Určenie otcovstva a výživné. Čo mám očakávať?

liba0203
11. sep 2009

S priatelom sme zili v spolocnej domacnosti 3 roky.Rozisli sme sa ked som otehotnela,nechcel dieta.Ked sa syncek narodil dala som ziadost o otcovstvo a vyzivne.Dnes ma syncek 1,5roka a koncom mesiaca mam prve pojednavanie.Priatel si zohnal advokata,prachy ma a chce sa z toho vyzut.Hrozil mi ze vsetko mozne pouzije aby mi neplatil.Dieta je jeho 200%,budu coskoro aj krvne testy.Ja advokata nemam.Prvykrat v zivote pojdem na sud.Mam z toho tremu.Prosim Vas ma niektora podobne skusenosti, alebo mala?Co mam ocakavat na tom pojednavani? Dakujem

pettulka22
17. sep 2009

Ahoj.Tie krvne testy si robite samy,ci to mate od sudu?
U nas to bolo takto.Na prvom pojednavani zaprel otcovstvo,samozrejme ze sa ta budu pytat na vsetko,kolko ste boli spolu a tak aj rozne intimnosti.Tak sme potom isli do BA na testy,to trvalo asi rok a pol od prveho pojednavania.Do styroch mesiacov prisli vysledky aj s terminom druheho pojednavanie,kde som mala doniest potvrdenie ze poberam rodicovsky prispevok,a kolko mam vydavky napr na domacnost a na dieta,mozem ti potom napisat co som tam zahrnula.Na druhom pojednavani uz po testoch uznal ze je otcom,potom sa sudca pyta otca ci chce dieta do svojej starostlivosti,on teda asi nebude chciet,ale ak bude taky ako otec mojej malej,len aby napriek urobil,tak si odpyta starostivost,ale to by mu sudca nemal asi dovolit,ani u nas nedovolil nakolko ju ani raz nevidel.Potom sa s otcom maleho musis dohodnut na vyzivnom a aj na navstevach.Ak sa nedohodnete rozumne vy urobi to sud.Ja som osobne pravnika nemala,mali sme koliznu pracovnicku.Ani on nemal.Ale sa odvolaval na krajsky a tam uz mal.

zanebudka
17. sep 2009

pettulka, a to prečo tak dlho trvalo kým ste dostali výsledky? ak sa môžem opýtať. je to kvôli tomu, že aj my čakáme na výsledky testov, ale nám súd nariadil znalcovi, aby poskytol súdu posudok do 1,5 mesiaca od doručenia uznesenia ( čiže nariadenia o odbere DNA ) akurát že znalec tento termín nedodržal, my obidve strany sme boli, niekto musí dodržiavať čo nariadi súd a iní nie, to je proste náš štát

pettulka22
18. sep 2009

no moja na tie vysledky sme necakali az tak dlho,teda aspon mne sa nezdalo tie nam robili v aprili a vysledky sme mali v auguste.Dlhsie sme cakali pokym nas zavolali na testy,to bolo az rok a pol a to preto lebo oni si nazbieraju pripady a potom to naraz robia tie testy.My sme to nemali tak nariadene ze to musi znalec do neakeho casu dodat tie vysledky.

aleka
18. sep 2009

pokiaľ je dieťa jeho nemáš sa čoho obávať 😉 tak sa budú robiť testy 😉 neobávaj sa, maj pevné nervy a nedaj sa 😉 . čiže ako som pochopila on nie je zapísaný ani v rodnom liste však. ak neuzná na pojednávnaní otcovstvo tak tak sa ustanoví znalec ktorý bude mať určitú dobu na vyhotovenie testov. a nezabudni sa dohodnuť na výške výživného a aj zameškané výživné.

zanebudka
18. sep 2009

a petulka u koho ste boli na testy,v BA to robia viacerí?a kedy to bolo, už dávnejšie, alebo teraz niekedy? pýtam sa len preto, že som uvažovala nad tým kam isť na testy a vyhral Prešov ale to len preto, že bol k nám bližšie. ináč to fakt trvalo, ja by som už asi niekoho "dohrýzla" a ja som už na vetvy, že od nariadenia súdu prešli tri mesiace a znalec výsledky nedodáva, normálne som dnes dala na súd na neho sťažnosť, nech mu udelia poriadkovú pokutu za prieťahy v súdnom konaní, neviem síce či to bude mať nejaký efekt, ale ak ja musím dodržiavať termíny, tak by mal každý, nie som o nič horšia ani menejcenný človek ako nejaký znalec, tak nech platia rovnaké pravidlá pre všetkých.

pettulka22
19. sep 2009

No to neviem teda ako vy mate.Lebo ja viem tak ze tieto testy co vlastne su na ziadost sudu sa mozu robit az po prvom roku.Neviem kolko ma tvoj mali.Nam rozhodnutie o testoch prislo neako vo februari 2007 a na testy sme isli v aprili 2008.Ja som od LV a isli sme do BA som sa pytala ci sa to neda urobit niekde blizsie ale nedalo sa len v BA.Nam sa tot cele okol urcenia otcovstva a vyzivneho skoncilo ked mala moja mala skoro 3 a pol roka.A si zober ze dovtedy som bola bez penazi kedze nikto nic nedaval a na nic som nemala narok.

zanebudka
19. sep 2009

malý má osem mesiacov a nikto nikdy nepovedal, že by sa to mohlo robiť len po prvom roku. veď teraz máš na nete kopu labákov, ktoré ti ponúkajú testy DNA a výsledok sľubujú už do 10 dní, som to dosť študovala a nikde som nenašla ani zmienku o tom že by sa muselo čakať až tak dlho. veď to je fakt otrasné ak musíš čakať až do tri a pol roka kým sa niečo vyrieši. a prečo akože až po roku, povedal ti niekto nejaký dôvod?

alexandra
20. sep 2009

Z osobnej skúsenosti - bábo malo 3 mesiace, vzorka sa odobrala výterom z ústnej sliznice, malá si to ani nevšimla..

pettulka22
20. sep 2009

Tak ano s takymi testami ako su na nete nemusis cakat,ale tieto testy neberie sud do uvahy.Keby on aj potom zapieral tak sud nariadi ine testy a tie sa robia po prvom roku zivota dietatka.Tak sme to mali aspon my a co ja viem je to tak,ale teda ak si robite sami testy,ze si ich z netu objednavate,tak to nemate preco cakat,len aby si vedela ze sud ich nebude brat do uvahy,je to len take testovanie pre vasu osobnu potrebu.

alexandra
20. sep 2009

Na internete sa da objednat aj sudnoznalecky posudok, od narodenia dietata. Ak je otec ochotny ist na odber vzorky, nie je nutne cakat na to, kedy to nariadi sud.

zanebudka
21. sep 2009

ahoj alexandra veď práve preto sa divím, že u pettulky to tak dlho trvalo, Pettulka my máme nariadené súdom a čakáme už len kým sa spamätá znalec a vyhodnotí vzorky, Alexandra vy ste boli v BA však, a vám to šlo v celku rýchlo, tak som šokovaná, že to niekde môže aj tak dlho trvať. skôr by som to očakávala vtedy ak robí jedna zo strán problémy.

mery.maja
22. sep 2009

Moj manzel ma syna z jedneho vztahu ktorý mal davno,nebol si isty ci je jeho syn mal nato svoje dovody...dali sme spravit test otcovstva ten anonymn doslo to postou poslali sme to naspät a do mesiaca dosli vysledky...ale akyto test sud neakceptuje...keby nebol jeho syn a ziada o test otcovstva na sude sud by to nariadil trvalo by to podstatne dlhsie lebo taketo veci sa neskutocne natahuju...a samozrejme bolo by to drahsie.

