Svokra sa pletie do výchovy. Poraďte, ako na ňu

sachmet
18. aug 2006

Zrejme nie som jediná, ktorá žije v domácnosti so svojou svokrou. Svokor ten nás pred nejakým časom opustil a tak nám ostala ona ako najstarší človek v rodine. V každej rodine sú aj také chvíle aj onaké... Ale čo robiť, keď sa vám mieša do výchovy vášho dieťaťa? Počúvam len samé urob toto tak, tamto jej daj hentak, teraz by si mala ísť s ňou von! A to ani nehovorím,koľko ma deptala na začiatku kojenia so slabým mliekom. Vraj malá toľko plače, lebo mám slabé mlieko a je hladná. ....minule sa stalo, že sa s malou hrala, schválne som Sofiu neprikryla, bolo dosť teplo a nie je dobré keď sa spotí. Svokrička videla, že som jej nedala deku, tak ju poriadne poprikrývala larisou! Malá sa nepotila, lialo sa z nej. Niekedy som s nervami v koncoch a odnesie si to len dieťa, lebo to vycíti. Vie niekto poradiť? ☹

yvetta
24. máj 2009

gergi a preco nechcela dieta, ked ste boli kamaratky predtym? 🙂 nemusis to pisat, ale mozno by ste si to mohli vysvetlit ...ja som mala tiez niekedy a aj mam konflikty so svokrou, ale vzdy sme si to vyrozpravali 😅

gergi7
24. máj 2009

yvetta, vies ja som rada, ze sa aspon tu mozem vykecat! 😔

gergi7
24. máj 2009

je to vo mne zablokovane 😔

majacska
24. máj 2009

gergi chapem ta, boli ta to, ako sa chovala, ked si ostala tehotna... a kedze vtedy nechcela, tak teraz jej ju uz ty nechces dat.... ked ste boli kamaratky, tak jej povedz, co mas na srdci. aj tebe sa ulavi...

gergi7
24. máj 2009

majacska, je to pre man tazke ☹ . ja som zo zaciatku fakt drzala hubu, no donekonecna sa to neda 😔

yvetta
24. máj 2009

gergi podla mna je nahorsie byt ticho ja som vzdy svokre povedala od srdca niektorym ludom sa to nepacilo, ale nakoniec to bolo dobre, lebo sme si to vyrozpravali 😉 😀

jahodka11
24. máj 2009

gergi-ja ta chapem...ja som na tom podobne.....aj ked viem, ze by som mozno mohla ustupit....ale bohuzial, niektore veci neodpustam a uz toboz nie, ked nemam maminu a ona nou mohla byt....moze si za to sama.....mozno sa pouci a k druhej neveste sa bude chovat uplne inak.....ale to neriesim, nezalezi mi na tom....
som spokojna, maznel je na mojej strane a prestala som svokru riesit...tych par chvil do mesiaca, co sa akoze stretavame, pretrpime, aj ja aj manzel... 😒

gergi7
24. máj 2009

jahodka11, fakt som rada, ze aspon niekto sa nasiel a vie o com to je

dagina
25. máj 2009

Ahojky, Gergi, tyjo, drsné, ale chápu tě. Mě tchyně řekla v šestinedělí několik pro mě hnusných věcí, od té doby mám v sobě blok a ať se snažím jak se snažím, cestu k ní nenajdu, a ani na to nemám nějak sílu, nemůžu teď, když mám malou, plýtvat energií na tchyni. Jinak před porodem jsme měli dobrý vztah.
Stejně říkám, pořád lepší být za potvoru, která nenechá tchyni pochovat vnouče, než být hodná holka 😖 .

pepibubu
25. máj 2009

gergi - pročpak se takhle k tchýni stavíš? asi to není samoúčelné, ale jako reakce na něco od ní, ne? Možná že kdybys to tu v kostce napsala, ušetřila by sis odsudky 🙂

Já třeba vím že nenechám malýho na hlídání a vožení kočáru vlastní mámě.... Jednou s ním jela přes frekventovaný přechod na červenou a vymalováno. Důvěra nenávratně pryč.

gergi7
25. máj 2009

pepibubu, mas pravdu 😉 . to sa vsetko ani popisat neda. ani za tyzden by som neskoncila 🙄
Vidis, ty nenechas maleho u svojej mamky a ja som rada, ked malu odnesiem k tej mojej a oddychnem si trosku.

pepibubu
25. máj 2009

gergi - já do toho 15.1. kdy se to stalo neměla problém, sice mě štvala že šišlimišli, ale dobrý, no, babička... ale když projela frekventovaný přechod těsně po spadnutí červený, tak to prostě zhaslo.... Honza nebyl doma, vrátil se večer a já tu klepavku, no prostě šok.... a fakt už jí prostě nevěřím... vidí ho u nás, když přijde na kafe, to jo, ale když potřebuju hlídání, tak ho buďto nechám u Honzy v práci nebo si ho radši vezmu s sebou.

