Žiadosť o rozvod a všetko okolo toho. Prosím poraďte

kamajka
11. feb 2008

Ahojte,

ak niekto viete poradit, prosim poradte.
Som vydata takmer 3 roky, mame dve deti, 4rocnu dcerku a 19 mesacneho chlapceka.
Manzel pracuje mimo bydliska, chodi domov zriedka. Velmi sme sa odcudzili, vo vztahu bola aj nevera, snažim sa to stale držat pokope aspon kvoli detom, no čim viac sa snažim, tym väčšie h.. som pre neho... A tak važne uvažujem o tom, že už nechcem takto žit.. Neustale ma komanduje a ponižuje, chce mat zo mna cvicenu opicu, vo vychove tiež nie sme jednotni, no proste katastrofa je to, o dceru v poslednom case nejavi zaujem vobec, len so synom sa mazná a ju stale odstrča, nechce ju pocuvat a vidim, že mu vadí. Furt ma daky problem a rozpravat sa so mnou nechce, lebo vraj trepem.

Prosim poradte všetko okolo rozvodu a aj ako by mala vyzerat žiadost v takomto pripade ako je nas a nejake poplatky a podobne veci... Už toho mam plne zuby, a stale sa to len stupnuje. Cim som lepšia, tym je všetko horšie.

Dakujem velmi pekne za každu radu a skusenost.

mirica
3. sep 2008

alexandra -dajú, ak sú na dennom štúdiu ...ak sa nemýlim , lebo naštudované to nemám , tak vyživovacia povinnosť medzi rodičmi a deťmi je vzájomná , a nie je nejak ohraničená .....tj ak dietťa denne študuje - nie je schopné sa samo živiť, tak výživné dostane, ale aj vtedy ak sa mu stane úraz a nemôže sa zamestnať....a platí to aj opačne , ak sa rodiť nedokáže už uživiť , môže požiadať aby ho živilo pracujúce dieťa

lindark
3. sep 2008

mirica: a nevies nahodou ako budu posudzovat toho starsieho syna, ked uz raz nastupil na VS potom na rok prerusil (v tom období pracoval) a teraz opat nastupuje na VS? Myslis ze na neho sa tiez este vztahuje ta vyzivovacia povinnost? Clovek sa pri takychto zivotnych situaciach stale musi zaujimat o nove a nove veci co dovtedy nepotreboval vediet... Dakujem vam baby za pomoc...

lindark
3. sep 2008

Baby este som sa chcela opytat, ci maju deti narok na vyzivne aj ked spolu nezijeme ale este niezme rozvedeny???

mirica
3. sep 2008

lindark- na toho staršieho sa vzťahuje určite, len musí na tú školu nastúpiť a študovať(kolegyňa to má rovnako ).....no a pravdaže je nárok aj keď nie ste ešte rozvedený ...tým , že výživné si žiada dieťa , tak dokonca môžete spolu aj bývať - bolo by nelogické, ak by rodičia prestali živiť dieťa a ono by nemohlo žiadať o výživné , lebo rodičia sa nerozviedli ....4000 som myslela na obe deti , nie je to bohvie čo , ale aj otec musí z niečoho žiť , a ak má 14000 brutto, tak v čistom je to ešte menej no možno 12000 , no a keď si vezmeš že len nájom bude mať určite okolo 5000, tak zostáva 7000 - a z toho musí živiť seba, na dve deti výživné, no a ešte si písala, že aj do práce dochádza...

no a deti by nemohli napríklad brigádovať? vieš v žiadnom prípade sa ťa nechcem akokoľvek dotknúť , ale rokov majú dosť .....my sme to doma mali podobne , len s tým, že ocko zomrel( ja som mala14 a bráškovia sú mladší)
...ja som síce išla po škole preč z domu (vydaj +tehu) ale starší brat chodil na školu(denné štúdium) a aj pracoval , no a potom som aj ja pracovala , tak sme mame aj s tým srarším pomáhali tak , že sme pokupovali tomu mladšiemu veci , zaplatili operáciu, vodičák , alebo sme mu vreckové dávali my (študoval mimo mesto , a robil vrcholovo šport- tak mu čas na prácu nevyšiel)...........možno nezarobia veľa , ale aspoň čiastočne by ťa odbremenii, a oni by získali prax

