Svokrovci sa nezaujímajú o vnúčatá

laicka
22. jan 2014

Je to vec, ktora netrapi len mna ale aj mojho manzela. Mame dve deti, ked sa narodilo prve, svokrovci nadseni neboli ale zvykli si, avsak starostlivost nula bodov. Ked som tam niekedy dieta nechala lebo som potrebovala ist k lekarovi, maly sa hral s liekmi, s elektrickymi kablami a pod.. Mal vtedy tri roky. Svokrovci su nezamestnani ale este nedosahuju dochodkovy vek. Teraz ked sa nam narodilo pred dvoma rokmi druhe dieta, je to este horsie, pretoze starsi tam uz sam nechce chodit a mladsi sa ich boji :{ Mna aj manzela to velmi trapi. Moji rodicia su pravy opak, deti ich zboznuju avsak bohuzial su obaja zamestnani. Manzel sa mi raz zdoveril, ze nechape preco sa tak jeho otec k nim sprava, napr svokra sa pohra ale len chvilu, t.j. hodinku maximalne, ale svokor ...ak ho maly taha za nohavice ze by sa s nim siel hrat, tak svokor na neho zrukne ze nech sa ide hrat s tatkom alebo mamkou... Potom sa ho maly zacal bat a tak sa to taha. Manzela to trapi, vidim to na nom, povedal mi ze on ma krasne spomienky na svojho dedka a ze jeho deti nebudu mat na svojho dedka spomienky ziadne. Pre mojich svokrovcov su najdolezitejsie psy ktore chovaju {dva kusy|. Detom kupia nieco len dva krat rocne ale svojich psov zahrnuju prkotinami..ked k nam pridu na navstevu, nezaujimaju sa o deti ale rozpravaju co nove pes vyviedol, s akou hrackou sa ako hraje a ukazuju fotky ....rozum sa mi zastavuje. Nepoviem kebyze su to ludia co nemaju deti ale ved vychovali tri deti a takto sa spravaju...vnucata maju len nase dve. Povedzte mi co mam robit, lebo ja uz neviem ako si najst cestu, nie kvoli mne ale kvoli detom.

felixa
23. jan 2014

@laicka
Tak, ked tvoji svokrovci davali vlastne deti k babkam aj cez rok aj cez cez prazdniny, tak asi nie su velmi na deti. Neocakavaj, ze na stare kolena sa zmenia. A aky maju teraz vztah s tvojim muzom – ich synom? Maju nejake spolocne zaluby, radi sa porozpravaju, radi sa stretavaju alebo cely ten vztah je len taky formalny?

Americky herec Tom Hanks sa prednedavnom vyjadril, pri prilezitosti narodenin, ma tusim 57 a jeho zena tiez tak nejak, ze konecne deti odisli z domu a oni so zenou sa mozu venovat sami sebe. Uz skoncili casy, ked zeny boli do 55 v praci, potom sup na dochodok a starat sa dceram o deti. Mas smolu, ze si natrafila na emancipovanu svokru, ale cim dalej to bude beznejsie.

Ked nechces, aby ti svokrovci deti strazili, tak ako chces, aby sa im venovali? Tvoje maju teda 9 a 2, s tym malym to je este narocne, to sa nie kazdemu chce riesit s tak malym dietatom a ten vacsi, no neviem – svokra by si asi mozno viac rozumela s dievcatkom a svokor ma nejake zaluby, ktore by mohol rozvijat s vnukom? Lebo ak nie, tak asi mu je vnuk tiez len na pritaz. Nie kazdy to vie s detmi. Ak ta ten vztah trapi kvoli manzelovi, tak skus zistit, co svokrovcov zaujima, ci by to nezaujimalo aj toho starsieho. Mozno by sa mohli zblizit cez tie psy (teda ak to nie su nejake bojove plemana).

laicka
autor
23. jan 2014

@felixa svokra ak mame nejaku rodinnu oslavu a pride, tak to prebieha tak ze sa zavrie so starsim do izby a hra sa s nim napr clovece, a mladsieho z izby doslova VYHODI so slovami Nezavadzaj tu!. Muz s rodicmi...no ked im nezavola on, tak oni sa neozvu a ked im zavola tak len so slovami co nove a oni formalne odpovedia ze nove nic (ved su doma tak co take nove sa moze udiat). Ked k nam pridu, tak maly este dobre nerozprava, oni mu nerozumeju a stale ho odstrkuju so slovami nech sa nauci normalne hovorit a potom s nim budu komunikovat, lebo s nim nie je normalna rec. Oni maju take divne sposoby vychovy. Ked mal starsi rok a nechodil na nocnik tak bol zaostaly lebo oni davali na nocnik od pol roka a pod....ked siel do skolky a plakal, ja som plakala s nim, hovorili mi dost necitlivo ze to prezije, co tolko reve, ze mu treba dat po riti aby mal dovod a pod. Ked bol chory a postazovala som sa ze je chory tak slova utechz boli Aj nase deti boli chore, tak to je...Proste oni su divni ale poviem uprimne, bojim sa aby sa to raz neotocilo proti mne. Co ked deti vyrastu, oni zrazu budu chciet mat o nich zaujem, deti chciet nebudu a vytknu to mne ze Mama ved sme sa malo stretavali, mala si tam chodit castejsie...

