Ako prebieha evanjelický krst?

zdena12345
6. okt 2014

prosim tych, co krstili/boli pri krste v evanjelickom kostole, ci by mi mohli napisat, ako to prebiehalo. myslim tym uplne pragmaticky- ako sa prichadza, kto drzi dieta, kde kto sedi (budeme tam my, krsni, dedkovia a babky a nasi surodenci), kolko to cca trva (nech vieme na kedy si dohodnut restauraciu..). co treba priniest (predpokladam ze okrem dietata a seba nic🙂 )co malo dieta oblecene, co s takym 3 mesacnym babom- uz teraz nam vykuka z perinky, tak asi bude musiet ist bez nej, no neviem ci ho tam celu dobu drzat ked sa bude vrtit lebo to bude celkom sranda🙂. peniazky v akej hodnote hadzali do kasicky a kolko davali potom dobrovolne za krst... jednoducho vsetko co vas napadne.
nemam s tym ziadnu skusenost, tak nech nejsme za motakov🙂 poprosim nepisat nic v style, ze take male nekrstit lebo si to neuvedomuje... a rozne zamyslania sa nad podstatou krstu. ide mi cisto o pragmaticky opis priebehu krstu. dakujem

daniela1983
6. okt 2014

ako sa prichadza? na to nie je ziadny specialny predpis ani nic. kazdy moze sediet kde chce. kolko to trva? zalezi od toho ci budete mat krst v ramci bohosluzieb (co by podla mna malo byt a farar by mal k tomu viest a povzbudzovat!) alebo samostatne v iny den. aj samostatne tak to zalezi od toho aky dlhy krstny prihovor farar bude mat. odhadom cca 30 minut by som to videla. ale hovorim zalezi od farar. skor kratsie. prinest netreba nic, odporucam nieco na utretie hlavicky, plienku uteracik. dieta moze mat oblecene cokolvek. dieta moze byt kludne aj v kociku a vziat sa na ruky iba cisto na pokrstenie. milodar je dobrovolny, takze je to uplne len a len na vas kolko chcete prispiet. ak ta zaujima presny priebeh krstu ( s tym vas ale musi oboznami farar) tak ti mozem poslat presnu liturgiu tak ako je v agente ECAV. btw, kde krstite?

daniela1983
6. okt 2014

@zdena12345 kludne sa pytaj par deti a nejakych dospelych som krstila takze kludne odpoviem

zdena12345
autor
6. okt 2014

@daniela1983
bude to po bohosluzbach, rodinni prislusnici pridu pravdepodobne aj na ne, ale s malym prideme az cisto na krst, aby tam nevystrajal🙂 to s kocarom sa mi lubi, ulahcilo by to situaciu, a navyse v nom rad spi, tak by aspon nevyvadzal. s fararom sa mame dohodnut az tyzden pred, len restauraciu chceme zajednat co majskor...
myslela som, ze ci rodicia a krstni celu dobu stoja alebo sedia. maleho by mali drzat myslim ze krstni, ale ak by bol v kocari, tak to by sme ho mali len pri sebe?
mozes poslat, aspon budem zas o nieco mudrejsia.
v krajnom

salomuska
6. okt 2014

@zdena12345 my sme mali krst mimo bohoslužieb a trval asi 20 minut. dieťa som držala na rukách, pred samotnym krstom si ho zobrali do ruk krstni rodicia a priviedli ho ku krstitelnici. Ale vsetko zavisi od dietatka. Jedno dieta mi cely krst prespalo v kociku, bolo tak aj pokrstene. Takze asi tak.

daniela1983
6. okt 2014

Poriadok Krstu svätého detí (128)'
(Poznámka: Pri krste majú byť prítomní obaja rodičia a krstní rodičia. Pred krstom treba viesť s
rodičmi i krstnými rodičmi pastoračný rozhovor o krste a kresťanskej výchove.)
1. Krátka modlitba.
2. Krstný príhovor.
3. Modlitba pred krstom.
1.
Milostivý a láskavý Otče náš nebeský, prosíme Ťa v mene tohto malého dieťaťa o milosť a dar
Ducha Svätého. Prijmi toto dieťa za svoje a udeľ mu milosti a požehnania, aby kúpeľom
znovuzrodenia v Krste svätom dosiahlo odpustenie hriechov a raz aj večný život a spasenie. Učiň to
pre Ježiša Krista svojho Syna a nášho Pána. Amen.
2.
Otče náš milý nebeský, vzývame Ťa pokorne nad týmto dieťaťom a prosíme Ťa: popraj mu milosti
a moci Ducha Svätého, aby bolo spasiteľnou vodou života a kúpeľom znovuzrodenia obmyté od
dedičného hriechu, za Tvoje milé dieťa prijaté a raz z Tvojej milosti pre zásluhy Pána Ježiša Krista
aj večne spasené. Amen.
4. Krstné otázky:
Pán Ježiš hovorí: "Ja som vínny kmeň a vy ste ratolesti. Kto zostáva vo mne a ja v ňom, ten
prináša veľa ovocia, pretože bezo mňa nič nemôžete činiť" (J 15,5). (Prípadne L 18,15-17.)
Prv než by sme toto dieťa krstom zaštepili do vínneho kmeňa nášho Pána Ježiša Krista,
odpovedajte mi, milí krstní rodičia a rodičia, na tieto otázky. Pýtam sa vás teda:
a) Žiadate si, aby toto dieťa bolo pokrstené v meno trojjediného Boha: Otca, Syna i Ducha
Svätého; žiadate si? Odpoveď: Žiadame.
b) (Alternatíva 1):
Odmietate v mene tohto dieťaťa neveru, hriech a všetky diabolské skutky; odmietate? Odpoveď:
Odmietame.
(Alternatíva 2)
Odriekate sa v mene tohto dieťaťa nevery, hriechu a všetkých diabolských skutkov; odriekate sa?
Odpoveď: Odriekame.
c) (Alternatíva 1):
Keď ste odmietli neveru, hriech a diabolské skutky, vyznajte spolu so mnou a s ostatnými
prítomnými Vieru všeobecnú kresťanskú (prítomní stoja):
(Alternatíva 2)
Keď ste sa odriekli nevery, hriechu a diabolských skutkov, vyznajte spolu so mnou a s ostatnými
prítomnými Vieru všeobecnú kresťanskú:
Verím v Boha Otca všemohúceho, / Stvoriteľa neba i zeme. /
Verím v Ježiša Krista, / Syna Jeho jediného, / Pána nášho, / ktorý sa počal z Ducha Svätého, /
narodil sa z Márie panny, / trpel pod Pontským Pilátom, / ukrižovaný umrel a pochovaný bol; /
zostúpil do pekiel, / v tretí deň vstal z mrtvych, / vstúpil na nebesá, / sedí na pravici Boha Otca
všemohúceho; / odtiaľ príde súdiť živých i mrtvych.
Verím v Ducha Svätého, / svätú cirkev všeobecnú, / spoločenstvo svätých, / hriechov odpustenie, /
tela z mrtvych vzkriesenie / a život večný. Amen.
d) Sľubujete, že budete vy, rodičia i krstní rodičia, vychovávať dieťa v tejto kresťanskej viere;
sľubujete? Odpoveď: Sľubujeme.
Pri krstiteľnici:
5. Modlitba Pánova:
Otče náš, ktorý si v nebesiach! Posväť sa meno Tvoje! Príď kráľovstvo Tvoje! Buď vôľa Tvoja
ako v nebi, tak i na zemi! Chlieb náš každodenný daj nám dnes! A odpusť nám viny naše, ako aj
my odpúšťame vinníkom svojim! I neuvoď nás do pokušenia, ale zbav nás zlého! Lebo Tvoje je
kráľovstvo, i moc, i sláva na veky. Amen.
6. Slová ustanovenia Krstu svätého:
Pán náš Ježiš Kristus povedal svojim učeníkom: "Daná mi je všetka moc na nebi i na zemi.
Choďte teda, čiňte mi učeníkmi všetky národy, krstiac ich v meno Otca, i Syna, i Ducha Svätého +
a učiac ich zachovávať všetko, čokoľvek som vám prikázal. Kto uverí a bude pokrstený, bude
spasený, ale kto neuverí, bude odsúdený."
7. Otázka: Aké je meno dieťaťa?
Odpoveď: N
8. Pokrstenie:
Z rozkazu Pána Ježiša Krista krstím Ťa, N, v meno trojjediného Boha: Otca, + Syna + a Ducha
Svätého +.
Pokrstenie sa koná trojnásobným poliatím hlavy dieťaťa vodou. Kňaz naberá vodu rukou z
krstiteľnice a pri každom poliatí urobí kríž na čelo dieťaťa. Podmienkou je, aby voda tiekla. Kňaz
po benedikcii utrie hlávku dieťaťa osuškou.
9. Benedikcia, požehnanie (položením ruky na hlavu dieťaťa):
1. Boh Otec, ktorý ťa stvoril, Boh Syn, ktorý ťa vykúpil, Boh Duch Svätý, ktorý ťa posvätil,
zdržuj a posilňuj Ťa milosťou, aby si v pravej a živej kresťanskej viere dosiahlo večný život a
spasenie! + Amen.
2. Všemohúci Boh a Otec nášho Pána Ježiša Krista, ktorý ťa znovuzrodil z vody a Ducha Svätého
a hriechy ti odpustil, nech ťa utvrdí vo viere a sprevádza milosťou na ceste posvätenia k večnej
spáse. + Amen.
10. Modlitba po krste:
1.
Dobrotivý Bože,nebeský Otče, ktorý si zo svojej čírej milosti dal tomuto dieťatku v Krste svätom
účasť na kúpeli znovuzrodenia, ďakujeme Ti za to úprimne a srdečne. A prosíme Ťa pokorne, dávaj
mu aj naďalej svojho Ducha Svätého, aby verilo v Ježiša Krista, nasledovalo Ho ustavične cestou
spravodlivosti, udatne bojovalo proti každému hriechu a raz s nami a so všetkými, ktorí sú v Krista
pokrstení, mohlo dosiahnuť spásu a večný život. Amen.
11. Poďakovanie rodičov za krst dieťaťa
(ak za krstom nenasleduje poriadok poďakovania matky a rodičov):
Nebeský Otče, ďakujeme Ti, že si našu lásku požehnal a daroval nám toto dieťatko. Obdaril si nás
radosťou, ale i zodpovednosťou za mladý život, ktorý si nám zveril do opatery. Ďakujeme Ti aj za
milosť, ktorú si mu preukázal vo sviatosti krstu, keďsi ho prijal za svoje dieťa. Prosíme Ťa, pomôž
nám plniť krstnú zmluvu, ktorú sme dnes v jeho mene s Tebou uzavreli, keď sme sľúbili
vychovávať ho podľa Tvojej vôle. Nedaj, prosíme, zahynúť semienku viery zasiatemu pri krste
Duchom Svätým do jeho srdca, ale požehnávaj ho, aby pod Tvojou ochranou rástlo a raz prinieslo
bohatú úrodu viery v činnej láske. Amen.
12. Sláva. Apoštolské požehnanie.

