Žiadosť o rozvod a všetko okolo toho. Prosím poraďte

kamajka
11. feb 2008

Ahojte,

ak niekto viete poradit, prosim poradte.
Som vydata takmer 3 roky, mame dve deti, 4rocnu dcerku a 19 mesacneho chlapceka.
Manzel pracuje mimo bydliska, chodi domov zriedka. Velmi sme sa odcudzili, vo vztahu bola aj nevera, snažim sa to stale držat pokope aspon kvoli detom, no čim viac sa snažim, tym väčšie h.. som pre neho... A tak važne uvažujem o tom, že už nechcem takto žit.. Neustale ma komanduje a ponižuje, chce mat zo mna cvicenu opicu, vo vychove tiež nie sme jednotni, no proste katastrofa je to, o dceru v poslednom case nejavi zaujem vobec, len so synom sa mazná a ju stale odstrča, nechce ju pocuvat a vidim, že mu vadí. Furt ma daky problem a rozpravat sa so mnou nechce, lebo vraj trepem.

Prosim poradte všetko okolo rozvodu a aj ako by mala vyzerat žiadost v takomto pripade ako je nas a nejake poplatky a podobne veci... Už toho mam plne zuby, a stale sa to len stupnuje. Cim som lepšia, tym je všetko horšie.

Dakujem velmi pekne za každu radu a skusenost.

marcelazahra
26. nov 2010

babulky dakujem moc, za vysvetlenie aj za podporu....ja neviem čo všetko bude chcieť manžel dosiahnuť, ale
vyhráža sa mi právnikom, ktorých má medzi kamarátmi dosť a ja? Ja nemám peniaze na žiadneho právnika, som rada ak stíham platiť účty a deckám kúpiť zimné boty .... Dakujem ešte raz!!!!!

majka282
2. dec 2010

Ahojte dievčatá...potrebujem poradiť ☹
Konečne som nabrala odvahu a 9.11.2010 som podala návrh na rozvod. Ako dôvod som uviedla, že za posledné dva roky sú medzi nami iba hádky, urážky a výčitky.... Teraz mi prišlo zo súdu, aby som uviedla a zdokladovala svoj príjem, resp. svoje výdavky, uviesť zamestnávateľa odporcu atď. Ďalej mám označiť a predložiť dôkazy na preukázanie svojich tvrdení.... a ďalšie veci.... doplniť štátne občianstvo. ( to mám prefotiť občianske???)Otázka je ako to mám spísať. Mám to nazvať ako príloha a napísať svoj príjem doložený výpl. páskami alebo výpis z účtu môj aj manželov...ja neviem čo mám s tým robiť....Ako mám predložiť dôkazy o našich hádkach...mám súdu vytlačiť naše maily, v ktorých sme si všeličo vyčítali???? ČO MÁM ROBIŤ ☹(((
Prosím poraďte....

claudica
3. dec 2010

@majka282 ahoj majka, podľa mňa pod tým že "doplniť občianstvo" myslia len doplniť text, že ste štátnym občanom SR. Nezabudni uviesť číslo spisu, pod ktorým vás vedú... Nazvi ten dokument ako "Doplnenie návrhu na rozvod zo dňa..." vedený pod spis. zn. ...... a dopíš to občianstvo, ďalej si vypýtaj od zamestnávateľa potvrdenie o tvojom príjme /u nás chcel súd potvrdenie za posledných 12 mesiacov, tak to kukni ako to chcú u teba.../, prilož aj to a uveď, kde pracuje tvoj ešte-manžel a oni si to potvrdenie zaobstarajú. Dôkazy o hádkach nevieš dať, to uvedieš tam pri výsluchu, tie maily by som zobrala len na pojednávanie.... Nie som právnik, len som takým prešla, preto si dovolím ti radiť...
Držím ti palčeky... 😉

aleka
3. dec 2010

príjem chcú preto aby vedeli akú výšku výživného ti majú určiť pre deti. čiže napíš im aj tvoje výdaje. napríklad - môj príjem je 330 Eur z toho platím - elektrika 50 eur, deti stravné v škole....., strava na mesiac....., at´d .

majka282
3. dec 2010

@aleka....práve som zistila, že môj zamestnávateľ mi to potvrdí iba na špeciálnom tlačive od súdu....ktorý si mám ja asi vyčarovať ☹ Asi to urobím tak, že napíšem súdu adresu zamestnávateľa môjho aj manželovho a nech si to vyžiadajú sami( ževraj sa to robí bežne) Ale najviac ma šoklo, keď mi napísali, že mám vydokladovať štátne občianstvo účastníkov....kde zoberiem občianský preukaz manžela??? Veď sa rozvádzame, čo čakajú, že mi to len tak dá???

