Svokra sa pletie do výchovy. Poraďte, ako na ňu

sachmet
18. aug 2006

Zrejme nie som jediná, ktorá žije v domácnosti so svojou svokrou. Svokor ten nás pred nejakým časom opustil a tak nám ostala ona ako najstarší človek v rodine. V každej rodine sú aj také chvíle aj onaké... Ale čo robiť, keď sa vám mieša do výchovy vášho dieťaťa? Počúvam len samé urob toto tak, tamto jej daj hentak, teraz by si mala ísť s ňou von! A to ani nehovorím,koľko ma deptala na začiatku kojenia so slabým mliekom. Vraj malá toľko plače, lebo mám slabé mlieko a je hladná. ....minule sa stalo, že sa s malou hrala, schválne som Sofiu neprikryla, bolo dosť teplo a nie je dobré keď sa spotí. Svokrička videla, že som jej nedala deku, tak ju poriadne poprikrývala larisou! Malá sa nepotila, lialo sa z nej. Niekedy som s nervami v koncoch a odnesie si to len dieťa, lebo to vycíti. Vie niekto poradiť? ☹

cmulinko
18. aug 2006

Nakolko mas 2 deti,povedz svokre,ze pri prvom dietati si to zvladla,tak to zvladnes aj teraz. 😉

sunny6
19. aug 2006

sachmet pokial jej nepovies,bude si mysliet,ze bez nej to nezvladnes.
Normalne si ju zavolaj,ze nech si da s tebou kavu a povedz jej,ze by si bola rada,keby ta tolko nenapominala,a nestarala sa do vychovy tvojho dietata,ze ona je stara mama,a ak chce moze sa z malou pohrat,popripade ist na prechadzku,ale v prvom pripade je to tvoja dcera a tvoja zodpovednost a ty nechces aby ti do toho hovorila.Ak budes potrebovat pomoc,alebo radu,povedz jej ze ona bude prva,koho o tu pomoc poziada.
nemezes jej to vlepit do tvare,nemozes kricat,snaz sa rozpravat s kludom a nevytoc sa aj ked ona pravdepodobne bude saliet.Jednoducho to musi pochopit,....vela stastia 🙂

mixka
19. aug 2006

a co takto sa odstahovat???

ervotoc
19. aug 2006

hehe to s tym prikrytim to je moj nervák pravidelny,ja to uz mam mf-mam v paži-prikryje?hm,odokryjem...uz to tak riesim...zatvori okno?otvorim balkon...inak to s nasou nejde,nebyvam s nou ale ked tam idem,viem ze to bude v niecom zas boj..hehe deku musi mať na brušku a bla bla....je jedno ze sa potiii...jaaaj teraz ked su preč vyskusala som s malym ist do tej obyvačky,to viete ze bol vysmiaty jak herec....ziadne revy,plače,hisaky,krik,nič,,,vyskusal aj drahy a tiež nič,takže mu vadili asi svokrovci v tej obyvačke hehe 😉

barunka
19. aug 2006

baby, v mojom mene vám teraz napíše snilko a mám taký pocit, že našej svokre a svokrovi dnes poriadne dvihne adrenalín....

Snilko: kým som sa obliekla, že idem za bicykli sem, tak mi svokor zobral syna a odviezol ho autom, že prinesie barunke šroby na postieľku, to bolo asi 9,30. Aj keď som nechcela aby ho brali... Povedala som mu, nech ho tu nechá, že ja sa ešte zastavím v obchode... došla som a syna nikde... a už je jedenásť hodín preč, on mal dávno jesť, pomaly spať a ešte mi ho nedoniesli... a to som chcela ísť umývať okná, lebo už pomaly sa máme sťahovať do nášho domčeka... 😠 😠 😠 😠

