Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Vyzivne

Výživné
lu4444
16. aug 2019
Ahojte, chcem sa informovať máme s partnerom krízu. Ako je to s platením výživného. Je potrebné sa obracať na právnika, odborníka? Da sa podať návrh na platenie výživného aj elektronicky na diaľku?? Ak budem odcestovana. Nie sme manzelia. Máme malé dieťa 5mesacne. Mam rodicovsky prispevok. Ako je to so starostlivostou. Majú nárok vidieť dieťa jeho rodičia, on má priznané otcovstvo. Informujem sa aby som sa pripravila na vsetko. Dakujem
veronikaszabova
16. aug 2019

@lu4444 stari rodicia mozu poziadat sud o stretavanie, no nakolko je syn maly, tak typujem ze pod tvojim dohladom.

https://ficek.sk/styk-dietata-so-starymi-rodicm...

ukulela
16. aug 2019

@lu4444 ohladom podania navrhu na vyzoivne ti daju vediet baby so skusenostami. pravnika nepotrebujes, pomoct by ti mali aj na upsvare ...
dolezite je asi najprv dat si dieta zverit do opatery s urcenim styku otca s dietatom, bud sa dohodnete, alebo sud urci presne dni a hodiny. ak su vztahy korektne, nie je problem to mat dohodou, no ak nie, je lepsie to striktne urcit sudom. pri malom miminku sa da ziadat o stretavanie v pritomnosti matky. nedavaju sa osobitne hodiny pre otca a osobitne pre starkych, no pocas otcovych hodin ty nemozes obmedzit to, ci ho on vezme ku starkym, ci nie, komu ho ukaze, kam s nim pojde ...
ale ano su pripady, ked sa starki sudili a vysudili stretavanie s vnucatom.

sisulia
16. aug 2019

Pises, ze mate krizu, takze ste este spolu? A uz teraz premyslas co s vyzivnym a podobne?
to mi pride ako keby si sa uz vzdala a ze nemas zaujem to riesit :/

lu4444
autor
16. aug 2019

@ukulela tak ja dieťa dojcim

mogaa
16. aug 2019

@lu4444 keď budeš žiadať o výživné, súd určí aj styk otca s dieťaťom...to znamená že ak ho v tom čase dá rodičom - je oň postarané a je to ok aj ked s ním on nie je....záleží či aj kojíš a či je schopný sa on o dieťa postarať....ak nie, zo začiatku to bude pod tvojim dohľadom, keď bude dieťa väčšie bez tvojho dohľadu...

lu4444
autor
16. aug 2019

@sisulia už to riešim dlho

lu4444
autor
16. aug 2019

@mogaa ja sa plánujem odsťahovať 400km k rodičom lebo nemám kde byť nevieš ako je to v tomto prípade? Dieťatko dojcim

draik
16. aug 2019

@ukulela
Styk so starými rodičmi možno určiť zvlášť

mogaa
16. aug 2019

@lu4444 súd určí styk otca s dieťaťom a aj za akých podmienok....ale určite nemôžeš zamedziť styk otca s dieťaťom - o 3-4roky by sa ti to vrátilo ako bumerang....môže na teba začať posielať sociálu a o také 2-3roky žiadať o zmenu starostlivosti....tým že budeš bývať tak ďaleko, on ho bude mať nárok vidieť napr.každý druhý víkend a príde len raz za mesiac za dva - ty nemôžeš ani pípnuť lebo je to 400km a dieťa budeš povinná mu dať vždy kedy sa mu zachce....čiže nikdy si na ten čas kedy bude maž určený styk otca s dieťaťom nemôžeš robiť program alebo naopak urobíš si program pre seba(lebo časom určite požiada o styk bez teba a to mu schvália lebo má na to nárok) a on jednoducho nepríde, čiže z tvojho programu nebude nič....rovnako neskôr sa bude upravovať styk čo sa týka sviatkov a prázdnin....ak príde za dieťaťom len raz za mesiac za dva - nebude na vine on lebo nejaví záujem dieťa , ale ty lebo si sa odsťahovala 400km od vášho spoločného bydliska- takže na súde neobstojí že nejavil záujem, ty mu ho budeš musieť dávať.....sviatky bývajú rozdelené, neskôr čas prázdnin- napr.jeden mesiac u orca jeden u matky.....otec má rovnaké práva ako matka - a obaja majú vyživovaciu povinnosť voči dieťaťu....takže ak mu teraz určia výživné 150-200eur, keď nastúpiš do práce môže požiadať o zníženie🙂

ukulela
16. aug 2019

@draik dik, to pocujem/citam prvy krat, viem, ze v pripade napr umrtia syna starki vysudili styk s vnucatom, ked mu mama branila ... ako by asi potom mozli byt rozvrhnute hodiny styku podla teba? berme pri vacsom samostatnom nekojenom dietati. kolko otec a kolko starki?

veronikaszabova
16. aug 2019

@ukulela vyssie som dala link

draik
16. aug 2019

@ukulela
Rodič každý druhý víkend a nejaké jedno- dve popoludnia cez týždeň, polovica prázdnin, každé druhé sviatky. Starí rodičia raz do mesiaca.

ukulela
16. aug 2019

@draik to ma zaujimalo - ale chyba mi tam nejaka spravodlivost, lebo matka ma potom dieta len jeden vikend v mesiaci. cez pracovny tyzden nema priestor na vylety, zazitky, atd ... vlastne v takomto rezime je matka na zakladnu starostlivost a riesenie bezneho zivota. dieta ju moze mat za tu zlu a prisnu, co nuti jest, spat, pisat ulohy a na zazitky su ocko a starki :(

lu4444
autor
16. aug 2019

@mogaa hej musím si to celé zvážiť lebo aj s nervakom ťažko žiť

lu4444
autor
16. aug 2019

Kde požiadam o výživné? Na aký úrad sa obrátiť....treba tam ísť osobne?

renatik91
17. aug 2019

@lu4444 Výživné cez súd. Viete sa s partnerom dohodnúť na jeho výške?

renatik91
17. aug 2019

@ukulela S týmto celkom súhlasím, že matka sa v určitom zmysle môže dostať do nerovnej pozície oproti otcovi, ktorý cez víkendy zabezpečuje zážitky, výlety, lyžovačky a podobne. Na druhej strane však považujem aj kontakt starých rodičov s vnúčaťom len raz do mesiaca za šialene málo...ťažko nájsť takú rovnováhu a ideál, ktoré by vyhovovali úplne všetkým a kde by sa necítil niekto ukrátený.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli