Žiadosť o rozvod a všetko okolo toho. Prosím poraďte

kamajka
11. feb 2008

Ahojte,

ak niekto viete poradit, prosim poradte.
Som vydata takmer 3 roky, mame dve deti, 4rocnu dcerku a 19 mesacneho chlapceka.
Manzel pracuje mimo bydliska, chodi domov zriedka. Velmi sme sa odcudzili, vo vztahu bola aj nevera, snažim sa to stale držat pokope aspon kvoli detom, no čim viac sa snažim, tym väčšie h.. som pre neho... A tak važne uvažujem o tom, že už nechcem takto žit.. Neustale ma komanduje a ponižuje, chce mat zo mna cvicenu opicu, vo vychove tiež nie sme jednotni, no proste katastrofa je to, o dceru v poslednom case nejavi zaujem vobec, len so synom sa mazná a ju stale odstrča, nechce ju pocuvat a vidim, že mu vadí. Furt ma daky problem a rozpravat sa so mnou nechce, lebo vraj trepem.

Prosim poradte všetko okolo rozvodu a aj ako by mala vyzerat žiadost v takomto pripade ako je nas a nejake poplatky a podobne veci... Už toho mam plne zuby, a stale sa to len stupnuje. Cim som lepšia, tym je všetko horšie.

Dakujem velmi pekne za každu radu a skusenost.

martina2001
3. sep 2010

@sigsauer šak na také riešenie som aj ja teraz pristúpila

sigsauer
3. sep 2010

@martina2001 tak dúfam, že sa vám to podarí. O mne si veľa ľudí myslelo, že som karieristka, no nedala by som prednosť kariére pred deťmi za nič.

martina2001
3. sep 2010

@sigsauer neviem čo si myslia, dáko ma to nezaújima a neriešim to od doby čo som z manželom, on to vysvetlil jednoducho zaleží ti len na partnerovi a deťoch z iných ľudí nežiješ

sigsauer
3. sep 2010

@martina2001 Asi tak. Veď ani ja neriešim iných čo si myslia, lebo ich myslenie nezmením ani keby som neviem čo robila.

martina2001
3. sep 2010

@sigsauer ja sa o to nesnažím, myslím si svoje

monaart
29. okt 2010

ahojte
chcem poprosit o radu
ak niektora z vas podavala ziadost o manzelske vyzivne...teda pocas trvania manzelstva kym dojde k rozvodu...mozete sa mi ozvat napr. na IP. a prip. poslat mi potom do mailu "formu"akou ste to pisali? mam ist k pravnikovi s nejakym navrhom aby podla toho napisal navrh,rada by som sa teda poradila.
manzelovi zistili priemerny plat 890€ur ,jeho frajerke cez 700€....a aj tak sa vykrucal pri rieseni vyzivneho na dvojicky...takze potrebujem nejake dorazne argumenty aby som dasiahla aspon nieco.nic neplati, ziadnu hypoteku,alebo co...
Odisiel od nas a ja musim teraz byvat u nasich!!!nic v zlom ale ani mama nejde koli tomu do roboty, zaraba len moj otec a ja by som chcela byvat sama...ale nevychadzalo by mi to a tiez neviem ci sa mi podari zamestnat u nas.
VDAKA za kazdu radu 😉
M.

cruela
29. okt 2010

@monaart ak si nevies rady, chod na urad socialnych veci a rodiny, ja som to tak spravila.... tiez od nas manzel odisiel a mna nechal s dvoma detmi samu a vyjadril sa tak, ze mi nebude nic platit, ze si chce uzivat... tak som sla na socialku a tam mi pomohli napisat navrh na urcenie vyzivneho... najlepsie je dolozit jeho prijem za posledny rok a vydavky na deti, na domacnost, na vsetko co minies... na socialke ti to spravia zadarmo, myslim, ze kvoli tomu netreba ist za pravnikom... ja som mala akurat tento tyzden rozvod - moj ex si najal pravnika, ja som bola sama a sudkyna odklepla to co som ziadala ja, ani jeho pravnik mu nepomohol... tak mi prisudili dvojnasobok, ako mi chcel on platit....

monaart
30. okt 2010

@cruela
dakujem,drzim palce s detickami...
ja vyzivne mam,tiez som to riesila aj cez soc. aj cez pravnicke rady...nevyslo to tak ako som chcela ale aj tak nebolo po "jeho".
rozvod nas este lencaka...zial. 😒

izka
1. nov 2010

ahojte milé žienky, chcela by som vás požiadať o názory ohľadom mojho problému.
som vydatá 20 rokov, máme spolu 5 detí a po dlhom ( minimálne desaťročnom) zvažovaní som sa rozhodla rozviesť . nechcem tu rozepisovať dôvody. je to hlavne o psychyckom týraní, úrážaní, ponižovaní, vyčleňování minima peňazí na domácnosť. som na ňom totál finančne závislá, keďže on podniká a ja som už 20 rokov na materskej. vo firme som robila od jej budovania vždy čo bolo treba aj na úkor detí. v skutočnosti som nebola na žiadnej materskej, ale som robila až na pokraj svojich síl, iba na to nemám žiadny doklad. navyše moji rodičia nám veľmi vysokou čiastkou pomohli pri splácaní počiatočného úveru. to už je ale zabudnuté a ja musím o peniaze doslova žobrať a to ešte musím vystihnúť jeho dobrú náladu. neviete si predstaviť, aké je to ponižujúce. ja som vysokoškolsky vzdelaná, ale namiesto kariery som obetovala svoj život rodine a firme . nečakám už vďačnosť, iba trochu úcty a slušnosti, ale toho sa nedočkám.

izka
1. nov 2010

teraz sa dostávam k mojim dotazom. nemusím určite zdôrazňovať, že som všetko zvažovala hlavne kvôli deťom, ktorým to určite zmení život. hlavne ide o to, že firmu máme v dome a tak manžel určite nebude chcieť odísť a ja si neviem predstaviť odsťahovať 5 detí a hlavne nemám kam a ani nemám dostatok peňazí na kúpu bytu pre tak veľkú rodinu a vysporiadanie BSM bude určite zložité a navyše až po rozvode. ale dovtedy s ním už nechcem žiť. neviete, či nemám nárok , aby mi zabezpečil náhradné bývanie ? peňazí má na to dosť.

izka
1. nov 2010

ďalšia vec, ktorá ma trápi. ako mu to mám povedať ?
strašne sa toho bojím. on je cholerik, tak vôbec neviem ako zareaguje. navyše akoby niečo tušil a v poslednom čase sa ani nehádame a je celkom milý. ale ja už na to neskočím, to už som zažila mockrát a pak zrazu príde tajfún a výbuch kvôli prkotine, už to nemienim znášať. snáď aj ja mám nárok na normálny život. nie sa stále snažiť mu vyhovieť, čo sa aj tak nepodarí. na včetkom nájde chyby a ja už som unavená zo snahy čítať mu myšlienky.

izka
1. nov 2010

a posledná vec : neviete mi poradiť dobrého a nie moc drahého právnika v Nitre?
bez právnika sa určite nezaobídem. nedokázala by som na súde prehovoriť. vždy , keď o tom s niekým začnem, tak sa len rozplačem a nie, ešte zoči voči. plus u nás bude veľký problém s majetkom a financiami. mm je hrozne múdry a hrozne lakomý.
bola som v nitre u Hurtaja a ten povedal takú sumu, že 330 euro za zastupovanie plus 85 euro za každý úkon. to sa mi zdá dosť veľa. aké máte vy skúsenosti?
ďakujem vám vopred za odpovede. želám krásny deň.

andzi
1. nov 2010

@cruela určite na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny nebudú spisovať zadarmo návrh na určenie manželského výživného, na to sú advokáti, ich kompetencie siahajú len pokiaľ ide o výživné voči deťom a starostlivosť o deti

@izka to sú úplne bežné ceny a myslím, že v Nitre je spomínaný advokát ešte jeden z tých lacnejších

enilora
16. nov 2010

Ahojte maminky.Chcem sa vás spýtať a poprosiť vás o radu .Kde ste nabrali v sebe vnútornú silu na rozvod.?
Viem že by som to mala urobiť no jednoducho sa ktomu neviem "dokopať" Moj muž má/mal milenku a s ňou má 10m syna nemám to ešte definitívne potvrdené testom no pracuje sa na tom no moj muž to nevyvrátil ani to nepotvrdil.Ten malí je vraj celý on.Nedokážem s ním už viac žiť no neviem sa odhodlať na rozvod hoci ho stačí len vytlačiť a poslať.
Vďaka za každý názor. 🙂

claudica
18. nov 2010

@enilora No kým nebudeš o tom sama presvedčená na 100 %, určite to ešte nerob. Neviem, ťažko to takto posúdiť a poradiť...to len ty sama musíš vedieť a tá vnútorná sila musí prísť, darmo by sme ťa tu teraz prehovárali na to, alebo na ono... Vo mne to zrelo roky, dala som tomu 2x druhú šancu, no už keď som sa rozhodla, už to potom išlo... najťažšie je dozrieť k tomu rozhodnutiu, lebo rozhoduješ nielen za seba, aj za dieťa a to je obrovská zodpovednosť. Potom to už ide...ano, vytlačiť to na papier a podať je to najmenej, najťažšie je to, čo tomu predchádza.
No ja ti môžem povedať z vlastnej skúsenosti, že som to nikdy neoľutovala a kiežby som to urobila omnoho skôr... 😉 Držím ti palce, nech sa rozhodneš akokoľvek... 🙂

