Neplnoletá mladšia sestra je tehotná. Mám prebrať zodpovednosť?

dolores123
22. feb 2019

Zdravím, niektorí z vás si možno pamätajú moju predošlú diskusiu a ja sa na vás s radou obraciam znova, aby som to tak rýchlo zhrnula sestra je v 13 týždni. Je neplnoletá a neplnoletá bude aj v dobe pôrodu a dosť dlhý čas po ňom a práve o to ide...
Požiadala ma aby som za dieťa vzala zodpovednosť ja, lenže ja vôbec neviem ako to prebieha, aké by boli moje povinnosti a podobne... dosť sa toho bojím, ale sestre by som rada pomohla.
Na úrade som sa pýtať už raz bola, zabralo mi to šialene veľa času (ktorý už nemám) a nič som sa v podstate nedozvedela, sociálna pracovnička ma posielala od dverí k dverám až som to vzdala.
Bola by som rada za všetky skúsenosti, ja sa len naozaj obávam, lebo sestra je veľmi nezodpovedná a ja nie som v situácií aby som dieťa vedela zabezpečiť, takže neviem či do toho vôbec ísť a mama o tom nechce ani počuť, nemám sa s kým poradiť a hoci je času do narodenia ešte dosť, chcem to mať premyslené... vďaka

jakkubova
22. feb 2019

@dolores123 a kde je otec dieťaťa? Te si len šuchol a viac sa nestará? To naozaj sa každý, koho sa táto situácia aspoň trochu týka spolieha na to, že ty to vyriešiš? Máš prácu, priateľa, chodíš do školy... slušne si vykročila do života, tak nedovľ, aby ti to nezodpovední príbuzní pokazili.

dolores123
autor
22. feb 2019

Hej no, ja sa rodine vždy snažím pomôcť, sestru kryjem od mala.. pri cudzích taká nezvyknem byť, ale ľutujem aj to dieťa no, keď sa má narodiť nechcem aby trpelo. Ono za nič nemôže bohužiaľ no...

kingstonka
22. feb 2019

http://www.kmotricky.sk/potrebujem-pomoc/ na týchto stránkach by sa pomoc nenašla?

korunka1
22. feb 2019

@dolores123 nedaj sa vtiahnuť do jej predstáv o živote lebo si po@erieš ten svoj. Čo chcela to má, nedala si povedať, tak nech preberie zodpovednosť. So mnou sa tri dni nerozprávať v jej situácii, tak kufre už má pred dverami. Hlavne Ty si to neber osobne...nie si za ňu zodpovedná, pomôcť nejako môžeš, ale kontrolka nech Ti svieti a počúvaj priateľa čo Ti vraví. Nerob ústupky, už teraz s Tebou manipuluje skrz dieťa.

hope87
22. feb 2019

@dolores123 ked zacne plakat, silno ju objím a povedz jej, ze ju mas rada ale nech sa pre boha ziveho vzchopí kvôli tomu dietatu, ktore nosi pod srdcom a ktoremu chce byt matkou. Ze musite viezt tuto debatu, ci sa jej to paci alebo nie...ze naozaj zatial neurobila nic, cim by ti dokazala, ze jej mozes verit a spolahnut sa na nu...ze ci si vobec uvedomuje, do akeho rizika ta chce postavit...pokial je pre nu prvorade to dieta, nech ta pocuva a netlaci ta do toho, aby si niesla zodpovednost za jej nezodpovednost...jej sa lahko teraz slubuje a vyplakava ako sa zmeni, ked nema ani ponatie o tom, co obnasa starostlivost o dieta...bodaj by to bolo inak ale podla toho vsetkeho, co som si precitala aj v prvej diskusii, mozem usudit, ze tvoju sestru nezaujima tvoje stastie a buducnost...ona len ziada a pritom absolutne nic nerobi na oplatku...aby dokazala, ze za to riziko stoji...pises, ze ju tvoj priatej tlaci do brigady...preco nebrigaduje?? len sedi na zadku a vyplakava, ze chce to dieta a ty jej mas pomoct...Vies, aby ti nakoniec nestroskotal vztah kvoli tomuto.

