Svokra odignorovala našu návštevu

27. dec 2021

Ahojte, po dlhom čase sme sa dostali k svokrovcom na východ. Po príchode nastalo sklamanie. Svokra nás ponúkla polievkou a iné nevarila. Po 5 hodinách sme boli hladní a podotýkam, máme deti v puberte čo zožerú aj klince a 1 batoľa. Na stôl doniesla moje zákusky, co som priniesla a bolo vybavené. Na druhý sviatok vianočný... . Dali sme si od hladu polievku a teda zákusky. Potom došlo ďalšie sklamanie. Švagrovcom sa po dlhom snažení narodil syn a svokra viditeľne uprednostňuje jeho. Mal nedávno meniny a mal takú tortu a vyzdobu na oslavu, co moje deti nikdy nezažili u nich,ani raz za 15 rokov a to oslavovali aj narodky u svokry cez prázdniny. A ta vyzdoba tam je aj teraz na Vianoce... Same balóniky, girlandy.... Veľmi ma to zamrzelo. Cítim sa aj s deťmi nevítaná a to tu máme byť ešte pár dní. 😔

marryen
27. dec 2021

@sidicek ešte sme sa nedozvedeli, či vôbec boli pozvaní. Možno s nimi nerátala, preto nemala nič nachystané.

stanulienkat
27. dec 2021

@marryen Všetky baby tu riešite len to, či boli ohlásení na návštevu. Ved ľudia zobuďte sa, su sviatky hojnosti, dobrého jedla... Ako máte pocit, že človek by nemal mať doma nič na jedenie pocas Vianoc??? Keby k vám prišla kamarátka s deťmi, nedáte jej nič jesť? Aj keby som jej mala dať mastný chleba s cibuľou, nenechám vlastnú rodinu a hostí hladných po niekoľkohodinovej ceste. Čo ste sa už všetci zbláznili?? Vám to fakt pripadá normálne? Co stále riešite či o tom svokra vedela.. Ak nie sú bezdomovci a neumierajú od hladu, Vianoce sú sviatkom návštev, sviatkom rodiny. To ako fakt vy doma nemáte nič na jedenie, nielen počas Vianoc? Dupľom keď by som bola babka a čakám, že ma na Vianoce príde pozrieť vnuk, syn, nevesta...

tykat
27. dec 2021

@stanulienkat akoze ked ti dojdu 2 dospeli 2 pubertaci a jedno batola neohlasene na niekolko dni tak asi clovek nema take zasoby. A popravde keby mi navsteva nebola po voli (nevolala som) tak ani nebudem nejaku hostinu zhanat na rychlo.
V pripade ze dojdu deti poviem, synu nepocitala som s vami, podme na nakup (teda ak by nebolo vsetko zatvorene 1.sv.vianocny) a neveste, dievka moja pokukaj do spajze ci z toho nieco pre vas nachystas.
Moja mama zila sama, bez auta a tiez keby nevedela ze prideme tak nema take zasoby pre dalsich 4 ludi. Ked sme dosli uz ci ohlaseni ci nie vzdy s plnymi taskami jedla.

sidicek
27. dec 2021

@marryen podľa mňa sa človek nevyberie na 5h cestu na návštevu len tak na blind. A to ani koláče nemala, keď ponúkla prinesene?

stanulienkat
27. dec 2021

@tykat presne ako píšu ostatné baby toľkí ľudia by sa určite nevybrali len tak naslepo na niekoľko dní mimo domu. Určite vedia čo sa patrí.

zuzudrnda
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mironka
27. dec 2021

@cocolino234 tak mne by bolo maximalne neprijemne v takej atmosfere sa vopchat do svokrinej kuchyne a varit....ani nahodou...urcite len s jej dovolenim...

mironka
27. dec 2021

@bosorka2302 nizke dochodky,vsetko islo hore,maslo zdrazelo a vsetko k tomu. Vsade kopec ludi,zvlacaj nakupy na Vianoce...sa im chce urcite....

autor
27. dec 2021

Iba upresním... So svagrovcami večera nebola, to som sa iba manžela pýtala ešte pred odchodom, ci bude, lebo obvykle svokra pozve oboch švagrovcov aj s rodinami, keď sa už tak málo vidíme a zasadneme k spoločnému stolu. Keď sme prišli mohli sme si v kuchyni nabrať polievku, ak bol niekto hladný. A tým to skončilo. Neboli sme neohlasení a nečakala som ani večeru o 5 chodoch, ale aspoň nejaké soté s ryžou... . Len mi to celé zle padlo. 😔 Kvôli deťom sme ostali, predsa sa toľko málo vidia so starými rodičmi. Dnes som uz bola aj v obchode aj som varila... Takže sme si to zariadili po svojom, len mi je to čudné variť u svokry, keď nás ona sama pozývala na Vianoce.