daniela1983
6. okt 2014

krst by mal byt kazdopade v ramci bohosluzieb a divim sa fararom co to tak nerobia. je to velka radostna udalost nie len pre rodinu ale aj pre zbor. a ze dieta zaplace? no a co. kazdy cirkevnik sa musi tesit predsa ze nove dietatko je v zbore a nejake detske prejavy mu predsa nemozu vadit

bonaqa2013
6. okt 2014

My sme krstili syna keď mal asi 3 týždne, bol január a preto bol v perinke a v vo fusaku. krst prebiehal v nedeľu po Službách Božích. Farár prikázal, aby s dieťaťom prišla mama a krstná mama. Nik viac. ale moj brat aj s manž. sú krsní tak išiel aj on. Moji rodičia nešli, však mala som prísť len ja a krstná. Krstilo sa ešte jedno malé bábo zo susednej dediny a tam boli tiež len rodičia a krstní rodičia. Celý čas držala syna na rukách krstná. Farár krstil len tak, že mu urobil krížik na čielku, teda nelial vodu na dieťa, ani nekropil. Asi preto, že bol veľmi malinký. Celý čas syn spal. neprebudil sa vobec. Koľko sme dali do zvončeka neviem, ale potom sme dali peniaze na kostol. otec dieťaťa 5000 Sk - čítate dobre, krstní 1000 Sk a moji rodičia neviem, ale tiež niečo. súčasnosti syn chodí do 2 roč. VŠ, a s ocinkom sa súdi o výživné. Do svojich 16 rokov ho ani nepoznal, hoc bývame v jednej dedine. Ostatné deti nie sú krstené, majú iného ocka a ten je RK.

