Žiadosť o rozvod a všetko okolo toho. Prosím poraďte

kamajka
11. feb 2008

Ahojte,

ak niekto viete poradit, prosim poradte.
Som vydata takmer 3 roky, mame dve deti, 4rocnu dcerku a 19 mesacneho chlapceka.
Manzel pracuje mimo bydliska, chodi domov zriedka. Velmi sme sa odcudzili, vo vztahu bola aj nevera, snažim sa to stale držat pokope aspon kvoli detom, no čim viac sa snažim, tym väčšie h.. som pre neho... A tak važne uvažujem o tom, že už nechcem takto žit.. Neustale ma komanduje a ponižuje, chce mat zo mna cvicenu opicu, vo vychove tiež nie sme jednotni, no proste katastrofa je to, o dceru v poslednom case nejavi zaujem vobec, len so synom sa mazná a ju stale odstrča, nechce ju pocuvat a vidim, že mu vadí. Furt ma daky problem a rozpravat sa so mnou nechce, lebo vraj trepem.

Prosim poradte všetko okolo rozvodu a aj ako by mala vyzerat žiadost v takomto pripade ako je nas a nejake poplatky a podobne veci... Už toho mam plne zuby, a stale sa to len stupnuje. Cim som lepšia, tym je všetko horšie.

Dakujem velmi pekne za každu radu a skusenost.

sylvia75
21. aug 2009

Andzi a manžel ak ešte nepodal návrh na rozvod nie je povinný sa postarať o rodinu myslím finančne? Ja som nezamestnaná,po skončení materskej som dostala výpoveď na na sociálny príspevok nemám nárok lebo manžel je živnostník,takže ja som úplne bez príjmu dostávam len rodinný prídavok na syna.A ako som písala manžel nám prispieva podľa toho koľko má a kedy má peniaze tými 30-40 €.Ja som si podala žiadosť o predĺženu materskú zo zdrav.dôvodou dieťaťa,no stále čakám na odpoveď.

mamina31
24. aug 2009

Nicol

prakticky som tyzden rozvedena a a to kolko exmanzel zaraba som ja dokladovat nemusela,nemala som ani sajnu kolko zaraba.Sud si to sam zistil a ja som len pozerala.Styk s detmi si presne urci a aj hodiny od kedy do kedy mne sa stalo ze zapisovatelka vysla aby som jej uviedla kedy si moze ex chodit pre ne na Silvestra.Kolizna opatrovnicka sa u nas doma ani neukazala a sama povedala ze ak nie je problem nema dovod chodit.Jedine si riadne zrataj kolko ta stoja deti 🙂 ,vsetky vydavky,lieky popripade,ak maju tak okuliare alebo v mojom pripade poruchy ucenia.Mne to zavazilo a dost.Ale je mi divne preco stale nemate pojednavanie ked ja som to svoje podavala na zaciatku prazdnin a som uz rozvedena a keby som ja nespravila chybu v adrese ex tak sme mohli byt od seba uz v juli.Tak vela zdaru

nikol_79
25. aug 2009

mamina aj mne je to divné, na súd som dva krát volala, tvrdia, že vo veci sa koná a mám čakať.. tak čakám.. dúfam že sa aj dočkám 😀
Silvia podaj na súd o výživné, je povinný platiť aj keď nie ste rozvedený a žijete oddelene, a tuším aj na teba. Keby som bola vedela ako dlho bude rozvod trvať, tak si o výživné požiadam tiež len som si myslela že budeme rozvedený skôr

andrea12737
29. aug 2009

Ahojte, mam otazocku, ake vsetky nalezitosti ma obsahovat manzelska dohoda, aby obstala na sude? chcem to skusit-neviem ci manzela zlomim, no uvidime, ak nie tak bude riadny sud 😒
a neviete mi povedat, co v pravom zmysle znamena psychicke triznenie/tyranie? 😔 😖
dakujem.

janulienka22
31. aug 2009

ahojte všetci........viete mi poradiť koľko v dnešnej dobe stojí rozvod?ako napísať žiadosť ked sme sa dohodli o všetkom čo sa týka aj maloletej dcérky aby nás hned rozviedli?prosím poradte mi.....dakujem

nikol_79
31. aug 2009

ahojte, potrebujem právnicku pomoc, respektíve niekoho, kto má s niečim takým skúsenosť.
Dnes po deviatich mesiacoch od podania návrhu na rozvod mi prišli zo súdu papiere, mám sa do 15 dní vyjadriť, ale vôbec netuším k čomu. V papieri sa píše toto:

