Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Svokra a jej predstavy o svadbe

zufalka987
15. mar 2017

Ako začať...nikdy som si nemyslela, že k tomu príde, ale stalo sa..sme s priateľom 3 roky a čochvíľa sa budeme brať. Doteraz som si všade chválila, akú mam dobrú svokru, ale čím bližšie je svadba, tým viac sa ukazujú charaktery. Keď sme s priateľom povedali, že si svadbu spravíme podľa seba, tak svokra nenamietala, ale pri najbližšej návšteve si nás posadila pred seba a začala do nás tlačiť jej predstavy o svadbe, ktoré sa samozrejme nezhodovali s tými našimi a to takým štýlom : na svadbe bude toto, bude hento a pozveš aj hentých. Priateľ sa ozval, ale hneď ho zakriahla a pokračoval jej monológ, že mne sa až slzy tisli do očí, pretože mi chcela vyberať svadobné oznámenia, kyticu, výzdobu, tortu, pierka a pod. Nakoniec, keď do nás tlačila, tak priateľ súhlasil so všetkým, len aby mal pokoj a po ceste k nám ( do nášho bytu) povedal, že aj tak si ju spravíme podľa seba. Ja som sa potom ozvala, ale keď tam nebola, iba pred priatelovymi sestrami, že to, čo povedala nechceme a nikto ma k tomu nepresvedčí a oni to rešpektovali, že je to naša svadba a nebude nás nikto do ničoho tlačiť. Keď šiel priateľ sám domov, tak mu svokra povedala, že som iná, ako sa v skutočnosti prezentujem u nich (pravdepodobne to myslela, že som u nich viacmenej tichá, ale keď odídem, otvorím si ústa, ale ja si cudzí názor vypočujem, ale čo sa týka svadby si ju spravím podľa seba, veď som nevesta!!!), že som tvrdohlavá a nie som dospelá, pritom už mám čoskoro 30rokov. Keď som priateľovi povedal, samozrejme slušne, že si od nej nenechám starať do svadby, že je to moja svadba a keď budem chcieť, tak u o pomoc poprosím, tak sa do mňa obul, že nám chce len dobre, že nám chce pomôcť, pritom to bol on, kto nechcel určité veci, ale svokra povedala, tak on sa prispôsobí, aj keď to nechcel a my dvaja sme sa predtým kvôli tomu pohádali. Bojím sa toho, čo bude, keď budeme mať niekedy deti, že sa nám bude starať do všetkého a priateľ si ma vôbec nezastane :(

anabeth
15. mar 2017

ajaj, to dobre začína... stretni sa s nou a porozprávajte sa bez priatela, ak to nevyriešiš hned na začiatku, bude s toho len on povedal ona povedala, uplne si pokazíte vzťah (s priatelovou rodinou) a bude sa to dalej ťahať celym životom

petulda333
15. mar 2017

My sme si robili podla seba,vyzdobu,hudbu,jedlo,mirsto,kostol,oznamenia,saty atd,oni si vybrali akurat ludi. Moja svokra tiez chcela vsetko riadit ale mozem ja zato ze vzdy sme mali termin u kvetinarky ci catering prave vtedy ked robila??? 😂😂 vecer pred svadbou sme boli v sale dat menovky,mali sme strany rozdelene podla rodin,na jednu stranu saly voslo 74 ludi oni vsak mali 83 tak som svokre pivedala ze rodinu amuzovu firmu dajme na jednu stranu a kamosov na druhu k mojej rodine,nato ona ze som si mala zavolat viac ludi a netahat teraz z jej strany na svoju,tak som jej povedala ze mne o to nejde ale proste nevopcha tolko ludi na jednu stranu. Tak namna zacala zjapat ze nech som ticho a co si to dovolujem na nu kricat,pritom som nekricala akurat jej skocila do reci,viete si predstavit ako mi bolo,bola polnoc ja tehotna a napichana inj aby som stala na nohavh a ona namna pred mojou rodinou vrieska. Muz sa ma zastal,sli sme vedla a prisla tam s tym ze nic nueje podla nej tak nech aspon toto,proste nechapala ze ma menej miedt nez ludi. A po svadbe mi povedala ze jeby bola svadba este raz tak ju urobi pidla seba,mali sme 130ludi a kazdy sa zabaval do 6rana ale pidla nej nie. Terax som kontakt obmedzila,samozrejme siri o mne reci ale mam v pazi,sama si zato moze. Hlavne je aby partner stal pri tebe,inak by som zvadbu zvazila