claudica
3. dec 2010

@majka282 to nie je pravda, zamestnávateľ nemá čo požadovať tlačivo, buď normálne vytlačí výstup z programu alebo si teta urobí tabuľku vo worde, ona mená čo požadovať od súdu tlačivo.... Absolvovala som žiaľ už viackrát konanie o výživné, kde tiež požaduje súd príjem a nikdy nebolo žiadne tlačivo, je to ich pohodlnosť, takto sa to možno zbytočne natiahne...

majka282
3. dec 2010

@claudica ..ja som občianstvo v návrhu uviedla, tak preto ma to šoklo, že čo chcú ☹ Trochu som z toho mimo, pretože ani mi nenapísali za aké obdobie chcú zdokladovanie príjmu. Ja som bola 5 rokov SZČO a kvôli tomu, že sa idem rozvádzať, som sa zamestnala od 1.9.2010, takže aj tak ten príjem môžem zdokladovať iba za 3 mesiace. To, že som bola SZČO, už asi nie je podstatné. Nezarábam až tak zle, príjem mám okolo 600€ nahor a výživné aj tak nechcem od manžela, pretože deti si chceme dať do striedavej starostlivosti...

majka282
3. dec 2010

@claudica ...no super, to si ma potešila 😒 lenže naša mzdárka na centrále je doslava "DORA", ktorá komunikuje iba mailom a nepohneš s ňou ani za svet.

claudica
3. dec 2010

@majka282 tak to s tým občianstvom potom nechápem, my sme nič nedokladovali ohľadom toho...ale tak to už bolo dávnejšie. A s tým príjmom som to mala jednoduchšie, zamestnávateľa mám v našom krajskom meste, mailom som ju požiadala a poslala mi to domov na adresu doporučene behom dvoch dní, ale tak to je samozrejme o ľuďoch... A ty to máš iné aj v tom, že máš obdobie podnikania, kde ešte daňové nie je a aj prac. pomer. Tak s týmto skúsenosť nemám, ako to súd pýta. Zvykli pýtať potvrdenie z daňového, ale rok 2010 ti ešte nikto nepotvrdí, iba 2009. A ak sa dohodnete na striedavej starostlivosti, tak je to podľa mňa bezpredmetné... Takže tu moje rady končia ☹

🙂

majka282
3. dec 2010

....claudica, si zlatá, aj tak si mi pomohla, nejako to dám dokopy...skúsim ešte uprosiť mzdárku, alebo sa obrátim na niekoho iného, či mi s tým pomôže.....a keď nie, tak napíšem, že mi to nechcú poskytnúť, iba na základe žiadosti zo súdu....a nech sa starajú 😅

majka282
3. dec 2010

@claudica ešte mám jednu otázku: fotokópie rodných listov, ktoré som priložila k návrhom, som nedala potvrdiť u notára, môže toto byť problém a možno preto chcú, aby som im vydokladovala štátne občianstvo???

claudica
3. dec 2010

@majka282 no ja sa tak pamätám, že som mala dať originály a oni mi ich vrátili potom.... ale to bolo pred desiatimi rokmi, to si radšej niekde over ako to je....

aleka
4. dec 2010

@majka282 stačia fotokópie 😉 ke´d budú chcieť originály vyzvu ťa aby si ich priniesla na pojednávanie

majka282
5. dec 2010

@aleka ...no poviem Vám dievčatá, ....doriešiť jeden rozvod a už v živote sa nevydať, aby som potom nemusela riešiť ďalší rozvod 😀 😀 😀

daniela1974
5. dec 2010

@majka282 kokos prosim Ta to na ktorom sude sa rozvadzas? To co maju za podmienky???

daniela1974
5. dec 2010

@majka282 stacia fotokopie RL deti - original z ruky nedavaj a overovat to nemusis.

majka282
5. dec 2010

@daniela1974 rozvod je v Žiline a fotokópie RL tam už majú....veď každý čo má po rozvode na mňa zíra, že čo to odo mňa chcú....
Dievčatá, a bude im stačiť, keď im teraz iba napíšem aké mám terajšie mesačné výdavky a zdokladujem im to až na súde? Veď ja nemám od všetkého doklady....

