1. sväté prijímanie

lucinka82
25. mar 2016

Babulky ahojte, chcela by som Vas poprosit o info, ktora ste uz u deticiek absolvovali 1.svate prijimanie. Co vlastne treba vsetko zorganizovat, zajednat, lebo ako to tak vidim, vsetko bude zase na mne a kamaratke a u nas to bude prvy krat. Dakujem moc 😉

zajko_usko
25. mar 2016

@lucinka82 nas to caka 15.5. syn by mal zacat chodit do kostola aspon raz tyzdenne.....fararvam oznami kedy sa spolocne stretnete ako vsetcia rodicia a tam s adohaduje ci budete mat fotografa,kameramana,vyzdoba ksotola a tak...u nas to je okolo 45e....tortu by mali dat robit krstní ale ja som si dala urobit a cena okolo 45 e plus zakusky dalsich 35 ...to zavisi aj od poctu kol vas bude na ,,obede,, musis si zajednat oblek pre maleho to je tak 30e .musi mat sviecku z krstu v den prijimania to sebou

gabyvt
25. mar 2016

@lucinka82 u nás je to tak, že dieťa musí chodiť na náuku a zbierať podpisy z kostola. Tam ich má na starosti jeden farár, ktorý dohliada na všetky náležitosti okolo organizácie a poverení rodičia, ktorí vyberajú peniažky na potrebné výdavky. O to všetko sme mali postarané a na rodičoch zostalo zabezpečiť už len oblečenie a hostinu.

zajko_usko
25. mar 2016

plus obed...nas bude 10 a okolo 120e predpokladam...takze dokopy cca 300e

zajko_usko
25. mar 2016

@gabyvt u nas co mame farara pre nasu oblast ten si deti ustarzi...povedal ze podpisy netreba....a ohuzial nam sa casovo neda kazdy tyzden.....takze asi tak...pozeram ze si z okolia partizanskeho....@lucinka82 neviem kde byvas ale ak mate farara tomicu tak tu sa podpisy nezberaju.....

lucinka82
autor
25. mar 2016

To ja vsetko viem, aj maly chodi do kostola kazdu nedelu plus sviatky, maju karticky tiez. Ide mi o to, ze u nas maju rodicia aj fararko na haku vsetko. Viem ze treba kameramana, vyzdobu kostola, oblek ale dalej neviem. Dava sa napriklad fararkovi nieco? alebo take nieco som myslela 🙂

monicm
25. mar 2016

@lucinka82 Som prekvapená, že to riešite až teraz. Naši to napr. riešia už od začiatku šk. roka, kde sa vlastne pripravujú na 1. sv. prijímanie. My ako rodičia sme mali zatiaľ dve stretnutia, ale nebolo to zatiaľ ohľadne organizácie, ale skôr také duchovné. A čo sa týka praktických vecí, je to na tebe. Určite bude potrebovať oblek, prípadne ak budú mať rovnošatu z kostola. Všetko ostatné je len na tebe, čo chceš mať. Či chcete mať nejaké posedenie, či chcete podávať obed, či chceš mať zákusky a tortu, či chcete ísť do reštaurácie alebo budete sedieť doma. Môžete kľudne doma grilovať, môžete si dať doma slávnostný obed, môžete na ňom byť len vy a prípadne krstní, či celá rodina. Ideálne by bolo asi zájsť na faru, kde prijímanie bude a tam sa popýtať, čo sa týka napr. fotografa, kameramana a pod.

monicm
25. mar 2016

@lucinka82 Tak sa dohodni s rodičmi, skús to nejak zorganizovať, pospájaj to cez pár známych, nech sa tí spoja s ďalšími ľuďmi a tak. Prípadne popros o pomoc kňaza. Možno to má na háku preto, lebo nik zatiaľ neprejavil záujem. A toto nie je jeho starosť. Ak tam chcete fotografa či kameramana, je to len na vás. (najlepšie je jeden spoločný, viem, že to ide do peňazí, ale mať tam 50 fotografov z rodiny by bolo na zbláznenie). A čo sa týka toho, čo kňazovi, viem, že u nás sa dáva vždy veľká kytica ako poďakovanie.

viejac
25. mar 2016

@lucinka82 Naozaj čudne. Naše deti tiež začali s pripravou ešte na začiatku školskeho roka a po vianociach sme mali stretko rodičia s kostolničkou a ta nam povedala čo treba na obrad a ohľadom vyzdoby. Treba obetne dary kytice kvety na vyzdobu a nejaku ikebanu na to sa skladame. Ďalšiu vyzdobu sme sa dohodli že si spravime sami nejake mašle na lavice brezky pred kostolom. Musite sa dohodnuť rodičia ohľadom kamery lebo kameramani už su aj obsadeny len či niekoho ešte zoženiete. Dajte si stretko v kostole s kostolničkou a rozdeľte si ulohy jeden to všetko nezvladne.

lucinka82
autor
25. mar 2016

Cudne ja viem, lenze nam fararko nikdy nic nepovedal, absolutne nic. Takze je to vsetko na nas

viejac
25. mar 2016

@lucinka82 Skuste fakt kostolničku ta presne vie čo treba a už len rozdelite ulohy. Mi sme sa aj dohodli na rovnošatach ktore nam zapožičali z kostola kvetinovu vyzdobu zabezpeči kostolnička, lebo ma svoju kvetinarku. Najdeš nejake inšpiracie aj na nete ale podľa mňa netreba veľa vymyšľať lebo prve sväte nie je o vyzdobe a daroch ale aby deti vedeli aku vzacnosť dostanu,že vlastne prijmu ježiša jeho ozajstne telo ale to už im vysvetli farar.

janinah
25. mar 2016

Máte nejakú katechetku,ktorá deti učí? či len pán farár to robí tú náuku? Máte čo robiť,toto sa rieši skôr 😉
takže treba zorganizovať stretnutie rodičov s tým,aby doniesli aj financie,ale ty ako organizator musíš dovtedy urobiťž predbežnz rozpočet,aby ste vedeli kolko peňazí vyzbierať....tiež si zober kontakt na všetkých rodičov,telefon aj mail....
treba zabezpečiť výzdobu kostola,kameramana,fotografa/ stačí jeden z nich,je to o dohode rodičov/,kvety pre kňaza a katechetku,rozdeliť deti / chlapec + dievča nesie sviečku od krstu a krstnu košielku/,dalšie deti nesú obetne dary -zabezpečia rodičia,naše deti sa predtým aj fotili a mali niečo ako tablo,za rodičov treba niekoho na čítania a potom na podakovanie kňazovi,
predtým sme sa stretli 2x v kostole rodičia,deti aj knaz a katecheti a precvičili sme cely obrad
oblečenie každý svoje či máte rúcha jednotné? ak áno dohodnúť sa ,treb aich predtým skúšať ,aby niektoré nevyzeralo ako v odeve po mladšom bratovi...
ak mi niečo ešte napadne,tak dopíšem

janinah
25. mar 2016

@lucinka82 fararko má na starosti obrad,to ostatné rodičia,hádam nechceš aby vám on zháňal fotografa a robil výzdobu 😉

lucinka82
autor
26. mar 2016

@janinah ja som nepovedala ze to chcem od fararka neviem preco na mna utocis ked si idem len po radu

janinah
26. mar 2016

@lucinka82 poradila som ti ,myslím ,celkom dobre,všimla si si to vôbec ten môj dlhší príspevok?....nechápem,kde vidíš útok,dala som tam smajla...už len to,že ho voláš fararko o niečom svedčí....no, ako myslíš,viac tu písať nebudem.....

mateson
26. mar 2016

my sme sa skladali na albu / na čistenie a žehlenie/ a kvetiny / výzdoba, pre pána farára, katechétku atd./ Už neviem koľko, ale nebolo to vela. V sobotu večer pred prijímaním sme boli /mamičky/ upratovať kostol / povysávať, prach atd/. My ako rodičia sme s tým nemali v podstate žiadnu starosť /samozrejme ak nerátam hostinu doma- aby sa kačice dobre upiekli 🙂,torta bola od krsnej. Syn ale chodí na církevnú ZŠ takže oni sa tomu venujú vždy velmi a všetko to mají na 100% pripravené. Majú svojho školského kaplána takže tam to je také rodinné.

gabika53
26. jan 2017

ahojte dievčence, potrebujem radu, ktoré máte dievčatká, čo ste dávali pod rovnošatu, aké oblečenie? ďakujem za každú radu, neviem sa odpichnúť, čo dcérke obliecť..😉

kiki09876
2. jan 2020

Ak sa smiem spítat,moj syn je teraz tretiak atiež by mal ist na prvé sveté prijímanie.Chodím s ním každu nedelu a sviatok do kostola a už aj zbiera pečiatky.Len neviem či bude moct ist na prvé sveté prijímanie-má Dedskú Mozgovu Obrnu,najlachšiu formu.Nevie ešte čítat a ani písat,A teda ak budu mat ist aj na spoved pred prijimanim,tak neviem ako,kedže on si ani zapametat nevie.

viejac
24. jan 2020

@kiki09876 Ahoj a to nechodite mamičky na stretnutia s fararom? To musiš poriešiť s fararom ktorý deti pripravuje.