Zákaz stretávania sa s malým. Ako vymôcť súdnou cestou?

cherries
5. nov 2008

Potrebujem pomoc mám dieťa z bývalím partnerom , po narodení syna ma nechal , malého za pol roka videl cca 1 mesiac a to nie preto že by som mu to zakázala ale stale mal nejaku vyhovorku ale to je už jedno , výživné na malého plati to je pravda a teraz sa rozhodol ze opat chce chodit pozerať malého ale ja to už nechcem aj tak to nema význam pride 1-2 a ozve sa opat po pol roku ??? nevie mi niekto poradit ako sa to da sudnou cestou aby mal zakazane stretavky s malim ???? okrem toho ma terorizuje telefonatmi jeho mamicka .............. Dieta ma moje priezvisko a ma pol roka 🙂 Dakujem vam vsetkym do predu

jaduska
5. nov 2008

Ak je v rodnom liste uvedený ako otec, tak má právo svoje dieťa vídať. Kým je synček takýto maličký, tak samozrejme za tvojej prítomnosti. Zakázať stretávanie súdnou cestou - na to by musel byť dôvod - napr.týranie dieťaťa, čo asi nie je tvoj prípad. Ale kým on nemá papier od súdu, kde budú upravené rodičovské práva, tak mu ho teoreticky ukázať nemusíš. Zas na druhej strane - rozhodni sa, či ti to ťahanie po súdoch stojí za to. Keď si si istá, že príde raz za pol roka, tak sa s ním radšej dohodni. Ty budeš mať svedomie čisté a budeš mať istotu, že ti syn raz nebude vyčítať, že si ho obrala o otca - aký je, taký je, ale predsa je len otec...
A tie telefonáty od partnerovej matky - môžeš ju udať za obťažovanie, alebo si zmeniť telefónne číslo, alebo jednoducho nedvíhať keď zavolá, prípadne jej ihneď zložiť....

ria80
5. nov 2008

JAsně,ten telefon ji nemusíš brát.To nemusíš vůbec řešit.Jinak,bohužel,styk mu zakázat nikdo nemůže.Dobře vím,jak se asi cítíš,mám něco podobného.Určitě pokud víš,že bude mít zájem jen občas,bude lepší se s ním dohodnout.
Nebo bude soud,a tam on dostane styk každý druhý víkend,jak to běžně bývá.Pokud to není narkoman nebo něco,zakázat se mu to nedá.
Pokud by neplatil,tak se to dá,že on neplní rodičovské povinnosti,a rodičovská práva se mu třeba omezí.Ale pokud platí,neuděláš nic.

cherries
autor
6. nov 2008

pochopila som vas ale ja si myslim ze otec je ten kto sa zaujima o svojho syna a otca moze v buducnosti mat aj ineho hoci to nebude biologicky skusim sa s nim dohodnut ale odmietam aby ho mali volal otec .............. bude to len ujo nebudem malemu sposobovat traumu v blizkej buducnosti ........... a mali sa najprv volala po nom len z vaznych dovodov mi povolili zmenit mu priezvisko na moje nie je narkoman ani alkoholik ani nic take len patologicky klamar ale to je uz o inom .................... aj jeho mama je kapitola sama o sebe a bohuzial je podnikatelka a ma 150 cisel takze nikdy neviem ci to vola ona alebo niekto iny ☹

ria80
6. nov 2008

Tak si ty změn číslo.
A můžu se zeptat,jak jsi dosáhla toho,že ti povolili změnu jména pro dítě?Jsem myslela,že k tomu je potřeba aspon souhlas otce.Taky bych to ráda udělala,le žiju v přesvědčení,že to nejde.
Jasně že mu může říkat strejdo nebo třeba jménem,ale pokud ho on bude učit,aby mu říkal tati,tak stejně nic nenaděláš.

cherries
autor
6. nov 2008

Ahoj ria 80 jednoducho som na okrese pod ktorým patrím podala žiadosť a uviedla dovody pre ktore nechcem aby sa moje dieťa volalo po otcovi napr. nebyvame v spolocnej domacnosti ,neplanujeme spolocnu buducnost a hlavnym z dovodov bolo to ze ma klamal v jednej zdravotnej otazke zvlast zavaznej a kedze som slobodna tak to slo .................. a ak sa tvoj byvaly nahodou ozenil je to este jednoduchsie to by ti mali zmenit priezvisko bez problemov . Ziadost som mala vybavenú do 2 týždnov 😉 aspon nieco a zaplatila som 1000 korunovy kolok a este 50 korun za novy rodny list ........................ to je asi vsetko .
Skus si podat ziadost a uvidis aspon snaha za to stoji ..............

jaduska
6. nov 2008

cherries, môžeš si skúsiť podať žiadosť na súd s tým, že ako dôvod uvedieš nedobrý psychický vplyv na dieťa - napr.to, že otec sa oňho zaujíma iba sporadicky, čím môže dieťaťu v budúcnosti spôsobiť traumu a pod. Ale stále tu je riziko, že keď ti malý podrastie, tak ho otec vyhľadá a nahovorí mu hlúposti ako si mu nedovolila ho stretávať a bla bla bla - muži sú dobrí herci. A vieš, taký chalan v puberte - čo mu viac treba....

A ešte k tej "svokre" - ja by som telefón dvihla, keby som počula, že je to ona, tak by som telefón položila niekam na stôl a odišla z miestnosti, nech sa tetuška vykecá a platí za minúty....možno ju to po čase prejde.

ria80
6. nov 2008

No právě,on může dítě pak vyhledat a začít na tebe házet špínu.Kromě toho,když budeš u soudu říkat,že on se o něj zajímá stejně málo a tak,tak on může tobě naschvál se o dítě zajímat hodně,dožadovat se každý druhý týden návštěv a opravdu na ně chodit,dožadovat se více návštěv a dělat,že bez dítěte nemůže být.Já bych toto po svých zkušenostech neriskovala.Když víš,že se o něj bude stejně zajímat málo,bud štastná,že to tak je a neprovokuj ho.Zkuste se domluvit,pokud je to tak,jak říkáš,tak on o dítě stejně nebude mít zájem,tím spíš,že ho nebudeš provokovat k boji a mstě tobě.
Lepší možnost asi neexistuje.Taky musíš koukat,abys neublížila do budoucna dítěti,když bys mu třeba řekla,že otec nežije a on by se najednou objevil.Umíš si představit,co by to s dítětem udělalo?Nebo kdybys mu vykládala,že otec je špatný a nemá o něho zájem,to všechno dítěti ubližuje.Pokud to je tak,že se otec přece jen bude občas zajímat,nechala bych to tak,aby se skutečně zajímal co nejmín a dítěti bych řekla,že třeba pracuje daleko a nemůže přijet nebo něco podobně neškodnýho.
A nežen to přes soud,takhle když náhodou projeví zájem,můžeš se ty rozhodnou,jestli návštěva bude nebo ne a vymyslíš si důvod.Kdyby tam bylo soudní rozhodnutí,tak bys pak mařila rozhodnutí,kdybys mu dítě nechtěla dát.
Máš šanci to vyřešit dobře,tak neriskuj a nechtěj víc,než je možné.
Počkej třeba,až přestane otec platit,a pak můžeš podat návrh k soudu na omezení rodičovských práv z důvodu neplnění rodičovských povinností,ale ted nemáš nic.

K tomu jménu,já si určitě vezmu zpátky svoje,ale proto že jsme byli manželé,tak si myslím,že malé změnit jméno nepůjde.Ale určitě se na to zkusím zeptat.Díky!

bebinka
6. nov 2008

Rio, jsem ráda, že tě tu zase v nějaké diskuzi vidím 🙂 , sledovala jsem tvůj příběh a držela ti palce 🙂 . Jak jste teď na tom? Už máte klid?

jaduska
6. nov 2008

No, Ria to napísala najlepšie ako sa dalo....

ria80
6. nov 2008

Díky. 😀 No ještě před rokem bych asi napsala něco jinýho,ale ted mluvím z vlastní zkušenosti.Ten můj mi ani nedal šanci,abych se mohla rozhodnout jako cherries,on najel rovnou na mstu.
Je fakt,že nám ted naše diskuse trochu odumřela,takže vlastně do žádné ted nechodím,jen tak koukám,co se kde děje.
Jak to u nás vypadá?Jsme rozvedení,ale ještě to nemá právní doložku.TAk to je ta dobrá strana věci.
Jinak asi tak,že on stále nedává pokoj.Zase jsme musely utect,od té doby,co jsme se vrátily,stále chodí a dožaduje se,ale nedělá scény.Nevím proč,pořád čekám,co to má znamenat a kdy se to vrátí.Já jsem mu dala jasně najevo,že Michalku si samotnou brát nebude a když se bude chovat slušně,já se budu chovat slušně taky.Takže přijde,hraje si s ní,ona vidí,že já jsem tady a je v pohodě.
On se pořád snaží vrátit,pořád si asi dělá naděje,žeho vezmu zpátky.Já se chovám slušně,ale pořád to vedu dál.
Chápu,že mu styk zakázat nemůžu,a stále věřím,že ho to časem přejde.
Ted je podaná zase žádost na soud,kvůli dítěti,aby to bylo i soudně stanovený,že budu u návštěv přítomna.Z toho neuhnu.On k tomu soudu podal neskutečné lži o mě,stydím se za něho.Ted si říkám,že se budu chovat jakoby hezky a tím ho po dobrém přesvědčím o tom,aby to bylo zase dohodou a nemuseli jsme začít na sebe uplně házet špínu a hrát jim divadlo.Tomu se chci vyhnout,ale přesto to může přijít,proto se připravuji i na tuto možnost.
Snažím se řídit intuicí,která mi řekne,co mám v které situaci dělat.

ria80
6. nov 2008

Já žádám o moji přítomnost u návštěv,on jako odezvu podal svoji žádost,aby si ji samozřejmě brát sám a ještě častěji než to je.Takže pokud nedojde k dohodě,bude to opravdu veselý.
Je mi jasné,že jestli nedá pokoj,tak až bude Michalka větší,tak k němu chodit bude.Ale to už mi bude schopná sama říct,co se dělo a jestli se jí tam líbilo nebbo ne.Takže přinejhorším budou soudy probíhat dokola tak dlouho,než bude ona větší a vyřeší to vlastně čas.
Musím se připravit i na to,že jestli on bude chtít dělat stále problémy,tak budou soudy probíhat kvůli jeho vymyšlenostem dalších 17 let.Ale já věřím,že tak dlouho mu to snad přece jen nevydrží.

cherries
autor
7. nov 2008

Ahoj ria80 fuu ha ty to to oproti mne mas teda ovela ale ovela horsie ,no lenze vy ked ste boli manzelia tak to je trosku ine a mas pravdu ze dietra bez dozoru matky by nemalo byt uz len z toho dovodu ze kto pozna svoje dieta lepsie a aj z inych dovodov ktore ty urcite vies . Moj byvaly mal prist a neprisiel to sa dalo cakat ale viete co zatial to nebudem vobec riesit nemam preco ......................... zelam si aby to aj tak ostalo ved on nema absolutne zaujem o syna on si mysli ze to je babika pravdepodobne ....................

ria80
7. nov 2008

Jasně že nejlepší je,když tva lidi jsou spolu a maji se rádi a rodina funguje.Ale když už má taková situace nastat,tak ani nevíš,cherries,jaký máš štěstí.

jahudka.i
7. nov 2008

Chtěla bych se zeptat.. Mám malého syna (9 měsíců) a s jeho otcem nežiji - rozešli jsme se, ještě před tím než jsem zjistila, že jsem těhotná. V rodném listě zapsán není. Nyní žiji s přítelem, se kterým jsem již 16 měsíců. Malého zbožňuje a považuje za svého. Bývalý se mi moc neozývá, koupil postýlku a ze začátku posílal měsíčně peníze. Malého viděl 2x, ale vídat ho chce. My ale máme v plánu, že až se současným přítelem vezmeme, malý dostane také jeho příjmení. Mohl by být pak dopsán do RL? A může nám můj ex nějak bránit?

