Svokra - mužský pohľad

mmzv
20. júl 2015

Zdravim vas vsetkych. Hladal som hladal ale nenasiel tak som sa rozhodol ze prispejem.
Mam mensi problem, stale sa mi to nahana po rozume, nejdem na to prestat mysliet. So zenou mame rocne dieta, byvame samostatne priblizne 100km od nasich rodicov. S jednou stranou (tou mojou) vychadzame dobre. S druhou stranou (zeninou) je to sem-tam dobre, sem-tam zle.... Svokra zije sama, pracuje a jej jedinou zalubou je zahrada - aspon ze tak 🙂 Ma 60 rokov a uz sa bohuzial pomaly ale isto zacinaju objavovat aj rozne zdravotne problemy. Bohuzial nas to caka vsetkych. Co je vsak problem? Svokra mala nedavno tromb v kolene, riedili krv a tak dalej, vsetko je nastastie dobre. Teraz tento tyzden ked sme u nej boli na navsteve, stravili sme cely piatok vecer na pohotovosti. Ruplo jej nieco v druhom kolene, cela noha opulcha ze by to bolo vidno aj pod suknou. Na otazku "kedy sa to stalo?" bola odpoved ze uz naobed (my sme prili vecer), na otazku "preco ste nesli na pohotovost?", odpoved "ako?", na moju okamzitu odpoved "ved sanitkou, oni pridu po vas", odpoved "ze to nie je take jednoduche". No asi nie je, ono je vsetko zlozite a aj ked mam 30 a pracujem v doprave ako riadiaci pracovnik, verte ze svokra to vie riadit lepsie..... 🙂 Po odchode z pohotovsti dostala barle, s prikazom nenamahat nohu. Podla mojho ocakavania si barle odniesla do auta a potom z auta domov, prekne v ruke..... Moj problem je, ze je to mama mojej zeny, moja zena je jedina koho ma. O svoje zdravia sa stara, ale tak ako ona vie a verte ze to vie najlepsie. Ma vystudovane vsetky vysoke, stredne skoly aj ucilistia. Neda si poradit od ziadneho, nikoho a nic. Kazdu noc sa desim toho, az sa jej v nohe opat urobi tromb, ten sa z casti uvolni, dostane sa do mozgu a behom par chvil mame doma so zenou dalsie rocne dieta........ Viem je to tvrde ale je to tak. S mojimi rodicmi mam jasnu dohodu, ziadne opatrovanie, rovno domov dochodcou a nech to stoji co to stoji. Jasne mi bolo povedane ze kvoli ich 5 rokom co ich budem opatrovat si neznicim manzelstvo na nalsich 30 rokov...... Svojim sposobom maju pravdu. Ale co so svokrov? Ja riesenie viem a kedze je to tu krasne anononymne, rad si vypocujem vase nazory co by ste na mojom (nasom) mieste robili, ako svokre dohovorli, aby si dala poradit......... Dakujeme 🙂

charlie1980
20. júl 2015

@petulda333 Ved aj ja som to takto pochopila 😀 A ani to mu neberiem, keby to bol ich napad. Co Ale nepovazujem za ok je to, ze on si mysli, ze My vsetky a pomaly aj jeho manzelka musi zdielat jeho postoj a nazor, pretoze on to ma uz vyriesene. Tak ako aj to, ze on cita iba prispevky, ktore mu vyhovuju a okrem prispevkov typu toho a toho 😀 Takze Co to moze byt za cloveka ? Velmi jednostranny az egoisticky.
No a v konecnom rade....Odkial vies, Co ja viem ? 🙂

miriam11
20. júl 2015

@mmzv viem o com pises, nam sa stalo nieco podobne. Vyrastla som v rodine, kde moji rodičia rozpravali o tom a pripravili sa na starobu. Nieco aj setrili a správali a správajú sa tak, aby nam detom takpovediac " nezostali na krku"- surovy výraz trosku. Maju premyslene, ze v pripade, ak by zostali nevladny budu vyuzivat opatrovatelske sluzby na doma. Ale samozrejme,keby nedajboze k niecomu takemu doslo tak im uprimne tu pomoc ponuknem. Z manzelovej strany 3 roky po našej svadbe ochorel svokor, so svokrou spolu nezili. Manzel mal so svokrom vyborny vztah. Svokrovi diagnostikovali rakovinu a vtedy manzel prisiel s tym, ze z nemocnice pojde byvat k nam a budeme sa starat. Svokor nemal nic nasetrene, ale stala som pri muzovi a zmierila so situaciou. Neboli sme na to vobec pripravení, byvali sme v 2 izbaku, ja som bola v 3 mesiaci tehotenstva. Jeho boj s chorobou trval 3 mesiace, potom zomrel. O rok na to zomrela aj svokra. Chcela som tym povedat, ze kazdy jeden človek by sa mal pripraviť na starobu. Ja osobne by som nechcela robit starosti svojim detom, akokolvek deti miluju svojich rodicov tym, ze ich daju do domovov neznamena,ze ich nemiluju, len je to niekedy lepsie ako trpieť jedna aj druha strana. Svojej zene by si mal byt oporou a keby k takemu niecomu doslo, mozno casom sama pride s navrhom pomoci cez rozne opatrovatelske sluzby. Ale kazdopadne si nerob dopredu scenare.

beatrixka77
20. júl 2015

@mmzv Ja s tebou suhlasím, kto sa nestara o svoje zdravie prečo by sa mal potom niekto iný. Dobre že to mas s rodičmi vyriešené a je fajn, že to takto beru. U nas teraz manželovi rodičia opatrovali starku skoro dva roky a ver mi, že svokra nam hned povedala, že aby sme ju rovno dali do ustavu ked bude stara. Takže kto si tým prejde vie o čo ide.
Na tvojom mieste by som sa porozpravala so ženou, lebo potrebuješ vediet jej nazor, vy dvaja ju budete mat na starosti ak sa jej niečo stane, a hlavne teda ona. Ona musí vediet či by nechcela svojej mame dohovorit aby sa zaujimala o svoje zdravie a tiež musí vediet aký ma nazor na opatrovanie. A hlavne je rozdiel opatrovanie osoby, ktorá sa ešte pochybuje a ležiaceho pacienta, to by som veru nechcela. A ja ked budem stara, dufam, že už budu tie tabletky, čo si šupnem a zaspím navždy lebo ležiaci pacient je velké utrpenie pre toho pacienta aj pre rodinu.