Uznesenie

Okresný súd ........v právnej veci navrhovateľky...voči odporcovi.... o rozvod manželstva a úpravu práv a povinností rodičov k maloletým deťom,

rozhodol:

Vyzýva navrhovateľa /žalobcu/, aby sa v lehote 15 dní od doručenia tohto uznesenia písomne vyjadril, či súhlasí s rozhodnutím vo veci bez nariadenia pojednávania.

Mám tomu rozumieť, že ak budem súhlasiť, tak nás rozvedú bez toho, aby sme mali súd? Zdá sa mi to strašne jednoduché, len tam prídem a povedia rozvedený? To by bolo super, ale... zdá sa mi to príliš ľahké aby som tomu uveriela 😀

A ak niekto vie poradiť ako také vyjadrenie napísať, budem vďačná za každú radu, skúsenosť.

andzi
31. aug 2009

nikol: úprimne ti poviem, že sa veľmi čudujem, ako ti taká výzva mohla prísť...

Súd môže rozhodnúť bez pojednávania len v týchto prípadoch:
1. ak s tým účastníci súhlasia (preto ti prišla tá výzva)
2. nie je to v rozpore s verejným záujmom (čo nie je)
3. vo veci možno rozhodnúť na základe listinných dôkazov v spise, napr. faktúra a dodací list

Ale neviem si predstaviť ako by súd posudzoval splnenie podmienky pod bodom 3, pretože v prípade rozvodu sa musí zistiť tzv. trvalý rozvrat manželstva, čo nie je možné inak ako výsluchom účastníkov. Naše rodinné právo totiž nepripúšťa tzv. rozvod dohodou, čiže navrhovateľ podá návrh o rozvod a odporca povie: súhlasím. Preto tej výzve nerozumiem. Skôr si myslím, že urobila chybu asistentka senátu, ktorá takúto výzvu asi zasiela štandardne.

Odporúčam ti na výzvu súdu odpísať niečo v tom zmysle, ako som ti uviedla vyššie. Ja som ešte rozvod "od stola" nevidela. Ale možno sa mýlim. Iné je to v prípade, keď sa jeden z manželov úmyselne nezúčastní a predlžuje konanie.

nikol_79
1. sep 2009

Andzi, aj ja sa tomu divím, som rada, veď by sme sa vyhli pojednávaniu, a ktovie čomu inému, ale tiež mi je to divné, že 9 mesiacov s tým nič nerobia a potom príde papier, vyjadrim sa a hotovo, rozvedený 😕
Ja jednoznačne budem súhlasiť, manžel uvidíme, možno sa ani nevyjadri. Dôvod rozvodu: alkohol, manželovo "flákanie", nezáujem o rodinu, len je čudné, že ani neskúmajú, či je to naozaj tak 😀
No a myslím, že to asi takto robia "štandardne". Stretla som pár známych z nášho mesta, ktorý sa rozvádzali, vraj rozvod trval 15 minút, na všetkom sa dohodli a na súd si prišli vypočuť len to, že sú rozvedený.

kili
1. sep 2009

ahojte, neviete ako je to s tým vybavovaním, aby som mala súd bez poplatku? tých 66€ je na mňa fakt veľa, keďže na život máme asi 190€ ☹
chcú tam totiž po mne také veci, citujem: príjmy a výdavky (SIPO, nájom, lieky, atď) za posledných 12 mesiacov, s kým žijete v spoločnej domácnosti, príjmy týchto osôb (tam naštastie nieje nikto), aký majetok vlastníte, hnuteľný, nehnuteľný...
keď mám napr. dlh z vyúčtovania za nájomné, tak to si musím dať potvrdiť na bytovom podniku? či stačí, keď to napíšem? a ak mám dlh napr. voči mojej mame, čo vlastne nie je nikde zapísané, mám to tiež uviesť? to asi nie 🙄 .
Dostala som k tomu taký papier Potvrdenie o osobných, majetkových a zárobkových pomeroch... Stačí, keď len to vyplním, nechám si potvrdiť príjem na sociálke a to je všetko? či ako?
mám z toho riadny zmätok ☹