30petra
24. jan 2014

@laicka na poslednú vetu by som povedala len toľko, už teraz mať strach z toho, čo bude za niekoľko rokov - tak týmto by som sa ozaj netrápila..... ja riešim veľmi podobnú situáciu, syn je už veľký bude mať 16rokov, pred tromi rokmi, keď sme svokrovcom oznámili, že čakáme bábätko som zrazu bola ku.rva a neviem čo ešte, lebo som dlho prehlasovala, že druhé dieťa nechcem. Z dovtedy dobrého vzťahu sa po pár mojich pokusoch o udobrenie sa stal opak. Prestala som s nimi komunikovať úplne. Syn to dlho nechápal, začínala mu puberta a dozvedela som sa, že svokra mu trepe hovadiny a húcka ho proti mne. Vyriešila som to tým, že sme sa na rovinu porozprávali, nie raz a rešpektuje to (syn). Nikdy som mu nezakázala chodiť k nim, nikdy som na nich pred ním nenadávala, myslím, že aj preto sa mu to v hlave ako-tak utriaslo. Ja tam nechodím vôbec, nemám si s nimi čo povedať, dourážali mňa aj moju rodinu, syn tam občas zájde, dcéra iba na Vianoce, manželovi som povedala, že si neželám aby tam častejšie chodila, keď ju chcú vidieť, nech prídu k nám. Zrazu po dvoch rokoch začala svokra k nám chodiť, dovtedy nič.
Teraz je to síce tak 1 x za 2-3mesiace, ale je. Svokor vôbec.
Pre toho menšieho je určite lepšie, keď s nimi nebude, keď ho odstrkujú a namiesto pochvaly, mu budú ubíjať sebavedomie??? to čo je, veď bude neistý a môže mu to viac ublížiť ako pomôcť. Kým tvoj manžel stojí pri tebe ako môj pri mne, extrémne by som sa tým nezaťažovala

zuzka38
24. jan 2014

@laicka ja mam podobnych svokrovcov, ziadna aktivita, zaujem, nula bodov.. mas moj obdiv, ze si tam dieta vobec davala.. ja som maleho nikdy u nich nenechala, ked nemaju zaujem, neozvu sa, v zvitoe ho nekocikovali, nevypytali si.. teraz bude mat onedlho tri roky, v zivote s nim nestravili sami od seba cas.. ked sme u nich, ja sa mu zase musim venovat.. uz sme to s mm vzdali.. je to ich problem, ano je to smutne, tes sa, ze tvoji rodicia zaujem maju a tvoje deti budu mat dobre spomienky na druhych starych rodicov... im raz dojde, ze spravili chybu, len to uz bude neskoro........................

mariuska1503
4. feb 2014

jáj SVOKRA - ja a môj syn - jej prvorodný vnuk sme mali v nedeľu meniny. Že nezavolala alebo nenapísala mne - to je mi jedno. Síce neviem čo som jej urobila, ale už len to svedčí o povahe mojej svokry, že nemá jedinú kamarátku. Je sama. No ale k veci. Na mňa sa na meniny vykašľala - to neriešim, ale že nenapísala alebo nezavolala svojmu prvorodenému 10 a pol. ročnému vnukovi???????? Nikdy som ju nemusela, ale tentokrát to prestrelila už druhý krát na plnej čiare a moja nenávisť k nej je tak silná, že to neviem vyjadriť.

mimi410
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzka4444
19. dec 2015

@mimi410, ja sa svojim vekom urcite priblizujem k tvojej svokre, tak ti viem dat pohlad z opacnej strany. Ja ju chapem. Vychovali svoje deti a zasluzia si klud a pokoj. Keby ste byvali sami a oni by chodili len na navstevu, vedeli by si vnuca inak uzit. Na chvilu, s radostou. Vtedy, kedy by oni mali chut. V tejto situacii povazujem za nezodpvedne snazit sa o druhe dieta. Vedia to? Necudovala by som sa, keby ich to vytocilo....

