Vysvetliť 5 ročnému, že má priezvisko iné ako ja s terajším manželom, alebo to nechať tak?

nelliephilipmarco
18. mar 2019

Ahojte , obraciam sa na vás ktoré ste si prešli niečím podobným , ako je mať dieťa z predošlého vzťahu z ktorého otca vase dieťa ani nepozná a za svojho ocka považuje len terajšieho manžela či je lepšie to deťom nejako vysvetliť teraz kým sú malé alebo z tým počkať neskôr ... My sme na tom takto akurát že má synček iné meno ako mám už ja s mužom a dvoma deťmi , sme v štádiu riešenia osvojenia synčeka mojim manželom no neviem či mu to mám vysvetliť teraz alebo až keď vyrastie , po pravde ani si to vysvetľovanie neviem predstaviť keďže má len 5 no má nastúpiť do školy a neviem či sa do vtedy stihne vybaviť osvojenie a aj zmena mena .. priezviska...a keďže sa vždy nájde nejaká dobrá duša ktorá sa pokúsi pomotať hlavičku synčekovi tak neviem čo robiť ... Synček čo je najpodstatnejšie si myslí že sa volá rovnako ako my ostatní keďže si to spojil z predstavovania niekde inde a tak si myslí že sa samozrejme volá rovnako ...o ničom inom ani netuší no bojím sa že sa ako v škôlke aj keď sme situáciu vysvetlili učiteľkám že nech ho zo zatiaľ pravým priezviskom nevolajú ak môžu pretože sa tak synček nepovažuje ale to riešime a dúfam čo najskôr to bude za nami no jedna učiteľka nám robí napriek a syncekaa presviedčala že sa volá starým priezviskom a drobec sa s ňou hádal že to nieje pravda on sa volá inak .hoc nám sľubovala že to neurobí ...len sa mi drobec sťažoval že mu učiteľka vravela inak než sa volá ..... Tak sa bojím aby to tak nebolo aj v škole

nelliephilipmarco
autor
19. mar 2019

@majcika po bio otcovi ....

nelliephilipmarco
autor
19. mar 2019

@tova ďakujem , skúsim to nejakým takýmto spôsobom .... Hoc tie fotky neviem odkiaľ zobrať lebo ich nemám a synček sa na neho nepodobá vôbec skôr na mňa a tak sa podobá aj druhý synček ktorého mám s mužom no nikto by na nich nepovedal že niesu bratia ...

deti95060810
19. mar 2019

isto po bio otcovi...jednoducho, mala som rada jedného uja, mali sme teba - synčeka, moc sme ťa ľúbili obaja, ocinko potom odišiel - lebo......doplň dôvod. Zostal si maminke a teraz si s nami ..... Učiteľka v MŠ volá deti len tak ako majú napísané v RL....Nikdy som neprehovárala učiteĺku aby volala moje dieťa inak ako má napísané v RL....A to tiež bývame na dedine kde každý vie všetko o tom druhom....
čím viac to budeš komplikovať tým to bude horšie...Mne sa dokonca ani nepodarilo decku zmeniť priezvisko...Môže si ho v dospelom veku, lenže dieťa je už tak vžité so svojim menom že to považujem za zbytočné....

majcika
19. mar 2019

@nelliephilipmarco ale k osvojeniu treba tiez suhlas otca. Plati vyzivne aspon raz za cas? Lebo zo skusenosti mam, ze ak raz za cas "prejavi zaujem a opyta sa na dieta resp. Posle vyzivne" niektori sudcovia to beru ako prejav zaujmu o dieta.

nelliephilipmarco
autor
19. mar 2019

@majcika platí výživné lebo sme to dali na exekučne.... Inak neplatil a malý ho vôbec nepozná ...

nelliephilipmarco
autor
19. mar 2019

@deti95060810 Chápem že ich má tak volať ako majú napísané no ona to naschvál robila ...jedno je volať a druhé hádať sa s dieťaťom nie nevolas sa tak a chlapček áno a ona nie a nie a dookola ...to je podľa mňa
prístup nie najlepší....je to stará žienka ktorá má svoje dni a vybíja si ich na deťoch ...

