Svokra sa pletie do výchovy. Poraďte, ako na ňu

sachmet
18. aug 2006

Zrejme nie som jediná, ktorá žije v domácnosti so svojou svokrou. Svokor ten nás pred nejakým časom opustil a tak nám ostala ona ako najstarší človek v rodine. V každej rodine sú aj také chvíle aj onaké... Ale čo robiť, keď sa vám mieša do výchovy vášho dieťaťa? Počúvam len samé urob toto tak, tamto jej daj hentak, teraz by si mala ísť s ňou von! A to ani nehovorím,koľko ma deptala na začiatku kojenia so slabým mliekom. Vraj malá toľko plače, lebo mám slabé mlieko a je hladná. ....minule sa stalo, že sa s malou hrala, schválne som Sofiu neprikryla, bolo dosť teplo a nie je dobré keď sa spotí. Svokrička videla, že som jej nedala deku, tak ju poriadne poprikrývala larisou! Malá sa nepotila, lialo sa z nej. Niekedy som s nervami v koncoch a odnesie si to len dieťa, lebo to vycíti. Vie niekto poradiť? ☹

mamutka
1. aug 2009

😀 😀 😀
uz ma skusenosti aj moj tato a brat, boli na navsteve, tato jej od stola odisiel na cigaretu na balkon,sak to bolo nekonecne, to sa jej este nestalo 😀

danu
1. nov 2009

nennak • Dnes o 12:57
Ahojte...
mam doma maleho huncuta ktoremu je rok aj mesiac a na jar cakame na prichod dalsieho indiana... byvame s manzelom spolu s mojimi rodicmi a dost casto k nam chodieva aj svokra... alebo aspon telefonuje ked tu nieje....
s manzelom, aj ked je viac v robote ako doma mame rovnaku predstavu vo vychove...ale.... moji rodica a svokrovci... tie nekonecne poznamky a komentare ako vychovavali oni, a ako to mame robit my...a co vsetko uz jedli.... a ako vychovavaju deticky znami....alebo deti znamych.... komentare o tom ako neschopní su dnesní rodicia a vsetko nieje spravne a bude to mat nasledky na male deti.... no mam z toho pocit ze som totalne neschopna...
aj napriek tomu ze sa snazim ako najlepsie viem....niekedy mam co robit aby som bola v pohode.... prosim poradte
velmi by som chcela aby nase deticky boli stastne a spokojne, rozumne a vyrovnane... ale zase nie velmi rozmaznane a rozhyckane.... ☹ ale ako na to?

manika77 • 1d • Dnes o 13:22
nennak ty sama musis vediet co je pre tvoje dieta najlepsie..to ze dakedy jedli to a to pocuvam aj ja a cudovala by si sa nielen od starych rodicov ale aj od kamosiek ze ona uz davala toto a hento...a on dokazal toto a hento..kazde dieta je ine..a pokial vidis ze je dieta stastne tak potom o sebe nepochybuj..dakedy bolo vsetko ine...tak si urob nazor podla seba 🙂

macka01 • 2d • Dnes o 15:17
len ty sama najlepšie vieš,čo tvoje dieťa potrebuje,máš svoju predstavu tak si do toho nenechaj kecať od nikoho.Ty si rodič,ty budeš niesť následky,či dieťa vychovaš dobre,alebo zle.Nie svokra,nie tvojí rodičia,len ty a tvoj muž.Nenechaj sa ovplyvňovať nikym,daj im jasne najavo,že svoje dieťa si vychovavať budete podľa seba.Že platiť budú tvoje pravidlá.Na jednej strane veľa lásky,ale a druhej pevne stanovené pravidlá,čo ano a čo nie.A to funguje.