nikol_79
1. sep 2009

kili ja som si to písala sama a oslobodili ma od poplatku, takže to bolo napísané asi dobre 😀
Napísala som to jednoducho koľko je môj príjem: materská + RP a rozpísala som tam koľko mesačne miniem na stravu (všeko som uvádzala cca.), koľko miniem na synove plienky, hygienické potreby, koľko mesačne stojí synové stravné v družine, krúžky, lieky - je astmatik, školské pomôcky, mimoriadne výdavy (ošatenie, obuv) atď.. všetko som uvádzala v približnej sume, nič som nedokladovala blokmi, a nikto to ani nežiadal. Takisto som tam uviedla, že manžel mi prispieva nepravidelne aj to malou sumou cca....mesačne. Doložila som tam príjem za celý rok, potvrdenie o výške materskej ti vystavia na počkanie na sociálnom úrade. Ide tam hlavne o ten príjem, či nemáš náhodou materskú nejakých 18000 sk to by ti potom asi neschválili. S tým dlhmi skúsenosti nemám, ale podľa mňa si kľudne zájdi na bytový podnik, a to tlačivo pripoj.

kili
1. sep 2009

nikol, ďakujem, to si ma celkom potešila 😵
aj keď je u mňa asi aj tak neisté, že ho dostanem. Ak mám neskolaudovaný dom, ako to mám asi napísať? A ešte byt v ktorom bývame? chcú tam aj príjem manžela, to ho tam mám fakt písať? ja ho presne neviem.
a teraz pozerám na to tlačivo, tak tam sa nikde neuvádzajú tie výdavky, tak neviem, ako to mám spísať. ja som úplne trdlo 😔

nikol_79
2. sep 2009

kili, tak to bude asi niečo iné, ja som žiadne tlačivo nedostala, prišla mi poštou len výzva na doplnenie potrebných údajov, presne to, čo spomínaš, výdavky, príjmy, majetok atď.. Ja som to len napísala na PC na kancelársky list. Čo sa týka majetku, ja som tam uvádzala, že máme byt v bezpodielovom spoluvlastníctve, v ktorom bývame. Ale nedostavaný dom je iná vec, to by si nedostala ani sociálne dávky, pretože to môžeš predať, takže asi ti to neschvália. Ale manželov príjem odo mňa nikto nežiadal 😕
S týmto ti asi neporadím, možno ti poradí niekto, kto sa v tom lepšie vyzná

kili
2. sep 2009

nikol, myslíš, že nemám šancu? ☹
sociálne dávky nežiadam a kôli 66€ hádam nepredám barák 😒

kili
2. sep 2009

mne sa tak nechce do toľkých vybavovačiek a napokon zistím, že nič z toho 🙄
kde by som si mohla overiť, či mám vôbec šancu? na tom súde by to niekde šlo?

kristina25
2. sep 2009

Kili ja som napisala rovno do navrhu na rozvod, ze ziadam oslobodenie od sudnych poplatkov, lebo poberam iba rodicovsky prispevok. Uznali my to iba som mala este dolozit zo socialky, ze poberam rodicovsky a to bolo vse.

andzi
2. sep 2009

kili, nemáš čo stratiť, pošli to tlačivo a uvidíš. Na súde ti také nič nepovedia, veď by vlastne prejudikovali rozhodnutie. Ak ťa neoslobodia, tak to musíš zaplatiť. Ale inak nemáš čo stratiť.

kili
2. sep 2009

kristi, ja som žiadala v návrhu o odpostenie poplatku, ale to mi hneď v podateľni povedali, že mi ešte k tomu niečo pošlú. no a tak som teraz tu.
andzi, stratiť nemám nič, len sa mi do toho nechce, vôbec neviem, čo tam po mne chcú 😅 , ako to mám vyplniť, som v tomto vážne drevo a nemám sa koho spýtať ☹ , tak aby mi to rovno ukázal, že čo a ako.

kili
2. sep 2009

no a či to má vôbec význam, keď tam je "do 10 dní" (t.j. asi kalendárnych???), a vystavené 21.8., ale prišlo mi to niekedy min. týždeň, presne neviem. tak či to ešte stíham 😒 . Ale skôr ako v piatok to určite mať nebudem.