elesa
19. aug 2006

My sice so svokrovcami nebyvame ( chvaaalabohu), ale tiez vie niekedy poriadne dvihnut tlak. Presne ako ste pisali, toto jej oblec, toto nie je vhodne, daj jej deku, lebo je zima ( 20 stupnov ) a pod.
Najviac ma dorazila na zaciatku. Mala nam plakavala, bolelo brusko a pod. ved to poznate a ja som bola s nervami v koncoch. Kedze nemam s nou naj vztah, myslela som, ze ako zena mi moze poradit, co mam robit a snad pochopi a najdem si k nej cestu. Uz len kvoli malej. Namiesto rady som sa dockala toho, ako mi zacala kazat, ze ine zeny su same a zvladaju to, alebo, ze maju 2 az tri deti a musia to vydrzat. A vrchol vsetkeho bolo, ze to zakoncila tym, ze preto tolko place, ze je nervozna zo mna. Pri tom len pri mne sa ukludnila, ale toto svokra nevidela.
Mam radu: komu niet rady, tomu niet pomoci. Bud sa to naucime ignorovat, alebo bude vecna zvada. Nech si rozprava co chce, urobim si po svojom. Basta

barunka
19. aug 2006

elesa, ja so snilkom máme takú svokru, že jej môžeme hovoriť čo chceme, ona si aj tak urobí po svojom. ja jej zakážem vybrať malú z kočíka, ona si ju vezme na ruky a drží ju tak. malá sa u nej necíti dobre a tak začne plakať a ona hneď že to lebo ju bolí bruško... (moju dcéru za jej doterajší žívot bolelo bruško 4krát) a keď jej niečo poviem, ešte sa urazí...

čo spravila najnovšie sestre, to som písala hore...

ja svokru nemám rada, snažím sa ju akceptovať kvôli manželovi, ale pravdu povediac, neznášam tú ženskú....

kvetka9
19. aug 2006

holky to mate dobre...aspon mate uz babatka...ale chuda moje sa este nenarodilo a uz svokra kaze a kaze🙂zrejme ma uz pre moje male naplanovanych uz 20 rokov zivota 😠

barunka
19. aug 2006

hehe, kvetka, to poznám 🙂 ja som mala to isté... dokonca mi už vtedy rozprávala, že musím obliekať bábo do bieleho a košieľky a podobné voloviny... a že ako treba kojiť... (najviac zaujímavé na tom bolo, že ona nekojila ani jedného syna....)

kvetka9
19. aug 2006

ta moja mi kupila perinku do krstu s velkou modrou maslou...a pritom ani nevieme co budeme mat..ale ona len vnuka si pripusta...a ta perinka vyzera ako torta no hroza...niekedy som fakt v koncoch pri nej...

bellezza
19. aug 2006

jaj, baby že si to necháte...moja vlastná svokra je v pohode, mám ju veľmi rada. Moja nevlastná to skúsila len raz a na mne, povedala som si svoje a odvtedy to neskúša. Za to môj svokor je na mňa naštvaný, že Tomáška u nich nenechám. Aj tomu som povedala svoje.
Čo by som povedala svokre ja:
najprv slušne: (najprv to vždy skúšam slušne): milá svokra, rešpektujem tvoje názory na výchovu detí, takisto rešpektujem aj tvoje skúsenosti, ale svoje dieťa si budem vychovávať tak ako ja uznám za vhodné a podľa mojich názorov. Tvoj názor si rada vypočujem a ak uznám, že sa mi niečo z toho pri výchove hodí, určite to použijem.
Dohodla by som sa takisto aj čo sa týka návštev, nejaký limit, vysvetliť, že máte program a pod., že idete na návštevu alebo že si chcete oddýchnuť. Sami. Ona by to mala akceptovať.