knedlik544
26. máj 2009

gergi ja to mam podobne.tiez sa viem vyrozpravat tu najlepsie lebo tu nikto nevie kto som. a plne ta chapem.

a yveta. nie kazdy ma taku svokru s ktorou sa da NORMALNE porozpravat.vies?

gergi7
26. máj 2009

knedlik, presne tak 😉 . Moju maminu s tym velmi zatazovat nechcem. Aj ona vie, ze co ma za svatku 😔 . Nasi ju tiez nemusia a uz vobec nie moj ocino. z daleka sa jej vyhybaju.
Som rada, ze nie som jedina, co ma takto pototo kazdy den 😠

knedlik544
27. máj 2009

gergi ja to nemam kazdy den ale ked to pride tak to stoji za to. moja svokra nastastie byva 300km od nas takze aspon to je dobre.ale nevzdavaj to.drzim palce

poupe
27. máj 2009

nikdy,jeste aby se do neceho montovala,mysli si,ze ona vi vse nejlip,vse by nejradsi organizovala,daleko od ni 😠
tak a je to ze me venku 😀

gergi7
27. máj 2009

knedlik, nevzdam. my sme uz totiz to kupili dom 😀 . od 31.5 mame kluce od neho. porobit co sa da a vypadnut. no sice to nie je 300 km ako u teba, ale sa tesime 😀

knedlik544
28. máj 2009

gergi ale aspon budete vo svojom. je to super. viem o tom svoje

gergi7
28. máj 2009

knedlik, tesime sa ako male deti 😀 😀 😀 !!!!!!

majacska
28. máj 2009

gergi a ako daleko ste kupili ten dom?

gergi7
28. máj 2009

majacska, 5 km 🙄

gergi7
28. máj 2009

majacska,ale furt lepsie ako byt pod jednou strechou 😀

majacska
28. máj 2009

ano, je to super....stretavat sa mozete, ale kazdy ma svoje sukromie.. uvidis zlepsi sa vas vztah.... 🙂

gergi7
28. máj 2009

najlepsia je moja svagrina, teda jej dcera. byva od nas 12 km a niekedy dojde 1x za 2 tyzdne. a ked ma prist,tak sa ohlasi, ze dojde a oni sa vytesuju ako keby cestovala z Prahy 😀

digysa
28. máj 2009

gergi7: Viem, ake dokazu byt svokry suky a doslova neznesitene zenske....ale ty oberas svoju dceru o babku. Ja ta chapem, ze ta to velmi ranilo a urazilo, ze rozpravala o tvojom tehotenstve ako o VELKEJ CHYBE... Ale uznaj....moze za to tvoja dcerka Karin? Keby mne toto robila moja buduca svagrina, tak ja by som od zialu nemohla ani zit....vlastne vnuca si nepoobijmat.

Myslim, ze je cas na zmierenie....nemyslis? A ver mi, ze ju este budes potrebovat, ked budu deti vacsie... 😵

Mne moja svokra este pred svadbou povedala, ze ma nikdy nebude mat rada. Ja som si to zapamatala a nikdy na to nezabudnem.... Ale vnucata by som jej v zivote nezaprela.... Moj syn a dcera nebudu trpiet koli "unahlenemu, mozno zbrkelmu" nazoru ich babky. Je to ich babka, ich krv a tak to vzdy bude!!!! 😔

gergi7
28. máj 2009

digysa, ja to uz neriesim. Jej babka si za vsetko moze len sama. ked bude mala vacsia a bude mat uz svoj rozumcek, tak nech si pre mna za mna chodi k nej. S tou krvou to mas pravdu 😀

rubyred
25. júl 2009

Ja byvam so svokrovcami uz styri roky, a neprajem to nikomu! Svokor, to je pohodovy clovek, moj drahy je cely po nom, chvalabohu 🙂 Ale svokra, tak to je tema na celu knihu, neviem, ci uz vobec niekto take nieco zazil... V prvom rade je to nabozenska fanaticka, cize katolicka, kazdu nedelu pravidelne derie kostolne lavice, cita len tematicku literaturu... A pritom je zuriva ako taky maly pupkaty chlap! Ja viem, ze si mozno nezelala pre svojho syna taku nevestu ako ja, (rozvedena, s dvomi detmi), ale to, ako sa ku mne sprava, nema s tym jej krestanstvom absolutne nic spolocne. Prave prezivam dost blbe obdobie, depresie a tak, nevladzem sa uz pomaly ani umyt. No a v takejto nalade som dosla domov, slusne som pozdravila, lahla si, lebo sa mi strasne chcelo spat. Vtom svokra vtrhla k nam do izby a zacala robit hystericke sceny, ze mame dvihnut chladnicku, lebo je pod nou urcite voda, a podobne nezmysly... Pre neznalych: v nasej izbicke mame nasu chladnicku. No a ked jej manzel povedal, ze to je novy typ chladnicky, ktora uz nevypusta vodu, tak ona dostala zachvat, zacala vrieskat ako posadnuta, zdvihla ju a vitazoslavne ukazala, ze tam mam pod nou prach... No proste skoda reci, ale som vdacna za tuto stranku, ze si tu mozem vyliat moje srdce.

