Záhrada u rodičov na stavbu domu verzus nadstavba nad svokrovcami

13. okt 2021

Ahojte, mám otázku, respektivne ma zaujímajú názory niekoho,kto býva podobne, a vie mi načrtnúť + a -
So snúbencom ideme riešiť vlastné bývanie.
Jeho rodičia chcú na neho prepísať dom, nech si hore nadstavi, že aspoň ušetrí.
Moji rodičia nám chcú dať záhradu (chodilo by sa povedľa ich domu), nech si postavíme vlastný.
Snúbenec chce ale kúpiť nejaký pozemok mimo rodiny, že aby mal pokoj 🤣 ale samozrejme skrz financie uvažujeme aj nad týmito možnosťami.
Nakoľko teraz zohnať pozemok za nie prehnanú sumu, lebo čo sme pozerali 538m2 65tisic 🤣 až ma prekotilo.
Ide to proste všetko hore no, takže skrz financie ako hovorím, zvažujeme tieto možnosti.
Je tu niekto, kto takto dostal záhradu a staval?
Alebo prerábal rodičovský dom (bol by tam samostatný vchod
Vďaka za odpovede

andreatytler
14. okt 2021

Nadstavba je ovela drahsia ako pristavba, lebo musis riesit povodnu strechu, povodne mury, zaklady, schody (ak doteraz neboli)... takze to by bola posledna moznost.
Ale ani novostavba v zahrade nie je vyhra. Uvazuj ze mozno o 10 rokov budes chciet jeden (alebo aj oba) domy predat. Myslis ze lahko najdes kupcov, ktory budu chciet byvat s niekym v zahrade?
Kupa samostatneho pozemku je jednoznacne najlepsia forma. Aj pre tvoje pohodlie aj s pohladu investicie. Ak je to narocne na financie, musite z niecoho polavit... napriklad kupovat v lokalite kde ste povodne nechceli.
Ci kupovat teraz alebo pockat? Aj ja som sa to pytala asi pred 3 mesiacmi. Odvtedy ceny stupli tak o 15%... NESKUTOCNE to ide hore a co pozeram prognozy aj pojde hore nadalej. Takze my sme kupili teraz.

snezienkaaa82
14. okt 2021

Ja, panelákove dieťa, mestský, človek. Manžel z rodinného domu. Tiež sne sa rozhodovali podobne ako vy. Svokra skvelá, navarí,, k ed potrebujem, po stráži deti. No mat svoj kľud je na nezaplatenie, neváhaj, postáv svoj dom.

snezienkaaa82
14. okt 2021

A, kúp teraz. Inak porovnávam ceny stavebnych materiálov teraz a pred rokom. Išli neuveriteľne hore.

livka283
14. okt 2021

Bývala som na záhrade s babkou už exmanžela, ježiši 🙈...nikdy viac, pozemok bol písaný len naňho, ako by to bolo s domom u rodičov tvojho snúbenca? Dali by polku na teba ? Určite ako radia vyššie, vlastne, hoc aj podnájom na začiatok je lepší ako vkuse byť pod drobnohľadom....

drobcek17
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
maryon1
14. okt 2021

Ja bývam s manželovými rodičmi, tiež sme sa pred svadbou rozhodovali, či sa zadĺžime na XY rokov, alebo zvolíme cestu spoločného bývania s rodičmi - no a teraz po rokoch ľutujem občas stokrát denne, že som za tie roky nebola radšej o suchom rožku, pretože aj keď má spoločné bývanie veľa výhod /finančné, prípadne nám svokra pomáha s deťmi, najmä teraz počas korony by som mala veľký problém, čo s nimi, keď boli školy/školky zatvorené/, nie je to ono, aj keď máme viac financií, mohli sme si dovoliť lepšie auto, prípadne viac výletov, dovoleniek, za tie stresy a zasahovanie do života to nestálo a nestojí.

drobcek17
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
oblecenie99
14. okt 2021

Nie, nie, nie, nerobte to, snúbenec má absolútnu pravdu. Ja by som mala možnosť predať veľmi slušne náš dvojizbový byt v centre Košíc (my sme kupovali pred piatimi rokmi prerobený po rekonštrukcii za 76 000 € a v susednom vchode som našla na tom istom poschodí inzerát na rovnaký byt ako náš za 151 500 € - toľko k tomu znižovaniu cien) a kúpiť vedľa našich dom, ktorý je na predaj, kompletne ho prerobiť a ešte by nám aj zostalo a žila by som bez hypo a cesta do práce by bola tá hodinka, max hodinka a pol v špičke a napriek tomu budem radšej platiť hypotéku celý život a keď treba, prežiť ho na tých 56 metrov štvorcových :D