ria80
7. nov 2008

Pokud tam ted zapsaný žádný otec není,tak by to šlo.Ale tvůj bývalý může být proti a o otcovství se soudit.Soud nařídí testy a pokud zjistí,že otcem je bývalý a ten se bude k tomu hlásit a a o to stát,bude do RL zapsaný on.
TAkže je to asi o štěstí,jestli bývalý bude chtít dělat problémy a tahat se kvůli tomu po soudech nebo ne.To musíš ty vědět,jak na to asi bude reagovat a případně se zkusit s ním domluvit.Ale chápu,že to asi bude těžké.
Kdyby došlo k soudům,tak by on vysoudil i návštěvy malého soudně stanovený atd.Takže ty zvaž,jestli ti to vůbec stojí za to,ten risk,když stejně víš,že budete tvořit rodinu s tvým novým přítelem,bývalý se moc nezajímá a na papírech přece nezáleží.Asi bych na tvém místě počkala,když ho tam zapíšeš za pět let,tak se taky nic nestane.V té době už bývalý bude mít pravděpodobně jiné zájmy.

marfushenka
7. nov 2008

No a je nějaká zákonem daná lhůta dokdy se o otcovství může soudit? Já si myslím, že kdybych to udělala, tak se to nedozví.. a pokud by na to jednou přišel, může se stále soudit? Třeba za 10 let?

marfushenka
7. nov 2008

oprava: kdybys
ALe bohužel nemám tak velké právnické znalosti. Zkusím se poptat známého 😉

ria80
7. nov 2008

Tak to nevím,taky nejsem zrovna odborník.Asi by to mohla udělat,že by bývalý o tom nevěděl.Ale myslím,že on se může soudit kdykoliv,kdyby na to pak přišel.

ria80
7. nov 2008

Však nedávno byl ten případ,že se soudili o otcovství u už dospělýho dítěte a ten chlap pak zjistil,že platil alimenty na nevlastní dítě,ale už se s tím nedalo nic dělat.To je jedno,ale napadnout to jde kdykoliv

maca793
8. nov 2008

prečo by si mu upierala právo na dieťa? nechápem, mne keby sa to stalo, tak by som to len privítala, buď rada, že má o dieťa záujem, čo by dali druhé ženy za to, aby sa otec ich dieťaťa staral a zaujímal o dieťa.
neviem či by si na súde pochodila. skús zájsť za svojou kurátorkou, a uvidíš, možno sa ti to podarí, ale ak nemámš dostatok dôkazov a dôvodov, prečo by nemal chodiť za synom, tak neuspeješ. želám pevné nervy a hlavne šťastie

ria80
8. nov 2008

TaKC TO JÁ VELICE DOBŘE chápu,co cherries prožívá.Kdo má to štěstí,že ten bývalý prtner je dobrý otec,tak tento popstoj asi nepochopí.Ale nic proti,když to tak je,tak jedině dobře.

adina22
11. nov 2008

ahojte priznam sa,ze nazov tejto temy je mojou obavou.Doteraz neposlal ani halier,malu nebol pozriet ale myslim ze moze prist obdobie,ked si zrazu spomenie ze ma dceru...Neviem ako budem reagovat,ale pri tejto myslienke nemam dobry pocit

macka - nie vsetci otcovia sa zaujimaju s uprimnym srdcom.viem si predstavit ze aj ten moj by sa domahal navstev len preto,aby sa mi ''pomstil''.Pouziju dieta ako prostriedok. ☹ Ale verim,ze je vela otcov,ktore svoje deturence uprimne lubia.

alexandra
11. nov 2008

adina ano, je.. 🙂 S jednym takym zijem 😵

adina22
11. nov 2008

alexandra - tak to gratulujem 😉 kiezby takych bolo omnoho viac 😔

alexandra
11. nov 2008

adina suhlasim... Bodaj by 😔

jaduska
12. nov 2008

marfushenka, čo sa týka toho priznania otcovstva - u nás SR je táto doba 3 roky, kedy sa môže priznať otcovstvo, potom je to už premlčané....