apollo13
6. okt 2014

@bonaqa2013 nelial vodu???? ved to potom nebol pravoplatny krst. voda musi byt skratka! to bol evanjelicky farar? a ako sa volal to by ma fakt zaujimalo

daniela1983
6. okt 2014

@bonaqa2013 coze? bez vody? ved to nebol krst potom. to je absurdne aby toto farar urobil.... to teda aj mna zaujima kde to bolo a ako sa volal farar

bonaqa2013
6. okt 2014

Počkajte dámy. pomaly. možno som to zle napísala. samozrejme vodu na dieťa nelial, len mu urobil krížik na čelo prstom, ktorý si namočil do posvatenej vody.
tak isto aj mňa kedysi krstili, bolo to dávno ale pamatám si to. Ešte ako dieťa. A bol to iný pán farár ktorý už zomrel min. pred 20 rokmi.

daniela1983
6. okt 2014

@bonaqa2013 to nikto tomu fararovi nepovedal, ze tri tyzdnove dieta nie je rozpustne vo vode a moze prist do kontaktu z cistou vodou??? no ja fakt nemam slov

daniela1983
6. okt 2014

@bonaqa2013 voda sa musi liat, je to prave kvoli tomu aby nas krst bol uznany ako pravodplatny aj v RKC. je to v cirkevnych dohodach tak ustanovene. krst pozname ponorenim poliatim a pokropenim. pokropenim sa nerobi uz dost davno prave odkedy mame krst uznany aj zo strany RKC. takze pan farar asi neovladal ucivo co sa ucia uz konfirmandi lebo tam je to jedna z konfirmacnych otazok ako krst prebieha a ako sa ma vykonavat. o namocnom prste vo vode sa tam nikde nepise. tak sa to skratka nema robit.

bonaqa2013
6. okt 2014

aj keď to bolo pred 20 rokmi, A ako potom krstiť novorodenca? V zime ho mali ponoriť aj s perinkou?A čo máme teraz robiť? povedať synovi že je bezbožník, aj konfirmáciu má neplatnú? má prestať platiť cirkevnú daň? potom aj ja mám neplatný krst? podĺa mňa hlúposť, veď mňa krstil jeden farár a syna druhý- úplne iný. A obidvaja krstili rovnakým sposobom.
Dieťa nie je rozpustné vo vode. ale vo veku 3 týždne by som ho asi nedala fŕkať v januári vodou. možno sme ho nemali dávať tak skoro krstiť. Ja nemožem farárovi diktovať čo má a čo nemá robiť. nemám to v povahe.

daniela1983
6. okt 2014

@bonaqa2013 ja len pisem ako sa to robit podla cirkevnych predpisov ma. samozrejme ze syn nie je bezboznik pokial sa teda ako bezboznik nechova :D. ale to je ina tema ze ano.
no tak ta voda sa da dat tepla. ked krstim davam teplu vodu aj ked je to v auguste.

daniela1983
6. okt 2014

@bonaqa2013 a ano z tychto praktickych dovodov ako zima v kostole u nas kazdy krst odklada na letne mesiace. a ked sa krstilo raz v zime tak sa krstilo v modlitebni, ale to je zase tym ze v zime bohosluzby v kostole nemame kedze je zima ale su na fare. ale zatial som tu krst v zime v kostole nezazila, lebo skratka kazdy chce krstit ked je teplo. sama som krstila dieta v auguste hoci vtedy malo uz 11 mesiacov

bonaqa2013
6. okt 2014

@daniela1983 vy ste farárka? Ale tá dohoda s RKC neplatí 20 rokov. To bolo spravené niekedy po roku 2000. a syn sa narodil v jan 1995. takže možno sa ešte vtedy mohlo krstit aj tak. Náš bývalý pán farár bol veĺmi prísny - aspoň tak tvrdili ľudia a to len preto, že vyžadoval aj nejaké znalosti náboženstva keď chceli ísť deti na konfirmáciu. Ak sa nevedel pomodliť ani základné modlitby a nevedeli vobec nič na konf. nepripustil a tým si vlastne znepriatelil ľudí v dedine.