titla
19. mar 2019

@nelliephilipmarco Povedz mu to čo najskôr. A možno by nebolo zlé povedať aj pravdu o priezvisku. Píšeš, že má 5 rokov, za chvíľku pôjde do školy, tam už vôbec nebude možné, aby ho volali iným priezviskom. Pri všetkej tej dokumentácií, ktorá sa na školách eviduje (aj keby bola vôľa zo strany učiteľky, čo pochybujem) to nebude reálne.

luccki
19. mar 2019

@nelliephilipmarco akoze prepac, ale ty si ta, ktora ho klame. Nie ucitelka. Tym neobhajujem ucitelku, ale ked ona ma v zozname dieta xyz tak ho nebude predsa volat abc. Ja ani nechapem, okrem toho, ze si mu to este nepovedala, preco dieta nevie ako sa vola. Ved to bola jedna z prvycj veci, co som maleho ucila, meno a priezvisko. Ty si mu vstepila, ze sa vola inac?

tt247
19. mar 2019

@nelliephilipmarco podľa mňa to už mal vedieť dávno - mal v tom rovno vyrastať. 5 rokov? Veď to je už veľký chlapec? Na čo ho klamete? A na čo nútite klamať učiteľky? Prepáč, ale podľa môjho názoru robíte chybu. Nič nie je horšie, ako byť klamaný ohľadom vlastnej identity. Ak by s pravdou vyrastal, chápal by to a myslím, že s celou situáciou by bol maximálne zmierený. No teraz? Je roky klamaný a žije mimo realitu. Ono je to tak - už je ťažké sa z klamstva vymotať, preto s klamstvami ani netreba začínať. A už vôbec nie v takých citlivých veciach.

mondolina
19. mar 2019

Predškolák má dávno vedieť ako sa volá a o čo ide, nie je predsa hanba že sa volá inak. Načo mu motas hlavu.

xxxkatka
19. mar 2019

@nelliephilipmarco cele to komplikujes ty sama. Dieta v jeho veku ma vediet ako sa vola, kde byva atd. Problemom je to, ze ty to nemas vyriesene sama v sebe a svoj strach prenasas na dieta. Bud uprimna k sebe aj k malemu. Najdi prilezotost ked ste spolu sami a povedz, ze uz je z neho velky a mudry chlapcek a mozes mu porozpravat o tom ked bol v brusku a ked sa narodil. Zakomponuj do toho postupne exa, mozes povedat, ze ta prestal lubit a tento ocko vas lubi vsetkych rovnako atd. Kazdopadne, najskor si to uprac ty sama a co najskor to ries s dietatom.

angela200
19. mar 2019

@nelliephilipmarco dieta ma priezvisko tvoje zaslobodna?

tt247
19. mar 2019

@angela200 písala, že po ex

angela200
19. mar 2019

@tt247 no to neviem, či ide len tak ľahko zmeniť na matrike,,,, ale klamať dieťa nie je správne, načo? ved má rodinu, mamu otca, súrodencov, a oni mu ako kážu hovoriť aj všade písať priezvisko iné, ako sa naozaj vola?
so zmenou priezviska neviem, či nemusí súhlasiť otec, treba si to zistiť

tt247
19. mar 2019

@angela200 asi si chcela označiť autorku, nie mňa.

angela200
19. mar 2019

@tt247 jasne

tova
19. mar 2019

Deti si zvyknu na vsetko len treba im povedat pravdu. suseda ako slobodna otehotnela a dcere dala priezvysko po priatelovi. Hned po jej narodeni si nasla ineho priatela ktory s nimi zacal byvat. Potom mali spolu 2 synov. Prva dcera ma prizvysko po ex, 2 polobratia po novom priatelovi, a ona ma svoje meno ako za slobodna. Cize 3 priezvyska v rodine. Deti v skole neriesia rozne priezvyska brata a sestry, ale aj vedia ze maju roznych otcov. Dokonca ten ex ma s novou zenou rovnako stareho syna ako suseda s terajsim muzom a ti chlapci su spoluziaci.