pamca
15. nov 2008

mam 1.5 rocneho syna, hned po porode som byvaleho partnera vyhodila zo spolocneho bytu, lebo uz cez tehotenstvo to nezvladal a nemal zaujem sa o rodinu starat a ktomu ma aj psichicky tyral. tak som slobodna ale stastna mamicka. chcem ti cherries poradit. Ked mal maly 3 mesiace isli sme na sud kvoli vyzivnemu ale aj kvoli tomu ze moj maly ma priezvisko po ocovi a tym padom som chcela mat na papieri ze ja som jeho porucnicka. ak by som to na papieri nemala, mohol by mi ho hocikedy zobrat a neukazat sa aj par rokov a ja by som nic nemohla, lebo je jeho otcom na papieri. takto to mam vyriesene. tiez sa s malym stretava a ja mu to ani nezakazujem, ved je jeho otec. ale sprvu mi povedal ze ked bude vacsi tak sa s nim bude stretavat a ked bol vacsi tak sa aj stalo, az na to ze mna zacal terorizovat telefonatmi, ze co som robila ked on bol z malym. vykrikoval mi ze cele alimenty prechlastam s chlapmi a minam ich na chlapov. ze si domov vlacim stale niekoho ineho.....
a je to tu znova, psichicky to na mna zle vplyva ale postupom casu som si zvykla a viem sa tomu obrnit. naposledy pred mesiacom mal maleho a ked mi ho odovzdaval tak k nam prisiel elektrikar nieco opravit a o par minut som mala telefon kde ma s nim upodozrieval. od vtedy som mu ho nedala a povedala som mu nech to da na sud ak chce ale zatial ma smolu. uz som mu aj pohrozila policiou, ze ho udam ked ma bude otravovat, ale neppohomlo. takze teraz cakam ci bude sud alebo nie. myslim si ze je lepsie si vsetko vyriesit cez sud, aj ked predtlym som sa snazila tomu vyhnut ale buducnost nam prinasa vsetko nove a ja chcem byt poistena. takze radsej chod na sud a nech to urcia oni. a este jedna rada, ked ho nemas ako uvedeneho otca, on si moze poziadat o urcenie otcovstva a to stoji okolo 20000. ak to nebude chciet, nema pravo na syna, ked nieje v rodnom liste. keby som mala take stastie ja.
drzim palce a prajem vela stastia

ria80
15. nov 2008

Ahoj pamca,koukám,že jsme na tom byly hodně podobně a i ve stejnou dobu.Napsala jsi to moc dobře,já to mám zas trochu jinak,protože jsem byla vdaná.Napsala jsi to moc dobře.Je fakt,že já mám papír o svěření dítěte do své péče,to je důležité.
Ale pokud cherries nemá v rodném listě jeho jako otce,tak zatím to k soudy myslím dáat nemusí.Navíc když ona říká,že on nemá o dítě vlastně zájem,tak bych do toho přece jen nerýpala.Je tady velká pravděpodobnost,že ho to přestane bavit uplně a přestane se uplně ozývat.
U vás je to trochu jinak.

cherries
autor
15. nov 2008

ahojte baby lenze on je napisani v rodnom liste ved prave , lebo zo zaciatku mal mali jeho priezvisko len som si dala ziadost a teraz ma mali uz moje 🙂

ria80
15. nov 2008

aha vlastně.Ale stejně,když říkáš,že on nemá o dítě zájem,radši bych ho soudama neprovokovala.Pokud žádný soudy neproběhly,tak ty se můžeš rozhodnout případně,jestli mu dítě půjčís nebo ne a jestli třeba jen v tvojí přítomnosti.To můžeš dělat.Jestli se to nebude líbit jemu,at to dá k soudu on.A ty se tam pak můžeš domáhat stanovení návštěv apodmínek návštěv.Ale ted je to zbytečný.Ale ve vašem případě myslím,že k tomu nedojde,že to tvému bývalému nebude stát za to.