januska20
14. okt 2021

My tak bývame ,že sme si postavili dom na pozemku za rodičmi. Darovali nám časť záhrady a príjazdovú cestu o šírke cca 5 m. Všetko máme zvlášť, pozemok sme si ohradili a bývame si tu všetci spokojne. Nikto sa do nikoho nestará, nemieša. To sme si ešte na začiatku všetci sadli a povedali, že si to neželáme a ani my sa do nich nemiešame.
V čase keď sme stavali dom ,sme nemali problém čo sa týkalo varenia na stavbu, odkladanie náradia, atď. Všetko sme mali uložené u rodičov.
(Napr. brat staval dom vo vedľajšej dedine a vykradli ho, rozbili mu okná, ukradli náradie). Čiže mali sme aj dom pod kontrolou.
Prišli sme z práce a mohli sme ísť ihneď pracovať na stavbu. Nebolo nám treba presúvať sa niekde niekoľko km.

Veľa, veľmi veľa sme tým ušetrili. Hlavne či sa týka kúpy pozemku. V podstate sme začali stavať v r.2009, nemuseli sme brať veľkú pôžičku. Vtedy nám stačilo 47000 €. Samozrejme dom sme si stavali svojpomocne a dokončovali sme ho potom postupne z výplat asi ešte rok.
Teraz máme už aj dieťa, veľkou výhodou je ,že nám ho postrážia, keď potrebujeme alebo vyberú zo škôlky.
Moja svokra býva od nás 10 km, ale neovláda základnú slušnosť a objaví sa kedykoľvek neohlásene vo dverách. To ja neznášam. Za to moji rodičia mi prezvonia, či môžu prísť.
Takže sa tu navzájom rešpektujeme. Určite si treba na začiatok sadnúť a určiť si pravidlá.

autor
14. okt 2021

@januska20 tak moji rodičia sú presne takýto, a aj snúbencovi,že sa nestarajú 😅 aj čo som spomínala,jeho bratovi dali záhradu a absolútne sa mu do toho nestarali,jedine ak im došiel kuriér a neboli doma, prevzali veci a bolo.
Čiže v tomto,že by sa starali alebo čo,tak to by nebol absolútne problém ani nič.
Uvidíme no 😅
Ale hovorím, vážim si a ďakujem za názory 🥰

januska20
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
oblecenie99
14. okt 2021

Autorka, aj moji rodičia sú takí, že sa nestarajú, aj svokrovci, ale mala som tú možnosť vyskúšať párkrát vrátiť sa domov (dvojgeneračný dom) na dlhšie prechodné obdobie - v 2020 marec, keď vypukla corona a ja som sa stiahla s novorodencom na vidiek z mesta a teraz v auguste som bola u nich jeden celý mesiac.. no malo to benefity... to nehovorím že nie, aj my sme im vedela viac pomôcť, aj oni mne s malým atď.. a nestarali sa, ááááááále..... už tam boli také jemné podpichovačky.. sem tam poznámky... vety mne to je jedno, rob ako chceš, ALE... už som musela prispôsobiť svoj program, malého režim.. a verím, že keby sme tam bývali, tak by sa po čase u nich prejavil syndróm môj dom, môj hrad, moje pravidlá. Krátkodobo to dokážem rozdýchať, maximálne akceptujem a rešpektujem, a najmä, ja tiež mám svoje, kde sa môžem hocikedy vrátiť.

Existujú takéto spolužitia, ktoré fungujú úplne v pohode, chce to kompromisy na obidvoch stranách, ale dá sa takto fungovať a žiť dlhodobo v pohode. Aj vyššie ti to potvrdzujú ženy. Je ich málo, ale sú.. Aj keď podľa môjho názoru ten kompromis väčšinou vyzerá tak, že jeden musí ustúpiť. Zvyčajne stále ten istý. Ak je jedna strana silnejšia, druhá povedzme nie slabšia, ale ide v duchu hesla "silnejší ustúpi, nestojí mi to za to, naťahovať sa, nechám to na neho", tak toto po čase bude vyzerať tak, že ten druhý stále ustupuje, aby bol pokoj v rodine. Len či s tým bude komfortný aj po dlhšom čase..? Mysli na to, že ak budete u Vašich, tak tvoj muž tam bude "cudzinec", ak u svokrovcov, tak ty. Jeden z vás bude na cudzom, druhý doma a v prípade škrípania vo vzťahoch v rodine aj hromozvodom, a najmä vždy medzi dvoma mlynskými kameňmi. Vzťahy môžu byť akokoľvek korektné, stačí málo k tomu, aby sa to zmenilo a otočilo.. zober si také narodenie dieťaťa.. Ono to príde aj vekom, starnutím sa ľudia menia, aj ich povaha, choroby..

