Žiadosť o rozvod a všetko okolo toho. Prosím poraďte

kamajka
11. feb 2008

Ahojte,

ak niekto viete poradit, prosim poradte.
Som vydata takmer 3 roky, mame dve deti, 4rocnu dcerku a 19 mesacneho chlapceka.
Manzel pracuje mimo bydliska, chodi domov zriedka. Velmi sme sa odcudzili, vo vztahu bola aj nevera, snažim sa to stale držat pokope aspon kvoli detom, no čim viac sa snažim, tym väčšie h.. som pre neho... A tak važne uvažujem o tom, že už nechcem takto žit.. Neustale ma komanduje a ponižuje, chce mat zo mna cvicenu opicu, vo vychove tiež nie sme jednotni, no proste katastrofa je to, o dceru v poslednom case nejavi zaujem vobec, len so synom sa mazná a ju stale odstrča, nechce ju pocuvat a vidim, že mu vadí. Furt ma daky problem a rozpravat sa so mnou nechce, lebo vraj trepem.

Prosim poradte všetko okolo rozvodu a aj ako by mala vyzerat žiadost v takomto pripade ako je nas a nejake poplatky a podobne veci... Už toho mam plne zuby, a stale sa to len stupnuje. Cim som lepšia, tym je všetko horšie.

Dakujem velmi pekne za každu radu a skusenost.

kristinka28
26. aug 2010

@martina2001 ano a deti budu tam ta koalizny opatrovnik to je nieco ako psychologicka ona sa bude pytat deti ci chcu sa stretavat somnou a ked manzel ich nahovori aby povedali ze nechcu toho sa bojim ked si poziada pravnika to musim asi napisat na sud ci ked pridem na sud mam tam hned poziadat ako to vlastne bezi

kristinka28
26. aug 2010

@martina2001 no pred rozvodom sluboval ze ked pridem zo zahranicia ze mi ich stale ukaze ze to nebude problem tak som mu naletela bohuzial sa velmi zmenil co by som ani nepovedala ze taky je

martina2001
26. aug 2010

@kristinka28 deti an sude? a naco ich tam? to maš pre deti ťažké je to zásah do ich psychiky. moj malý na súde nikdy nebol a kolízny opatrovník nie je psychológ, to je iba osoba poverená preveriť situáciu na oboch stranách a sledovať deti v ich prostredí poprípade na vyžiadanie aj na druhej strane. s tým právnikom ako to je neviem ti poradiť, ja som sa stale zastupovala sama mám trochu štúdia v práve. no s tým si mohla počítať že sa zmení a keď si ešte aj náhodou nájde priateľku.psychologické vyšetrenie detí na vyžiadanie stojí okolo 15000 korún na jedno dieťa. a mohol by si mu dohovoriť aby ťa neohováral a nenadával pred deťmi na teba, lebo nie je to pre ne dobré, dosť im tým ubližuje, ja som nikdy pred malým na ex nenadávala a nerobím to ani doteraz. a ešte tam dosť zaváži vek detí, ak majú viac ako 6rokov možu sa vyjadriť či sa s tebou chcú alebo nechcú stretnúť, nútiť ich není dobré, treba tomu potom už len čas

kristinka28
26. aug 2010

@martina2001 takze ak dobre rozumiem ten koalizny opatrovnik pojde za detmi a zisti o dnich ci chcu byt somnou a tak potom pride na sud a bude sa sudca pytat ako co odpovedali deti ak dobre rozumiem

martina2001
26. aug 2010

@kristinka28 malo by to tak byť, ale tu zas ide o to či ten určený opatrovník tam pojde. a mimosúdne sa neviete dohodnúť? ale aj na súde si myslím ak nemá exmanžel vážne dokazy voči tebe, a ty si plníš riadne povinnosti voči deťom ako je výživné, či im telefonuješ, posielaš pohľadnice a také hlúposti, musia ti určiť čas pre návštevy. ešte tam máš potom tú možnosť že ti súd povolí styk s deťmi ale v prítomnosti exmanžela, tam može argumentovať tým že ste sa odcizili časom