nikol_79
2. sep 2009

Kili nechcela som ťa odradiť, určite skús podať, veď prinajhoršom ti to zamietnu. Do 10 dní ale od prevzatia, a nemyslím, že ak by im to došlo o deň dva neskôr tak ti to kvôli tomu zamietnu, prípadne to odnes priamo na súd do podateľni, aby sa to nezdržiavalo na pošte. A vypíš to čo vieš, ak nevieš manželov príjem, tak to nepíš, veď sa rozvádzate, tak prečo by si ho mala uvádzať. A takisto ten dom, veď je asi v bezpodielovom, čiže vás oboch, takže tvoj celkom nie je. Uveď aj to, že je v bezpodielovom spoluvlastníctve s manželom.

andzi
2. sep 2009

kili: lehota plynie odo dňa doručenia, dátum na výzve si nevšímaj. Tlačivo vyplň, daj si potvrdiť na obecnom úrade, dolož potvrdenie o príjme a uvidíš. To nie je veľa námahy. Za 66 EUR môžeš kúpiť radšej niečo deťom.

kili
3. sep 2009

myslíte, že mám dať do kolónky "iný príjem" čo my dáva manžel na deti?
a ešte, moje terajšie zamestnanie je materská? či ako sa to povie.
a keď už mám vypísané príjmy na tom tlačive, ale výdavky sa tam nemajú kam napísať, tak stačí na zvlášť papier napísať výdavky, nie? či? ja som v tomto... 🙄
a píšem to napr. že nájom... 100€ mesačne 1200€ ročne
môže byť? či čo po mne chcú 😒
písané je, že chcú výdavky za posledných 12m

mamina31
4. sep 2009

Kili ja zasnem co chcu vsetko,som rozvedena sice kratko-2tyzdne aj s cestou a to este neprisli papiere ale ziadne tlacivo som nikdy nevyplnala aku mame spotrebu s detmi 😀 len som pred pojednavanim s advokatkou prebrala vydavky na deti pretoze ta starsia je dyslekticka a pod zalezitosti a ze nosi okuliare .Sudkyna sa pytala ci nemaju zdravotne problemy lebo aj to je vydavok.Ved aj tak sa bude sud na vsetko znova pytat tak ak nieco nebudu vediet tak sa ozvu,hlavne aby bola sudkyna fajn a aby tam nerobila ani jedna strana bordel.A keby boli v sklze casovom ako sa to stalo u nas tak budete rozvedeny rychlo,ak sa teda dohodnete na styku s detmi a rozvode.Je jasne ze o vyzivne budes bojovat aby bolo co najvacsie a druha strana aby daval co najmenej.No a ako citam tak mas dve deti a pred nastupom do skolky?Ak sa to natiahne a deti uz budu v skolke tak mas sancu dostat este viac lebo aj skolka nieco stoji.mne ma moju prisudili 60€ a je este doma skolka zacina az o mesiac.tak preto len tolko.a to ze som oslobodena od poplatku mi povedali na pojednavani.

kili
4. sep 2009

mamina, toľko vypisovania mám kôli tomu oslobodeniu od poplatku.
po tebe nič nechceli a len tak ťa oslobodili? či ako to mám chápať?
mám tu pocit, že čo súd, to iné praktiky 🙄
s výživným a stretávaním sa nebude problém, my sa v tomto celkovo dohodneme. teda dáva mi už teraz, koľko som si vypýtala.

mamina31
4. sep 2009

Kili,ja som do ziadosti o rozvod napisala ze vzhladom ze som na RD a nemam iny prijem ziadam aby ma sud oslobodil od poplatku.A na pojednavani to aj sudkyna povedala ze som oslobodena a ex ma zaplatit polovicku teda 33€ do 2 mesiacov.

kili
4. sep 2009

mamina, to vážne? ja som tiež dala žiadosť hneď do návrhu, ale hneď v podateľni mi povedali, že to mi ešte niečo pošlú na potvrdenie.
a polovicu som od chlapa zaplatiť chcela, ale odmietol, že nemá peniaze ☹

kili
4. sep 2009

to by sa mi páčilo, keby mu to prikázal súd 😠

mamina31
4. sep 2009

Aj mne sa to pacilo lebo ked som mu o tom povedala tak zacal tvrdit ze on tiez nema peniaze a ze nic platit nebude.Ale keby tu bol niekto a poradil aj mne doterz neprisli papiere o rozvode pretoze si ponechal tych 15 dni na odvolanie a tym samozrejme vybabral ze nemusi tento mesiac platit vyzivne na deti.Tak sa chcem spytat ked uz konecne pridu papiere je to spatne od datumu rozvodu alebo to plati od vtedy ako je to pravoplatne?