aleka
8. dec 2010

@majka282 našťastie svoj rozvod som ešte a dúfam klop klop riešiť nebudem.

a majka nemusíš mať od všetkého doklady - k výdavkom, napíš to približne aby sa vedel sudca zariadiť, teda vypočítať výživné.

susanh
14. dec 2010

ahojte, vedeli by ste mi poradit, ci je od sudneho poplatku pri rozvode 66 eur oslobodena aj zena na rodicovskej dovolenke, alebo len na materskej? dakujem

miska246
14. dec 2010

@susanh Myslim, ze by si mala byt oslobodena aj ty, chod sa opytat na sud, na primacku, tam ti poradia... 😉

andzi
17. dec 2010

@susanh na oslobodenie od súdneho poplatku nemáš zákonný nárok, treba o to požiadať a rozhodne o tom sudca, či ťa oslobodí. Samotná skutočnosť že si na materskej alebo rodičovskej nestačí, pretože súd bude zaujímať celké tvoje majetkové pomery, napr. vlastníctvo bytu, auta a iného majetku a pod. prípadne iné tvoje príjmy, napr. z prenájmu.

juliska182
9. jan 2011

Dobrý večer, ja mám tiež otázku. Ja viem, že medzi vami budem vyzerať čudne, ale aj mňa zaujíma trošku opačný problém ako vás. My sme spísali rodičovskú dohodu na úpravu výživného a styk s deťmi, túto dohodu nám aj odsúhlasil súd pred 4 mesiacmi(na ten sa síce muž nedostavil, ale podpísal dohodu a tak súd odsúhlasil) , teraz chcem podať žiadosť o rozvod, muž od nás odišiel pred 8 mesiacmi. Výživné platí oneskorene a po čiastkach a o deti sa nezaujíma, aj keď do dohody si dal napísať každý druhý víkend. Môžem do návrhu na rozvod znovu napísať návrh o úpravu styku, naďalej chcem aby sa stýkal s deťmi každý druhý týždeň a stačí úplne na jeden deň, deti sú ešte veľmi malé 4r a 3r, a tak asi bude lepšie aby spali doma, ale hlavne chcem aby sa s nimi naozaj stretával, aby ste ma správne pochopili starší syn je postihnutý, je v škôlke 4h denne,mladší ešte nie je v škôlke, ja som na rodičovskej dovolenke a pracujem doma, ale musím chodiť aj do kancelárie po doklady a aj na úrady atď. Samozrejme starší okrem škôlky chodí na odborné vyšetrenia, aj pravidelne navštevujeme logopéda, fyzioterapeuta, špeciálneho pedagóga .... a okrem toho býva vzhľadom k zníženej imunite často chorý a teda aj menší a aj ja. Je to fyzicky a aj psychicky náročné a ja nemám nikoho kto by mi pomohol (rodičia bývajú 50km a už majú dosť rokov a zdravotné problémy) a naozaj potrebujem jeho pomoc , aspoň v čase chorôb zabezpečiť, aby som mohla ísť aspoň nakúpiť a potrebné vybaviť a aj keď sme zdraví potrebujem aspoň sem tam na chvíľu odľahčiť, aj čas na prácu a ja oddýchnuť, aby som sa im obom potom mohla venovať. Môžem žiadať, aby sa musel v dohodnutých termínoch venovať deťom a keďže sú maličký prísť za nimi aj domov, keď sú chorí alebo potrebujem s jedným z nich na vyšetrenie, alebo keď pôjdeme na liečenie so starším aby mladší mohol byť s ním.....Asi na to nie je právny dosah, ale možno aspoň na chvíľu by dostal rozum a venoval by sa aspoň trošku, preto by som to aspoň chcela skúsiť a tak neviem či to môžem spísať už do návrhu na rozvod alebo keď už prebehlo konanie ohľadom detí, tak treba nové konanie.

cruela
10. jan 2011

@juliska182 ja ti mozem len napisat svoju skusenost.... moj ex si tiez berie deti len vtedy ked to jemu vyhovuje, dal si navrh, ze dva vecery v tyzdni a kazdy druhy vikend chce mat deti.... cez tyzden si ich nezobral nikdy a vikendy jak mu vyhovuje (aj ked v poslednej dobe si ich berie dost casto)... ked som sa na sude jeho pravnika pytala, ze ci bude mat nejaky postih, ak tuto dohodu nedodrzi, teda ze si nebude deti bravat, tak mi povedal ze nie, ze to je na jeho voli, ci si chce deti brat alebo nie.... ale ak by som mu ja nahodou nechcela dat deti v case ked by ich mal mat, moze ma dat na sud... tak som sa spytala, ze kde je ta spravodlivost, ze ci ja nemam narok na volny cas a deti na svojho otca.... tak obaja len mykli plecami....