kristinka28
26. aug 2010

@martina2001 ano vyzivne posielam stale a netelefonujem preto lebo povedal ze ked stale budem vyvolavat tak vypne telefon a pohladnicu poslala som len hodily do kosa co som urobila chybu nenechavala som si blocky co som kupovala detom to by som mohla dat na sud ze sa zaujimam onich ale to uz je neskoro kolko krat som zavolala nikdy mi ich nedal a raz mi deti nahovoril do telefonu ze oni somnou nechcu rozpravat

kristinka28
26. aug 2010

@kristinka28 mozem poziadat sud ze nechcem mat deti v jeho pritomnosti naco mi ho tam ak tak sud rozhodne tak on to zas nebude dodrziavat sak to je hlupe ze by tam musel byt aj on pri nas sak ja chcem byt z detmi aj sama

martina2001
26. aug 2010

@kristinka28 no možeš požiadať ale neviem jak súd rozhodne to je fakt už len na ňom, no a tie bločky si si mohla nechať preistotu, lebo on to može zaprieť

kristinka28
26. aug 2010

ano ale to ma dost neskoro napadlo co uz ale som sa poucila tak dakujem ti za radu dufam ze to dobre dopadne a to sud hned povie ako to dopadlo alebo treba este cakat na rozhodnutie a keby sa mi telefononicky vyhrazal abo pisal smsm mozem to dat na sud nie

martina2001
26. aug 2010

@kristinka28 no hej na súde ti povedia hneď a ak sa vzdáte odvolania hneď na súde potom písomne rozhodnutie je len papier a keď sa ti bude vyhrážať dať to na políciu. nemáš zač ďakovať.

spik28
27. aug 2010

ahojte ma niekto skusenosti , ked jeden z manželov je v zahranici , ma tam milenku a chce rozvod o deti sa na sk nezaujima ale zatajuje sudu adresu a nemožu nas rozviest , co mam robit on so mnou nekomunikuje

kristinka28
28. aug 2010

@spik28 ahoj ked som dobre rozumela on sa chce rozviest ci ty ja si myslim ze da sa zistit de pracuje a tam by mali mat aj jeho adresu ,to su typicky muzi ,ja som odisla do zahranicia nech si rozmysli de robi chyby lenze po mesiaci mi prisiel ziadost o rozvod co som bola prekvapena skade ma moju adresu dala mu ho pracovnicka de som zamestna ,a tak to islo ja som rozvod nechcela podpisat ze nesuhlasim z rozvodom ale povedali ze aj tak by nas rozviedli ze nevidia dovod aby sme boli spolu lebo sme dlho od seba odluceny

martina2001
28. aug 2010

@spik28 ak nepracuje legálne tak nijak ho nenájdu, ja som mala ten problém pri rozvode a ani policia mi nevedela pomocť dokiaľ sa nezamestnal legálne. a potom aj tak nepreberal poštu až po 2rokoch som ho prinútila prísť na súd ale to už mal pokutu riadnu.

sigsauer
30. aug 2010

kristinka28 - ano, kolízny opatrovník je niečo ako ti už písali baby. Prideluje ho súd, a jeho úlohou je zistiť v akom prostredí deti žijú, ich psychický vývoj, ich osobnosť, nepriamymi otázkami zistí ich vzťah k obom rodičom. Deti by na súde nemali byť!!!!!! Na to by mal apelovať opatrovník aby tam neboli, hlavne ak ide o maloleté deti, pretože súdny spor rodičov môže zanechať na ich psychike nežiadúce následky, ktoré sa môžu prejaviť i v detskom veku, ale môžu s začať prejavovať i v puberte. pre maloleté deti je ťažko pochopiteľné prečo mamička a otecko nie sú s nimi každý deň spolu, a že žijú buď u jedného či druhého. Takže deti na súd neodporúčam. pokiaľ je potrebné vyjadrenie detí, tak sa to robí obvykle formou tzv. rozprávania sa s kolíznym opatrovníkom v inej miestnosti kde je kamera alebo odposluch zuku a to sa potom na súde premietne. Ak nemáš dostatok financií a vieš to preukázať, tak máš nárok na bezplatnú právnu pomoc, musíš však o ňu požiadať. Právnika ti automaticky nepridelia, pretože nejde o trestné konanie a ty nie si obvinená. Takže oň musíš požiadať sama, len neviem ako to teraz je, skús si dať do google ôbezplatná právna pomoc", alebo niečo podobné. U nás je veľa právnikov čo sa na toto špecializujú. Alebo si vyhľadaj "ombudsman". Ak by si si najala právnika, je to drahá záležitosť. ja sa bohužiaľ na rodinné právo nešpecializujem, takže ti viem poradiť le toľko. Veľa šťastia a držím palce.