jarsy
7. sep 2009

Zdravim vospolok 🙂 vidim ze to tu sama baba je tak dufam ze z vas nieco vytiahnem 😉 . Dufam ze mi poradite ak to bude vo vasich silach. Manzelka sa chce so mnou rozviest preto ze jej nevyhovuje zivot taky aky ma a potrebuje si zit svoj vlastny. Byvali sme u jej rodicov. Najprv vyhodila mna a potom odisla aj ona s 4 rocnym dietatom do podnajmu byvat lebo jej to jej rodicia vyhadzovali stale na oci co robi. Ona to uz nemohla zniest tak odisla ja som o tom nebol upozorneni ze sa take nieco deje powedlala mi to az po tyzdni ked som si bral malu na vikend k sebe. Byva tam s jej kolegynou ,ktora si nepraje aby som wedel kde byvaju. Takze uz asi 6 meisacov byva v byte o ktorom ja nic newem. Akurat som si zistil, kde sa nachadza ta bytovka. Ona teraz prisla s tym ze chce rozvod lebo jej nestaci prispevok ktory jej davam je to 70e. Potrebuje vykrit naklady ako je byt, stravovanie restikach a kavickovanie s cudzymi chlapmi, kolegami a kolegynami. Je to mozne aby jej sud pridelil malu a ktomu aj take peniaze ake chce ?? A este aby som jej newem ci doplatil do tej sumy od kedy nebyvame spolu ale celu sumu za tych 10 mesiacov od kedy spolu nezijeme. A ci sudne poplatky budem hradit ja, lebo mi dosel papier zo sudu ze poplatok nebol zaplateny. A ked nesuhlasim s tym kolko ona odomna vyzaduje co mam robit staci ak sa to spytam na sude?? Lebo je to vazne dost drze od nej. A ja s tym nemam skusenosti. mam 24 🙂 Lebo ona so mnou nevedie ziadnu diskusiu na tu temu. Ani o tom som newedel ze uz podala na rozvod. Informovali ma iba zo sudu predvolani.
Vopred dakujem za rady 🙂

kristina25
7. sep 2009

jarsy
tvoja manzelka si asi dala ziadost o oslodenie sudnych poplatkov a pravdepodobne jej to schvalili. Ked jej to schvalili tak to ma zaplatit odporca, takze ty. Ziada od teba aj vyzivne na seba kedze nezijete spolu a neprispievas jej na domacnost. Podla zakona o rodine maju manzelia zit na rovnakej zivotnej urovni.

kristina25
7. sep 2009

Caute baby,
jej tu niejaka co vyzna v zakonoch? Podala som navrh na rozvod. Spolu s urcenim kolizneho opatrovnika pre dceru vo veci urcenia vzyivneho my prislo zo sudu poucenie ucastnika v ktorom sa pise, aby som sa pisomne vyjadrila v lehote 10 dni, ci suhlasim s tym, aby sud rozhodol bey nariadenia pojednavania v sulade s ustanovenim paragrafu 115a O.s.p., podla ktoreho na prejednanie vo veci samej nie je potrebne nariadovat pojednavanie, ak to nie je v rozpore s poziadavkou verejneho zaujmu alebo ak mozno vo veci rozhodnut len na zaklade listinnych dokazov, predlozenych ucatnikmi a ucastnici s rozhodnnutim vo veci samej bez nariadenia pojednavania suhlasia alebo sa prava na verejene prejednanie veci vzdali. Uz som raz navrh na rozvod davala v roku 2007, ale na pojednavanie som ho po vzajomnej dohode s manzelom stiahla.
Mam to chapat tak, ze ked odpisem, ze suhlasim tak nas rozvedu bez pojednavania iba mi pride domov papier, ze sme rozvedeni. A ako to bude potom s urcenim vyzivneho a urcenim styku s dietatom?
Dakujem za odpoved