Aké sú podmienky svadby v kostole?

kiki09876
9. aug 2019

Dobrý den.Potrebovala by som sa spítat.Chcely by sme s mužom svadbu v kostole.Ja mám všetky sviatosti,ale muž je len pokrstený.Mislíte,že by sme mohli mat svadbu v kostole aj tak?A ako dlho sa vibavuje svadba v kostole?Dakujem za každé rady

flientica
9. aug 2019

Pravdaze 🙂 Tym, ze ty mas vsetky sviatosti aj keby tvoj partner nemal ani krst tak sa mozete zobrat v kostole 🙂

veronice
9. aug 2019

Ano, mozte. Dlzka vybavovania zavisi od toho kedy a kde absolvujete povinnu predmanzelsku pripravu a sobas treba na miestnom farskom urade kde sa chcete brat nahlasit aspon 3 mesiace pred sobasom. Cim akor zahlasis na farskom urade termin a absolvujete spominanu pripravu, tym skor budes mat vybavene ;)

kiki09876
autor
9. aug 2019

@flientica A asi za aký dlhý čas nas može pán farár zosobášit?

lucin_kaa
9. aug 2019

@flientica a ako to je keď je jeden len pokrstený a druhý je pokrstený a ma sväté prijímanie? Ale to si myslím že aj tak závisí od farára 🤔

kiki09876
autor
9. aug 2019

@veronice A kolko prosím trvá predmanželská príprava?A čo sa na nej pán farár všetko bude pítat?

humajnicek
9. aug 2019

@kiki09876 môžte, predmanželská príprava je len taká formalita, nerob si starosti, rieš iné veci čo sa týkajú svadby, toto je najväčšia banalita

17juraj17
9. aug 2019

@kiki09876 Vsetko zavisi len od farara. Su aj taky co robia velke problemy ale su aj taky co ta zosobasia kludne aj na dalsi vikend. Inak je to asi 1-2 mesiace aj s pripravou. Zajdi na faru a vsetko sa dozvies.

katika03
9. aug 2019

My keď sme sa chceli brat išli sme na jeden víkend na predmanzelsku prípravu a bol pokoj. Nemuseli sme chodiť na faru. Akurát vo štvrtok pred svadbou sme sa boli vyspovedať na fare.

veronice
9. aug 2019

@kiki09876 tontiez zavisi...my sme boli na vikendovej lebo manzel robi cez pracovne dni do siedmej vecer takze tie vecerne stretnutia by sme nestihali. Kuk nanstranju domanzelstva.sk
Moj muz nie je pokrsteny a velmi si to chvalil ze sa velanveci dozvedel a vel mu to dalo. Knaz sa vas tam nebude nic pytat, tieto kurzy vedu dlhorocni manzelia a hovoria dost k veci takze za nas odporucam ;)

elementissa
9. aug 2019

@veronice ako kde. V jednej farnosti vedie taky kurz známa s manželom, ale viem o mnohých kde to vedie kňaz, ktorý do manželstva rozumie asi ako kura do piva. U nás protestantov je to jednoduchsie - naši kazatelia sa ženia, takže tá príprava je k veci. No v dedine, kde som vyrastala a bol tam jeden jediný katolícky farár, tak to viedol on a mnohí sa iba smiali, že to bolo pekne od veci 😂 neviem, ako si vôbec môže dovoliť kázať niečo o manželstve človek, ktorý žije celý život v celibáte🤦‍♀️ ale našťastie, ako pozorujeme aj s rodinou, tak katolícka cirkev sa začína trochu preberať, takže už na mnohých miestach (hlavne v mestách) už vyučujú predmanželskú prípravu manželia a rozprávajú zo svojich skúseností. Tým snúbencom to dá miliónkrát viac ako teoretické reči od kňaza, ktorý si to v praxi nikdy neskúsil

arcticcode
9. aug 2019

Predmanželska príprava sa dá stihnuť aj za jeden deň. Je tam asi 6-7 náuk po cca 60-90 minút.
Možnosti sú dve
1. Ak je tvoj muž veriaci, len nemá sviatosti, ktoré by mal mať, treba ísť najlepšie hneď za farárom a nech si tie sviatosti dorobí. Prijmanie nikto moc riešiť nebude, na birmovku však musí preukázať určité znalosti viery (bežne majú birmovanci "skúšky"). Keďže sviatosť birmovania je sviatosťou kresťanskej dospelosti, pobirmovaný človek by mal vedieť čo je hriech, poznať základné modlitby, výklad desatora, poznať prikázané sviatky a pod. Toto od neho budú pravdepodobne vyžadovať. Potom ho buď dajú k nejakým birmovancom, alebo na základe povolenia biskupa pobirmuje aj farár.
2. Ak veriaci nie je, potom by som chýbajúce sviatosti vôbec neriešil, ale opäť treba ísť za farárom hneď a spísať zápisnicu, farár požiada biskupa o tzv. dišpenz (rozdielnosť viery je dišpenzovateľná manželská prekážka), tvoj nastávajúci podpíše papier, že nebude brániť vo viere tebe a ani deťom, ktoré budete mať, pošle sa to biskupovi, a biskup odpíše, že hej. Potom môžete mať svadbu. Robieva sa to takto dosť často, nie je to nič nezvyčajné.

V obrade potom jediný rozdiel je ten, že kým ty budeš prisahať, že svoj manželský sľub dodržíš, on prisahať nemôže, keďže v Boha neverí. A prisahať znamená volať Boha za svedka toho, že čo hovoríš, je pravda. Preto inoverci, alebo ateisti pri takýchto svadbách neprisahajú. Inak sa však nič nemení. Ja chodievam na svadby hrávať na organe a z 20 svadieb je minimálne 5 takýchto.

arcticcode
9. aug 2019

@elementissa Mali sme kaplána, ktorý ženu nepovažoval za ženu, dokým nepovedala, že má 5 a viac deti. Takému by som odporúčil si aspoň jedno vychovať. Očividne si myslel, že vychovavať dieťa znamená s ním lietať po Tatrach a hrať futbal.

arcticcode
9. aug 2019

@kiki09876 Teba sa nepýtajú nič. Skôr budeš počúvať. My sme mali tuším 4 stretnutia s kňazom - základy viery, sviatosti, desatoro a iné hriechy a potom o manželstve. Piate stretnutie sme mali s kresťanskou gynekologičkou o rodení, antikoncepcii, potratoch a podobných témach.

sisulia
9. aug 2019

Vsade to maju inak. Niekde chodis normalne individualne sa len tak porozpravat s fararom par krat. Niekde to robia tak, ze je tam naraz viac parov a niekde to robia dokonca tak, ze maju normalne kurz, ten trva cely vikend a potom mate pokoj, treba sa informovat ako je to u vas 🙂 A ked absolvujete toto a budete mat k tomu vsetky potrebne papiere vybavene tak si vyberiete najblizsi volny termin a mozete sa zosobasit 🙂

kiki09876
autor
9. aug 2019

@sisulia Ake papiere su potrebné?

gertrudka222
9. aug 2019

Jasné, už len to, že ty máš všetko by im malo stačiť, no ako vieš najlepšie sa ísť spýtať priamo do kostola, kde by ste chceli mať svadbu

evkamotka
9. aug 2019

@lucin_kaa jasne ze to nezavisi od farara. Upravuje to kanonicke pravo a ako v tomzo pripade tak aj v autorkinom ide o 2 krestanov (kedze su pokrsteni) takze nie je najmensia prekazka ku sobasu v kostole

evkamotka
9. aug 2019

@kiki09876 pytas sa veci, ktore su velmi individualne
1. Obaja ste pokrsteni, takze katolici takze normálne mozte mat svadbu v kostole, nic vam v tom nebrani
2.ostatne je uz individualne, pred sobasom totiz byva priprava a to moze byt 1 stretnutie aj 12 stretnuti. Ako kde. Takze sa treba informovat ako to je presne u vas. Na pripravw sa vas nic pytat nebudu, je to bud prednaska alebo rozhovor medzi snubencami na zadane temy

evkamotka
9. aug 2019

@kiki09876 krstne listy a vypisanu ziadost (vypisete na fare s fararom) prip potvrdenie o nauke ak ju absolvujete inde ale to asi budete tiez riesit u farara takze to nic

bert22
9. aug 2019

@kiki09876 jasne, ze mozete bat. aj keby nemal krst, tak by ste mohli. fara by vybavila povolenie od biskupa a potom uz mozte mat. a co sa tyka dlzky vybavovania, tak vobec to nie je nic narocne. zavolaj si, ci maju dany termin volny a potom osobne tam budes musiet zaniest papiere z matriky a krsne listy ak ste v nejakej inej farnosti pokrsteny.

siska53
9. aug 2019

@kiki09876 ano, to je v pohode, tiez sme sa na to pytali.

siska53
9. aug 2019

@kiki09876 a my sme.len krsteni a staci len poziadat o vynimku biskupa a mozeme mat aj tak, bez prijmania ci birmovky.

drsmolinka
9. aug 2019

@kiki09876 asi ma vsetky odsudite ale neda mi.....ked citam vas prispevok je to katastrofa ta gramatika, prosim vas pre vase dobro si to vsetko opravte hroza to citat chyba na chybe :/

kiki09876
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kiki09876
autor
9. aug 2019

@drsmolinka Nechajte si svoje komentovanie gramatiky pre seba

jamatkaroka
9. aug 2019

@kiki09876 My sme mali veľký problém dohodnúť sa s kňazom pod ktorého patríme podľa trvalého pobytu aby nám urobil prípravu za kratšie než 3 mesiace. Nakoniec sme sa dohodli s iným kňazom, no on potreboval potvrdenie od toho nášho (nejaké tlačivo) a keďže nám ho nás kňaz nechcel dať, vykašľala som sa na to a vzali sme sa na matrike. Tak sa mi ten prístup znechutili. Podľa nášho kňaza sú 3 mesiace potrebné na to aby sme sa dostatočne spoznali, nezáleží na tom že sme spolu chodili 8 rokov. Dúfam že to budeš mať ľahšie.

ave17
9. aug 2019

@drsmolinka mam rovnaký názor, tá gramatika je hrozná, a ťažko si to autorka opraví, podľa mňa ani netuší, ako sa to správne píše, ale hneď sa uráža pri dobre mienenej rade, čo už

evkamotka
9. aug 2019

@jamatkaroka nasmu to bolo jedno kedy smevsa ohlasili a kedy sme dali termin sobsa. Dokonca ani pripravu sme nemali :D

kiki09876
autor
9. aug 2019

@evkamotka V akom meste,či dedine?

evkamotka
9. aug 2019

@kiki09876 v pezinku ale obavam sa, ze islo o speci podmienky: roky som robila animatorku birmovanom (to je vlastne dobrovolnicka praca), chodievala tam roky na modlitbove stretka (kazdy tyden), x akcii typu adoracie pre mladych, chvalove vecery... 5x tyzdenne chodila na omsu, kazdy tyzden na spoved. Jasne ze ked sme sa s muzom ohlasili za sobas, nejaku nauku neriesili - ved desatoro som sama birmovancom par rokov prednasala 🙂 na stretkach sme sa stale modlili rurenec a rozoberali pismo 🙂 to je uplne ina situacia