daniela1983
6. okt 2014

@bonaqa2013 pri tej dohode sa zrusilo pokropenie. pokropenie bolo predtym. a toto nie je ani pokropenie. ze bol prisny pri konfirmacii je spravne samozrejme. ked sa syn narodil 1995 takze ano vtedy sa este mohlo krstit pokropenim. ale hore som uvidela poriadok agendy a tam je uz jasne napisaneze voda sa ma liat. mimochodom ta agenda je z roku 1996 a tam sa uz pise ze voda a musi liat ze je to podmienka

magimary
6. okt 2014

@daniela1983 my sme boli na krste určite v zimnom (v chladnom) období /nepamätám si presne či to bolo pred decembrom, alebo po decembri, niečo sa mi marí, že v nejakom oktobri-novembri/, viem, že sme boli všetci v zimných vetrovkách, aj malý krstenec 😉 🙂

bonaqa2013
6. okt 2014

To je dobre, že nemusíme ho zas krstiť dospelého chlapa. narodil sa na sviatok Tri Krále 1995. a prečo sme ho krstili tak skoro? A to mne povedali že už aj to je neskoro. mal byť pokrstený do týždńa ako sme prišli z porodnice. Čím skor. Inak je to moj jediný syn, potom už mám len 3 dcéry. ešte nikdy som na neho nepočula žiadnu sťažnosť, chodí na VŠ - 2 roč. Aj s prísnym pánom farárom mal dobré vzťahy. na učenie chodil pripravený, z písomiek dostával 1 alebo 2. ako kedy. Podľa syna boli na vine nekritickí rodičia, ktorí nedali dopustiť na svoje deti,, že nevedia ani základné modlitby - Otče náš

daniela1983
6. okt 2014

@magimary no ved jasne aj v zime sa krsti, ja le hovorim ze tu ludia v zime nekrstia, lebo nechcu aby bolo zima.
@bonaqa2013 nie netreba ho krstit zase 😉 , no ved jasne ze to clovek nemusi odkladat na neskor ked nechce. ale pokial niekomu vadi ze take male dieta by islo do studeneho kostola, tak ten obycajne krsti v letnych mesiacoch a su aj ine prakticke dovody pre ktore som sa napr ja rozhodla krstit neskor a malo to pre nas vela vyhod. neviem si predstavit ze by sme boli krstili uplne maleho. ale pokial to niekto tak citi ze chce mat pokrstene cko najskor tak kludne. ved je to dobrovolna vec. a kto to povedal ze je to neskoro??? nikde nie je napisane dokedy ma byt dieta pokrstene

effkaa
6. okt 2014

@zdena12345 my sme krstili teraz cez vikend v evanjelickom kostole a prebiehalo to trochu inak ako u katolikov. Ja som katolicka, takze to trosku viem porovnat. Bolo to take nenasilne a nestrojene. Nemyslim to v zlom. Proste sme prisli dopredu (v evanjelickom kostole sa chodi uplne ale uplne dopredu) az za krstitelnicu, ktora bola v strede. Tam boli kratke modlitby, prihovor farara (asi 10 minut). Cize stal tam knaz a oproti nemu rodicia a krstni rodicia, ktori drzali dieta. Potom sa preslo na krst. To bolo rychle asi ako u katolikov - 5 minut. A to bolo vsetko. Modlili sme sa len jednu modlitbu - neviem ako sa to presne vola ale je to vlastne katolicke "verim v boha". Netreba sa nijako specialne pripravovat, dieta do nicoho obliekat, ziadne sviecky, specialne oblecky, knizky... nic. Celkovo to trvalo 15-20 minut a bola som velmi spokojna 🙂
A krstili sme dvojmesacneho, este sa horkotazko do perinky vmestil, ale urcite by nevadilo, keby nebol v perinke. Podla mna keby bol normalne slusne obleceny, tak preco nie aj tak obleceneho. A peniazky sa nevyberali vobec, mm dal po krste prispevok na kostol. Ostatni nedavali nic.
No a vodu mu na hlavu lial knaz, nebolo to kropenie. Voda bola tepla, maly pri tom zival 🙂 takze naozaj pekne pripravene 🙂 Hlavicku som mu potom utrela takou utierkou, co bola na to pripravena. Jednoducho, netreba stresovat, ani sa nic ucit specialne 🙂 ani rodine ziadne speci instrukcie. Hlavne nech vsetci dojdu vcas.

