jedneho dna problemy s mm mamou a jeho sestrou a ja som to riesila bez mm a neskor aj s mm, ale nedopadlo to dobre. Na jednej strane si myslim, ze dakedy ani dohovor, alebo rozpravanie nepomoze. Kým ti nerobia naprieky, tak ja by som sa tym ani nezaoberala a zila si svoj zivot s detmi a manzelom. A ked oni budu chciet vidiet tvoje deti tak sa ti ozvu a zavolaju ti.

sisaha
18. máj 2011

@sirinka suhlasim s tebou, ja by som tiez zbytocne rozbroje nerobila. Tam treba naozaj slusne vysvetlit, ze muz venuje pozornost rovnako kazdemu, ale ze je rad ked je hlavne so svojim dietatom a zenou.. ale to vsetko sa da v klude..