Veľmi si preto zváž, kam dávate vaše financie. Ja chápem, že to na hypo ušetrí, len mysli aj na to, že ak tak či tak beriete úver, s tým sa počíta na pár dlhých rokov a v mesačných splátkach vám ten rozdiel nemusí urobiť tak veľa.

lavender273
14. okt 2021

Tvoj priatel je rozumny, uplny opak ako chlapi v niektorych diskusiach.
No ak by som uz uplne ze musela.sa rozhodnut medzi tymi dvoma moznostami tak by som brala.ten kde mozem mat dom. (Ak by sa mohol tak postavit aby ste si neboli tolko na ociach)

luccija
14. okt 2021

Vybrala by som si pozemok vedľa rodičov.Ja nie som za separovanie čo najďalej od rodiny prídu deti budeš rada za pomoc, muž do večera v práci ..ale musíš vedieť akú majú rodičia povahu, či Vam nebudú denne sedieť v obývačke a dirigovať kde čo posadiť.Pre mňa by bol toto ideál aj vzhľadom na financie a uver

lubina
14. okt 2021

urcite nenadstavovat nad svokrovcami, to nie je dobre riesenie. A velmi by som sa nehrnula, ani do stavby na pozemku vlastnych rodicov. Teraz mate sice dobre vztahy, ale nevies, ako to bude ked pride dieta ci deti a budu ti radit ako a co a starat sa a pod. Uz mozno nebudes mat tolko casu na nich, pripadne na prace v zahrade a budes mat ine nazory ako oni....velmi by som nad tym premyslala. Snubenec na pravdu, stavat na vlastnom a mat pokoj. Tvoj doma a zahrada, tvoje pravidla, ako si co urobis...

nttnnt
14. okt 2021

ak by som si mala vybrat tak urcite pozemok u rodicov ako nadstavba u svokry...zalezi aky su rodicia pokial nie generali co ta budu buzerovat tak preco nie napriklad vedla mojich by som si postavila hned a zaraz vzdy hladeli na deti a pomozu ked treba, zato nad svorku ani v blizkosti ani omylom skor co najdalej :D :D

mell27
14. okt 2021

@vero96 aj keby som mala neviem ako dokonalé vzťahy so svokrovcami alebo rodičmi, nikdy by som nešla ku ním alebo blízko nich bývať,radšej do podnájmu a došetriť ... Buď rada, že máte dobré vzťahy a pre ich zachovanie urobte ako snúbenec navrhol, rozumne rozmýšľa .... 🙂

andreatytler
14. okt 2021

@nttnnt Ale co by na to povedal tvoj muz? Jeho nazor by bol asi uplne opacny...

evica17
14. okt 2021

@andreatytler moze to.aj jej muz vidiet rovnako. Moj muz by radsej siel byvat k mojim ako k jeho rodicom, lebo u nas je pokoj a u nich nie, a aj viac casu travime prirodzene kvoli tomu u mojich. Ak by to bolo opacne, tiez by som to tak brala, ze kde.je vacsi pokoj.

andreatytler
14. okt 2021

@evica17 Jasne moze to tak byt ale vacsinou ludia maju lepsie vztahy so svojimi rodicmi ako so svokrovcami.

rikarika
14. okt 2021

Za mna su to 2 uplne rozdielne veci....ak budete mat dom oddeleny od rodicovskeho pozemku plotom + vlastny vchod z ulice teda 2 uplne samostatne jednotky, vobec v tom problem nevidim, aj keby ste sa pohadali na zivot a na smrt, aj keby ste sa za raz mali rozviest (boze chran) jednoducho predate..takychto pripadov poznam desiatky a funguje to, dokonca pri malych vecne chorych detoch je tato varianta na nezaplatenie...ak sa pohadate, idete domov. Nadstavba u svokrovcov nikdy, lebo nikdy sa to nebude dat samostatne predat.

labajka
14. okt 2021

My sme zahradu na stavbu domu dostali.Svokrovcov mam 30 metrov od nášho domu a čuduj sa svete, všetci sme živí a zdraví a máme sa radi😉😇😊

matapo
14. okt 2021

...never na dobre vztahy, to ze su teraz dobre neznamena ze budu dobre stale a vacsinou to tak byva ze sa casom narusia prave preto ze budete moc tesno pri sebe, dve rodiny, dve generacie. Vacsinou to dobre nefunguje, niet nad to mat klud, radsej vacsie podlznosti a sukromie...

nttnnt
14. okt 2021

@andreatytler to iste nasi su uplny opak jeho rodicov a on si je toho vedomy sam by najradsej zbalil svestky od nich :D

ukulela
15. apr 2022

Nemuseli by ste vyplacat pribuznych z pozemku? Ked sa mu vasa dedina raz nepaci, byvat tam nepojde ani zadarmo.

97tomi
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
veronicka88
25. sep 2022

Vem si predstaviť stavať u našich na pozemku,lebo sme naučení nestarat sa jeden do druhého. Chlap si ľahšie zvykne u svokrovcov(napausalizujem len zo sledovania okolí usudzujem)napriek všetkému. Máš chlapa ktorý ťa podporuje ísť do vlastného bez rodičov za zadkom. Tak choďte.