janinah • 3d • Dnes o 17:49
ak používaš zdravý sedliacky rozum,zlatú strednú cestu a materinský inštinkt,tak je všetko v poriadku 😉

sasiki • 2d • Dnes o 18:38
ja používam svoj sedliacky rozum, materinský inštinkt a rada si prečítam aj odbornú literatúru a maminkovské časopisy a po uvážení si nechám poradiť 😀

nennak • Dnes o 19:18
maly je skvely, vesely.... obcas chyta zachvaty hnevu...ale to mu bud dohovorim a ked sa neda tak pockam kym ho to neprejde same.... ale inak v pohodicke..... som presvedcena ze je to to najuzasnejsie dieta (ale to asi vsetky mamky..)
i ked uz od narodenia maleho pocuvam same somariny a som pocas dna vacsinou sama doma ....no.... je mi niekedy do revu...
vacsinou sa riadim instinktom a veeelmi vela citam odbornej literatury....
ale ked clovek v jednom kuse pocuva aky je v podstate neschopny.... da to zabrat aby som mala dobru naladu... ☹
skoda ze je manzelik stale v robote... na jednej strane je to zle ze je malo s nami..ale zasa na druhe strane...asi by sme nemali z coho keby bol s nami doma... jaaaj je to tazke...asi potrebujem otvorit ventil a ist niekam aj s manzelikom aj s malym prec...
byvame v nasom rodinnom dome vedla rodicov ale niekedy uvazujem ci sme si nemali radsej kupit byt niekde aspon 100km od mojich rodicov a svokrovcov a byvat sami.... 😒

dzio2
22. nov 2009

mna by stoho porazilo to by bola konecna

rimmel
23. nov 2009

a) odstahuj sa
b) preco si jej uz davno daco nepovedala?
c) ignoruj co povie a aj tak si sprav po svojom(priklad povie chod von teraz snou, povedz teraz nie, rozhodla som sa ist neskor)

jonatanka
24. nov 2009

pomoze rozhovor, niekedy staci kludne vysvetlit a mama alebo svokra pochopi, niekedy treba zvysit hlas a az potom to dojde, ja som to mala zo zaciatku take iste,a preco im nedas jest toto alebo toto, a ty si uz pila obycajne mlieko a pod. Dva rozhovory na temu JA som MAMA, JA urobim, TO co uznam za vhodne, a mam Klud 😉

olivova
24. nov 2009

nennak - nikdy to nebude lepsie, a cokolvek rodicom prip. svokre povies, to ako keby si povedala nikomu...Ak mozes , oddstahuj sa. My sa po 8 rokoch tiez stahujeme, nemam na vyber, napriek tomu, ze sme si prerobili vrch u svokrovcov, mame vlatny vchod..vsetko vlastne, len dvor spolocny. To uplne staci...
Povedalo sa pekne, povedalo sa aj ostro a nic...vobec nic...A moja matka je taka ista (ak nie horsia 😀 )

Jonatanka - zavidim ti, ze to pochopili. Ja si zacinam mysliet, ze moja svokra a mama su nenormalne...Kazda diskusia skonci tym, ze svokra zacne rozhadzovat rukami a ziapat po mne, aby som sa nezblaznila, co take urobila a na druhy den je to detto, a moja matka ma douraza a podupe sebavedomie, 300x za den mi zavola takym stylom, ze mi nada a hned zlozi, a po 2 tyzdnoch nieco chce a ako jej strasne chyba vnucka a ona ju POTREBUJE vidiet, aby som okamzite prisla... A to aj pre tu nejneuveritelnejsiu vec - staci, aby si mala obuvala jej cizmy (hovorim o mame) a ako ju to vychovavam, to nemoze robit a nemozem jej dovolit vsetko.

Neviem, ako som to mala riesit, aby sme ostali v kontakte, ale momentalne ideme na jar stavat (plany - do 1,5 roka sa odstahujeme), a teraz sa nebavim absolutne s nikym...Problem je, ze ma to velmi tazi, ale ak povolim, som tam, kde som bola.

olivova
24. nov 2009

aha - a to som si myslela pred narodenim druheho babatka, ze ako sa vztahy zlepsili 😀

olivova
24. nov 2009

este som sa tym chvalila (aj tu niekde na MK 😅 )

jonatanka
24. nov 2009

olivova, vsak ked nezabera rozhovor, musis riesit inac, moja mama sa tiez "strasne zdula", tyzden sa neozvala, a dalsi tyzden som ja nezdvihala mobil ale pochopila, ze tade cesta nevedie a dala pokoj, svokricka v pohode, ta pochopila okamzite 😀

olivova
24. nov 2009

jonatanka - no hej, ale ja s nimi bojujem uz 9 rokov a bezvysledne (dokonca aj manzel zasiahol)... Dost to na mna negativne vplyva - zijeme v jednej dedine - matka o ulicu dalej, svokra a ja v dome, mame spolocny dvor a nebavime sa...Neviem, nie som na to stavana...Uz to trva 5 mesiacov...Problem je, ze o chvilu sa odcudzime uplne, a nik to nevrati spat. Ale naozaj to vyriesit inak neviem.
Ked som matke nedvihla telefon - po tych jej monologoch sa mi necnelo, napochodovala ku mne a zacala tu. A priznam sa, ze som to raz nevydrzala - som ju doslova vyhodila. Nebolo to odomna pekne, ale tiez ju nemienim pocuvat do nekonecna. Keby mi radsej prisla pomoct, co som naozaj potrebovala - mala bola strasne sidlo, nemala som sa kedy ani najest, ale ona prisla do mna vyryvat, ze mam neumyte riady a nepopostielane a tam na policke je prach - ale malu mi nezobrala. Prisla vypit len kavu a este bola urazena, ze som malu neodlozila, lebo prisla ona, a mam povinnost sa venovat jej...Skutocne som to nevydrzala..
A svokra? Ta ma zakaz vstupu k nam hore, lebo ta dokvitla kedykolvek, my sme vstavali, ja som pobehovala v spodnom pradle, dohovarala som sa s manzelom po telefone - sukromne veci a som sa otocila a ona za mnou. stala a pocuvala. Normalne som sa nalakala. A kedze to bolo uz neznesitelne a nie1x, tiez som ju vyhodila...Vobec nepomohlo, ze mame zvoncek, treba najskor zazvonit a potom hore (nemusi cakat, kym jej otvorim, ale aby som vedela, ze vobec niekto ide).

betka22betka
31. dec 2012

svokra ostala bez životného partnera, zrazu má času habadej. Stará sa do všetkého, cíti sa potrebná - smutné......Treba jej nájsť nejakú kamarátku, pošli ju do Klubu dôchodcov/ skoro všade už fungujú/. Kúp jej vlnu, nech štrikuje, alebo knihy- nech číta. Ak nechceš mať doma peklo, niečo musíš vymyslieť....Ja som tiež mala svokru, ktorá sa do všetkého starala, keď som bola v práci, všetko mi preňúrala, vzala si z chladničky a zo skrine čo chcela...Nehovorila som jej nič, lebo som nechcela mať ešte väčšie peklo. Skončilo sa to vtedy, keď som sa od nich odsťahovala a rozviedla- z viny môjho manžela/ boli tam vážne problémy/.

jasmika
31. dec 2012

Ženy..mne sa zas sestra stará.. Som najmladšia z rodiny.. a nič nerobí, len ma kontroluje a poučuje.. tam si ju slabo obliekla, vlasy jej zapni, tu má ústa špinavé.. nakrémuj ju.. Ja všetko toto robím..ale ešte pred tým ako to urobím mi to ona musí povedať.. a mňa už ide poraziť z toho.. Je to maminkin miláčik teraz...ona je najstaršia..ale tiež už má svoj život.. Niekedy len stískam zuby ... a ked mi prasknú nervy a odvrknem jej niečo tak je urazená...že čo sa urážam...

alka221
1. jan 2013

@jasmika musis si to s nou vydiskutovat..inak to nepochopi.. 😠

mamavera
1. jan 2013

@jasmika nestískaj zuby, naopak, veľmi striktne jej daj najavo, že si budeš svoje dieťa vychovávať podľa seba. Že si vážiš jej záujem, ale neželáš si, aby ti hovorila do všetkého, čo urobíš. Že je to aj tak zbytočné, lebo ju neposlúchneš a urobíš si aj tak po svojom, tak zbytočne derie hubu. Keď sa to stane nabudúce, len jej pripomeň - zbytočne to riešiš, urobím si aj tak podľa seba. A milo sa na ňu usmej 🙂 . Že si najmladšia, to neznamená, že si hlúpa a opačne, to že má niekto viac skúseností, neznamená, že má patent na rozum....Keby to pretrvávalo, ja by som si normálne vytlačila na papierik text - daj si pohov, to je moje dieťa, budem ho vychovávať podľa seba, bez ohľadu na to, čo si ty o tom myslíš - nosila by som ho so sebou a vždy v takejto situácii jej ho dala pred oči. Nedaj sa, ty si matka.