Elesa, áno, iné ženy sú samé, ale doplatí na to ich zdravie.

ak nič nepomôže, odsťahovať sa. vlastne to som chcela navrhnúť ako prvé.

kvetka9
19. aug 2006

my byvame u mojich rodicov a sucasne staviame dom...a predstavte si ze uz 5krat co sme manzelia nas prepadol svokor v nasej spalni s babanom v ruke...lebo ze vraj male potrebuje vitaminy a ja mu ich urcite nedavam 😀
neviem si ani predstavit co budu stvarat ked sa male narodi 😨

bellezza
19. aug 2006

kvetka, prajem vám, aby ste ten dom čo najrýchlejšie postavili.

kvetka9
19. aug 2006

myslim si ze to bude o cosi lepsie🙂budeme zamknutí a robit sa ze nikto nie je doma 😎

zuzu13
19. aug 2006

baby hrôza čítať, nie ešte zažiť... 😒
Ja mám svokru 5 poschodí pod nami a vidíme sa možno 1 x do týždňa a to v obchode. Nie je taká ako vaše, ona sa vôbec do nás nestará. A naši detto. Však pri "výrobe" mimi nám tiež neradili... 😀 Obdivujem Vás, že to vydržíte.Tak pevné nervičky a zdravé detičky 😀

barunka
19. aug 2006

kvetka, keď len banán.. ja radšej ďakujem môjmu dobrému sluchu za to, že som začula, že došla nejaká návšteva, skôr než vycupkala hore k nám do spálne... inak....

bellezza, presne toto som jej povedala, a čo som dosiahla??? houby... aj tak si stále robí a tvrdí svoje...

bellezza
19. aug 2006

tvrdiť si môže (jedným uchom dnu a druhým von), ale nech vám dcéru nekazí.
Potrebujete jej pomáhanie? pomáha vám nejako?
ja by som jej nedovolila sa dcéry ani dotknúť, nieto aby sa mi o ňu starala.
Na vašom mieste by som ju ignorovala a nedovolila jej ju na ruky vziať. Jednoducho nič. Nech sa starajú o seba a nie o vás. A povedala by som to veľmi priamo a explicitne.

mixka
19. aug 2006

bellezza, nechcem sa ta dotknut, ale kazda mama by si mala uvedomit, ze svokra je nasemu dietatu babicka, ktora svoje vnuca miluje. je to dieta jej syna, je to jej rodina a nie cudzi clovek. preto sa mi tvoje slova zdaju trosku tvrde. ta osoba, ktorej by si dieta nedala ani zobrat na ruky, porodila a vychovala tvojho milujuceho manzela, na to nezabudaj a urcite nie je zla, ak vychovala skveleho cloveka, ktoty ta miluje.
ako by si sa ty citila, keby manzelka tvojho syna mala takyto postoj k tebe??? lebo maminy, aj my raz budeme svokry!!!

sylvie
19. aug 2006

sachmet, skus jej povedat co si myslis.. mne to bolo zo zaciatku blbe svokre oponovat, ale teraz s tym nemam problem a poviem co si myslim.. nieco jej bohuzial treba povedat viac krat alebo opakovat dokolecka.. alebo niekedy sa tvarim, ze nepocujem..
😝 😀 😎
a to slabe mlieko, to som citala, ze take nieco vobec neexistuje.. a moj maly ma skoro 5 mesiacov a stale place pri papani.. a pri kazdom vazeni mi dr. povie, ze pekne pribera.. 😉

bellezza
19. aug 2006

mixka, ja som za to, aby svokry a nevesty žili aspoň v takej harmónii ako ja so svojou svokrou. Každý postoj má svoju príčinu, svoje prečo. Veľmi veľa dospelých a starších dospelých má svoj patent na rozum, ktorý zdôvodňuje iba vekom a skúsenosťami a nie je fér, aby nám svokry a svokrovia nasilu tlačili svoje názory a zvyky, hoc my o to nestojíme. A už vôbec nie aby nám robili napriek a starali sa do nás, dobre že nie do intímnych vecí. Správna svokra nie je vidieť a príde len vtedy, ak ju mladí zavolajú, že ju potrebujú, alebo že chce vidieť svoje vnúča. Inak má svoj život, svoje záujmy alebo svoju prácu, ak ešte pracuje. A hlavne nehľadá svoj zmysel života v komandovaní a organizovaní životov svojich najbližších. Hlavne keď je to nepríjemné a svokra im tým robí iba zlú náladu, nervy a problémy.
Keď mi niekto bude liezť na nervy a robiť naprieky a zle (a je jedno či to je moja rodina alebo nie) tak hádam si ho za to nebudem vážiť a ctiť.
Že svokra vychovala muža, to nie je ešte dôvod na váženie.
Ja si vážim ľudí, ktorí vedia tolerovať druhých, ktorým keď poviem, že si niečo neželám a že sa mi niečo nepáči, tak mi nebudú robiť naprieky a naschvály a budú sa ku mne tak správať ako sa ja správam k nim...
keby tie svokry radšej ignorovali nevestu a vnúča, tak by možno narobili menej zla ako tie čo večne prikazujú a buzerujú, ako sa majú o deti nevesty starať.
Ak nebudem do všetkého strkať nos a všetko komentovať(hlavne v zlom, pochvala treba) a byť najmúdrejšia zo všetkých, tak hádam budem so svojou nevestou vychádzať dobre. Hlavne s nimi nebudem bývať a starať sa do nich tiež nechcem...
všade platí, ži a nechaj žiť.
Patent na rozum nemáme predsa nikto. A svokry už vôbec nie.