mimi410
20. dec 2015

Samozrejme že to vedia, svokra je zdravotná sestra v nemocnici na pediatrii. Potom nechápem prečo trvali na tom aby sme prišli bývať k nim...so svokrou mám komplikovaný vzťah, nepovie mi na rovinu čo jej prekáža...beriem tvoj názor, po pravde takto ostro som to nečakala...No v tejto situácii zrejme nemám veľmi na výber, kedže môj muž je jedináčik a viem, že tu chce ostať bývať na dedine...a ja nikomu na obtiaž byť nechcem...je tu veľa signálov, čo podľa tvojej odpovede úplne sedia...ked svokrovci niečo chcú nepovedia to mne ale mužovi, ked svokra potrebuje pomôcť s niečím, hoci je to čisto ženská robota povie manželovi...zrejme máš pravdu zuzka4444...toto zas vytočilo mňa...

zuzka4444
20. dec 2015

@mimi410 Sorry, nechcela som ta vytocit. Bol to len pragmaticky nestranny nazor. Ja by som hladala spolu s manzelom moznost, ako sa osamostatnit. Az potom druhe dieta. Verim, ze po vasom osamostatneni by sa zanedlho vztahy upravili. Byvate tam len rok - predtym ste byvali inde. Bolo to vtedy lepsie? Asi ano, inak by si tam neisla byvat, myslim...

zuzka4444
20. dec 2015

@mimi410 A k tomu, ze preco vam ponukli byvanie u nch - neviem, dovodov moze byt viac. Je to dedina, mozno sa obavali, aby ich neohovarali - ze mate problem a no vam nepomohli. Mozno to boli egoisticke dovody - ratali s vasou pomocou, ale pozabudli na obmedzenia, ktore im to sucasne sposobi... Podla vysledku, ktory popisujes, to urcit nebolo nic nezistne...

majaxy
20. dec 2015

Ja mám opačný problém.. Mám syna, ktorý žije s nami, ale neterky, ktoré sme prakticky vychovali. Ked volám, zaujímam sa, x krát sa mi stalo že ani nedvihne telefon. Zo začietku ma to dosť bolelo, a nechápala som, ved pokecať cez telefon je to najmenej čo niekonu môžeš dať, ale pochopila som. Asi si nastavili svoj život, kde im stačí to také akože som tu, aby si nepovedala...Takže to funguje aj naopak.. Ja budem milovať svoje vnúčatá, ale hold niekomu stačí vychovať deti a potom príde iná priorita, trebárs tie psi...

jurly
20. dec 2015

@laicka ak mas uprimne zaujem zistit preco je to tak. spytaj sa ich ako im pomahali ich svokrovci s ich malymi detmi. a ako vychovu svojich deti vnimali. a pochopis vela lebo zmenit sa ti nepodari zrejme uz nic

elise
20. dec 2015

@laicka neries moja svokra maleho videla 20 minut ked sla pozriet na pohreb svokrovi bola snim rozvedena a on mal svoju novu rodinu ale isla sa presvedcit, predomnou si odplula. Dcerku nevidela nebavi sa snami15 rokov, nebola ani raz u nas, nanzel nebol u nej. Nevideli sme od nej ziaddn darcek ani pohladnicu detom nenapisala. Ja hovorim, ze mam najlepsiu svokru na svete, do nicoho mi nekafra. Musime sa starat s muzom sami, je to tazke ale da sa to.

mimi410
20. dec 2015

zrejme máš pravdu zuzka4444, jednoducho príliš o veciach premýšľam a nechcem byť nikomu na obtiaž...vidím, že aj manžela to trápi, chce byť zadobre so mnou ale aj s mamou a preto často nedrží stranu ani jednej...ďakujem za tvoj názor, nevytočilo ma to čo si povedala, ale to že v tvojej odpovedi som sa našla...ako vravíš zrejme si vo veku mojej svokry a vieš sa teda vcítiť do toho ako asi to vníma ona...mi sa môžme s mužom aj potrhať aby bolo všekto ok, v domácnosti, v záhrade, okolo domu, ale furt si nájde niečo aby mohla zapárať, a vždy sa to týka malého...na svoje deti je dosť naviazaná, nám ked sme začali spolu žiť v meste povedala, že nám drží palce a že je zvedavá ako dlho to utiahneme, ale tu máme dvere vždy otvorené, ja som od začiatku tvrdila, že najlepšie bude ked budeme sami vo vlastnom, no veci sa zmenili, manžel prišiel o robotu a už sa to nedalo ťahať a dostal ponuku v meste blízko kde bývajú svokrovci...tak sme tu...ďakujem ti veľmi pekne za tvoj názor