lemel
10. feb 2013

moja svokra aj svokor sú ideálni, vôbec k nám nechodia a ani ich tie dievčatká nezaujímajú... aha pardon teraz je tu prihlásená moja manželka, ktorá svoju svokru,teda moju matku nenávidí, čo už je ti pi... a podobné, nedala jej pokoj v tehotenstve, nemala nikdy pre nu pekné slovo a pod... asi mi to tu nechala, aby som si to všetko prečítal, aké máte problémy... síce už 2 r. u nás nebola a ani moja manželka u mojich rodičov nadalej som kok... a pod a vlastne celá táto dedina, takže nemáme žiadnych priatelov, s nikým sa nestretávame, všade chodím s detmi sám, teda ak neoslavuje niekto z jej rodiny, ale už aj u mňa bude koniec... škoda,že ten oot každú noc vstáva k našej krásnej 2-ročnej bambulke, rovnako ako pri prvejj dcére, vlastne každý víkend keď je doma navarí, ak je treba... tie dievčatká sú pre mňa všetko... ale ak príde k rozvodu skončí ako 90% chlapov, budem najväčší ch..j, deti uvidím možno zaž za dva týždne a to budem môcť byť rád... tak to tu funguje a ťažko sa niečo zmení... a dôvod bude svokra, teda moja matka, lebo som nou ovplyvnovaný a pod bla bla bla...aj ked stačí aby som sa tam zastavil a mám problém... a teraz ma všetky ukamenujte...

merynka121
11. feb 2013

U mna je to trochu inak.Sice byvame samy ale v maminom dome.A problemy nerobi svokra ale moja mama.Vsetko co urobim je zle a najhorsie na tom je to ze uz nam rozmaznala syna natolko ze on namiesto toho aby plakal za mnou place za starkou a ju to veeelmi tesi.Hadky su kazdy den aj po telefone

lucia94
6. mar 2015

Ahoj. Svokra sa do nas stara. Preco vyvolavame a vypisujeme. A ja nato ze mi len na skype vypisujeme a volame iba 15 min ako ste nam kazali. Tak mi ide uz krkom ta svokra.

timea7
6. mar 2015

@lucia94 svokry sa spýtaj, na čo to potrebuje vedieť. Robí štatistiku, či? Reaguj s úsmevom, po štrnástich otázkach odbitých úsmevom ju to hádam prestane baviť.

natalym
6. mar 2015

@timea7 Svokry sú potvory. Aj ja budem taká.......

timea7
6. mar 2015

@natalym ty ma všade nájdeš. ja budem dobrá svokra, aj ja takú mám. Do mladých sa starať nebudem, deti im strážiť nebudem, aby som im nemarila ich spôsob výchovy, variť a pomáhať im tiež nebudem, aby som mladej neznižovala autoritu a aby nemala pocit, že viem všetko najlepšie, aj keď to je pravda 😀 😀 😀 😀 😀 😀 kecám, moja svokra je naozaj anjel v ľudskej koži, len neviem, kde si šupla tie krídla. Mám ju veľmi rada.

natalym
6. mar 2015

@timea7 Ja som to zo srandy. No takto Ti poviem, ja budem mať pravdepodobne dvoch zaťov, aj keď budú zlatí ale moje dcérky budú vždy lepšie a múdrejšie. Protiva budem aj ja, ale budem sa snažiť. 😀

timea7
6. mar 2015

@natalym ja budem mať nevestu a už ju teraz ľutujem ....syn navarí, upečie, operie, v prípade nutnosti aj ožehlí, pokosí, ale ten stabilný bordel v izbe 😝 😝 😝 😝 ja len verím, že bude taký ako môj brat, keď už mal svoj byt, tak v ňom poriadok udržiaval. Zrazu to nebol problém. Ja do jeho izby chodím výnimočne, aby ma nevystrelo....

selena2
6. mar 2015

Tak ja mám svokru priamo v dome,žijeme spolu len jeden rok ale som s nervami v koncoch.Je vždy najmúdrejšia a popri tom nevie kde je sever. ☹

lucia94
9. mar 2015

@selena2 to ti verim aj ti nezavavidim zaroven. Aj ta moja je taka mudra joooj.

selena2
12. mar 2015

@lucia94 Ďakujem Ti za pochopenie 🙂