dolores123
autor
22. feb 2019

Otec dieťata ju poslal na potrat, jeho rodičia sú alkoholici, teda otec a mama tuším nežije alebo naopak, neviem už (stretla som sa s ním len dvakrát). Chlapec je nezamestnaný, vraj má nejaké psychické problémy, ale asi sa mu makať ani nechce, o dieťa sa nepostará, to už vravel, vraj má od neho rátať s tým minimálnym výživným a to je všetko...
Sestra o ňom nechce ani počuť, hoci teda ja som skúšala aj jeho no, lebo on je doapelý, ale takej osobe by dieťa asi nezverili ani.

0silvia0
22. feb 2019

@dolores123 jaj, ona plače? Tak si poplač aj ty, alebo jednoducho na ňu radšej nahuč. Tým, že si ju vždy kryla si jej urobila medvediu službu, nenaučila sa riešiť si veci sama za seba. Tak teraz prišiel jej čas. Aj ona bola kedysi malé bábätko, aj tvoja mama sa nad ňou zľutovala, aby chúďa malé netrpela. Pozri čo urobila, dala sa naschvál oplodniť a starajte sa všetci okolo mňa. Ona je manipulátor, zahrá ti čo chceš, vyroní 4 slzičky a vie, že sa jej všetko prepečie...

lubkavargova1
22. feb 2019

uprimne a ako si to predstavujete??? Je tvoja sestra pripravena aj na to, ze potom peniazky davat tebe? Lebo podla mna nie. Budem hnusna, ale uplne ta zneuziva. A ty sa aj nechas..rovno sa mozes rozlucit so skolou. Naco? Prerusit skolu? Nema vyznam, uz sa tam nikdy nevratis, a a ty si len zabrala miesto niekomu inemu. Mozte na mna nadavat,ale tak je to a tak to bude. Tvj priatel ma pravdu...a viem co pisem, tiez sme mali takru podarenu sesternicu. Akonahle zistila, ze pride o peniaze tak odrazu sa v nej zobudili materske city....

9lf9
22. feb 2019

@dolores123 keby chces prebrat zodpovednost za dieta znamena to ze si ho osvojis a tym padol si jeho zakonny zastupca ty a je defacto tvoje...nevadi ze sestra je neplnoleta nie je prva ani posledna- po porode treba ist na sud a musi poziadat o priznanie ordicovskych prav a povinnosti a ked jej budu priznane hladi sa na nu ako na plnoletu a moze si ziadat aj o prispevkyna dieta. Co si navarila nech si aj zje, samozrejme bude super ak v tebe bude mat pomoc ked bude potrebovat ale ty mas svoj zivot- to ako si ho zariadis je na tebe a nie na ludoch okolo teba, co sa chcu zbavit zodpovednosti. Drzim palce

dolores123
autor
22. feb 2019

Asi máte pravdu, tie centrá skúsim obvolať a uvidím čo mi povedia. Len s ňou to nie je jednoduché, ona asi sama nepôjde len tak, tu má svoj štandart a v podstate od nej ani nič nežiadam, ak nerátam raz za čas upratať :D.
O vzťah sa už tiež bojím, je to s nami také všelijaké, priateľa dosť hnevá keď nič nerobí, moc ju u nás ani nechcel lebo ju pozná, ale tak ustúpil. Vravel, že ma chápe, ale že neznáša keď ma využíva.

jakkubova
22. feb 2019

@dolores123 Chápem, že ti je ľúto toho dieťaťa a máš pravdu v tom, že ono za nič nemôže. Ale na blaho dieťaťa má v prvom rade myslieť tvoja sestra. Už len to, že liezla do postele s takým človekom svedčí o niečom. Sestre sa snaž pomôcť, ale nie tak, že sama si zničíš život a nakoniec nebude šťastný nikto. Ty budeš všetko niesť na pleciach, sestra sa bude potácať životom a dieťa ani nebude vedieť ku komu vlastne patrí. Opýtaj sa sestry, ako si to predstavuje. Chce to nastoliť nejaké pravidlá a ako ti priateľ radí, aj to ultimátum. Ona si mala už dávno uvedomiť, že nie je cesty späť.