jamabe
6. okt 2014

@zdena12345 Keď sme my krstili malú, tak nám p.farár už predtým všetko povedal, čo sa bude diať, kedy bude kto-čo hovoriť, ako odpovedajú rodičia, krstní rodičia... skrátka scenár 🙂 Tak sa popýtaj u vášho farára, mal by byť ochotný 🙂

janalv
6. okt 2014

My sme našu malú krstili, keď mala 5mesiacov, čiže živšie a väčšie dieťatko, ale zvládala to super. narodila sa cez zimu, tak sme to nechali o pár mesiacov neskôr, presne na naše výročie svadby. taká pekná symbolika. pred krstom sme sa s manželom najskôr boli dohodnúť s p.farárom o krste, potom ešte asi týždeň pred krstom sme boli aj s kmotrovcami na také malé ponaučenie na fare, dohodnúť približné detaily, kedy prídeme, kto kde bude stáť, čo sa hovorí a tak. popri tom sme rovno zaplatili aj cirkevnú daň za malú ako nového člena cirkvi. krst sme mali v rámci služieb božích, takže také pekné spestrenie aj pre ostatných veriacich. bohoslužba sa začala ako klasická, malá zatiaľ bola s manželom vonku, spinkala v kočíku. ja s kmotrovcami a ostatná rodina sme sedeli v predných laviciach. potom mi pani kostolníčka prišla povedať, že sa môžeme pripraviť, manžel odstavil kočík pri vchodových dverách, malá už bola zobudená. zobral ju na ruky, prišli sme aj s kmotrovcami pred oltár. najskôr bol malý príhovor, krátka modlitba, potom krst, to už malú zobral na ruky kmotor. už si to presne nepamätám do úplných detailov, bolo to cca pred 2rokmi, ale malá to naozaj zvládala úžasne. bolo to pre ňu nové, tak sa mala na čo pozerať, bola kľudná. po krste nám p. farár zagratuloval, malá dostala krstný list a knihu s venovaním. netrvalo to dlho, tak sme sa aj dohodli s p.farárom, lebo aj on si uvedomuje, že také malé dieťatko dlho nevydrží takýto obrad. potom po krste ju manžel išiel von kočíkovať, my sme zostali do konca bohoslužby. malej som obliekla taký ružový kabátik, biele dupačky aj čiapočku. tá sa potom dáva dole, mala so pripravenú vreckovku na utretie hlavičky. ľudom sa to veľmi páčilo, gratulovali nám aj cudzí ľudia, pristavovali sa pri kočíku....proste pekná udalosť, krásna spomienka 😉

zdena12345
autor
8. okt 2014

dakujem za odpovede🙂

zuzulka3333
4. máj 2015

baby, mam par otazok ohladne krstu, prosim ozvite sa mi do IP, dakujem 🙂 😉
@zdena12345
@janalv
@effkaa
@jamabe
@daniela1983
@bonaqa2013

bonaqa2013
4. máj 2015

@zuzulka3333 napíš mi RP lebo ja neviem ako to mám. Ja už len odpoviem. odpoveď zvládnem.

anjelivka
31. aug 2016

@daniela1983 prebieha uvas aj prijimanie priajatie ?

daniela1983
19. sep 2016

@anjelivka prijatie uz pokrsteneho do zboru alebo cirkvi? ano prebieha

lulua22
15. nov 2016

Prosim vas treba k evanjelickemu krstu kosielku a sviecku? Ja niesom evanjelicka ale partner je a on silou mocou chce krst v jeho viere a neviem vobec co k tomu treba...

apollo13
24. nov 2016

@lulua22 nie netreba