dominika6
15. mar 2017

@zufalka987
najprv je to kytica,torta...neskôr to bude bývanie,vnúčatá..
má pravdu..ak sa robíš poslušná a tichučká u nich a ozveš sa až potom čo vytiahneš päty z ich domu,je to tvoja chyba..
názor si treba vždy vyjasniť s rešpektom,úctou ale jasne a zrozumitelne..
a to nehovorím že sa vydáš za mamičkin cecok

zufalka987
autor
15. mar 2017

@anabeth aj to ma napadlo, ale oni sú taká rodina, že si nič nepovedia do očí, ale skôr za chrbtom, takže aj keby idem za ňou sa porozprávať, tak povie, ale veď je všetko v poriadku a za chrbtom si povie svoje na mňa, presne tak ako to spravila naposledy

@petulda333 toho sa ja bojím, že sa pochytíme na svadbe, to mi ešte priateľ povedal skôr, než sa toto stalo, že aby sme sa ja a on na svadbe nepohádali a väčšinou, čo takto povedal, tak sa stalo ako naschvál a toho sa ja bojím...on si ma aj zastane,ale proste ona je staršia, má skúsenosti, ale to, že moja mama vychovala 5 detí a je mladšia než ona, tak to neberie do úvahy, že moja mama má nejaký názor, len jeho mama

alby2014
15. mar 2017

@zufalka987 a kto tu svadbu plati, lebo svadbu sme si s muzom platili my dvaja a v tom pripade mi vsetci s ich nazormi mohli maximalne vyliezt na hrb, ak tam davaju peniaze rodicia je to ina situacia.

petulda333
15. mar 2017

@zufalka987 to si musis sadnut s nim aprebrat to. Je to vasa svadba,ma byt podla vas. Kludne jej daj nejaku ulohu,trebars kolace alebo nieco aby sa citila dolezito. Proste sa dohodnite ze nieco vybavi ona,nieco tvoja mama a zvysok vy. Ma to byt podla vas a hlavne si myslim ze to je na neveste kedze chlapom je to zvacsa jedno. Drzim palce,a urcite poriesit skor aby ste sa potom nehadali

zufalka987
autor
15. mar 2017

@dominika6 to ticha a poslušná bolo v tom význame, že doteraz, čo sme tam chodili na návštevu, som bola tichá, lebo som sa oťukávala, ale postupne som si s nimi vytvorila vzťah, ale k tej svadbe som sa ozvala, resp. zastala som si svojich rodičov, že naši nerobia problémy, čo sa týka svadby a ževraj som to povedala hlasnejšie, tak preto povedala, že som iná, než ako som sa u nich prezentovala, ale ja som si vedomá, že som po nikom neskríkla, priateľ jej síce aj potom povedal, že si tú svadbu spravíme podľa seba, ale že ona nám chce len dobre....práveže mamičkin cecok nie je, to on povedal kúpme byt čo najdalej, aby sme boli sami a nikto sa do nás nestaral a presťahovali sme sa hodinu cesty od nich aj mojich rodičov

mima4
15. mar 2017

@zufalka987
tvoj priatel ma pravdu v tom, ze vam nechce jeho mamina zle (zatial nie je tvojou svokrou, kedze ty nie si jej nevestou), to berem, ale len ty a on rozhodujete, co bude, pokial si to platite pravdaze.
V prvom rade, pokial nerespektuje to, co chcete, treba jej slusne povedat, ze svadbu si poriesite samy a ona nemusi mat ziadne starosti a podakovat jej za jej zaujem. A bodka. Ziadna dalsia debata, nebavit sa na tu temu, iba rozposlat oznamka a pozvanky k stolu.
A pokial ona bude drza, ze si nedospela a podobne, tak slusne ju poziadat, aby nehodnotila teba, proste jej musite vy stanovit hranice.

lilyianka
15. mar 2017

@zufalka987 nuz s mamickou by si mal porobit poriadok tvoj nastavajuci....ver,ze ak by stal pri tebe resp by mame raz,dva ci 3x povedal,ze svadbu si urobite podľa seba tak mozno by sa na chvilu urazila,ale snad by pochopila,ze do toho nema co kecat....
Je ine,ak by si ju ty poziadala o pomoc...ale nie,ze ona vyberie vsetko za teba....ona sa uz raz vydavala a mala sa vyzurit na svojej svadbe a nie riadit vasu.
V tvojom pripade sa bojim,ze ak jej synacik neda nieco najavo tak aj vztah medzi vami 2bude tazky....lebo on bude ako medzi 2 mlynskymi kamenmi....ty budes vraviet jedno a mamicka druhe....
Svadbu plati kto? Dufam,ze bývate dalej od nej...to do buducna 😉