0silvia0
22. feb 2019

@dolores123 ty bývaš s priateľom a ona sa k vám dvom nasťahovala? Do školy nechodí?

modrinkaa
22. feb 2019

@dolores123 o dieťa sa môže starať aj keď je neplnoletý a bude ona zaň zodpovedná.. Ja som sa tak isto stala matkou v 17

zuzka2288
22. feb 2019

A otec nezajem? Ved nech sa zoberu a stara sa.

korunka1
22. feb 2019

@dolores123 sama si odpovedáš a vieš, že jej , ale aj Tvoje správanie voči nej, nie je košer. Vidím to tak, že si chováš hada na prsiach, doslova. Scénar ako vyšitý...Ty sa zderieš, aby si seba a ju mala z čoho uživiť...ona lenivá a vy@ebaná jak voš pod chrastou.... priateľa stratíš, ani sa mu nebudem diviť..... školu neskončíš kvôli cudziemu decku, ktoré si z dobrého srdca necháš, lebo však sestra, treba pomôcť ....a ona skončí niekde v Taliansku pri ceste.
Toto chceš?

catherinah
22. feb 2019

Presne aj ja si myslim, ze ak si ich nechas, stratíš priatela a nedokončís skolu. Plus kopec dalsich problemov. Budme realisti.

janinka007
22. feb 2019

@dolores123 a to si ako predstavujete, ked sa to mladé narodí? To bude u vás mladá byvať aj s bábom? Tak to sa môžeš s priateľom rovno teraz rozlúčiť, pretože pochybujem, že s tebou v takej situácii vydrží. A potom už budeš platiť byt sama, nie len polku, takže to znamená koniec školy a hajde makať, aby si vás všetkých uživila, ked si nedáš povedať.A to bude v ideálnom prípade, ked sa sestra bude ako tak starať a nenechá ti decko na krku a ona niekde nezdrhne. Potom čo? Prestaneš chodiť do práce, aby si sa mohla starať? A žiť budete z čoho? Celé zle, tak si poserieš život, že si to možno ešte ani predstaviť nevieš.

kingstonka
22. feb 2019

Ak nebude sestra teraz nútená úplne prevziať celú zodpovednosť za svoje činy, myslím,že sa z nej nestane zodpovedný človek nikdy. Žiaľ musí si prejsť asi svojim najťažším obdobím. Ty jej môžeš byť naďalej dobrou nápomocnou sestrou, ale to čo od teba žiada je priveľa. Už to, čo si urobila doteraz je dosť. Naozaj mysli aj na seba.

mogaa
22. feb 2019

@dolores123 ak zaň preberieš zodpovednosť, čokoľvek sa mu stane - zodpovedná budeš ty.....Nemôžeš na ňu dohliadať a dávať pozor 24hodín denne - chodíš do školy a máš aj vlastný život....Si zober, že pôjdeš do školy, "sestra" ostane s dieťaťom sama, povedzme že jej spadne a niečo sa mu stane....Právne zodpovedná za dieťa budeš ty, ty si tá čo ju nemala nechať s neplnoletým človekom....Sestra nebude zodpovedná za to čo sa stalo - je neplnoletá a zodpovednosť bude na tebe....Zoberieš na seba zodpovednosť že ak sa jej dieťaťu niečo stane môžu zavrieť teba? Môj názor išla by som sa poradiť na UPsR kolíznej opatrovníčke vysvetlila že sestre chceš pomôcť s ubytovaním a aj finančne až do jej dospelosti a ona ti vysvetlí či je potrebné prevziať zodpovednosť za jej dieťa, ale podľa mňa je to blbosť lebo sú aj neplnoleté mamičky v krízových centrách a sú zodpovedné za svoje deti......

