Ako často chodíte do kostola?

fidorkatt
30. jan 2013

Zaujímalo by ma, ako často chodievate do kostola? Konkrétne maminy, ktoré idete krstiť svoje deti? V mojom okolí je veľa známych, ktorý idú krstiť dieťa a pritom do kostola skoro vôbec nechodievajú. Trochu mi potom uniká význam toho všetkého. Alebo ďalší prípad, keď si niekto vyberie za krstných rodičov takých, ktorý idú do kostola raz za rok. Ako potom vedú dieťa k viere?

evkasus
30. jan 2013

No ak viera nema nic skostolom tak potom ani s Jezisom. Lebo omsa je prave o spritomnovani toho, co Jezis urobil pre kazdeho cloveka...teda, ze zomrel za nas na krizi. Tato sviatost bola ustanovena Jezisom. Tak ak niekto odmieta tuto sviatost=eucharistiu, tak odmieta vlastne to, co nam Jezis dava.
Pochopit to, co sa deje pri omsi znamena pochopit o com je viera. Tak tu myslim nie je podstatna ta fyzicka navsteva ale to, ci clovek to, co sa tam deje aj chape a v srdci preziva.

billam
30. jan 2013

Snáď mi Jezis odpusti, že som mala takýto postoj voci "jeho neveste"...ale neviem ako dopadnú tí ostatní, co kazia jej poslanie....nejdem sa dohadovat, co je lepsie, horsie...každý sme tu sam za seba a preto by sme každý sam za seba mali počúvať Ježiša...nie co pan farár kaže.

bubelko
30. jan 2013

@fidorkatt nechodim do kostola, chodila som ako dieta, aj na strednej, potom som prestala. nepacilo sa mi, ako sa do kazni zacala vnasat politika a odporucania, koho volit vo volbach.
napriek tomu som vsak veriaca, svadbu som mala v kostole (muz je neveriaci), deti mam pokrstene, lebo verim. a predstav si, ze tu nikoho v kostole ani na fare netrapilo, ci su krstni rodicia katolici. z jednej strany su, z druhej nie. ale verim, ze ak by sa nam s muzom nieco stalo, vychovaju z mojich deti slusnych ludi. 😉

ajsenz
30. jan 2013

kostol nie je o Bohu.. verím v Boha ale nepotrebujem chodiť do kostola..opovrhujem cirkvou a aj prispievaním na kostol... príde mi to choré..
Svoje dieťa pokrstím a budem ho viesť k Bohu ale na to nepotrebuje kostoly.. Jediné čo mu dám na výber je 1.sv.prijímanie a birmovka.
Ale chcem aby mal krst aby ho Boh prijal a ochraňoval, koľko ľudí chodí do kostola a po kostole ohovárajú 😀
Nepotrebujem čítať svaté knižky spínať ruky k Bohu aby som sa mohla nazývať kresťanom... Neverím ani v spoveď Boh ako sa hovorí ak vidí všetko ak oľutuješ svoje hriechy keď aj doma, odpustí ti ich nemusíš ísť do kostola.
Kľudne ma odsudzujte za můj názor 🙂
Cirkev je pre mňa len banda ľudí čo berú peniaze a skrývajú sa za vieru v Boha... 🙂

ajsenz
30. jan 2013

@evkasus ... to čo sa deje v kostoloch je zaužívané ale skadiaľ vieš že tam je ten Boh prítomný??
Možno sú to keci , ide o to že ty v to veríš tak ako niekto verí v to že Boh bude s ním aj bez toho aby bol každú nedeľu naklusaný v kostole 🙂
Príde mi smiešne hovoriť kto je dobrý kresťan a kto zlý a čo sa musí a čo nie...
Boh je na to aby nás súdil..a on dobre vie kto ho má úprimne v srdci a kto navštevuje kostol len preto lebo si chce u neho urobiť ,,očko ,, 😉

zuzana76
30. jan 2013

chodim do kostola rada, je to ako moj druhy domov, zastavim sa tam hocikedy aj ked nie je omsa, nachadzam tam pokoj, ktory sa uz vytratil z bezneho zivota, vsade len hadky, stres, uponahlana doba.

zuzana76
30. jan 2013

neviem, ci by som do kostola chodila, ak by som si chcela u Boha robit "očko" , myslim, ze podstata vsetkeho je uplne niekde inde

billam
30. jan 2013

@zuzana76 no ale ani v tom kostole nie je podstata...

zuzana76
30. jan 2013

@billam pre mna ano, takisto navstevujem aj svojich rodicov, lebo ich mam rada, darmo by som rozpravala, ze ich mam uprimne rada, ale nepotrebovala by som ich vidiet ani pocut. Stacilo by len to, ze existuju a ja ich mam rada? Nestacilo, nas vztah by to narusilo, odcudzili by sme sa. To iste je aj s navstevou chramu. Postupne to cloveka od Boha vzdaluje. Viera je tiez vztah.

billam
30. jan 2013

@zuzana76 no vidis, a pre mna nie...a Jezis je predsa vsade, nielen v kostole

katren
30. jan 2013

@fidorkatt kazdy sviatok, v prve piatky ked sa podari, a pravidelne kazdu nedelu na rodinne sv.omse....v ramci kazni je katecheza pre deti od 3 rokov a Dominicka sa jej zucastnuje.....
a okrem ineho aj kazdu stredu do materskeho centra u Jezuitov 😉 deti sa hraju a mamicky debatia s fararom a "rozpitvavaju" citania z nedele....

petraxy6
30. jan 2013

@ajsenz moja reč🙂 A po tom čo vidím a čítam čo sa deje, tak do kostola ee. Verím v Boha ale do kostola nepôjdem už len kvôli staým strigám čo intrigujú a ohovárajú. Kebyže u nás mám pustiť do kostola uprimného a čistého človeka, tak by to boli len malé deti, nik iný. Pán Sokol mi doslova pije krv a nech mi Boh odpustí, ale pápež mi je vrcholne nesympatický, neverím že je čistý

ajsenz
31. jan 2013

@zuzana76 ver tomu niektorí sú taký... 🙂 Nehovorím že každý ale sú taký my sme mali takých ,,katolíkov,, v rodine.. 20 rokov spínali ruky k bohu 3x do týždńa chodili do kostola a keď sa im rozpadlo manželstvo za všetko mohol Boh a už kostol obchádzajú 🙂
preto hovorím že nemusím byť neveriaca keď nenavštevujem kostol

ajsenz
31. jan 2013

myslím že každý nech verí a robí ako to cíti, Boh sám vie ako sme na tom a prečo odmietame kostol..ja som bola v kostole naposledy pred rokom /ak nerátam svoju svadbu a náuky v kostole/ a zazerali na mňa lebo som mala dredy a tetovania, pri tom som bola slušne oblečená gate bunda aj som dala do zvončeka...ale cítila som sa zavrhnutá... Teraz dredy nemám ale furt zazerajú za tetovania , možno aj pre takéto odsudzovanie človek nerád navštevuje kostol a tam kde bývam sa pred a po kostole len kváka a ohovára... A to myslím Boh nepodporuje.
Neodsudzujte druhých za názor na Boha, on nás stvoril rozdielne a sme slobodný občania a máme právo si vybrať čo budeme navštevovať a čo nie.
Dobrú noc

ajsenz
31. jan 2013

@zuzana76 to je pekné že nachádzaš v kostole takýto pokoj.

Niekde človek ten pokoj nájsť musí 🙂

rainbow0508
31. jan 2013

Raz ktosi povedal, ze "sudeni budeme podla poznania". Aj mne je luto, ze niektori daju deti pokrstit, ale je to uplne z ineho dovodu, ako by bolo potrebne...lebo babka chcela, lebo je to moderne, lebo aby nemal potom problemy, ked sa bude chciet brat v kostole,...a pod. Viera v Boha nie je nalepka...to by malo byt vo vnutri cloveka. Viera v Boha je zivotny styl...a ak to na cloveku nevidiet a necitit, aj krstenie v kostole je zbytocne. Neodsudzujem a nesudim nikoho...poznam mnoho takych, co ani pokrsteni nie su, do kostola nechodia a schovaju do vrecka aj tych "prvoradovych kostolovych akoze krestanov". Je to na kazdom z nas, ako zije...len skoda, ze mnoho ludi sa dnes snazi krst a sviatosti sprofanizovat na nejaky tovar, ktory je dostupny. Ano, druha vec je, ze je mnoho takych, co robia hanbu Cirkvi. Ale nik z nas nebude predsa sudeni podla toho, ako zije ten druhy, ale ako zijem ja. Takze si myslim, ze ak ma aj odradi priklad niekoho, nemozem sa celkom na to vyhovarat, ze kvoli nemu som sa na to vykaslal.

awika
31. jan 2013

My chodíme do kostola pravidelne-každú nedeľu a prikazany sviatok.Ked sa dá,ideme aj cez týždeň.Nie preto,že musíme,abo že náš tak vychovali,ale preto,že chceme.Viera u mňa nie je formalita,zvyk.Boh mi pomáha v každodennom živote a v kostole sa s Ním stretávam,cerpám silu...Snažím sa žiť čo najlepšie a podla prikázaní,no ani ja nie som svätá,aj ja robím chyby,mýlim sa...ako každý.A ohováranie,klebetenie...po sv.omši-žiaľ,aj to sa stava ☹ Ale napr.aj k lekarovi idem preto,aby mi pomohol,aby mi dal lieky,aby ma vyliečil a neodradí ma to,že akých ľudí stretnem v čakárni-či budú niekoho ohovarat,nadávať ,rozculovat sa...Tak aj do hostila,ja si idem pre posilnenie,pre "lieky" pre dusu 🙂

evkasus
31. jan 2013

@ajsenz Kostol je o Bohu...respektive to, co sa v nom deje. S Bohom sa mozes v duchu spajat kdekolvek a kedykolvek, ale zazrak Eucharistie sa deje iba v chrame pri sv. omsi.
Krst pre svoje dieta chces, ale sv. prijimanie uz nie. A pritom su to rovnako dolezite sviatosti. Ak to pomenujem uplne obrazne, je to akoby niekto povedal, chcem, aby moje dieta malo usta, ale nechcem aby sa do nich vkladalo jedlo. To len obrazne.
Ako si napisala, clovek nepotrebuje citat svate knizky a spinat ruky k Bohu, aby sa mohol volat krestanom.
Ale, aby sa clovek mohol povazovat za krestana, tak by sa mal modlit nech je to kdekolvek, mal by poznavat Jezisa.
Verit nie je iba verit v existenciu, ale aj verit v jeho slovo, doverovat, je to vztah.
To, ze je Boh pritomny vo sv. Eucharistii nie su keci a je to 100% pravda. Ak teda veris Jezisovi, ktory ju sam ustanovil.

Ale mas pravdu, kazdy clovek si moze slobodne vybrat, ci mu staci iba verit v existenciu niekoho, alebo s tym niekym chce aj rozvinut vztah, alebo chce prijat aj tie dary, ktore mu ten Niekto ponuka. Boh nie je ziadny nasilnik a caka iba na nasu slobodne rozhodnutie.

Nikdy by ma nenapadlo, ze by som si mala ist do kostola robit niejake "ocko". Kostol predsa nie je skola, kde sa robi dochadzka a dostavaju od Boha vcelicky. Ak clovek neprijima Eucharistiu, tak tym ochudobnuje iba sam seba.

ajsenz
31. jan 2013

@evkasus nie zle si pochopila, pokrstím ho ale je na dieťati či bude chcieť prijímanie a birmovku to nech si vyberie samo. Aj ja som mala na výber keďže oco neverí a mama áno dali mi voľnú ruku a mám obidve.
Mám sním vzťah možno nie založený na pravidelnom modlení a chodení do kostola ale ja vieru beriem inak , lebo neverím len v jeho ale aj v Karmu a iné bytosti ktorým cirkev ,,neverí,,.
Možno na starobu svoj názor zmením a nájdem v kostole to čo mi chýba, zatiaľ pokoj nájdem inde ako v kostole síce pri Bohu ale nie tam kde sa necítim dobre a v kostole sa dobre necítim.
Idem do kostola, keď som tam sama a pomodlím sa sama ale nie keď je plný ľudí boh vie sám prečo a odsudzujúce pohľady starých babiek nepotrebujem vídať ešte aj v kostole 🙂

noneda
31. jan 2013

ajsenz : Boh nie je na to aby súdil, ale je tu pre nás aby nás naučil milovať, on je Laska a nie sudca

noneda
31. jan 2013

Boh chce aby sme milovali výhradne Jeho, nie karmy a iné bytosti , a je potrebne zamyslieť sa, kto vlastne sú "iné bytosti"
Ja tiež verím že existujú "iné bytosti" ale nie sú od Boha, a nie sú čisté. Do kostola nechodím preto aby ma videli iný, aby babky mali o čom hovoriť, ale preto, že je tam prítomy Boh v eucharistii. Netreba brať Boha ako fikciu, ale ako skutočného priateľa.

evkasus
31. jan 2013

@ajsenz Chapem ako to myslis. Dakujem za dovysvetlenie. 😉

Chcem este nieco napisat, a myslim to v dobrom, nie ze by som sudila.
Ta viera v bytosti, ktorym Cirkev neveri, bude urcite aj v rozpore so samotnym Jezisom. To iste pokial ide o Karmu.
Neda sa sluzit dvom panom naraz. A su tu iba dve moznosti na vyber.
Duchovnych bytosti existuje vela, ale patria iba do dvoch taborov.

noneda
31. jan 2013

Ale tábor, ktorý nie je s Bohom je veľmi prefíkaný, ľstiví, dokáže toľko vecí, a tak sa priblížiť človeku, že ani srnka netuší že je zlý. Je to bytosť mnohých tvári, vie sa prispôsobiť, aby ti pravé v danej chvíli ulahodil.

billam
31. jan 2013

Pane Bože!!!!
@ajsenz mala si sa radsej popytat v ich teme o cirkvi, pretoze teraz sa tu nahrnu vsetky fanaticky a bude to tu nekonecne kazanie a citáty a blaboly...

ajsenz
31. jan 2013

@billam 😀 😀 Už nebudem reagovať lebo nedá toto je podobná téma ako politika každý Ťa bude presviedčať o svojej pravde a vzniknú zbytočné hádky. 😉

noneda
31. jan 2013

prečo Pane Bože!!!!! .... keď v neho neveríš?

ajsenz
31. jan 2013

@noneda
@noneda
@evkasus
chápem baby čo mi chcete povedať aj som rada že takto preferujete Boha, ale můj názor sa nezmení .
Boh vie najlepšie ako ho beriem a brať budem.
A ak sa mu to nebude páčiť tak mi to spočíta ,,hore,, 🙂

evkasus
31. jan 2013

@billam No je to podobna tema ako ta o Cirkvi. A mozu sa vyjadrovat aj ti, ktori nemaju radi ani Cirkev ani kostoly.
O to prirodzenejsie je, ze to pritahuje ludi pre ktorych Cirkev aj kostol nieco znamena. Preco sa teda cudovat a urazat.

billam
31. jan 2013

@noneda keby si citala lepsie a neomielala to iste ako babky v kostole, tak by si vedela preco Pane Bože!

noneda
31. jan 2013

ajsenz :...........alebo dole. Nechcem meniť názory ľudí, chcem len byť lepšou ako som.
Inak tvoj Damianko by sa mal narodiť na moje narodky, tak mu želám veľa chuti do života.

noneda
31. jan 2013

takže máš bilam perfektný prehľad o čom babky v kostole melú. spomeň si potom na to keď budeš babkou ty.