Ťažkosti s domom

14. mar 2023

Pred dvomi rokmi sme s manželom kúpili dom, predtým sme bývali u jeho rodičov. Chceli sme sa osamostatniť a mať svoj domček. Máme 2 deti. V rámci možností aj financii sme dom pomaly prerábali. Samozrejme boli aj ťažké chvíle, no videla som že manžel moc není na práce okolo domu. Aj keď túžil mať dom nechcel byt. Bývame v dedine kde není kanalizácia, ťaháme žumpu. To sa mu vôbec nepozdáva. Je to na pláne spraviť kanalizáciu len nie každý s tým súhlasí a ktovie kedy to obec vlastne spraví. Zakaždým manžel nadáva že musí ťahať žumpu, že nenávidí to tu. Že to nedáva nevedel koľko roboty bude okolo domu a chce to predať a vrátiť sa k rodičom kde nemal s ničím starosti. Ťažko sa mi to počúva. Nechcem odtiaľto odísť, už sme sa tu zabyvali. Deti tu majú škôlku školu, ja prácu. No nepáči sa mi ani to ako sa manžel správa. Neviem čo s touto situáciou. Keď sa niečo nedarí snažím sa mu to vysvetliť že nič není len tak, že každý musí sa starať o dom, že práca sa nespraví samo a pod. No ťažko s ním.

panelacikova
18. mar 2023

@jaroe a mamu mám už starú, všeličo zažila, ťažko pracovali. oni sa ale nenazývali sedliakmi, ale gazdami. nemali sedliactvo, ale gazdovstvo. ja to poznám taký pojem.
tak ale asi každý kraj inak...

zuzana76
18. mar 2023

@panelacikova
@casavina
@jaroe slovo sedlák, keďže je aj nespisovné, resp. nárečové, tak je negatívnou konotáciou slova sedliak, nie vo význame agrárnom: farmár, roľník , ale vo význame človeka nevzdelaného, ignoranta, nevychovanca, primitíva, viď synonymický slovník, či chceme, alebo nie, podľa mňa úplne trefné označenie a tým nikto nedegraduje farmárov, gazdov a dedinčanov. To je ďalšia konotácia ale spisovného slova sedliak. Ja tiež preferujem pomenovanie farmár a roľník (prípadne gazda), ak chcem pomenovať skupinu ľudí, ktorí obrabajú pôdu a týchto si vysoko vážim.

panelacikova
18. mar 2023

@zuzana76 ja súhlasím. napísala som doslova laicky, ako to chápem ja v rámci tejto diskusie. že nejde o urážku vidiečanov vo všeobecnosti, ako to tu niektoré poňali.

casavina
18. mar 2023

@zuzana76 tak sa ospravedlňujem 🙏
Lebo viackrát som sa stretla presne s tým že sedlák čo mu slama trčí z topánok...preto taký argument, no nepozerala som slovníky 🙂

lujza123
18. mar 2023

Presne preto som napísala SEDLÁK, nie sedliak aby bol jasný vyznam co som napísala.

Lebo naozaj ma nenapadá výstižnejsie slovíčko na človeka ktorý vylieva žumpu do vlastnej záhrady lebo sa je lakomý platiť hovnocuc a lenivý/ľahostajný vymyslieť ekologickejšie riešenie - napríklad spomínané suché separačne WC, používanie eko prostriedkov aby spinava voda z jeho domácnosti nebola znečistená chémiou.

Sedlák je typ človeka, rovnako môže žiť v meste ako aj na dedine.

Že to niektoré vzťahovačne ženy pochopili ako urážku dedinčanov a farmárov na mrzí, ale čo už.

Ináč bývam na dedine, v dome. Síce je v tesnej blízkosti mesta, ale stále je to dedina so všetkými co k tomu patrí... Stavia sa tu máj, fašiangy, ráno kikirikaju kohúty a v sobotu reve cirkular. Kanalizáciu mame, aj odvoz smeti. V minulosti to nebolo, bolo tu naokolo zopár nelegalnych skládok ktoré sa podarilo odstrániť. Z lesa spoza chalupy som vyniesla 3 vrecia odpadu, väčšinou fľaše, konzervy ešte z komunizmu, nič novodobé.

zuzana76
18. mar 2023

@lujza123 presne tak, sedlák môže žit aj v meste a farmu ani zďaleka nevidel, je to proste človek hulvát, ktorý nerešpektuje slušné správanie, správa sa primitívnym spôsobom

@casavina ja sa snažím vyhýbať takýmto expresívnym slovám, len mi nedalo nevysvetliť, nepoužívam ani slová ako neger, cigoš a pod. tieto dve sú však už podla mna invektívy hrubého zrna, slovo sedlák podla mna aj vzišlo z čias dávnych, ked na dedine žili ludia zaostalejsim sposobom zivota, podla toho sedlák, čo mu slama trčí z topánok, kedysi v minulom storočí a ešte dalej do historie, dediny boli miestom chudoby a poddanych a mestá inteligencie a bohatstva, ale to dnes uz vobec neplati, takze dnes sedlák získal uplne iny význam

adkaax20
18. mar 2023

Reakcia na autora. Autor, s manželom by som sa rozviedla na miesta... Keď chcel dom, nech sa oň aj stará! To že pumpujete hovná do dvora je jedno. Ale to že si z teba robí otroka je druhá vec, na tvojom mieste by som popremýšľala nad každou alternatívou, možno druhý by sa o ten dom aj staral!!!

stanzi
18. mar 2023

Akoze tato zumpa do zahrady dostala aj mna 😳 Myslela som, ze to uz nikto nerobi…

chovancova27
20. mar 2023

@vreckovka2 to je pravda, my sa o ňu riadne staráme, dali sme kvalitnú, stála okolo 900€, Aquatec tuším, chodia ju 1x ročne udržiavať. nás určite vyšla drahšie žumpa, mesačne 75 €, to je 900€ ročne🙂🙂 šialenosť. kedže bývam na dedine, viem že žumpy sa nevyvážajú vôbec, všetci to púšťajú do potokov, do polí, do záhrad a pod. takým ako my, čo to dával poctivo mesačne vyvážať v podstate ani nepoznám. je to šialene drahé mať župmu.

samskia
20. mar 2023

@chovancova27 a tak my sme 3 a vyvazame ju raz za 2 niekedy skoro aj tri mesiace. tak isto poctivo, no ina moznost nie je, kedze najdej na kanalizaciu nie je a tak isto nam zamietli aj cisticku

chovancova27
20. mar 2023

@samskia to je fajn, my sme ju mali plnú do mesiaca. šialené. mali sme tam odvedené všetky sprchy, pračku, umývačku, všetko. susedia toto všetko majú dané do trativodu. to by sa nedalo v našom prípade platiť.

stankot
23. júl 2023

@viestta nam to robi suseda na nase pole.Vie ze je nase,vie ze sme jej to zakazali,vraj vyvoz je drahy.

stankot
23. júl 2023

@stanzi robi dokonca na cudzi pozemok akoby sa nechumelilo