lubikee
18. nov 2010

ahojte maminky aj nemaminky, kazdu radu ocenim, dakujem vopred ;)
Chcela by som vediet, ci sa ziadost o vyzivne pre manzelku podava spolu s navrhom o rozvod manzelstva, t.j. je tato poziadavka zahrnuta uz v navrhu na rozvod? Ktore vsetky vydavky tam mozu byt zahrnute?
"Vyzivne pre manzelku" (neviem ci je to spravny vyraz) do rozvodu zahrna vyhradne moje potreby ci aj vydavky spojene s detmi?

enilora
18. nov 2010

@claudica ďakujem ti asi to tak bude musí to vo mne byť na 100% 🙂)

lubikee
18. nov 2010

A este jedna otazocka, v diskusii bolo spomenute, citujem : sud pridelil deti manzelovi, lebo som nemala financie na to, aby som ich zabezpecila" 😢 .... takze ja ako mama na MD, celkovo uz 5 rokov - za mesiac mi konci, syncek ma tri roky (isla som z MD do MD) nemam na deti narok, pretoze nemam financie na ich zabezpecenie? Synceka planujem dat do skolky az september 2011, a sama si dobre neviem predstavit ako preklenieme ten necely rok do syncekovho nastupu do skoky (potom si samozrejme pracu najdem), v pripade ze nas s manzelom rozvedu, no len preto ze momentalne pracu nemam lebo sa staram o malolete dieta, teda dve, ale dcerka je uz v skolke, moze sud odmietnut dat deti do opatery mne?

claudica
19. nov 2010

@lubikee To vôbec nie, toho sa neobávaj, deti budú predsa tvoje. Robí sa to len vo veľmi-veľmi výnimočných prípadoch, keď matka sa nedokáže postarať o deti tak, že ich zanedbáva, pije alebo tak. To musí prešetriť x-krát sociálka... to nejde len tak. Aby ťa pripravili o deti, na to potrebujú sakra veľké dôkazy, že ich skutočne zanedbávaš...
Držím palce 😉

lubikee
19. nov 2010

@claudica
claudica super dakujem, nechcelo sa mi tomu verit ze by mi ich vzali len tak, ja sa o ne staram a nepijem a strasne ich lubim 😉)) , upokojila si ma...a s tym vyzivnym pre manzelku nahodou nevies ako to je? Ja som bola v tom ze do mesiaca od podania navrhu prebehne rozvod a stresove obdobie mam za sebou, az po citani diskusie som vytriezvela, ze budem mozno cakat aj dobry pol rok, kto rozhoduje o termine konania?

claudica
19. nov 2010

@lubikee no neviem, my sme mali už viackrát pojednávanie a vždy prebehlo do dvoch mesiacov od podania návrhu... Neviem, možno majú baby iné skúsenosti, ale my sme nečakali dlho. A to teda s výživným pre matku neviem, výživné pre deti sa prejednáva na rozvodovom konaní, ale či aj pre teba... naozaj neviem, sorry. A neboj, všetko bude OK. 😉

spik28
22. nov 2010

ahojte od aprila podany rozvod a nic sa nedeje mali sme pojednavanie ale nemohla som dojst tak som sa ospravedlnila, moj muž napisal že žije s družkou a dcerkou v podnajme a musi platit a na deti može spolu prispievat len mesacne 75 eur , lebo je aj nezamestnany ale na nete vysedava , aj sa pomylil u syna o mesiac narodenia , teraz mi posiela papier z francuzska uradu prace že nema on so mnou ani mojimi detmi nic spolocne , že dostavam nejake prispevky a že posiela aj na socialku potvrdit , no je toto spravodlivost ak mu uznaju tych 75 eura? ako sa tak može jeden otec zachovat , ked ma milenku nech ma milion ale aj ta jeho cuza pozera že nechal na sk dve male deti , pozabijat takych ludi

claudica
23. nov 2010

@spik28 no - aj také existuje... Len neviem, čo si môže tá jeho "nová" na ňom vážiť a ctiť, ako môže ľúbiť človeka, ktorý kašle na svoje deti... veď to isté raz čaká aj na ňu, nie? To si neuvedomuje asi...