Sud je strasna vec,ja osobne som nikdy nevypovedala ani nic podobne ale mam bolenie brucha uz len ked som na manzela cakala na chodbe vyse hodiny bola som nervoznejsia ako on.Poriadne sa nato priprav,pytaju sa tam vraj na vsetko aj na vsetky intimnosti ako tu uz niekto spomenul.Manzel nikdy nemal pravnika,dalo by sa povedat ze skoro vzdy okoktavel lebo ona vytahovala na neho take veci co nebola ani pravda ale vzdy uverili jej pretoze ona je MATKA !potom sme mali uz pravnika a bolo to ok...je to lepsie mat oporu pri sebe aj ked drahu 😔alebo si aspon doma pospisuj veci na papierik co chces vsetko poevdat aby si mala istotu ze povies vsetko a na nic nezabudnes...

Naposledy sme mali pojednavanie ohladom toho ze sme chcli aby maly prespaval u nas teda aby mohol chodit na cele víkendy....predtym to boli len nedele.Matka sa odvolala zeje na nu citovo naviazany,zeby to nezvladol a podobne....museli sme zacvakat sudneho znalca a ozhodnutie od neho doslo az po vyse pol roku 😨
ale nakoniec povedal v nas prospech lebo on je dost rozumny a ma radsej otca ako matku...

takze mamicky drzte sa,pevne nervy a vela síl 😵 drzim vam palce

pettulka22
23. sep 2009

No u nas dlho trvalo len to pokym si nas znalec zavola,to ze potom vysledok prisiel po 4mesiacoch mi az tak dlho nepripadalo.Ale aj tak je to dlho vsetko,no ja som si uz na to neako zvykla,nic ine neostava.

karinri
16. okt 2009

ahoj petulka 22...chcela by som sa opytat ked si to dala na sud ako dlho trvalo kym vam prisli prve papiere na prve pojednavanie...cakala si dlho???

terinka37
22. feb 2010

ahojte, vidim ze uz mate s tymto skusenosti. Mam dcerku uz ma tri roky ked mala rok rozisla som sa s jej otcom ale pretoze som ju mala dost skoro nemohla som uviest do rodneho listu otca.Nedavno som mu slusne oznamila par dni dporedu ze by som chcela ist na matriku zapisat ho. zacal sa vykrucat ze on si to potrebuje premysliet a ze ma robotu ze nemoze den predtym a kedze byvam o 200 km dalej ako on a den úredtym som uz bola v meste ma to nahnevalo ze som zbytocne precestovala ked som tam isla hlavne koli tomu. Malu pride pozriet dva krat za rok aj to s rodicmi ledva jej povie ahoj a na vyzivnom mi nezaplatil uz vyse pol roka. je nutne ked dam ziadost na sud o urcenie otcovstva aby sa robili aj testy ak sa tam prizna?a neviem o tom ale doplati mi aj to zameskane vyzivne ked doteraz nebol uvedeny ako otec??prosim odpovie mi niekto?

terinka37
22. feb 2010

a este by ma zaujimalo ake intimnosti sa pytaju na sude?

andzi
23. feb 2010

terinka, to znamená, že otcovstvo k tvojej dcére vôbec nie je určené? A nebolo začaté ešte konanie o určenie otcovstva? Súd ho začne vždy z úradnej povinnosti, ak zistí, že dieťa nemá žiadneho otca zapísaného v rodnom liste.

terinka37
1. mar 2010

nie nie nebolo lebo som ju mala dost skoro a kedze som bola este s jej otcom aby neboli problemy len ze sme sa nerozisli prave v najlepsom a dcera ma uz tri roky a neplati ako by mal som chcela ist na matriku zapisat ho tam len sa vykrucal a odmietol ist.A nie nebolo este zacate. Skusim sa s nim este nejak dohodnut nech si urci on kedy ma cas a ist tam a ak opat odmietne tak si podam ziadost o urcenie ako to tak vidim.