janickacrazy
20. mar 2019

@nelliephilipmarco Normálne mu to povedz a hlavne mu zdorazni, že už pracujete na tom, aby sa teraz volal rovnako ako vy ostatní. Ja som bola v podobnej situácii, tiež sme synovi menili meno, ale on mal vtedy už 9 rokov, čiže vedel, že moj mm nie je jeho otec. Podľa mna je lepšie, ked sa to dozvie ako menší, ja som mala zase veľké obavy ako to prijmu v škole, lebo moj už chodil do školy a či sa mu spolužiaci nebudú smiať, ako si on zvykne zrazu iné priezvisko písať a všetko bolo zbytočné, vobec nebol žiadny problém. Neboj sa toho. Malý určite ocení tvoju úprimnosť, možno nie hned, ale časom ti bude vďačný, že si mu to nezatajila.

fkata
20. mar 2019

@nelliephilipmarco Ahoj,
ja som vyrastala so svojím priezviskom, do 18ky.
Naši sa rozviedli, od 7 mesiaca som vyrastala so svojím "otčimom", za ktorého sa mamina aj vydala.
U nás zmena priezviska a ani osvojenie, nebolo možné, keďže "môj otec", nesúhlasil. Síce som ho videla naposledy ako 5 ročná, cca 3 minúty, nebolo to možné. Iné by to bolo, kebyže mám súrodenca, lebo potom by sa jeho súhlas nevyžadoval.
Tiež, mi suseda povedala, že mám iného ocka, hoci som o tom vedela už od maminy.
Bola som šťastné dieťa, ale priezvisko mi vždy vadilo a hanbila som sa. V ZŠ sa vždy niekto vypytoval, proste všade.
V 18ke som sa rozhodla, že podám žiadosť o zmenu priezviska, z dôvodu, že za svôjho otca považujem "otčima" a chcem nosiť jeho priezvisko.

darina746
21. mar 2019

Ak uz pojde do skoly tak si myslim, ze uz by mohol pochopit aj toto. Neda sa mu meno zmenit aj pred tym ako ho bude mat osvojeneho?

majcika
21. mar 2019

@fkata objasni mi prosim ta info, ze keby si mala surodenca tak by sa suhlas nepozadoval? Toto pocujem 1x

fkata
21. mar 2019

@majcika Pokiaľ by naši mali spoločné dieťa, súhlas udelí súd automaticky. Je to v prospech maloletých detí, aby mali zhodné priezviská.

nelliephilipmarco
autor
2. apr 2019

@fkata ďakujem pekne za odpoveď, trošku neskôr odpisujem no nebola som tu . Dúfam že to pôjde tak aj u nás že to schvália rýchlo .... Viem že je to jednoduchšie ak sú tam súrodenci pozerá sa na to že vyrastajú spolu a aby sa dieťa necítilo zle že sa volá inak atd.... tak súhlasia v prospech dieťaťa...

nelliephilipmarco
autor
2. apr 2019

@darina746 tak najprv sme podali žiadosť o osvojenie a tak už by sme ľahšie zmenili aj priezvisko... No trvá to dlhšie než vraveli ...

nelliephilipmarco
autor
2. apr 2019

@janickacrazy ďakujem pekne za radu aj to vysvetlím je lepšie nech vie pravdu ako keby mu mala neskôr ublížiť ....

nelliephilipmarco
autor
2. apr 2019

@mondolina ja mu hlavu nemotam sám si to tak od malička spojil keď počul ako sa predstavujem ja tak že sa tak logicky volá aj on... A vysvetlí 3 ročnému že sa volá inak ako jeho mamka a ocko ....

nelliephilipmarco
autor
2. apr 2019

@tova tak to je dobre pomiešame teda ....

nelliephilipmarco
autor
2. apr 2019

@luccki nie ja som mu nevysvetlila že sa volá ináč vždy sme ho učili ako sa volá no čím bol starší tak si sám spojil pri mojom predstavovaní že sa volá rovnako a vysvetlí 3 ročnému dieťaťu že sa volá inak ako mamka a ocko...