kristinka28
30. aug 2010

@sigsauer AHOJ ROZUMIEM AJ MAMNZEL DOSTANE PREDVOLANIE ,LEBO MIJE DIVNE ZE MI NIC NEVOLAL ,CHCELA BY SOM SA SPYTAT AKO MAM PREUKAZAT ZE NEMAM DOST FINANCII ,FAKTICKY JA ANI NIC NEMAM VRAVELY ZE JE TO BEZ PLATNE TO SUDNE POJEDNAVANIE TAK SOM HO UDALA , MYSLIM ZE KOALIZIVNY OPATROVNIK BY MAL ZAJSZT KU DETOM A KLAST OTAZKY CHCEM SA OPYTAT CI TAM BUDE AJ MANZEL NA SUDE ,ANO PRE DETI TO JE LEPSIE KED NEPODJU NA SUD ,

martina2001
30. aug 2010

@kristinka28 ano budeš ho mať na súde to je logické je to váš spor, a príjem preukazuješ svoj zárobok sa odčíta minimum životné a náklady na bývanie a súdne pojednávanie je bezplatné týka sa maloletých detí

cruela
30. aug 2010

cafte babulky, chcela by som vas poprosit o radu.... zhruba o dva mesiace mame rozvodove konanie, prve a dufam, ze aj posledne, lebo neviem, ci psychicky zvladnej aj to prve pojednavanie... o rozvod poziadal manzel, nasiel si milenku a potrebuje to so mnou ukoncit ☹ co uz, zmierila som sa s tym, aj ked to prislo ako blesk z jasneho neba... v papieri co mi prislo, je pisane, ze do 10 dni mozem podat svoje navrhy... jemu navrh pisal pravnik (ma na to financie, ja zial nie), takze je tam presne vypisane, ako sa chce s deckami stretavat... ja v podstate s tym navrhom suhlasim, len by som rada doplnila nejake "sankcie", proste ze ak viackrat po sebe porusi ten navrh ohladne stretavania sa s deckami... on totiz aj teraz uz take robi, decka si berie len vtedy ked to jemu vyhovuje a ked si s tou svojou fuchtlou spravi program, tak decka si nezoberie.... takze da sa dat taky navrh, ze ak napriklad trikrat si tie deti nezoberie, tak ze sa mu uplne zakaze styk s nimi?

mariro
31. aug 2010

@cruela - styk mu nedokazes zakazat, to by sud spravil iba v pripade nejakeho nasilneho spravania,tyrania a podobne.
Tiez som sa na to informovala ,ked sme riesili podobne veci.
Dolezite je aby si si vyziadala to spravne vyzivne,aby ti postacovalo na deti.A ten styk s detmi,kedze si on urcil terminy a ty suhlasis,tak ked pride mimo termin tak ich nedostane.
Mozes tam ale dodat, ze ak v termine ,ktory si urcil nemoze prist ,aby ta o tejto skutocnosti informoval aspon 1 -2 dni vopred.To uz ako uznas ty za vhodne.
A u nas sa tiez trhal ex o stretavanie a napokon to aj utichlo a je to uz len zriedkavo,co mi vyhovuje.Zasa zalezi na tebe,ci chces aby tie deti bral k sebe,aky maju vztah a tak. 🙂