sisulia
22. feb 2019

z toho co si pisala mam pocit, ze teda by ste nemali dost prostriedkou na to aby ste mohli zabezpecit to dieta. najlepsie by asi bolo keby ste ho normalne po porode dali na adopciu. sestra aj ty budete mat dost casu nato aby ste dokoncili skoly a zariadili si dobry zivot a dietatu tak bude tiez lepsie

kingstonka
22. feb 2019

Pomôž jej financne vramci svojich možností (napr. S výbavou pre bábo). Ale to,že býva u teba a ty si ešte študentkou mi už príde veľa-privelka zodpovednosť. Skúste tie krízové centrá. Stáva sa, baby sú matkami aj pred 18.tko a sú z nich zodpovedne mladé mamičky,ktoré si dokončia školy atd. Ale toto zjavne nie je tento prípad, hlavne keď otehotnela vlastne schválne. 😔. Potrebovala by mozno aj nejakú odbornú pomoc.

dolores123
autor
22. feb 2019

No škola je... odtiaľ ju vyhodili lebo nemohla svoj odbor študovať ako tehotná a následne kojaca. Ja som bola zisťovať potom ešte jednu školu, ale pred pohovorom čo som jej vybavila cukla a nešla, že ona pôjde pracovať. Doteraz nepracuje no. Ale za vlasy som ju tam dotiahnuť nemohla.
A áno, býva momentálne u nás, dlhodobý plán som nemala (toto bolo tiež šialene na rychlo) ale keby bolo najhoršie nájomné by som zaplatila aj celé, o priateľa prísť nechcem, ale ja dosť peňazí vkladám na šetrenie na auto a to by sa dalo oželieť. Len potom by už na bábo asi neostalo (ako takto, ja mesačne zarobím okolo 800eur, nájomné je 350eur celé, mesačne mi ostane tak 250... ale zárobok to nie je vzdy istý, predtým ako u nás bola sestra ostávalo viacej). Ale tak ja sa venujem cvičeniu psov a to hodí dosť (ale záleží od toho koľko psov ten mesiac mám, je to časovo náročné), len neviem sem by bábo priniesť asi nemohla, mám dosť zvierat a to je dosť hluku, navyše mám aj veľké a neopatrné psy... okrem toho tých zvierat sa zbaviť nechcem, niektoré predávam ďalej, robím čo viem aby som si zarobila. Ja som to potom chcela poriešiť tak, že by sa jej našiel jednoizbák a ja by som jej ho zaplatila, ale ostatné by si musela platiť bohužiaľ sama.
Ale tak či tak ja som ani netušila ako to s tou zodpovednosťou za dieťa je, toto je pre mňa celé nové...

pieces
22. feb 2019

Určite neber zodpovednosť na seba. Ak by sa "sestre" niečo stalo, to by bolo iné, no ak je v poriadku môže sa o dieťa starať sama

hope87
22. feb 2019

"Len s ňou to nie je jednoduché, ona asi sama nepôjde len tak, tu má svoj štandart a v podstate od nej ani nič nežiadam, ak nerátam raz za čas upratať 😃." Táto veta ma zabila...ty od nej v podstate nic neziadas a cakas, ze to s nou zrazu bude jednoduche, ked od nej ZACNES nieco ziadat?? Prve, co si mala s nou poriesit, ked si ju k vam zobrala, mali byt pravidla, ktore bude dodrziavat, ak chce aby si jej pomohla a ak si chce ziskat tvoju doveru...aby sa starala o domacnost rovnako ako ty, nech si najde brigadu a peniaze jej budes odkladat pre dieta...resp. na to byvanie, co jej chces zabezpecit...Chovas si hada na prsiach a nechapes, ze sa hned rozreve, ked s nou riesis vazne veci?...No preco asi? Hra ti na city a vidi, ze to zabera...a ako pisala jedna kocka tu, da sa to, aby bola zodpovedna ona, aj ked je neplnoleta...v tom pripade mas o starost menej...Hlavne sprav vsetko preto, aby sa vzchopila...ona sama to neurobi...

