Výška minimálnej mzdy a rodinné prídavky

louisviffon
31. okt 2011

Ahojte 🙂
chcela by som sa spýtať ako to je s tou min. mzdou?
Je to tých 317 €, nie?
Pýtam sa preto, lebo keď som ešte chodila do školy tak mamka dostávala 305€ mesačne. No ja som v máji skončila SŠ a mamka odvtedy dostáva už len 285 €.
A chcem sa spýtať či to je normálne? V tej min. mzde (317€)sú už aj prídavky na dieťa čo dostávala od svojho zamestnávateľa?
Nemá každý dostávať tých 317€? Hovorila som mamke aby išla za svojou zamestnávateľkou, aj išla, ale ona jej povedala, že keď sa jej niečo nepáči, tak môže odísť. Mamka má 54 rokov a určite by si inú prácu už nenašla, tak radšej drie ako kôň a mlčí.

jasminet
31. okt 2011

@louisviffon minimalna mzda v HRUBOM je 317€
v CISTOM je to cca 280€ (hruba mzda minus odvody)
pridavky na dieta vyplaca urad prace soc. veci a rodiny, nie zamestnavatel. je to cca 22€

louisviffon
autor
31. okt 2011

aha ďakujem 🙂
ale niečo platí aj zamestnávateľ... bonus či ako sa to volá

lussy211
31. okt 2011

@louisviffon nie zametnávateľ nič neplatí.

jasminet
31. okt 2011

@louisviffon myslis danovy bonus? to sa uplatnuje pri danovom priznani. vtedy sa urcita cast odrata. tusim do 20€ na mesiac za kazde dieta ktora ma na to narok. ale inak nic. jedine ze by zamestnavatel z vlasnej vole prispieval matkam na deti, ale takeho som este nestretla 😀

lussy211
31. okt 2011

@louisviffon mimochodom ekonomické otázky klaď radšej na www.porada.sk, je to portál presne určený na tieto veci a aj Ti poradia odborníci. 😉

lussy211
31. okt 2011

@jasminet Daňový bonus raz za rok🙂Aj tak sú to smiešne sumy.Dnes sa na matky s deťmi každý vyse...e.smutné však.

jasminet
31. okt 2011

@lussy211 hej, raz za rok, ale pocita sa to na mesiace, nie? cca 20€ x 12 mesiacov... 🙂

lussy211
1. nov 2011

@jasminet Milá moja, ja nie som odborník na ekonómiu, ale o tom silne pochybujem čo si napísala🙂

mateson
1. nov 2011

@lussy211 danový bonus je 20 eur každý mesiac.Na jedno dieta.

maria30
1. nov 2011

@lussy211 @jasminet @louisviffon daňový bonus sa dáva do mzdy každý mesiac.. ak nie, môže so spraviť raz za rok v daňovom priznaní... čiže to môže mať vo výplatnej páske každý mesiac alebo vyplatené za celý rok z daňového priznania... mamina má nato nárok ak si ešte nedovŕšila 18 rokov, alebo ešte navštivuješ školu.. čiže ak budeš chodiť ešte na výšku, tak to dostane vyplatené, až kým nedokončíš štúdium..

lussy211
1. nov 2011

@mateson Super, dík za info, ale ako som povedala ja sa v tom nevyznám. aspoň zatiaĺ🙂Takže to asi patrilo jasminet 🙂

harper
1. nov 2011

danovy bonus sa da uplatnit, len ked je dieta este skolopovinne, resp. chodi na vs tusim do veku 25 alebo 26 rokov a da potvrdenie o navsteve skoly, je to vlastne nieco malo cez 20€ a znizuje sa o to dan, ktora sa odratava z hrubej mzdy po odpocitani odvodov do poistovni, narok na danovy bonus ma len ten rodic, ktory je zamestnany, takze ak je niekto napr. na materskej, musi si zacat narokovat danovy bonus partner, teda ak je zamestnany.

alenkalienka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
martinhorvath
Odpoveď bola odstránená
Zobraz