tykat
27. dec 2021

@zuzudrnda ...a muz povedal ze maju byt slavnostne obleceni, odkial to zobral ked ostatni neboli... mozno ma aj muz za usami... ze nic doma nepovedal. No trapne by som sa citila kazdopadne.

marryen
27. dec 2021

Tak v tom prípade, keď o Vás vedela, tak by som sa jej na drzovku opýtala čo máme jesť keď už sme prišli na pár dní.

janetinka27
27. dec 2021

@elizabet173 verim,ze trosku prehanas. to naozaj by si odisla domov, keby babka nemala navarene? nepoviem,ked ti v restauracii nedonesu jedlo, chapem,ze by si odisla.ale odist od babky,lebo nie je navarene? a co z toho pochopia deti? ze babka je sluzka,co sa ma o nich postarat a ked sa nestara dost dobre, tak adios?
a nabuduce uz nepridete? prerusite navzdy kontakt? alebo ako takyto odchod vysvetlite?
co takto radsej pomoct, ved babka je tiez len clovek.

marryen
27. dec 2021

@stanulienkat Prosím Ťa nepreháňaj. Len som sa pýtala či boli pozvaní. Pretože ak napríklad nie je zvyknutá, žeby k nej niekto prišiel na Vianoce, tak nemusela mať nachystané pre pol regiónu. Ja keby som žila sama, tak ani nepečiem, ani nevyváram do bludu. Nie každý berie Vianoce ako sviatky obžerstva. A áno, keď mi príde kamarátka, tak ju samozrejme pohostím. Ale je iné, keď Ti príde niekoľko dospelých ľudí na " pár dní". To chce úplne iný nákup ako ke´d varíš sama pre seba, prípadne pre hodinovú návštevu.
A po ďalšie poznám niekoľko dôchodcov, čo im deti musia kupovať lieky, inak by im neostalo na jedlo. Takže aj preto som sa pýtala, či o nich vedela.

janetinka27
27. dec 2021

ak mate babku radi, tak nie je o com. ze mala len polievku? bol tam asi nejaky dovod. nenavist voci vam to zrejme nebola. si mama, sama vies, co je to varit pre tolkych ludi, pomoz. a neries babku na koniku, kde z nej mozu lahko urobit jezibabu s hladomornou. my sme tiez boli na sviatky u svokrovcov od piatku do nedele. jedla kopec, ale poviem ti,radsej by som jedla rozok s maslom a vifonku ako zazivat to, co sme tam zazivali my a odisli sme odtial ako dvaja zniceni ludia. prave kvoli hlbokej nenavisti. jedlo nie je dnes problem,alebo ano? ved sa da aj objednat.

ddaassuullaa
27. dec 2021

Uz by som.bola doma. Chniapat sa cez celu republiku s detmi, restiky zatvorene a dostanu akurat polievku? Decka vo vyvine maju spotrebu za troch styroch ludi. Fakt na pumpu ist po bagety? Nehovorim o tom, ze niekam ideme na ohlasenu navstevu, ziadna trapna prepadovka. Pani svokra mohla vopred povedat, ci mozu nejaky nakup/zasoby doniest, v ramci rodiny vsetko pripustne. Rozhodne lepsie ako nechat vnucata hladne, dospely to zvladne. Vidis to z dobreho uhla pohladu autorka. Pokial svokra netrpi demenciou, tak toto je faux pas a kvoli deckam by som mozno naozaj na tej pumpe skoncila, snad ich nenecham.hladne. no na druhy den by som.sla domov. Co by som tam asi tak robila? Hlavne nevitana. Mne by to kvoli mne bolo jedno, ale decka su vnimave a zrejme im.to normalne prist nemoze

ibrunova
27. dec 2021

Autirka- nemá svokra náznak nejakého psychického ochorenia? To by trochu vysvetlilo túto zvláštnu situáciu.

zuzudrnda
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mikadooo
27. dec 2021