miroslava21
22. feb 2019

@dolores123 dokym budete za nu riesit problemy nikdy v zivote sa sama nepostavi na nohy a bude furt svoje problemy hadzat na vas. bohuzial. a zodpovednost za to dieta citit u teba viac ako u nej...

meluela
22. feb 2019

@dolores123 pre to dietatko ak nie je velky potencial z jej strany ze by raz bola normalnou matkou by bolo najlepsie kebyze sa ho hned vzda resp. anonymny porod, ked nie je pravne viazane tak ma sancu sa dostat hned do adoptivnej rodiny ak to uradnici nepobabru a nebude nijako poskodene ... ak jej ostanu rodicovske prava, tak bude moct byt v lepsom pripade v profi rodinach a v pestunskej staroslivosti, v horsom pripade dojcensky ustav (neviem kolko deti sa tam este umiestnuje) a neskor detsky domov a to je tazka deprivacia a nasledky na cely zivot .. cize ak je sanca ze sa matka da dokopy, dieta pobudne nejaky ten rok v profi rodine a potom pojde do biologickej tak to ma zmysel, inak to bude pre dieta len zle ak mu formalny vztah k bio matke zablokuje sancu vyrastat v rodine a zdravo sa vyvijat

korunka1
22. feb 2019

@dolores123 no ak neštuduje ani nepracuje, tak by som si zistila ako je to s platením odvodov na SP a ZP...aby si za pár rokov za ňu zo súcitu neplatila exekútora.
Pre istotu, neviem za akých okolností, do akého veku a podmienok platí za ňu štát.
A nedávaj jej najavo, že máš dostatok peňazí...že štandart si chce udržať...o moj bože

kingstonka
22. feb 2019

Si veľmi šikovná, ale ty pracuješ na svojej budúcnosti. Mala by si si zarábať pre seba, šetrit na vlastnú budúcnosť. Sestra na svojej budúcnosti nepracuje vobec-ani škola ani práca. Keď teraz nemá záujem ani o jedno z toho je naivné si myslíte, že po narodení dieťaťa alebo 18.narodeninach to bude inak. Za tvoju estru je zodpovedná jej bio matka, co by povedali úrady na to, keby vedeli v akej situácii nechala neplnoletu tehotnu dceru? Zneje to sebecky ale nepreberaj zodpovednosť.

beton
22. feb 2019

poradna alexis...nájdi na nete. majú široký záber, určite niečo poradia. ale aby si s priateľom zrazu prišla k dvom deťom....novorodencovi a puberťáčke, tak to je už silná káva... buď nech normálne prispieva a sa o dieťa stará, preberie zodpovednosť ona....veď čo bude mať ona na práci, že nemôže zodpovednosť za dieťa prevziať sama....Ty si v škole, v práci a ona bude kde? Nech je pekne doma (hodi aj u Vás, keď zvládnete a prispeje) s dieťaťom a všetko beží ako v každej inej rodine...je jedno, či je matka 40tka či 16stka.

mirka17
22. feb 2019

@dolores123 Ked to tak dalej čítam, tak sestra by pre svoje dobro nemala bývať ani u teba. Pretože TY SI JEJ VYBAVILA pohovor a nie ona sama ( a ešte aj cukne a nič sa jej nestane), pretože TY CHODIš PO URADOCH VYBOVAVAT, a ona žiaden zaujem, pretože TY SI JU PRYCHYLILA, a ona nevie ani upratať. proste celé zle, viac jej škodíš ako pomahaš. Priateľ ma pravdu, takej pijavici len ultimata,