mixka
19. aug 2006

bellezza, ja sa tvojej a ani nikoho svokry nechcem zastavat, len si myslim, ze tvoje slova boli trochu tvrde. moja svokra nie je dokonala, moja mamína nie je dokonala a ani ja nie som dokonala. je to o tolerancii, su aj vyborne svokry, ktorym sa toto pomenovanie ani nehodi, lebo su to druhe maminy. a co ty vies, ako ta vnima tvoja svokra???

sylvie
19. aug 2006

no mne tiez vadi, ked mi svokra kazdu chvilu berie maleho a ani sa neopyta, ci moze.. ale zase aby som jej nedovolila sa maleho ani dotknut, tak to urcite nie..

bellezza
19. aug 2006

áno, sú aj také svokry, druhé maminky, tie sú skvelé.
Moja svokra vie, že mi môže hocičo šplechnúť do očí, takisto aj ja jej. Keď som bola so synom u nej, nebol žiadny problém a bola smutná že odchádzame.

prosím ťa ako sa dá tolerovať barunkina a snilkova svokra... alebo kvetkin svokor...veď to je hrubé a netaktné čo robia.

mixka
19. aug 2006

beriem, ze niektori ludia su netaktni a vidia iba seba a tam to treba potom riesit veeelmi citlivo, aj ked niekedy je to tazke.

bellezza
19. aug 2006

áno oni môžu byť ku mne hrubí a ja mám byť k nim citlivá?????

elesa
19. aug 2006

Je pravdou, ze svokra je aj babka mojho dietata. Je zdrave, ak ma dieta dobry vztah so starymi rodicmi. Toto by som v ziadnom pripade obmedzovat nechcela a takto riesit svoje problemy so svokrou cez dieta nie je vhodne. Toto, co je medzi mnou a nou nech dieta nezaujima. Nemoze byt do toho zatahovane hocijakym sposobom. To si musime vyriesit my.
Vedela som prakticky do coho idem, pretoze robila problemy uz vtedy, ked sme s manzelom chodili. Ale to je o inom.
To, ze vie byt zla, je fakt. To, ze vidim, ze zacina mat dobry vztah s mojou dcerou ma upokojuje.

bellezza
19. aug 2006

elesa, ak tvoja svokra nemá na tvoje dieťa dešktruktívny a nervyrobiaci vplyv, ak dieťa nie je pri nej nervózne a uplakané, tak som za, lebo prítomnosť starých rodičov je obohacujúca.

mixka
19. aug 2006

ja by som sa v kazdom pripade snazila mat so svokrou co najlepsi vztah.

elesa
19. aug 2006

byvala aj nervozna a uplakana, ked bola svokra na blizku, ale nejak to preslo..hhmm
Ak by som videla, ze sa sprava nevhodne urcite by som zakrocila a to velmi razne a jasne.

bellezza
19. aug 2006

mixka, ale niekedy to nezáleží len od teba, ty môžeš byť ako med, ale podľa svokry si tá porvora čo je ukradla syna...aj také poznám.

elesa, želám, aby to nebolo treba.