Ak neviem čo je za tým, určite by som nerobila nejaké radikálne rozhodnutia, lebo si niečo myslím. Svokre aj deťom by som navarila a snažila by som sa z toho vykresať príjemnú návštevu. So svokrou by som sa pobavila medzi štyrmi očami, empaticky, či sa niečo nedeje. Môže to byť zdravie, možno financie, možno jej tvoj muž len oznámil že prídete a možno to jednoducho už "nedala" po stopäťdesiaty krát... Ja vidím našu svokru ako lieta ako odtrhnutá z reťaze aby bol stôl stále plný, tiež ju to možno jedného dňa prestane baviť🤷. V tom prípade by som jej navrhla výmenu na ďalšie sviatky - doteraz skákala ona okolo vás, odteraz sa budete starať vy keď tam prídete. Veď keď máš už staršie deti, to asi znamená, že už pekných pár rôčkov bude mať tvoja svokra. A k tým chorobám - môže to byť napríklad začínajúca depresia, jednoducho zrazu človek nemá silu a je mu to vlastne všetko jedno... Chce to podľa mňa empatický rozhovor ohľadom ďalších sviatkov a skúsiť ju trochu odbremeniť, respektive podľa toho čo povie. Je dosť možné že ju to malé vnúča napríklad aj dosť vyčerpáva. Je to veľká radosť mať malého prcka, ale aj to vyžaduje veľa energie 🤷.

janetinka27
27. dec 2021

@zuzudrnda ano, presne, mali si to odkomunikovat🙂 vhodnejsie mi pride ponuknut sa - treba nieco? donesiem rezne? ako povedat: nevladzem, doneste rezne🙂 sme s muzom len dvaja,ale nosime vzdy jedlo. kebyze mame tri deti, tym skor si vopred vsetko zaistim,aby nedoslo k trapnej situacii,lebo za zlu bude babka🙂

0kristina0
27. dec 2021

To svokra nemala okrem polievky nic? Ved teraz su dni obzerstva a ona den po vianociach mala iba polievku? Co jedli na vianoce?

maminkasisa
27. dec 2021

@ddaassuullaa mala by si taky isty nazor, keby to hyipoteticky bola mama a nie svokra? Nevieme stale, ci svokra nema financne problemy, ak je vdova, nejakych 70 rokov, necudujme sa, doba sa zmenila k horsiemu

ddaassuullaa
27. dec 2021

@maminkasisa opakujem, co som napisala, zjavne citat vies ked na mna reagujes. Tak.si.to skus precitat znova. Takze, ak tam.ide cez sviatky na druhy koniec republiky na pozvanie, svokra mala aspon synovi po.pravde povedat, ako.to je. vlastnemu synovi, nie niekomu cudziemu. Nememu decku ani vlastna mama nerozumie🙏 alebo si autorka ma lestit pred kazdou navstevou vestecku gulu?
a je totalne irelevantne, ci ide o vlastnu mamu alebo svokru. Aj tu moju, aj ineho. My sme kedysi nosili, ale nase mamy vzdy tak.nachystane, ze ovela.viac nam.balili spat ako.sme.doniesli. ale prepac, nedat najest detom? Alebo svagrovci, teda bratia manzela, nevedia komunikovat? Za toto sa.tu obuvate do autorky? Pekne chore. Ze ona ide na navstevu ako kazdy rok a nevycucala.si z prsta, ze deti.nedostanu najest🤦‍♀️🤷‍♀️😁

ibrunova
27. dec 2021

@maminkasisa veď ale to mohla svokra povedať, alebo aspoň naznačiť.. Aj ja by som po 5 hodinovej ceste čakala teplé jedlo.. A ani po ceste by ma nenapadlo sa najesť, keďže by som rátala s jedlom, a nakoniec bol sviatok, takže nič a aj keby chcela objednať donášku, tak včera nič..

laurika999
28. dec 2021

@maminkasisa Aké kobylky ? A aké živí ? Veď si hádam na seba zarobia Tie podľa teba tzv. "kobylky" sú jej vlastné vnúčatá a syn z manželkou. Najbližšia rodina. A to "živenie" je pohostenie návštevy. Koho má teda pohostiť ak nie najbližšiu rodinu ? .... Koľko ľudí je na sviatky osamelých a boli by radi, keby ich aspoň na pár hodín prišli navštíviť príbuzní.

luccija
28. dec 2021

A prečo nebola večera so svagrovcami povedala dôvod?Mrzelo by ma to a nešla by som tam tak skoro...

vanda323
28. dec 2021

@stanulienkat Presne ako píšeš, moja babka má 80+ ale keď ju navštívime pohosti nás tak že až domov mi bali jedlo.