andrea12737
14. jan 2011

Ahojte zienky,
mam dost vseobecnu otazku. Za aky dlhy cas vam od podania ziadosti na sud vytycili datum pojednavania a vlastne aky cas po podania ziadost ste mali dane pojednavanie. Uvedomujem si ze to zalezi od viacerych okolnosti, no chcela by som to aspon vediet. Neviete nahodou ake okolnosti by mohli sud prinutit k tomu aby nas rozviedol pri prvom pojednavani? Dakujem za odpovede.

juliap
14. jan 2011

@andrea12737 cas je individualny, podla toho, kolko maju podani na sude, ci su medzi tym aj prazdniny letne a po. u nas v PO je to cca 3-4 mesiace ... a ohladom tych okolnosti, mozem ti poradit, ze tam rozpravaj kludne, netreba sa hadat, uved jasne a pravdivo vsetky fakty, ak nahodou sudca navrhne, ze ci by ste nechceli este rok na prehodnotenie, treba razne povedat, ze nie, toto rozhodnutie je definitivne a nemenne ... ak mas deti, treba tam samozrejme uviest, ze vase spoluzitie nie je ani v ich zaujme.

juliap
14. jan 2011

@juliska182 do rozvodu mozes napisat kludne ze len na 1 den budu chodit, pri rozvode sa aj tak znova prehodnocuju a upravuju aj rodicovske prava ... ale tak ako ti napisala @cruela, ked si po ne nepride, nema za to ziaden postih ... z mojej skusenosti, byvaly si 3 roky nechodil po deti, az kym nezistil, ze mam noveho partnera a idem sa vydavat a od vtedy som pre socialnu aj pre sudy semetrika, ktora mu odoprela pravo vidiet jeho milovane deti ... a to pri rozvode pritom klamal, lebo sudkyni uviedol, ze si po deti chodi tak ako sme mali tiez pri rodicovske, co nebola pravda ...

claudica
14. jan 2011

@andrea12737 Ahoj, naše "veci" sú prejednávané v Galante a tam je ten termín pomerne rýchly, ak je podanie napr. začiatkom mesiaca, tak už nasledujúci mesiac je termín na pojednávanie, takže to je podľa mňa pomerne rýchle.
Čo sa týka klamania na súde, máme s tým žiaľ čerstvé skúsenosti, naša "bývalá" klame jak keby z knihy čítala.... a mám veľké obavy, že nedostaneme priestor, aby sme dokázali že je to tak. Ja mám dosť negatívne skúsenosti, čo sa objektivity súdov týka... ☹

vefi89
14. jan 2011

ahojte
mm je rozvedený už 6 rokov, pričom 4 roky sme zosobášený. po rozvode si jeho ex podala žiadosť o výživné na rozvedenú manželku, ktoré jej platil po dobu roku a potom prestal na ňuplatiť po vzájomnej dohode, nakolko ona začala pracovať. Avšak všetko bola len ústna dohoda. nevyznám sa v zákonoch a preto som sa chcela opýtať, ak my máme dôkaz o tom že pracovala a máme aj jej zmluvu z bývalej roboty treba to výživné tak i tak doplatiť??myslím, či v zákone nestojí niečo, akože sa výživné vypláca len po dobu pokiaľ sa nezmenia okolnosti...´dakujem

martina2001
14. jan 2011

@vefi89 alebo musíš upovedomiť súd, aby to zastavili predchádzajúci rozsudok, prípadne doručiť písomnú dohodu oboch účastnikov. Môže Vás kľudne napadnúť, podať exekúciu za neplatenie výživného

vefi89
14. jan 2011

@martina2001 aj keď podpísala mm papier, že za dané obdobie nedotane výživné, pretože bola zamestnaná???lebo to ozaj podpísala...a ešte sa chcem opýtať jedno. roziedli sa v roku 2005 a novelizácia zákona o vyživovacej povinnosti bola v.r.2008, takže keĎ rozsudok padol ešte pred novelizáciou, tak vyživovaciu povinnosť si mal plniť len tri roky??