blandik
27. júl 2009

ahoj holky,

taky máme problém - docela se vypisuji v tématu tchýně. Tchýně mě štve od té doby, co se malý narodil. Prostě je moc hrr a kdybych ji nechala, tak by byla šíleně angažovaná babka (asi by byla nejraději, kdyby se o něj mohla starat a já šla zpátky do práce). Kažodpádně doporučuji všem - nastavit mantinely od počátku - vše, co se vám nelíbí hned říkat - nenechat na rukou tchýně, pokud to nechcete, nenechat chodit k vám, kdykoliv se jim to zlíbí - vždy minimálně naznačit, aby pochopili.

Tj. třeba tchýně chtěla přebalit - já na to, ne, já si ho přebalím sama. Nebo ho chtěla vozit, já na to, že děkuji, ale ne. Velmi málo kdy jsem vysvětlovala proč, jen jsem řekla, že děkuji, ale udělám si sama ... bylo vidět, že ji to mrzí, ale nakonec přestala být taková aktivka. Ono to asi zní, že já jsem ta zlá - jenže ona - ve třech týdnech nás zvala na nějakou megaoslavu u nich doma, že malého necháme v ložnici. Po šestinedělí ho hlídala u nás na dvě hodiny a položila ho na stůl na staveniště a šla vysávat k nám do ložnice /to jsem měla málem infarkt/, v sedmi měsících se zeptala, kdy ho konečně u nich necháme přes noc.atd - je toho hodně. Ale tím, že pochopila, že to mám pevně v rukou a že ji nenechám dělat to, co nechci, tak už tolik neprská své požadavky - aneb - JAK SE TO NASTAVÍ NA ZAČÁTKU, TAK TO BUDE I POZDĚJI. Takže kdyby mi tchán odvezl dítě, a já bych předtím řekla, že ne - nenechala bych to být a šla bych si s ním důrazně promluvit - příště by to neudělal. Já vím, u nás je to jiné - bydlíme sami bez tchánů, takže je to snažší. Jen radím, ventilovat své pocity od počátku, aby si nezvykli, že si s vašimi prcky můžou dělat to, co se vám i nelíbí. Ono je to těžké, protože každý má jiné chápání toho, co je pro malého ok. Ale matka po porodu je jako zorzuřená lvice, když ji někdo šáhne na dítě - zejména tchýně. Mě vadilo i to přebalování a věděla jsem, že když ji nechám jednou přebalit, bude pak přebalovat automaticky vždycky, když tady bude a ani se nebude ptát (aby mi usnadnila mateřskou - ale o to nestojím).

mamutka
30. júl 2009

blandik, je to tak, mantinely od zaciatku. potom je neskoro nariekat. ta moja svokra je priklad, u nich v rodine ju nereguloval nikto a dopadlo to hrozne, ona aj cudzich ludi oslovuje a napomina co maju robit a hovorit, doma cela rodina pred kazdym jedlom na kolenach a ona sa modli, oni krutia ocami ale nevzopru sa, asi uz roky nejedli teple jedlo, lebo ona ked sa pusti do svatych veci, je to na 5 az 20 min..........podotykam, len pred jedlom, mimo toho je to este horsie.......takze nie, takyto clovek do vychovy nema co hovorit. vidim ako sa chova, cim ludi krmi, kolko im "dopraje"......ta o vychove nevie nic. ked sme na navsteve, muz robi nakup, aby sme mali co jest ☹
ked ma niekto milu starostlivu svokru, nech asistuje, ale ked je slusne poprosena a nie vnucovat sa.
ked niekto u svokrovcov byva, to je horsie, urcovat mantinely dakomu, komu som sa nastahovala do domu....... lebo svokry to tak vida, ze ved si v mojom..... ale musi sa to, svokra uz svoje deti vychovala, nevesta je na rade, tak to ma byt. esteze my sme si poriesili byvanie najskor, k mojej svokre ani vlastne deti by nesli zit, nie este ja.

bubba
30. júl 2009

musim potvrdit slova mamutky 😀 😀 😀 mám s modlenim s jej svokruškou pred jedlom skusenosti.... 😀 este ze mamutka a mamutiak postavili na stol uplne vriacu polievku takze este sa dala potom letna jest 😀 😀