zufalka987
autor
15. mar 2017

@alby2014
@petulda333
svadbu sme si chceli platiť sami, keď ju chceli platiť moji rodičia na 1/2, tak som im povedala, že nie, ale povedala som im a poprosila som, že aby sa postarali o koláče, ale akonáhle svokra povedala, že ona sa postará o koláče a zaplatí aj jedlo a aj alkohol na stôl na 1/2, tak priateľ súhlasil, keď som sa ho pýtala prečo, tak povedal, že kedže sme kúpili byt, tak nám každá koruna pomôže a to bola podľa mňa najväčšia chyba, lebo ako vravíš, chlapom je to jedno a keď mu povedala, že sa nemá starať, že jeho brat ani nevedel, že sa žení, že sa o všetko postarala, tak sa absolútne prestal zaujímať o svadbu, lebo ona sa postará...

dominika6
15. mar 2017

@zufalka987 vieš čo? urob to takto...ona by mala mať zoznam hostí,kedže je to ich rodina,do toho sa ozaj starať nemôžeš,koho pozve,koho nie..vy si pozvite svojich kamošov..
daj jej na starosť vybaviť ,menu,torty,koláče,alkohol..spolu s tvojou mamou..
tvoja starosť sú šaty,topánky,kvety,pierka,..
mužova robota je hudba,autá,starejší..
myslím že každý budete mať toho dosť..
nehraj sa zas na dokonalú všetrasnnú a každá pomoc je dobrá,ebo potom sa páry len hádajú a rozchádzajú ešte pred svadbou,lebo preceňujú svoje sily a potom sú v deň D vyšťavený

eeffka
15. mar 2017

@zufalka987 nuz bojis sa opravnene , moja svokra bola tiez super kym neprislo na svadbu a hlavne deti.
mne aj saty vybrala so svojou sestrou a odlozila , ze si ich mam ist vyskusat 🙂 ani ma nenapadne tetaaaaaa, ja si svoje saty sama vyberiem
kolace take onake - robte co chcete ja si svoje vyberiem
pierka - u nej podla "hodnosti" u mna mate buxus? neostrihate mi? skoro odpadla 🙂

no ale ine toco zacalo az ked sa narodila prva vnucka, doposial sa cudujem ze sme sa nerozviedli aj ked vela nechybalo. Vysledok celeho je ze mam slusne, vlazne korektne vztahy vratane mojho muza ich syna co ich ma v podstate z mojho pohladu na haku.

S terajsim rozumom by som si usta otvorila ihned a neustupila ani o 1mm. aby kazdy vedel kde je jeho miesto.

zufalka987
autor
15. mar 2017

@mima4 nechce zle, ja som povedala, že ja rada privítam pomoc, ale nie nasilu vnutené predstavy o svadbe...napríklad moji rodičia, mama pozná jednu šikovnú ženu, ktorá pečie fakt krásne torty a posiela mi fotky,že či sa mi nejaká nezapáči, prípadne si ju podľa navrhnem podľa seba, nenúti mi nič, lebo aj s ocom pochopili, keď som im povedala, že si ju spravím podľa seba...naši + svokra platia koláče a jedlo každý za svoju rodinu, ostatné veci si platíme my sami, na tom som trvala

barcelona94901
15. mar 2017

Vsak svadbu si platíte vy ?tak čo riesis ?

zufalka987
autor
15. mar 2017

@lilyianka naši + svokra platia koláče a jedlo každý za svoju rodinu, ostatné veci si platíme my sami, na tom som trvala, keď už priateľ súhlasil, aby jedlo platili rodičia...ja som mu povedala, čo mi mama vravela, keď som bola ešte mladá a stále mi to vtĺkala do hlavy (už teraz chápem asi prečo), že keď budem mať muža, mám držať s ním, lebo on je moja rodina a on že aj so mnou drží, ale skutek niekedy utek...

zufalka987
autor
15. mar 2017

@eeffka toho sa práve desím, keď budeme mať niekedy dieťa, ako bude do toho kecať, ja si rada nechám poradiť, ale keď vidím, ako mi ide riadiť svadbu,tak nechcem,aby sa niečo podobné stalo s našim dieťaťom, preto som rada, že bývame hodinu cesty od nich

eeffka
15. mar 2017

@zufalka987 nuz ako 40r gazdina ti poviem len tolko, ze gazdina si doma gazduje, nie manzel a nie svokra, takze vzdy ma byt podla zeny a ma si to vediet zariadit.
Tvoj buduci manzel uz teraz ustupuje rodicom, tu i tam... a po 23r vztahu z toho 13r manzelstva ta podrzi jedine tvoja podprsenka 🙂 na chlapa sa podla mna neda spolahnut na 100% max na 98

mima4
15. mar 2017

@zufalka987
no je to blbe, ze oni hradia cast nakladov na svadbu.