ppipina
3. sep 2008

xixa - ináč nemáme my toho isteho chlapa? keď to čitam ako by som s nim žila. Tiež by mi zo začiatku zniesol aj modre z neba, len za posledný rok sa akosi zmenil, tiež vyhražky typu neuvidiš ani korunu, len čo spomeniem rozvod, a tiež je za nami už 10rokov manželstva. Tiež som krkavčia mater keď chcem trochu vydýchnuť od deti, a vyhrážky so sociálkou a políciou, ale on môže ísť kde chce... 😠 A samozrejme míňam jeho ťažko zarobené peniaze, aj byt je jeho, aj auto a všetko v ňom, schopný mňa aj deti vyhodiť na ulicu len aby on mal svoj bytik pre seba, a pritom je to všetko nadobudnuté počas manželstva 😠 ☹
U nás sa už rozvod skloňuje v každom páde a dennodenne. Len som sa k tomu akosi ešte nedokopala ☹
Lebo aj si priznám a on to dobre vie, že tie jeho vyhrážky idú na dobrú pôdu, má to na mňa vplyv a som slaboch to si priznám. Nie nadarmo sa hovorí, že týrana žena je závisla na svojom tyranov ☹ 😢 😔

xixa
3. sep 2008

ppipina, no on keď sa nehádame, tak mi znesie modré zneba aj teraz. Ako on nie je zlý, ale keď je naštvaný, tak je ako nepríčetný a chce ma čo najviac raniť. Ono je to asi normálne, ale keď sa furt hádame kôli všetkému, k tomu problémy s deťmi (a doooosť veľké, to tu nebudem rozpisovať, ale také niečo má doma málokto), tak je toho na mňa strašne veľa znášať ešte aj jeho v období, keď potrebujem pomôcť. Keby sme sa nehádali, tak ani nepotrebujem vypadnúť od detí, keby som našla objatie a podporu v ňom, tak som radšej s ním. Ale ak to nebolo, tak som musela ísť preč.
a aj to ho štve, že byt je môj a že preto sa tak ľahko rozhodujem. No možno je to pravda, to rozhodnutie by bolo o dosť ťachšie, keby sme nemali kde bývať, ale ako sa poznám, ja na peniaze ani majetkové veci moc nie som, takže by som sa radšej uskromnila a bola šťastná, ako žiť takto.
Je mi ľúto, že on nemá kam ísť, ale čo s tým zmôžem? Je mi ľúto, že nebude môcť byť s deťmi kedy chce, teda bude, ale bude musieť dochádzať, ale mám kôli tomu trpieť? Proste sa na mňa hnevá, že mám všetky tromfi, deti aj byt a tak je v šachu. Na budúci rok sa máme sťahovať do domu (tiež môj ešte pred manželstvom, len ešte nedostavaný), tak to bude od nás ešte ďalej.

A ešte to som sa chcela spýtať. Že ak predám tento byt, za čo budem mať peniaze, tak nebude v tom prípade polovica patriť jemu? Z tých peňazí možno budem musieť dostavať dom.

ppipina
3. sep 2008

xixa ja si myslím, že nie, ak dokážeš (čo nebude problém- podľa kúpno-predajnej zmluvy), že odkiaľ máš tie peniaze..On môže len žiadať to, čo bolo nadobudnuté počas manželstva zo spoločných peňazí.

Aj ten môj keď sme zadobre mi znesie aj modré z neba, vtedy je samé ano mojko, samozrejme mojko...byt ti nechám, aj so všetkým, veď ja nič nepotrebujem..atď. Ale keď je doma problém (rád si vypije) a ja to nechcem tolerovať, a spomeniem rozvod, tak rázom zabudne na sluby čo dal a vie sa len vyhrážať...

mirica
3. sep 2008

xixa- s tým bytom by som si to overila u právnika , ako postupovať , aby byt aj dom bol len tvoj - aj keď ti na peniažkoch nezáleží , predstav si , že sa dostaneš do situácie , že si nájde inú a ty ho budeš musieť náhodou vyplatiť......
lebo je to tak , že to čo máš red manželstvom je tvoje , ale napr. máš byt , vydáš sa, predáš ho a kúpiš iný - tak ten do BSM spadá .....tak , že radšej zisti dopredu , ako neskôr ľutovať

xixa
3. sep 2008

mirica, no to je pravda, toho som sa bála. Ale na právnika momentálne vôbec nemám peniaze 😔 . Už dlžíme aj na bytový podnik a musím sa s nimi nejak dohodnúť, ako to splácať. Nie je to veľa, len pár mesiacov (neviem prečo to neodchádzalo z účtu), ale keď je to naraz, tak je to dosť, hlavne, keď furt nemáme peniaze a už si nemám ani od kiaľ požičiať.

belo
3. sep 2008

nahodou som natrafil na toto forum a aj ked som sice len chlop, tak by som aj ja rad dostal par rad na moje otazniky, teda ak budete vediet a budete chciet poradit aj chlopovi 😉 Sme tu skoro vsetci na jednej spolocnej lodi, aj ked niektore s vas to asi prezili uz skor, ine to prezivaju ako ja teraz a ine ste mozno priamo od faku... Moja otazka je taka: viem, ze mam vyzivovaciu povinnost na deti (aj ked su uz starsie) a chcem si ju aj plnit, ale moj prijem nie je taky ze by som im vedel dat to co bude (ex)manzelka pytat, preto sa chcem spytat ci nie su nejeke podmienky co vsetko sa mi rata ako moje vydavky (ako napr. najom, cestovne, pozicky, alebo je to minimalna mzda) a to sa odpocita od mojho prijmu a s toho rozdielu si moze manzelka pytat na deti??? Neviem ci som sa vyjadril dostatocne presne ale hadam ma pochopite a date radu

mirica
3. sep 2008

xixa- tak je len jedna rada - nepredávaj zatiaľ byt , kým s ním nehýbeš (ani s domom) je len tvoj 😅 ....no a s bytovým sa dohodni čo najrýchlejšie - teraz ťa môžu dať na exekúciu aj ostatný vlastníci bytov, ak by dlh bol vysoký ...

alexandra
3. sep 2008

belo, Tvoj prijem minus zivotne minimum, z toho sa to bude posudzovat. Kolko maju deti?

A este upozornenie, vyzivovaciu povinnost k plnoletemu dietatu kt. s anevie samo zivit maju OBAJA rodicia..

belo
3. sep 2008

dcera ma 21 a syn 19, viem, ze mame obaja vyzivovaciu povinnost, ale myslis to tak ze aj (ex)manzelke to bude sud vyratavat z prijmu aj ked ziju s nou v spolocnej domacnosti? A este moj prijem v cistom? Viem ze zivotne minimum je 5390 to je asi v cistom, vsak? Dokonca som sa teraz na internete docital, ze
"vyzivovacia povinnost kazdeho rodica bez ohladu na jeho schopnosti, moznosti a majetkove pomery je minimalne vo vyske 30% zo sumy zivotneho minima na nezaopatrene neplnolete dieta alebo na nezaopatrene dieta podla osobitneho zakona"
- to "nezaopatrene dieta podla osobitneho zakona" ale neviem co zanmena, ale asi su to aj moje deti, cize plnolete...

mirica
3. sep 2008

alexandra - ja som toto videla v praxi - v mojom okolí je to takto : známa má muža čo má dcéru z prvého manželstva(plnoletú , študujúcu naVŠ) - tá požiadala o výživné na súde , ale len otca - on namietal , že od matky nežiadala- sudkyňa mu povedala , že " to sem neťahajte"
ako to teda je - musí žiadať od oboch alebo nie?

xixa
3. sep 2008

mirica, dlh nie je vysoký, teda aspoň myslím, nejakých 11tis.
z bytom je to ťažko, fakt neviem, ako to bude. Ja hlavne chcem, aby sa dom dostaval do konca zimi, lebo vtedy majú malí narodeniny a chcela by som tam mať veľkú párty 😀

alexandra
4. sep 2008

mirica ano, zial je to tak ☹

belo naozaj sa to neda povedat, zalezi to od sudcu ☹

belo
8. sep 2008

dakujem vam vsetkym... mozno raz budem vediet aj ja poradit, a mozno prave s tej druhej strany - strany chlopa

yasminka137
8. sep 2008

dobry vecer vsetkym...pripajam sa aj ja k teme okolo rozvodu...tiez ho mam v plane,tak prosim o postup,co a ako,kde mam ist ako prve miesto,na sud,ci za advokatom,alebo ako to je.dakujem pekne za kazducku odpoved.

alexandra
8. sep 2008

yasminka advokata mozno nebudes potrebovat, navrh si vies napisat aj sama, tu je vzor, podla ktoreho sa to da pekne:

http://vaza.sk/Vzory/Ob%E8ianske_pr%E1vo/N%E1vr...

Navrh doruc na sud prislusny k miestu trvaleho bydliska a potom len cakat.

Ak mas nejake konkretne otazky, pytaj sa..

yasminka137
8. sep 2008

no takto sa to zda byt take jednoduche...kiez by aj bolo,takze napisat ziadost,dorucit ju na sud,takze advokat je len v pripade,ze drahy robi problemy?alebo tak to mam chapat,ano?

yasminka137
8. sep 2008

este ma zaujal taky detail,ze to budu vypocuvat ako svedkov aj deticky?Boze to je otras..tahat decko po sudoch,och joj...

lindark
9. sep 2008

alexandra: pozerala som ten vzor na navrh, ale chcela by som sa opytat ako treba ten navrh spisat, ked sa chceme dohodnut ako rozdelit majetok a popripade aj vyzivne (teda ak sa nam to podari, ale ten majetok by sme chceli dohodou)???

alexandra
9. sep 2008

yasminka obcas mam pocit, ze advokrat je len aby sa to predrazilo ☹ Ale nie, rozhodne treba advokata ked ide o veci ako je vysporiadanie majetku v pripade, ze sa nedohodnete a podobne..

Koho sud predvola ako svedka je len a len na sudcovi, neda sa povedat ano, ani nie..

lindark majetok do rozvodu nepatri, riesi sa az po rozvode formou Dohody o vysporiadani majetku, kde spisete majetok, co bude koho a date to potvrdit sudom, ale az po rozvode. Alebo to jednoducho nechate tak a tym padom bude majetok po 3 rokoch od rozvodu vysporiadany tak, ze hnutelny majetok bude toho, kto ho uziva a nehnutelny sa rozdeli na polovicu. Vyzivne jednoducho napises do navrhu take, ake ste sa dohodli a na sude poviete, ze to bola dohoda.
Alebo napises do casti ´rozsudok´, ze co sa tyka upravy rod. prav a povinnosti, navrhujes schvalit dohodu nasledujuceho znenia: a tam napises kolko vyzivne, ako styk, a komu budu deti zverene do opatery..

yasminka137
9. sep 2008

ok,dakujem velmi pekne za vzacne rady,s majetkom by nemal byt problem,vsetko je totiz moje a okrem auta je vsetko pisane na sestrine meno,tak dufam,ze to bude ok,no a s vyzivnym bude problem,lebo viem ,ze na sto percent mi nic nebude platit,ale tak uvidime...nevadi,hlavne ,ze bude pokoj...

alexandra
10. sep 2008

yasminka, hold musi, ked mu to nariadi sud..

yasminka137
10. sep 2008

ahoj Alexandra,no ja viem ,ze musi,ci skor by mal,ale je to flakac,nepracuje,nie je nikde zaregistrovany,chodi sem tam do zahranicia na nejake fusky a tak,takze ho ani nemaju sancu nejako chytit ,keby nahodou...tak hotova kovbojka bude asi...🙂))ale dakujem ti,si zlata

horallka
19. nov 2008

Baby, chcem sa opýtať, kamarátka sa rozvádza aja jej pomáham spisovať žiadosť a neviem, ako mám napísať , že žiadam súdo majetkové vyrovnanie manželov- proste ako to mám sformulovať a či to mám napísať do tej žiadosti o rozvod alebo to bude ešte jedna žiadosť osobitne?

alexandra
19. nov 2008

yasminka podaj na neho trestne oznamenie 😉

alexandra
19. nov 2008

horalka vysporiadanie BSm nepatri do rozvodu, iba rozvod samotny a s tym je vzdy spojena uprava rodicovskych prav a povinnosti k detom, ak nejake maju.. cokolvek ine je samostatne.

Naviac BSm ani nemusia upravovat, zanika rozvodom a spolocny majetok sa rozdeli tak, ze po 3 rokoch od pravoplatneho rozsudku je kazdeho to, co uziva, okrem nehnutelnosti, ktore sa delia nepomerne v 1/2, cize kazdy polovicu

batika
23. nov 2008

ahojte, akko je to s napadnutim manzelom? nemate niekto skkussenosti, potrebujem k tomu záznam z policie alebo staci ak mam na to svedka, ktory bude pri rozvode svedcit ze ma napadol?