zuzka4444
20. dec 2015

@mimi410 Tesim sa, ze si ma spravne pochopila. To sa tu nestava casto 🙂. Radsej tu toho vela nepisem. Skoda, ze stale plati, ze mladi sa nechcu ucit na chybach starsich, ale chcu si robit svoje chyby. Ani s tym babatkom som to nemyslela zle, len som hned zareagovala na zaklade predstavy, ze ked im vadi 6-rocny chlapec, ktoremu sa uz da povedat, ze musi byt ticho, leba babka pozera svoj serial, ake peklo by nastalo pri babatku, ktore nijako nejde vypnut. Ked bol malinky, tak ste s nimi asi este nebyvali, ze?
Ja som tiez nazoru, ze mladi maju byt sami. Jedna vec su rozdielne zivotne styly prisluchajuce roznemu veku a druha urcity alibizmus - ked im to nedopadne, vinu budu musiet hladat len u seba - neda sa vyhovarat na zlu svokru 😀. Urcite sa radsej uskromnim, len aby som svojim detom pomohla s vlastnym byvanim, ako by som sa s nimi denne obchadzala v jednom dome...
Drzim palce, nech vsetko dobre dopadne - hlavne s vlastnym byvanim 🙂. Skus to vysvetlit manzelovi, ze ide o vztah maleho so starymi rodicmi a hlavne aj o vas vztah. Urcite sa da nieco vymysliet. Este stale su hypoteky pre mladych, da sa vyuzit statny fond na rozvoj byvania...

katarinapekna
21. dec 2015

oni nie sú povinní sa zaujímať o tvoje deti a keď to robiť nechcú, tak to rešpektuj! vychovali svoje deti, vypravili ich do života a dovi-dopo, nech sa každý stará sám o seba, aj oni zrejme chcú žiť svoj život podľa ich predstáv a napr. iba so psami. nechápem, čo na tom treba chápať??? jedine, že zas ďalšia, čo nevie nájsť vhodnú úschovňu detí.

sardinka335
21. dec 2015

@mimi410 ty sa miesto o babätko snaž o samostatne byvanie! Takto chceš prežiť svoj zivot? Ked pride bábätko tak sa tam ešte viac ,,zadunstujete,, a osamostatnenie bude o to ťažšie a pridu dalšie problémy ...Tvoje dieťa vyrastá v emocionálne nestabilnom prostredí a normálneto určite nie je aby bolo dieta viac ,,ohriakane,, ako prijimane - to by som ja radšej išla do 1, 2izbáku za ten pokoj a vlastnu domacnost by mi to asi stalo. Ja to velmi dobre poznám len s tým rozdielom ze taka vie byť moja mama - ked ide ,,sudna sien,, tak ani špendlik aby na zem nepadol 🤐 🤐 ked sa jej niečo nepozdava tak je neprijemna aj na deti ak je to objektivne tak ok ale inak len robí dusno a z dlhodobého hladiska by tomojho syna len neurotizovalo a blokovalo ze ,,nič nemoze,, len sedieť ako 5 penazi...ak je u našich taka atmosfera tak ideme domov - našťastie mame kam odisť tak si kludne naši mozu pozerať telku a my máme tiež svoj klud.

fiffinkaa
21. dec 2015

@laicka
nerobiť nič, ja mám dobrých svokrovcov, ale deti u nich nenechávam a ani darčeky mimo narodenín nedostávajú..nepokladám to za dôležité..majú svoj život a my svoj..je to iná generácia , treba ich prijať takých akí sú..

zuzka4444
21. dec 2015

Mila @laicka , to, ako sa niekto v 55 neciti na starych rodicov pochopis, az ked budes mat 55. Dnesna mladez bude mat vtedy 20 rocne deti. Niektori este mladsie. Nikto sa vtedy neciti na starych rodicov! Mam 50, tak uz trochu viem, co hovorim. Moje deti pred rokom dostudovali a stavaju sa na vlastne nohy. A teraz mam zasa moznost, aby bol moj zivot o mne! To co pises je velmi egoisticke a ked budes mat 55 a spomenies si na tieto vylevy, budes sa hanbit, ver mi...