vyznie to blbo, ale nechcete ist niekde na dovolenku do talianska s praitelom a tam sa vziat? su agentury, co to zabezpecuju...a uz len doma oznámite, ze ste manzelia...

mamutka
15. mar 2017

@zufalka987 veď ma dcéry, nech sa realizuje na ich svadbach.

diablikovci
15. mar 2017

Povedz jej narovinu. Alebo ju nechaj nech všetko ona organizuje. Napr nech ti dohodne termín na šaty aj šaty a ja by som prišla a vyskúšala by som a rovno by som povedala ktoré sa mi páčia a neverím ženy urobila rodeo v obchode. Napr. Chce červenú výzdobu tak jej že ja krv na svadbe nechcem. Proste vymýšľaj až ju to organizovanie prestane baviť 😀

liesik
15. mar 2017

Je potrebné sa o tom porozprávať. Úprimne, bez okolkov, ako to cítiš. Pretože takéto doťahovačky, to nerobí dobrotu v žiadnej rodine. A povedala by som, že svadba je príležitosť, ktorá by mala ešte viac rodiny spojiť a nie ktorá by mala vyvolať nedajbože vojnu alebo čo medzi členmi rodiny 🙂

petulda333
15. mar 2017

@zufalka987 nacase urobit stretnutie s rodicmi z oboch stran a tam rozdelit ulohy,nech si kazdy plati za svoju stranu,tym padom nech svokra vybera alkohol a kolace pre svoju polku a tvoji rodicia pre vasu,dohodnite spolu menu a zvysok tiez sami,mozno ked uvidi ze tvoji rodicia to nechavaju na vas uvedomi sa,a poproa mamku nech povie nieco ze toto vyberame my a zvysok nech mladi sak je to ich den nevh ho maju podla seba. A ked sa takto dohodnete pred rodinami tak uz to menit nebudete.

zdena12345
15. mar 2017

svadbou to este nekonci 😉 pevne nervy zelam. Len z vlastnej skusenosti, si si ista, ze ti ten chlap stoji za vecne nezhody so svokrou a nasledne aj nezhody s nim samym, lebo mamicka to predsa myslí dobre 😉

cacianka
15. mar 2017

voľakedy zásadne platili komplet svadbu rodičia. potom to bolo tak, že všetky náklady sa zrátali, vydelili počtom osôb a ktorá strana mala koľko ľudí, toľko - takú časť zplatila. to bolo v časoch ked sa brali mladí , krátko po škole a ešte nemali možnosť si sami našetriť. preto aj rodičia rozhodovali kde bude svadba, čo sa bude variť, koho pozvať a basta.hovorím to všeobecne
teraz je však móda že si svadbu platia snúbenci sami a sami si rozhodnú akú, kde a s kým ju chcú mať. všetko si zariadia sami, alebo ak majú na to vhodných pomocníkov, poprosia o pomoc a povinnosti si rozdelia.
takže v prvom rade si vy dvaja sadnite a dohodnite sa akú svadbu chcete mať, kde, čo na nej chcete mať a čo nie a ako ju zaplatíte. ak si ju budete platiť sami - tak aj pozvete koho chcete a nie koho chce matk/svokra hoci aj tetku z 25 kolena. samozrejme je lepšie ked sa zhodnete, ale ak platíte vy - tak aj rozhodujete vy.
spájate sa do novej rodiny vy dvaja a ak chcete mať v tento deň pri sebe aj svoje rodiny, tak s rozumom a srdcom vyberajte koho pozvať. a v dnešnej dobe emancipácie má naozaj aj žena právo rozhodovať, a hlavne sa to berie ako jej veľký deň(aj ked je malý...)
ak pracuješ, máš už svoje roky - nie si sopľaňa, tak prečo by si mala čakať ako teľa že ti svadbu zorganizuje stará baba (pritom aj ja som vo veku tvojej svokry). to že ju zorganizovala tvojmu švagrovi na veci niič nemení - jeho vec a vec jeho ženy, ked to tak chceli alebo sa poslušne podriadili. ale ak máš svoje predstavy a už ste sa na niečom dohodli s tvojim nastávajúcim, tak nie je čo riešiť. ked sa ešte aj teraz podriaduje svojej matke, tak to veru nie je šťastný krok - už by sa mal prejaviť ako dospelý muž, ktorý vie čo a ako chce a mal by si vedieť presadiť a vybaviť svoje veci sám. sú samozrejme veci ktoré nevie každý - nato má však pomocníkov, poradcov, alebo odborníkov. niekto si všetko vybaví sám ľavou zadnou, niekto s pomocou a niekto si zaplatí agentúru.
ak si svoka teraz osobuje ovládať vás a riadiť vám svadbu, ked to nechcete, tak si dovoľujem predpokladať, že sa vám bude starať do života až kým nezomrie, alebo sa škaredo nepohádate. ale ak chceš, aby vám svadbu riadila, nechaj ju, je to len na tebe a tvojom chlapovi.
ja by som si názory pre pokoj v rodine vypočula, neutrálne zahlásila že skôr ako sa rozhodnem ešte o tom popremýšľam a dám vedieť. z tých návrhov by som vybrala len to čo mi vyhovuje alebo mi výslovne nevadí inak dovi, dopo, dopi. radšej svadbu odložím, zruším, alebo sa zoberieme len s 2 svedkami. poradiť si dám, ale manipulovať, rozhodovať za mňa a rozkazovať NIE !!! nech by sa aj moja mama na hlavu postavila.je to na vás 2 ako sa dohodnete.

persica
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
cacianka
15. mar 2017

aprop- že nech platia, vy si ušetríte peniaze - ved si sami môžete zaplatiť celú svadbu a rodičia vám dajú peniaze ako svadobný dar. a ako si vyberiete koláče a jedlo ? na hostinu si vyber ty a komu a koľko chce mama a svokra dávať výslužku, nech si zaplatia same. alebo z vášho stola rozdeľovať - z cudzieho rozdeľovať. na vaše stola dáte iné zákusky a menej kusov, jeho rodina dá väčšie zákusky a viac, či ako to dopadne ?
už som zažila že svokra ešte aj rezne zo stolov pobrala a aj s tortami nabalila svoju rodinu, spratávať zo stolov začali v plnej zábave hned po polnoci a tak vyhnali svadobčanov. druhej strane zostali iba zvyšky ... hanba na pol okresu. aked chcela rodina zobrať do práce a susedom po malej výslužke, museli v nedelu napiecť narýchlo doma a dokúpiť v cukrárni. ...

dorottka
15. mar 2017

@zufalka987 priatel ma jedinecnu sancu ukazat, ze je chlap a zastat sa zeny svojho zivota - to ci si to ty, alebo jeho matka, sa uvidi 🙂 Joj, nechcem byt zla a ospravedlnujem sa vsetkym zlatym svokram, lebo aj take su, ale aby cert zobral uz tie mamy, co musia mat uz len z principu vsetko po svojom :D
Inak hej, ten koment o tom, ze aka si ina, lebo ticha a bla bla - to poznam, to aj o mne bolo povedane, neviem, asi si predstavovali, ze prvykrat dojdem na navstevu k neznamej rodine a hned zacnem vyblakovat svoje nazory ako stredobod pozornosti :D.

stevvvka
15. mar 2017

ja som si do svadby nechala kecat, lebo pre mna bola priorita zenich.
tebe odporucam, ak ti velmi zalezi na vsetkych detailoch, povedat muzovi na rovinu - milacik, lubim ta, chcem sa za teba vydat, a chcem, aby sme to my dvaja oslavili po svojom a urobili, co sa nam paci.
a svokre narovinu povedat - dakujem za vas nazor, porozmyslam a uvidim. objednaj si svoje, ved ako moze nieco vybavit za teba?
a inak, ak pojde o nejake nepodstatne detaily ako pierka, nech je po "jej", a povedz - dobre teda, pierka nech su, ako chcete, ale tortu vyberam sama.
skus porozmyslat, na com ti az tak nezalezi a vymenit to za nieco ine, pre teba dolezite.
ale fakt idealne by bolo, keby si svokre narovinu povedala, alebo tvoj manzel, ze vasa svadba - vasa vec.

terezka1947
15. mar 2017

@zufalka987 do coho ti rozpravaju?????konkretne...lebo zatial iba kolace riesis...a to nie je problem
takze...ake ine predstavy?

catherinah
15. mar 2017

Chyba velka, ze nieco platia. Tym padom maju pocit, ze Ti to mozu cele riadit.
Este horsie je, ze Tvoj nastavajuci sa Ta nezastal.
Do buducna pocitaj s tym, ze v drzani strany mamicke bude pokracovat.