Tyran a žena v mojom okolí. Ako mám reagovať?

ela.masa
14. feb 2008

ahoj mam taku otazku mam vo svojom okoli manzelsky par on je ovela starsi cca 10rokov.maju spolu 2 deti 3 a 9r.byvaju spolu s jeho mamou vo 4izb byte.problem je vo vztahu nevesty a svokry.situacia sa pravidelne vyhrocuje a konci to bud vyhodenim nevesty s detmi z domu a v poslednom obdobi cca 1 rok aj nasilim.teda manzel fyzicky napadne svoju zenu lebo ma pocit ze sa dost neuctivo sprava k jeho matke.teraz svedkami toho nasilia boli aj deti a aj svokra.vobec nezasiahla len sa na to pozerala.pritom sama bola kedysi v podobnej situacii akurat ze syn bol starsi a obranoval ju.zena sa nechce rozviest a ani odist z bytu .ten vsak patri manzelovi a svokre.osobne sa bojim ze sa to bude stupnovat ale nechcem nutit zenu do niecoho ani jej nejako ublizit.poradte ako zareagovat.dakujem ☹

aponchie
14. feb 2008

ahoj,ze sve zkusenosti se spolupraci s FOD u nas ti mohu akorat poradit neprodlene ohlasit anonymne tuto udalost na polici a dale vyhledat fond ohrozenych a deti a upozornit opet na ne anonymne co se tam deje a v cem deti jsou vychovavany atd urcite se to da resit ale je hooodne tezke pokud sama obed ma tak velky strach nebo je tak silne financne ci citove fixovana na pachatele tot je problem ale pokud mas opravdu zajem ji pomoct tak za prve ji zkus kontaktovat aby si s tebou sama promluvila pokud z toho vycitis ze ma strach z neho a proto se boji cokoli udelat doporucuji vyhledat lekare psychologa (klidne i policejniho)a sverit se nekdy jim totiz pomuze uz i to kdyz vidi ze se situace da resit,maji vetsinou pocit ze pokud odejdou neni reseni a skonci na ulici jsou zde azylove domy pro matky v nouzy atd .

llenda
15. feb 2008

Ahojky,přesně tak. V dnešní době jsou azylové domy a tam ji pomůžou. Určitě by se to mělo nahlásit,protože když nikdo nebude nic vědět tak se taky nic nezlepší. Jenže bohužel musí chtít i trochu ona sama.A nemohla by třeba ke svým rodičům? Aspoň na čas? Pokud to trvá už tak dlouho a ona s tim nic neudělá,tak se to bohužel bude stupňovat. A až se něco stane jí nebo dětem tak už bude pozdě.
Určitě bych to oznámila!!!
A přeji hodně štěstí aby se to pohnulo k lepšímu. 🙂

jaduska
15. feb 2008

Ja by som vyhľadala nejakú organizáciu vo svojom okolí, ktorá pomáha týraným ženám. Najväčší problém však bude v tom, že tá žena nechce manžela opustiť. Asi budem trošku "sprostá", ale kašlať na ňu, dôležité je, aby deti nevyrastali v takomto prostredí. Aj keď otec neubližuje im, toto nie je normálne prostredie na výchovu detí a zoberú si z toho zlé príklady a raz budú toto robiť aj ony niekomu inému. Vidno to podľa ich otca, vzal si zo svojho zlý príklad a robí to isté, považuje to za samozrejme, lebo takto vyrastal aj on. A jeho mama - no voľakedy pre ženy platilo - držať hubu a krok. Priznať, že ju manžel bije alebo psychicky týra bola asi najväčšia hanba a ženy to považovali za svoju chybu. Bohužiaľ, takto boli na staré mamy a ešte aj naše mamy vychované 😒

elise
15. feb 2008

podať trestné oznámenie na polícii na toho chlapa, môže to urobiť ktokoľvek

ela.masa
autor
18. feb 2008

dakujem vam vsetkym za odpovede.nemala som pocas poslednych dni moznost sem kuknut tak preto sa ozyvam az teraz.som velmi rada ze ste ma aj podporili v tom ze to chcem ist ohlasit hlavne kvoli detom.myslim vsak ze tym sa moje vztahy z touto rodinou uplne prerusia.uz teraz som zakazana takze potom...... .este raz vsetkym dakujem.

carmeny
18. feb 2008

môžem môj názor? prepáč, za vyjadrenie, ale myslím si, že je hlúpa, keď tam ostáva naďalej! neviem či si myslí, že sa to zmení, ale toto je len začiatok! a čo bude potom? začne biť aj deti? mala by byť aspoň kvôli deťom viac zodpovedná a okamžite odísť! A nech nehovorí, že nemá kam.. nech trošku viac popremýšľa a určite sa niekto nájde, kto jej pomôže, kto ju uchýli! vždy sa dá nájsť riešenie, ale určite nie je riešenie aby tam zostávala naďalej. potom to bude len a len jej chyba, že tam ostane a môže sa stať niečo oveľa horšie!