martina2001
31. aug 2010

@cruela styk mu zakázať nemožeš, ani súd to neurobí, dokiaľ nemáš dokazy pre vážne dovody. a to že si 3x nezoberie deti, ty nepoznáš dovod, ak to potom budeš chcieť dať na súd ako dovod pre zákaz styku s maloletými ti neprejde, on si nájde 100 dovodov prečo nemohol deti zobrať, napr. práca, odcestovanie, choroba. Možeš si vyžiadať že chceš byť s deťmi pritom keď bude mať určené návštevy, ak su deti malé trvať na tom aby spali doma dovod stres dieťata po rozvode spávať v cudzom prostredí. ale nechala by som to na tvojom mieste tak, lebo keď ma priateľku neboj dlho ho nebude baviť za deťmi chodiť, pocíti to na financiach jednak výživne a aj tie decka niečo stoja keď ich má a keď by náhodou mal s priateľkou dieťa tak máš potom už pokoj. a aj dieťa po dovršení 6roku može vyjadriť svoj nesúhlas so stretávaním sa s otcom. ja mám pokoj po rozvode bol ex pozrieť malého 2x a aj to len preto, lebo sme mali pojednávanie a je to už 5 rokov, výživne nevidím vobec. ja som zas mala problém s tým aby podpísal papier, že si malý može zmeniť priezvisko po mojom manželovi a robil okolo toho ex vedu, a jak mu malý povedal povedal, že on ho nechce vidieť a ani sa stretnúť, povedal mu rovno že si nemajú čo povedať a on má ocka ktorý sa mu venuje, stará sa o neho a je pokoj a aj papier podpísal. len prosím ťa neštvi deti proti manželovi, ja som nikdy nenadávala pred malým na ex, neubližuješ tým jemu ale deťom

maznacik007
31. aug 2010

@cruela zakazat mu styk s detmi je mozne len ak je tam preukazane tyranie, domace nasilie, drogova zavislost, zneuzivanie a pod.
to ze nepride v case kedy ma nastevu aj 100 krat nie je dovod na zakazanie styku. Jedine ze by deti mali vazny problem stretavat sa s nim ale to by museli byt na to posudky od psychologa/psychiatra aby to podlozili a to nie je take easy ziskat.

skor sa zameraj na to aby si detom zabezpecila dostatocne vyzivne prip. aj tvorbu uspor nezabudni si zahrnut do vyzivneho nielen tie klasicke vydavky na deti / oblecko, kruzky, lieky, pomocky do skoly, stravna jednotka/ ale aj naklady na tabor, lyziarsky plavecky podiel na najomnom.... atd atd... je lepsie dat vyssiu sumu aby mohli z coho zrazit...

na sude to mozes uviest do zaznamu ze deti nevnimaju dobre ked navrhovatel ma pre ne prist na planovanu nastevu a ma si ich vziat a on nepride bez vazneho dovodu. ale sankcie tam dat to by nepreslo cez sud.

kristinka28
31. aug 2010

@maznacik007 ahoj ja by som sa chcela opytat ci mozem ten sud prehrat ked so ho dala o upravu styku sud mu zveril deti do opatery a rozhodol tak ze mam neobmedzene,lenze kolko krat pridem domov tak ma stale vyhovorky ze deti su tam a tam pritom klame ,ako mam dat upavit ten styk ,aby som mohla znima byt aky mam napisat dobry navrz ja chodim tak 4 krat do roka ,aako mozem poziadt o pravnika ked nemam na to peniaze dakujem prosim odpiste a poradte cim skvor sud uz mam na druhy tyzden dakujem

martina2001
31. aug 2010

@kristinka28 http://www.sak.sk/blox/cms/sk/zone1/advokati/bp... a tam si nájdi advokáta podľa bydliska, vyhodilo mi ich ako bezplatných, ale musíš splňať to čo je uvedené tu http://tehotenstvo.rodinka.sk/index.php?id=bezp...

maznacik007
31. aug 2010

@kristinka28 ja len k amrtininej rade dodam skus poziadat o striedavu vychovu.. nevieme sice ake velke su deti.. ale skus

martina2001
31. aug 2010

@maznacik007 nemá šancu na striedavú výchovú, ona je mimo SK a myslím, že čo som o tom čítala je to hlúposť dieťa je zbytočne popletené a sú tam aj dosť prísne podmienky pre striedavú výchovu

cruela
31. aug 2010

dakujem baby za rady.... tiez ratam s tym, ze ho to casom prestane bavit a nebude sa dozadovat deti.... aj tak mam pocit, ze to len hra, ze ma zaujem a ked uz budeme rozvedeni, tak sa na to vykasle... teraz hra vzorneho ocka... ale zaujalo ma to, ze ak ma dieta viac ako sest rokov a nechce sa stretavat s otcom tak nemusi? dcera ma 8 rokov a povedala, ze sa s nim stretavat nechce... mam to uviest na sude?

