Ako prebieha krst v Trenčíne?

erienka
14. júl 2013

Ahojte, moja mala ma 6 tyzdnov a chceli by sme ju dat tu v Trencine pokrstit. Na internete som sa docitala, ze rodičia musia pred krstom absolvovať krstnú náuku, ktorá sa koná každý piatok o 17.00 h v náukovej miestnosti vedľa farského kostola. Neviete nahodou, ci by nestacilo, aby tam isiel len manzel? Moju dceru dojcim na poziadanie a nemozem si dovolit od nej odist na niekolko hodin (neodsavam a ani sa odsavat nechystam - ani kvoli nauke). Taktiez si neviem predstavit, ze tam s nou pridem a necham ju niekym kocikovat vonku pocas pripravy (teoreticky moze byt zle pocasie). Ked chcem ist napr. teraz na prechadzku, musim si to riadne nacasovat - nakojit, rychlo uspat a pocas prechadzky sa modlit, nech sa nezobudi, lebo to hned zacne plakat a pomoze len kojenie. Neviem si predstavit, ako ju beriem so sebou ku kostolu, tam ju necham vonku, kym ja absolvujem pripravu a potom este cesta domov - ved to moze trvat aj 3 hodiny a my zas nemame taky rezim, ze by som si to kojenie dokazala nacasovat...(na internete sice pisu, ze odporucaju nauku absovovat pred narodenim, ale pred porodom mi ani nenapadlo hladat taketo informacie, navyse som nevedela, ze nejaka nauka je potrebna).
Dalsia otazka je, ze krst sa vraj vysluhuje pocas omse. Neda sa robit krst mimo omse? Moja dcera sa lahko pusti do placu, vtedy pomoze, ked si ju prilozim. Nemozem predsa byt s takymto malym babatkom na omsi a nechat ju tam vrieskat.
Ak ste krst v TN absolvovali, viete mi povedat, ako to prebiehalo? Dakujem

pink_lady
14. júl 2013

@erienka treba si uvedomit, ze 90% rodicov co idu krstit babatko ma uplne rovnaky problem 😉 my sme krstili v TN, cca 2-3 roky dozadu, niektore mamy mali na nauke i babatka...nauka trvala par minut, povinna bola tusim pre rodicov a krstných rodicov, toto sa neda nahradit...ale skus sa dohodnut s fararom...krst bol BEZ omse...

mami.sk
14. júl 2013

@erienka presne ako píše @pink_lady tak náuka je povinná pre rodičov a krstných a veľa rodičov bolo s detičkami..... kňaz to bral úplne normálne... netrvalo to vôbec dlho .. a zdá sa mi, že krstní boli len na tej poslednej piatok pred krstom, lebo moja sestra žije v zahraničí a určite nebola viackrát 😕

erienka
autor
15. júl 2013

@mami.sk ta nauka je viackrat?

zuzumatel
15. júl 2013

Ak je farár normálny,tak nauku môžete absolvovať u vás doma 🙂