spik28
23. nov 2010

claudica vies , ona ked som mala podozrenie som sa jej hned rovno spytal či ej jeho milenka a ci s nim spi a vies co mi po francuzsky napisala, lebo je to francuzska, že to je jej vec aj jeho s kym spia , že ona sa mna nepyta s kym spim, a ja jej nato , ci nechape že opustil kvoli nej dve mal deti,.sa nedivim ma decko ona dievca asi osemrocne , tak sa nedivim jej muzovi že ju opustil, ved to ako sa hovori bože mlyny melu pomaly ale isto , ja sa os voje deti postaram , aj ked to bude tazke, a verim že raz mi vsetko oplatia svojou laskou, ale on casom pochopico stratil, a dufam že mu to daju deti pocitit

claudica
23. nov 2010

@spik28 On to pochopí, keď už bude neskoro a máš pravdu, urob všetko pre to, aby boli deti šťastné a aby si ty bola v pohode. Toto sa vyplatí, neskôr sa ti to potvrdí...viem o čom to je. 🙂
Držím palčeky.

marcelazahra
23. nov 2010

baby viem že rozvod sa tu rozoberá zo všetkých strán, chcem vás poprosiť o radu ak podám o rozvod je stále poplatok 66,-eur? A je v tom aj určenie komu budú deti zverené a kolko na ne platiť? nemyslím síce že môj muž bude o ne bojovať ale chcem byť pripravená na všetko...a ešte jeden dotaz, ak je na živnosti a nevykazuje žiaden zisk tak nedopadnem nakoniec tak že budem musieť platiť ja jemu? ...moj príjem je 550,-eur a dve deti k tomu, na ktoré mi nedáva nič....DAKUJEEEEM za každú radu...

martina2001
23. nov 2010

@marcelazahra áno poplatok je stále toľko , a to všetko píšeš v návrhu na rozvod aj výšku výživného aj styk

claudica
24. nov 2010

@marcelazahra v žiadnom prípade si nemyslím, že budeš platiť na neho, to je hlúposť. To sa robí vo výnimočných prípadoch, keby bol nejak veľmi-veľmi chorý, na vozíku alebo niečo také... Teraz keď má nulové priznanie, neznamená to, že nemá z čoho žiť. Toto súd tak nevníma... keď sa mu nedarí, nech vráti živnosť a nech sa ide zamestnať. A ak má nulové DP, z čoho si platí bývanie, stravu atď....veď z niečoho žiť musí. Nie je umenie také daňové "vyrobiť", skúste s právnikom docieliť, aby predložil aj účtovné výkazy, kde budú jeho celkové príjmy. Veď do výdavkov si môže dať rôzne investície, nákupy čojaviemčoho....to neznamená, že nemá peniaze, možno je to vypočítavosť. Nechcem nikomu ubližovať, nepoznám vás, preto vravím "možno".
A ostatné - presne tak ako tu bolo písané - 66 € je kolok, dorieši sa rozvod, výživné a styk s deťmi.
Prajem veľa šťastia....teda - ak sa tu niečo dá nazvať šťastím... Držím palce. 😉

martina2001
24. nov 2010

@claudica výživne sa robí bežne pre rozvedeného manžela ak nepracuje a ak si o neho požiada, žiada sa v tom prrípade skoro stále ak žiada o sociálku, oni to potvrdenie potrebujú doložiť do spisu. U nás sa to podarilo aj mojmu exšvagrovi, leží doma hore ......, a švagrina preto že pracuje mu prispieva mesačne 20,-eur, išlo by to vyššie, pokiaľ by sme nepreukázali výdavky z jej príjmu. Tento štát je v tomto trochu popletený. U živnostníka je aj nulové DP v klade príjmu, musel by mať stratové DP, a aj to by súd rozhodoval či mu patrí alebo nie. Skor tam bude problém dostať od neho dáke vyššie výživné pre decká. Ak by ste mali pojednávanie teraz dokonca roka, nemá ešte uzavreté DP tak požiadať o predloženie predbežného DP, príp, knihy príjmov a výdajov, tam ešte nemá nič upravené, vačšinou robia účtovníčky úpravy až pri presnom DP. Súd teda jak všetky úrady zaujíma skor uzavreté obdobie, t.j. minulý rok
@marcelazahra

claudica
24. nov 2010

@martina2001 fiha, neuveriteľné... Žena sa stará o deti a ešte aj o lenivého bývalého? Lebo pochopím, že nie všetci sú bez práce svojvoľne, to je jasné, len považujem za chrapúnstvo od chlapa žiadať peniaze na seba od bývalej, ktorá sa stará o ich spoločné deti... To je fakt nechutné. 😠
Ja som počula prípady, keď bývalý havaroval a bol na tom zdravotne zle a vtedy známej vymerali naňho výživné....
Ale v týchto prípadoch veľa záleží od sudcu a ich subjektívneho názoru a rozhodnutia, to sú moje skúsenosti - žiaľ.
😉