a este mam otazku ohladne vyzivneho... neviem totiz, aku vysku si mam stanovit... tiez ma zarazilo, ze on do navrhu napisal svoj prijem v netto a moj brutto, ale ked som si prepocitala svoj priemerny plat za 12 mesiacov a jeho, tak mam menej ako polovicu jeho prijmu... a pritom jeho vydavky su minimalne, byva s priatelkou v jej byte, ktory nema zatazeny ani hypotekou, auto ma sluzobne, takze vlastne mina len na jedlo... viete niekto poradit, aka je asi vyska vyzivneho, ktora je na sude schodna? myslim percentualne k jeho prijmu... ja ledva vyzijem, musim platit hypoteku a on si s tou svojou chodi furt po dovolenkach, predlzenych vikendoch, rozhadzuje peniaze a mne povie, aby som sa uskromnila....

martina2001
31. aug 2010

@cruela nie teraz to neuvádzaj súd mu návštevy aj tak dá, to až potom keď sa bude dožadovať návštevy-stretnutia malá mu to može vpáliť. a výživné to sa určuje podľa príjmu rodiča - dieťa má právo žiť na úrovni rodiča. tam si určuj vyššiu sumu, ak by ju mal súd krátiť tak nech ma s čoho, koLko zarába?

martina2001
31. aug 2010

@martina2001 min. výživne je 30% zo sumy životného minima max zákon neurčuje http://www.upvs.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?C... skús prečítať toto

martina2001
31. aug 2010

@cruela to vyššie je pre teba

maznacik007
31. aug 2010

@martina2001 ja som si nevsimla ze je mimo SVK..

@cruela ja by som velmi nehovorila ze mala s nim nechce byt mohli by to otocit proti tebe... myslim si ze ho to omrzi po case... zalezi len na sude ci prihliadne na vyjadrenie dietata / pripadne na posudok psychologa. este by bolo ok keby to mala povedala kuratorke aby to v podstate nevislo od teba tak som to myslela...

co sa tyka vyzivneho tak na sud predkladas potvrdenie o tvojom cistom prijme za poslednych 12 mesiacov, ak je to v tom navrhu zle upozorni na to a predloz svoje potrvrdenie.

minimum co by som na dieta ziadala je 200 EUR na mladsie dieta a 250 na starsie plus tvorbu uspor dolezite je to dobre zdovodnit a vsetko podlozit normalne si vypis naklady na dieta na cely rok vratane oblecenia tabora sk. pomocok, kruzkov, alikvotna cast na najomnom a vydel 12 /na mesiac/ a potom vlastne polovicu by mal prispiet ex.

dolezite je ze dieta sa podiela na zivotnej urovni rodica... cize to nie je tak ze tatko si bude chodit na dovce a dieta nemoze ist na lyzovacku a pod.

ta suma sa tazko vyjadruje k platu je to najma na zdovodneni... pokial ma advokatku tak asi bude chciet dat co najmenej treba to riesit najma racionalne a vsetko zdovodnovat a nedat sa zatiahnut do nejakych zabo mysich vojen aj ked je to tazke

cruela
31. aug 2010

ved problem je, ze on ma pravnika, kedze ho ma z coho platit... v navrhu napisal 150 eur na kazde dieta, ale mne to pride malo...
aj som skusala urcit, kolko asi miniem na deti, ale nikdy som si neviedla, ze ktore vydavky boli na deti.... cize som si len zobrala vypis z uctu a snazila som sa nejak identifikovat, kolko som asi minula na deti... do tych nakladov na deti idu aj naklady na byvanie (elektrina, voda apod.)? alebo len cisto co miniem na deti - oblecko, strava, dovolenky?