neviem, čo by som robila na tvojom mieste, ale keby som ju stretla, tak by som si ju zavolala nachvíľočku a porozprávala by som sa s ňou, možno jej chýba práve toto, aby pochopila, že to skutočne nemá zmysel zostávať tam naďalej...

julia225
18. feb 2008

tyrana zena malokedy odide od muza... dokonca sa ho zastava a obhajuje, aky je dobry atd... su to chuderky... nie v zlom, ale skuste ich pochopit... lahko sa hovori, si sprosta co neodides... ona vie ze sa to nezmeni... ☹

bubba
18. feb 2008

julia totalna pravda.hovori sa o mne ze som strasne tvrda a samostatna ze si dokazem poradit s kazdou situaciou...moji priatelia boli zo mna velmi sklamani ked som zila s jednym tyranom 3 roky a nevedela sa od neho odputat...teraz ked na to kuknem spiatocne,tak som to snad ani nebola ja...ja som bola totalny podpapucnik... 😒
nenazvala by som to ze "chuderkami"(dakujeme 😀 😀 )ale u nas to bola tak...ziarlivoooost a ja som nechela davat zamienky na nejake dlasie problemy tak som nechala vsetkych kamaratov,priatelov,stykala sa s rodinou minimalne...sedela doma....dufala dufala a nic stale boli ine zadrapky nech som robila co som robila.....ale chavalbohu ktory ma po 3 rokoch osvietil 😀 😀 😀 a som tu stastna mamicka uzasneho babatka s uzasnym ocinkom.... 😎

carmeny
19. feb 2008

ja viem, že je to ťažké odísť, a stojí to čas, kým si žena skutočne uvedomí, s kým to vlastne žije... ale možno jej chýba len nejaké povzbudzujúce slová, musí vedieť, že ju v tom niekto podporuje, že je niekto s ňou, a potom sa to dá.. S podporou najbližších, alebo hoci aj susedy, v tomto prípade.. 😉

ela.masa
autor
19. feb 2008

bubba mozem sa spytat co ta prinutilo ho opustit?ako si sa z toho dostala.bola som odhodlana to ist niekam nahlasit.vcera som snou bola povedala ze sa rozpravali s muzom ze uz je to lepsie uz su v pohode.vysvetlili si to a pod.mam pocit ze jej nejako pohrozil lebo ma prosila aby som sa tym uz nezatazovala anestarala sa.je to vsetko vyriesene a chape ho a pod.ako by upne zabudla co robil ako sa spraval chybu vidi len vo svokre vsetko zavinila svokra.ta byva na striedacku u dcery a u seba s nimi.stale opakovala svokra odide a bude klud uz nam bude lepsie.nasla som jej par cisel na poradne .dufam ze ich vyuzije.

bubba
19. feb 2008

vies svokrovci vsade hraju velku rolu,je uz na mladych ako si starych nechaju zasahovat do zivotov.
tvoja znama nema bohvieaku situaciu,debila na krku co si nedokaze pripustit realitu,ze proste nemusi byt ani jeho matka,ani jeho zena zla a riesi to "synacikovsky"tak ze mamicka je vzdy naj....
inac ma pravdu,nestaraj sa do toho,nerob si problemy este aj ty.toto su situacie,kt.by mali riesit hlavne oni sami popripade manz,poradna alebo psychiater.urcite to dievca nema lahke,ale ty jej nepomozes,iba ak by si sem tam poslala na neho policajtov,ked bude robit doma bordel a nahlasila domace nasilie....hm...urcite by si rada pomohla,ale v tomto smere nemas ako ☹

marorlinko
11. mar 2008

ja by som radila odist aj s detmi niekde inde a opakovane nasiliue riesit oznamenim na policii, netreba sa bat, bude radsej trpiet?
este deti boli svedkami? hned by som odisla.
mozno neskor by pochopil,ze co stratil.

sedlica
11. mar 2008

zbalit veci a utekat kade lahsie a ty ak mozes pomoz kamaratke ,nieco vymyslite aj dalsimi ak vas je viac ,urcite nie je vhodne ani bezpecne ostavat v tomto prostredi. lahko sa napise -tazko spravi,ale musi to tak byt toto tkto dalej nejde !!!!! drzim palce

liana
11. mar 2008

ja len k tomu tyranovi. keď bol v minulosti svedkom toho, ako otec týra matku a on ju ochraňoval, tak pravdepodobne je u neho vyvinutý taký silný cit a minulosť k matke, že každý kto na ňu nakričí sa stáva jeho nepriateľom. ten muž by mal ísť ku psychológovy, lebo má zjavne starý problém ( ublíženie aj jeho psychike v mladosti).

bubba
11. mar 2008

sedlica,
samozrejme,suhlasim ale kto si to prizna?

katkavan
3. nov 2016

Pozdravujem vsetky nestastne mamicky...Pracujem v zariadeni,kde poskytujeme docasne ubytovanie hlavne pre tyrane matky s detmi.V pripade potreby,zaujmu ma kontaktujte.