sardinka335
21. dec 2015

@zuzka4444 myslím ze ta celkom chapem - sama som si prešla obdobím že ,,prečo sa rodičia a svokrovci netrhaju,, kočikovať, varovať, stražiť, kupovať.....aj ked zase tu chapem zakaldatelku temy ze tam to bude asi aj o vztahoch kazdopadne aj ja som sa durdila ze svokrovci v ten den ktorý ja potrebujem nemaju čas stražiť lebo ,,tam niečo maju,, idu spolu do kina alebo maju svoj program. Moji svokrovci velmi pekne ziju a teda tam nehrozi take ze su spolu so zvyku tak sa zena upina na deti a vnučata - a tak to ma byt. Radi pomozu ale maju svoj zivot, svoje zaujmy a konečne čas na ne...vychovali 3 deti myslím si ze dobre, svokra ešte opatruje svoju dementnu 85 ročnu matku takze akekolvek ,,durdenie,, z mojej strany je len moj problém. Boh vie aka budem ja...tiež to so mnou nie je vzdy take idealne ked ma chytí rapel 😀

tana284
21. dec 2015
Používateľ tana284 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od tana284.

svokrovci by mali pomahat ale oni maju tiez svoj vlastny zivot takze sa nemozme na nich hnevat ked akurat vtedy ked mi potrebujeme nemozu..

sophieeee
21. dec 2015

@laicka sú proste takí..moja mama napríklad ma problém prebaliť dcéru ked sa pokaka..ani raz ju neprebalila a je schopna je nechať tri hodiny tak kým sa nevratim a neurobim to ja.. A tiez vychovala dve deti-mna a sestru.

trdelnik234
21. dec 2015

@laicka To je neuveritelne! Akoze keby mne niekto odporucil na separacnu uzkost mojho dietata par vychovnych po zadku, tak v tej chvili by pre mna skoncil. A je jedno kto by to bol. Rozhodne by som kontakt s takym zadubencom bez vztahu k detom obmedzila na minimum, sak ten o detoch vie este menej ako moja 2 rocna dcerka o organickej chemii!!!!!!!! Vo vlastnom zaujme a hlavne v zaujme svojich deti, obmedz kontakt na minimum a nenechavaj ich tam bez dozoru, ved im udupaju sebavedomie. Akoze vyhanat deti z izby? Ich by som vyhodila, v momente. Nech si svokricka nadalej radsej predplaca rakovinu koze v solarke a vysava chlpy z koberca, kde ju to bavi viac. Nasrat na nich. ako sorry za ostrejsi prispevok, ale vytocilo ma to.

trdelnik234
21. dec 2015

Este na margo mojho predchadzajuceho prispevku len chcem dodat, ze uplne suhlasim, ze ziadni stari rodicia nemaju povinnost strazit vnucata pripadne inak pomahat detom, ale je smutne, ked im nic nehovori ani elementarna slusnost. Pozornost sa vynutit neda, ale tak v 50 tke uz clovek by mal vediet, ze na psa a na dieta predsa nehovorime rovnako.

mteplan
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nebrasca
29. mar 2016

ja mam 46, mam dceru, ktora je v druhom rocniku vs, jej otca nikdy nepoznala. cele roky sa o nu staram sama, je este nevyzreta, aj ked uz mala 18, a okrem pekneho mame dost problemov .No a mam zenateho brata, ktory zije 15 rokov v uk, ma dve deti (13,8), na sk chodi kazdy rok cez prazdniny, chodievaju ku jeho svokrovcom, kedze my tu rodicov nemame. jeho deti su zlate, obcas sa s nimi stretnem, zoberiem ich na jednodnovy vylet, ale odmietam ich zobrat ku mne, strazit ich, pripadne ich mat cez prazdniny. som unavena, mam problemy, nemam tolko dovolenky a dcera mi da dost zabrat.
bratovi som nikdy nevravela o mojich starostiach, nikdy mi nestrazili dceru, a zda sa mi, ze po par pokusoch, kedy mi chceli nechat ich deti, ostali zaskoceni, ze ja to odmietam, mam mojho brata aj s jeho rodinou naozaj rada, su uzasni, tiez su zamerani na rozvijanie vztahov, ale ja nevladzem,

a myslim si, ze az sa moja dcera osamostatni, pripadne, ked si zalozi rodinu, myslim, ze vtedy budem chciet konecne zacat zit aj pre seba, mozno zacnem chodit na vystavy, do divadla, kina, na drink a tak, neviem, ale myslim si, ze nebudem mat cas pomahat mojej dcere s jej detmi, ze nebudem chciet vhupnut z jedneho kolotoca vychovavania vlastnej dcery do druheho - starat sa o jej deti. neviem, ale chcela by som este aj ja v zivote zazit nieco ine, ako len vychovu, deti, domacnost a pracu. a to moju dceru lubim najviac na svete,
takze aj toto je dalsi pohlad, kedy zdanie moze klamat, necitim sa preto zla, alebo ze nemam zaujem

erienka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz